koncert-niepodleglosci-header

Wszystkie edycje Koncertu Niepodległości

Edycje Koncertu Niepodległości w latach 2009-2017

Rok 2017

KN-Niepokorne-2017-plakat-mini

IX Koncert Niepodległości „Niepokorne”

Muzeum Powstania Warszawskiego, 11 listopada 2017 godz. 20.00

Doroczna, dziewiąta już edycja Koncertu Niepodległości, poświęcona będzie kobietom, które nie tylko walczyły o niepodległość Rzeczypospolitej, ale też były ostoją polskości i patriotyzmu polskiej rodziny.  Jedną z bohaterek Koncertu Niepodległości będzie Joanna Żubr (Żubrowa), sierżant Armii Księstwa Warszawskiego, uczestniczka wojen napoleońskich.

KN-Westerplatte-2017-plakat-B2-6 v. 8-08-2017 b.paska

II Koncert Niepodległości „Westerplatte”

Westerplatte, Gdańsk, 1 września 2017, godz. 19.00

Opowieść o trójce młodych obrońców Placówki „Wał” na Westerplatte. Patriotyzm młodzieży ukazany na tle dziewięciu wieków historii Polski.  Współczesne kompozycje i hybrydowe aranżacje pieśni towarzyszących obok plaży na Westerplatte. Odważny repertuar II Koncertu Niepodległości „Westerplatte” może być zaskoczeniem dla wielu słuchaczy. Koncert otworzy bowiem współczesna kompozycja tech-house’owa, będąca tłem do powieści o patriotyzmie młodych Polaków.

KN-3maja-2017-plakat-bez-sponsorow

III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

Zamek Królewski w Warszawie, 3 maja 2017 godz. 19.00. Arkady Kubickiego (wejście od ul. Grodzkiej)

Celem majowej edycji Koncertu Niepodległości jest upamiętnianie wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja, wpisując je w szerszy kontekst dziejów Rzeczypospolitej. Jego realizacja odbywa się w przededniu 225 rocznicy wybuchu polsko-rosyjskiej Wojny w Obronie Konstytucji, która była bezpośrednim następstwem uchwalenia rok wcześniej polskiej Konstytucji. Na repertuar muzyczny koncertu złożą się nowoczesne aranżacje utworów, które towarzyszyły Polakom w ich drodze do Niepodległości.

Rok 2016

plakat-3-maja-2edycja

II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

Opowieść o sile dziedzictwa Konstytucji 3 maja. Wydarzenia na Placu Zamkowym na chwilę przed wybuchem Powstania Styczniowego oraz w roku 1920. Atak sowieckiego NKWD na manifestację 3 majową w Krakowie w 1946 roku. Zamieszki 3 maja 1982 na warszawskiej Starówce, w Gdańsku i w Krakowie. To wszystko w kolejnej edycji Koncertu Niepodległości Niepodległości, który ponownie gości na Zamku Królewskim w Warszawie.

plakat-westerplatte

I Koncert Niepodległości „Westerplatte”

Zbombardowanie przez Luftwaffe miasteczka Wieluń i bohaterska obrona Westerplatte w dniu 1 września 1939 roku. Piaśnica – pierwsza zbrodnia ludobójstwa w II wojnie światowej. Wojsko Polskie, Amia Krajowa i Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Współczesne kompozycje i aranżacje pieśni towarzyszących polskim żołnierzom na frontach II wojny światowej, w pierwszej pomorskiej edycji Koncertu Niepodległości pt. „Westerplatte” w dniu 1 września 2016.

plakat-KN2016-Canada-KK

Koncert Niepodległości „Poland” (Kanada)

The Polish Independence Concert „Poland”

Niezwykły koncert dedykowany Polonii. Muzyczna opowieść o Polakach walczących pod obcymi sztandarami oraz o polsko-kanadyjskim braterstwie broni po raz pierwszy za Oceanem.Pół krwi Indianin w Armii Krajowej oraz Kanadyjczycy nad powstańczą Warszawą. Początki armii Hallera w polskim obozie wojskowym w Niagara on the Lake. Ewakuacja Kanadyjczyków z pod Dieppe na pokładzie ORP Ślązak.

KN-plakat-2016-Radio-Lodz

Koncert Niepodległości w Radiu Łódź

Specjalna edycja Koncertu Niepodległości towarzysząca wydanej właśnie płycie z przeglądem utworów podsumowującym dorobek 11 wcześniejszych edycji Koncertu Niepodległości. Koncert będzie retransmitowany 11 listopada 2016 na antenie Radia Łódź. W programie hybrydowe aranżacje hymnów, pieśni wojskowych i piosenek bardów, obejmujących okres od średniowiecza po lata 80. XX wieku.

plakat-mlode-wilki

VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki”

Związki Filomatów i Filaretów. Tajne nauczanie, jako zjawisko niewystępujące nigdzie indziej poza Polską. Legenda o dzieciach z Głogowa i historia Orląt Lwowskich. Małoletni bojowcy z PPS, POW, Szarych Szeregów oraz Młodzi Wyklęci z ponad 1000 podziemnych organizacji. Akcje uliczne Federacji Młodzieży Walczącej, czy Niezależnego Zrzeszenia Studentów i dziesiątek młodzieżowych organizacji niepodległościowych w stanie wojennym i przed 1989 rokiem.

Rok 2015

plakat-1980

VII Koncert Niepodległości „Rok 1980”

Inspiracją dla VII Koncertu Niepodległości „Rok 1980 była 35 rocznica wydarzeń lipca i sierpnia 1980, które przyczyniły się do przełomu politycznego i gospodarczego w Europie Środkowo Wschodniej. W repertuarze znalazły się utwory towarzyszące Polakom przez całą dekadę lat 80-tych, zaś tematem prozatorskiej narracji były nieznane losy anonimowych i zapomnianych bohaterów tamtych wydarzeń.

Rok 2014

KN2014 plakat-bezlogow

VI Koncert Niepodległości „Poland”

Tematem VI Koncertu Niepodległości będzie walka Polaków pod obcymi sztandarami, zarówno o niepodległość Polski jak i innych narodów. W doborze repertuaru i narracji skupiliśmy się na niezwykłych dziejach naszych rodaków rozsianych po całym świecie i walczących pod obcymi sztandarami, poczynając od czasów wypraw krzyżowych Piastów śląskich a na historii Lecha Zondka, Polaka w walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc.

Rok 2013

KN2013 Final_plakat_2013_B2-bezlogow

V Koncert Niepodległości „Jubileuszowy”

W dniu 11 listopada 2013 Koncert Niepodległości po raz piąty zagościł w Muzeum Powstania Warszawskiego. Do jubileuszowego programu wybraliśmy najpiękniejsze naszym zdaniem utwory z dorobku pięciolecia Koncertu, wzbogacone o współczesne aranżacje i kompozycje. Wśród prezentowanych utworów znalazły się zarówno te znane jak i zupełnie zapomniane.

plkat-3-maja-1edycja

I Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

W roku 2013, odbyła się premiera Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja na Zamku Królewskim w Warszawie. W koncercie postanowiliśmy ukazać m.in. fenomen Polski Jagiellonów, kraju wielu kultur i narodowości, gdzie pokojowo współistniały największe religie świata. Tej radosnej rocznicy poświęcona została współczesna aranżacja mało znanego utworu „Polonez trzeciego maja” (1791 r.)

Rok 2012

plakat-koncert-niepodleglosci-2012

IV Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”

Mottem czwartego Koncertu Niepodległości było hasło „Za naszą i waszą wolność”. Zostało ono wypisane przez Joachima Lelewela na sztandarze z patriotycznej manifestacji w 1831 roku. Słowa „Za naszą i waszą wolność” postanowiliśmy zinterpretować w sposób niecodzienny. Opowiedzieliśmy o patriotyzmie Polaków z wyboru oraz o historii rodów, które związały się z Rzecząpospolitą na wiele pokoleń.

Rok 2011

plakat-2011

III Koncert Niepodległości „Listy do wnuczki”

W III edycji Koncertu Niepodległości zastosowaliśmy formulę połączenia koncertu z monodramem „Listy do wnuczki” autorstwa Anny Mentlewicz, co stworzyło spektakl niezwykły. Hybrydowe aranżacje utworów połączyły dawne brzmienia organów kościelnych i harfy ze współczesnymi klimatami od rocka alternatywnego i acid jazzu przez akcenty instrumentalne, symfoniczne aż po elementy etno.

Rok 2010

KN2010 Plakat-bezlogow

II Koncert Niepodległości „Gaude, Mater Polonia”

Koncert prowadzony przez aktora Andrzeja Piszczatowskiego był swoistą podróżą przez dzieje Polski, ilustrowane zarówno pieśniami patriotycznymi, świetnie dobraną poezją i nagraniami archiwalnymi.  Koncert rozpoczął utwór Gaude, Mater Polonia, którego oryginalną linię melodyczną i łaciński tekst wyśpiewany przez Olę Turkiewicz, pięknie zilustrował gitarowy popis Krzysztofa Kowalewskiego.

Rok 2009

Bez nazwy-1

I koncert Niepodległości „Premierowy”

Premiera Koncertu Niepodległości miała miejsce w dniu 11 listopada 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. W ciągu półtoragodzinnego spektaklu, publiczność wraz z prowadzącym koncert Maciejem Kozłowskim, przemierzyła dzieje Polski, które zilustrowane zostały utworami wywodzącymi się z kluczowych momentów naszej historii. Całość ozdobiona została głosami znanych wokalistów jazzowych Oli Turkiewicz z Kanady i Marka Bałaty z Krakowa.