koncert-niepodleglosci-header

II Koncert Niepodległości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego

w 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

II Koncert Niepodległości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego zrealizowany zostanie w 80. rocznicą agresji Sowieckiej Rosji na Polskę. Koncert będzie miał wymiar symboliczny. Odbędzie się w sąsiedztwie Pomnika Nieznanego Żołnierza oraz opodal planowanej przez Hitlera i Stalina granicy Niemiec i ZSRR. Granica ta, wytyczona na Wiśle, zamienić miała ten jakże symboliczny dla Polaków plac w pas ziemi granicznej.

Data i czas

17 września 2019
godz. 18:00

Miejsce

zadaszona widownia plenerowa
pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Warszawa

Wstęp wolny

Jeszcze rosną drzewa, które to widziały
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi
Niebo zna język, w którym komendy padały
Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi

– Jacek Kaczmarski „Katyń” –

Sowiecka ulotka propagandowa zrzucana na polskie pozycje po 17 września 1939 roku.

Punktem wyjścia narracji będą wydarzenia sprzed 80 lat: wybuch II wojny światowej, atak Niemców i Sowietów na II Rzeczpospolitą oraz los ludności polskiej na anektowanych przez Stalina kresach. Te tragiczne dni spowodowały wykrwawienie narodu i kolejny exodus polskiego żołnierza oraz jego walkę pod obcymi sztandarami o wolność innych narodów, o której opowiemy w dalszej części narracji.

Sowiecki plakat propagandowy. Wrzesień 1939

Repertuar i narracja koncertu, ukazują niezwykłe dzieje Polaków, którzy po ewakuacji z ojczyzny po przegranej z dwoma agresorami, podjęli walkę o odzyskanie Niepodległości na wszystkich frontach drugiej wojny światowej – w Europie, Afryce i Azji, na Atlantyku i Pacyfiku. Przypomnimy czyn wojenny polskich piechurów, czołgistów, marynarzy, lotników i naukowców. Ukażemy też dramatyczne losy Polaków zmuszonych do służby w znienawidzonych mundurach zaborców i okupantów. Nigdy nie wyrzekli się oni swojej Ojczyzny, a wielu z nich stanowiło później kadry nowotworzonych polskich formacji zbrojnych, zarówno w powstaniach narodowych, II Rzeczypospolitej, jak i podczas I i II wojny światowej.

Opowiemy o losach naszych bohaterów w szerokim kontekście walki Polaków na obcej ziemi, walki o „Naszą i Waszą Wolność”, począwszy od czasów wypraw krzyżowych Piastów Śląskich, a na historii Lecha Zondka, obywatela Polski i Australii, walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Obok Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – bohaterów narodowych Polski i Ameryki czy Henryka Dąbrowskiego – twórcy Legionów Polskich we Włoszech, przypomniane zostaną dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczy się na lekcjach historii.

Niemiecki plakat propagandowy. Wrzesień 1939

Historyczna opowieść będzie uzupełnieniem muzycznego repertuaru, na który złoży się kilkanaście współczesnych, hybrydowych aranżacji polskich pieśni patriotycznych i żołnierskich przygotowanych na tegoroczną edycję Koncertu Niepodległości. Muzycznym dopełnieniem repertuaru, będą współczesne kompozycje instrumentalne inspirowane tematem przewodnim Koncertu Niepodległości.

Na repertuar Koncertu Niepodległości w 80 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę złożą się hybrydowe aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni bardów, w tym: liryczną interpretacja Naszej klasy Jacka Kaczmarskiego (1983), jazzująca kompozycja instrumentalna Enigma (2014) oraz rockowa aranżacja Lwowskich Puchaczy (1943), czyli hymn wsławionego obroną angielskiego miasta Exeter 307 Nocnego Dywizjonu Myśliwskiego. Ponadto w programie znajdą się Gaude Mater Polonia (1253), Idzie Żołnierz Borem Lasem (XIV w.), Wąwóz Somosierry (1905), Piechota (1917), Karpacka Brygada (1941), Od Kłajpedy do Szczecina (1941), Czerwone maki (1944), Źródło (1978), Katyń (1984), Marsz „Zapory” (1944) oraz kompozycje instrumentalne Tęsknota (2010) i Nadir (2014). Zgodnie z wieloletnią tradycją Koncertu Niepodległości na zakończenie wspólnie zaśpiewamy Mazurek Dąbrowskiego (1797).

Plakat wojenny Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Dopełnieniem przekazu koncertu będzie historyczna przestrzeń „in situ” – bezpośrednie sąsiedztwo Pomnika Nieznanego Żołnierza oraz przestrzeń miejska opodal planowanej przez Hitlera i Stalina granicy Niemiec i ZSRR. Granica ta, wytyczona na Wiśle, zamienić miała ten jakże symboliczny dla Polaków plac w pas ziemi granicznej.

Wykonawcy: Ola Turkiewicz (śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew), Piotr Krzemiński (trąbka), Marcin Riege (pianino, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje, kompozycje), Paweł Jabłoński (akordeon), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Karol Domański (perkusja) Siergiej Wowkotrub (I skrzypce), Mikołaj Kostka (II skrzypce), Malwina Kęsicka (altówka), Kinga Chudzikowska (wiolonczela).

Narracja Koncertu Niepodległości: Robert Czebotar
Konsultacje historyczne: Piotr Pacak, Piotr Kołodziej
Korekty językowe: Elżbieta Frankiewicz
Inżynier dźwięku: Kamil Bobrukiewicz
Realizacja techniczna: BM Productions
Dyrektor muzyczny: Ola Turkiewicz
Scenariusz, reżyseria i produkcja: Jacek “Wiejski” Górski

Patronat honorowy
Mariusz Błaszczak
Minister Obrony Narodowej

Organizator koncertu

Dofinansowanie koncertu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
IMiT_logo
Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Dofinansowano ze środków Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
logo-80-rocznica-wybuchu-II-wojny-swiatowej

Partnerzy

Dowodztwo_Garnizonu_Warszawa
Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Patronat medialny

Wsparcie

Wsparcie technologiczne

BM Productions

Wsparcie działań Fundacji

NIW-1
PROO-5-1