koncert-niepodleglosci-header

Informacje o projekcie

Od idei do realizacji, czyli jak rodził się pomysł na Koncert Niepodległości.

Koncert Niepodległości to uznany spektakl słowno-muzyczny organizowany w Warszawie od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2008 roku, Specjalne edycje Koncertu Niepodległości odbywają się także na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja (od 2013 roku) oraz w dniu 1 września na Westerplatte w rocznicę wybuchu II wojny światowej (od 2016 roku). Kolejny II Koncert Niepodległości „Westerplatte” był retransmitowany na antenie Radia Gdańsk (1 września 2017).

W 2016 roku w Kanadzie miała miejsce międzynarodowa premiera Koncertu Niepodległości – Polish Independence Concert (edycja polsko-angielska).

Jest jednym z dwóch autorskich projektów kompozytorki i wokalistki jazzowej Oli Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, scenarzysty i reżysera wydarzenia. Ich autorstwa jest też koncepcja, nazwa i logo Koncertu Niepodległości. Projekt łączy formułę kultury wysokiej i relikty dawnych pieśni patriotycznych, z poezją śpiewaną, jazzem, rockiem i wieloma innymi nurtami muzyki współczesnej. Połączenie odmiennej stylistyki muzycznej możliwe jest dzięki aranżacjom, tworzonym w autorskim stylu określanym jako muzyka hybrydowa.

Współorganizatorami Koncertu Niepodległości są: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej we współpracy ze Stowarzyszeniem Federacji Młodzieży Walczącej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizację Koncertu Niepodległości wsparło blisko 100 instytucji, organizacji pozarządowych a także polskich i zagranicznych firm komercyjnych. We wszystkich edycjach zaangażowanych zostało ponad 500 osób, m.in. artystów, obsługi technicznej oraz wolontariuszy.

Nazwę Koncert Niepodległości nosi także realizująca projekt formacja muzyków sesyjnych, przez którą przewinęło się ponad 150 artystów z Polski, Armenii, Ukrainy, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii.

Wejściówki na dotychczasowe edycje Koncertu Niepodległości były bezpłatne dla publiczności, zarówno w Polsce jak i za granicą.

W 2017 roku w ramach ewaluacji projektu powstał portal Śpiewnik Niepodległości, będący internetową bazą pieśni patriotycznych. Celem Śpiewnika Niepodległości jest upowszechnianie cyfrowych zasobów pieśni patriotycznych wraz z opisami literacko-historycznymi, tekstami, nutami oraz multimedialnymi narzędziami do samodzielnej nauki, takich jak podkłady, aranżacje i nagrania. W roku 2018 portal został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przygotowana i udostępniona została także dokumentacji API portalu. Od końca 2021 roku portal działa w technologii Progressive Web Application, która łączy cechy przeglądarek internetowych i natywnych aplikacji mobilnych oraz pozwala na korzystanie z zasobów w trybie offline.

Trzecim autorskim wydarzeniem twórców Koncertu Niepodległości jest Projekt Arboretum, koncert muzyki hybrydowej inspirowany dziedzictwem muzycznym i etnicznym obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej.

Czwartym nowatorskim projektem Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej jest Hybryda Kultur Festiwal, czyli przegląd niezależnej sceny muzycznej, którego celem jest zachęcenie polskich i zagranicznych artystów do twórczego interpretowania kultury tradycyjnej, ludowej i ukazywania efektów swoich inspiracji na tle współczesnej instrumentalistyki oraz różnorodności obecnych i przyszłych stylów muzycznych.

Historia projektu

Logotyp Koncertu Niepodległości autorstwa Oli Turkiewicz (Urząd Patentowy RP zgłosz. nr 415054, nr 415056)

Prace nad Koncertem Niepodległości rozpoczęły się w 2008 roku, a jego premiera miała miejsce 11 listopada 2009 w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie od tej pory realizowany jest rokrocznie. Łącznie od 2009 roku zrealizowano  (także w innych miejscach) 16 edycji Koncertu Niepodległości. Począwszy od 2015 roku Koncert Niepodległości objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wcześniej wydarzenie odbywało się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, który kilkakrotnie skierował listy otwarte do uczestników wydarzenia.

W 2013 roku pod nazwą Koncert Niepodległości Trzeciego Maja, zainaugurowano kolejną edycję projektu. Odbywa się ona w dniu 3 maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Koncert Niepodległości zaistniał na stałe w kalendarium wydarzeń kulturalnych odbywających się w Warszawie w dniu Święta Niepodległości oraz święta Konstytucji 3 Maja.

1 września 2016 zainicjowana została kolejna cykliczna edycja Koncertu Niepodległości „Westerplatte”, która realizowana jest jako widowisko plenerowe nad brzegiem morza, obok reliktów Placówki „Wał” na Westerplatte w Gdańsku. W 2016 roku w Kanadzie, pod nazwą Polish Independence Concert in Canada, odbyła się międzynarodowa premiera Koncertu Niepodległości. Polish Independence Concert zrealizowany został przez międzynarodowy, polsko-kanadyjski zespół muzyków sesyjnych, a jego program został rozszerzony o tematykę wzajemnych relacji pomiędzy Polakami a Kanadyjczykami.

25 października 2016 zrealizowana została radiowa edycja Koncertu Nieodległości „w Radiu Łódź”, która odbyła się w ramach promocji wydanej w 2016 roku płyty Koncert Niepodległości. Koncert ten retransmitowany był na antenie Radia Łódź w dniu 11 listopada 2016.

Każda z edycji Koncertu Niepodległości ma swój temat przewodni, co pozwala na ukazanie repertuaru na tle kontekstu historycznego. W trakcie kolejnych edycji podejmowano między innymi temat cudzoziemców i mniejszości zasłużonych dla Rzeczypospolitej oraz dzieje Polaków walczących o wolność innych narodów. W związku z 35-leciem wydarzeń lipca i sierpnia 1980 roku, ukazane zostały wydarzenia lat 80. XX wieku, a także powojenna droga do wolności w czasach PRL. W trakcie jubileuszowego Koncertu przypomniane zostały dzieje zapomnianych bohaterów i kawalerów orderu Virtuti Militari. Zaprezentowane też zostały różne aspekty dziedzictwa i tradycji Konstytucji 3 Maja. VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki”, który odbył się 11 listopada 2016 w Muzeum Powstania Warszawskiego, zainspirowany był niepodległościowym czynem młodzieży. Tematem kolejnego, IX Koncertu Niepodległości „Niepokorne” zrealizowanego 11 listopada 2017, były kobiety walczące o Niepodległość.

Ekipa Koncertu Niepodległości – formacja muzyków sesyjnych

Koncert Niepodległości to założona przez Olę Turkiewicz formacja muzyków sesyjnych i artystów, przez którą przewinęło się blisko 140 artystów z Polski, Armenii, Ukrainy, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii.

W edycjach Koncertu Niepodległości uczestniczyli aktorzy, jazzmani, a także wykonawcy muzyki symfonicznej, popularnej, etnicznej, zarówno z Polski jak i z zagranicy, w tym. m.in. :

aktorzy i narratorzy: Maciej Kozłowski, Andrzej Piszczatowski, Elżbieta Czerwińska-Sofulak, Wojciech Malajkat, Jacek Mikołajczak, Antoni Pawlicki, Arkadiusz Brykalski i Krzysztof Franieczek, Małgorzata P. Bonikowska (Kanada), Marcin Tercjak, Dariusz Kordek, Aleksandra Justa;

soliści: Ola Turkiewicz, Grzegorz Wilk, Marek Bałata, Jan Bogdaniuk, Stanisław Belica, Justyna Rodasik, Julia Kutra, Katarzyna Jankowska, Mikołaj Felicki, Jakub Małek, Igor Irzycki;

instrumentaliści: Marcin Riege (fortepian), Paweł Kaczmarczyk (fortepian), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Grzegorz Piotrowski (saksofon), Wojciech Hartman (skrzypce), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon), Paweł Jabłoński (akordeon), Małgorzata Komorowska (harfa), Marzena Masłowska (wiolonczela), Grzegorz Poliszak (perkusja), Przemek Kuczyński (perkusja), Radek Bolewski (perkusja), Grzegorz Grzyb (perkusja), Tomas Celis Sanchez (Meksyk / instrumenty perkusyjne), Tigran Aleksanian (Armenia-Wielka Brytania / duduk, klarnet), Vasyl Popadiuk (Ukraina-Kanada / skrzypce), Rebecca Hennessy (Kanada / trąbka), Sly Juhas (Kanada / perkusja), Aline Homzy (Kanada / skrzypce), Brielle Goheen (Kanada / skrzypce), Laurence Schaufele (Kanada / altówka), Beth Silver (Kanada / wiolonczela), live music performerka Anna Suda „An ON Bast” oraz kilkudziesięciu innych muzyków sesyjnych i klasycznych;

formacje muzyczne: Alchemik Orchestra, zespół wokalny Dziczka, Zespół Muzyki Dawnej „Jerycho”, Kwartet Obligato oraz chór III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej.

Gośćmi specjalnymi Koncertu Niepodległości byli Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Imam Polskich Tatarów Janusz Aleksandrowicz, którzy wzięli udział w wykonaniu utworu „Res Publica Serenissima” odwołującego się do różnorodności wyznaniowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Autorska formuła Koncertu Niepodległości.

Zaaranżowany od 2009 roku materiał to ponad 100 polskich pieśni patriotycznych, hymnów i piosenek żołnierskich. W repertuarze prezentowane są także utwory poetyckie m.in. łacińskie fragmenty Kroniki Polskiej Anonima tak zwanego Galla, wiersze Adama Mickiewicza, Wincentego Pola, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Natana Tenenbauma, Leszka Szarugi i innych. Uzupełnieniem repertuaru są instrumentalne kompozycje współczesne, dedykowane kolejnym edycjom Koncertu Niepodległości. Koncert odbywa się w formule spektaklu słowno-muzycznego, w którym muzyka ukazywana jest w kontekście historycznym dzięki prozatorsko-poetyckiej narracji. W powstających od pierwszej edycji w 2009 roku kompozycjach i aranżacjach twórcy wykorzystują m.in. utwory patriotyczne, tradycyjne, etniczne, obrzędowe itp. Ukazywane są one poprzez kompilację z wieloma nurtami muzyki współczesnej, m.in. jazzem, muzyką klasyczną, elektroniczną i etniczną, poezją śpiewaną, rockiem alternatywnym, rapem, reggae-punkiemi i techno-house. Wykreowany w ten sposób nowy, autorski gatunek muzyczny, który zdefiniowany został przez twórców jako muzyka hybrydowa, stał się znakiem charakterystycznym projektu.

Edycje cykliczne Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego

1. I Koncert Niepodległości „Premierowy” – 11 listopada 2009
2. II Koncert Niepodległości „Gaude Mater Polonia” – 11 listopada 2010
3. III Koncert Niepodległości „Listy do wnuczki” – 11 listopada 2011
4. VI Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność” – 11 listopada 2012
5. V Koncert Niepodległości „Jubileuszowy” – 11 listopada 2013
6. VI Koncert Niepodległości „Poland” – 11 listopada 2014
7. VII Koncert Niepodległości „Rok 1980” – 11 listopada 2015
8. VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki” – 11 listopada 2016
9. IX Koncert Niepodległości „Niepokorne” – 11 listopada 2017
10. X Koncert Niepodległości „Punkty zwrotne” – 11 listopada 2018

Edycje specjalne Koncertu Niepodległości

11. I Koncert Niepodległości Trzeciego Maja – 3 maja 2013 na Zamku Królewskim w Warszawie
12. II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja – 3 maja 2016 na Zamku Królewskim w Warszawie
13. I Koncert Niepodległości „Westerplatte” – 1 września 2016 na Westerplatte w Gdańsku
14. Koncert Niepodległości „w Radiu Łódź” – 25 października 2016 w Radiu Łódź (retransmisja radiowa w dniu 11 listopada 2016)
15. III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja – 3 maja 2017 na Zamku Królewskim w Warszawie
16. II Koncert Niepodległości „Westerplatte” – 1 września 2017 na Westerplatte w Gdańsku (transmisja na antenie Radia Gdańsk)
17. Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność” – 15 sierpnia 2018, Centrum Kultury polskich Tatarów w Kruszynianach, Podlasie
18. III Koncert Niepodległości „Westerplatte” – 31 sierpnia 2018 na Westerplatte w Gdańsku
19. Koncert Niepodległości „Poland” – edycja specjalna dedykowana gen. J. Bemowi – 9 września 2018, Warszawa – Bemowo
20. Koncert Niepodległości „Młode Wilki” – edycja specjalna w 79 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę – 17 września 2018, pl. Piłsudskiego, Warszawa

Polish Independence Concert (edycja międzynarodowa Koncertu Niepodległości)

21. Polish Independence Concert in Canada | Koncert Niepodległości „Poland” w Kanadzie – 16 września 2016, Rose Theatre w Brampton (Greater Toronto Area, Kanada)
22. Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność” na Litwie – 16 listopada 2018, Wilno, Litwa
23. Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność” na Łotwie – 20 listopada 2018, Dyneburg, Łotwa
24. Koncert Niepodległości „Poland” – 28 grudnia 2018, Brisbane w Australii

Dyskografia

Koncert Niepodległości „Polish Independence Concert”. Nośnik: CD. Wydawca: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej 2016

Fakty

Koncert Niepodległości w liczbach

Ola Turkiewicz. Koncert Niepodległości ”Rok 1980″. Muzeum Powstania Warszawskiego 11.11.2015. Fot. Dorota Smolarek

50

Liczba edycji

230+

Liczba członków zespołu

Justyna Rodasik, Ola Turkiewicz, Grzegorz Wilk. VI Koncert Niepodleglosci pt. Poland. Fot. Dorota Smolarek
fakty-koncert-2

168+

Aranżacje i kompozycje własne

Polska, Litwa, Łotwa, Australia, Kanada

Gdzie gramy

Ekipa Koncertu Niepodległości

Poznaj twórców i wykonawców Koncertu Niepodległości