koncert-niepodleglosci-header

Wykonawcy

Artyści, którzy tworzyli ekipę Koncertu Niepodległości w latach 2009-2017

Ola Turkiewicz

Dyrektor muzyczny, kompozycje, śpiew, współtwórca Koncertu Niepodległości

Koncert Niepodległości 2009. Wokalistka Ola Turkiewicz (fot. Pawel Rzeńca)
Koncert Niepodległości 2009. Wokalistka Ola Turkiewicz (fot. Pawel Rzeńca)

Polsko-kanadyjska animatorka kultury, kompozytora i wokalistka. Urodzona w Polsce, od 1993 r. przebywała w Kanadzie, gdzie ukończyła studia na jazzowym wydziale wokalnym i kompozytorskim w Humber College.

Początkiem jej artystycznej kariery był spektakl „Misterium” (Mississauga, 1994), do którego w całości napisała muzykę. Stworzyła zespół „Bethlehem”, publiczność polonijna miała okazję oglądać ją w  koncertach: „Wieczór kolęd” (Mississauga, 1995), „Jesienna Zaduma” (Mississauga, 1996),  „Sentymenty” (Mississauga, 1997) i „Nastroje” (Mississauga, 1998), których była również organizatorką i producentką.

Koncert Niepodległości 2010. Organizatorka i wokalistka Ola Turkiewicz (fot.Paweł Rzeńca)
Koncert Niepodległości 2010. Organizatorka i wokalistka Ola Turkiewicz (fot.Paweł Rzeńca)

Przez wiele lat była solistką kanadyjskiego zespołu jazzowego – „Up Front”, z którym występowała w ekskluzywnych klubach jazzowych północnego Ontario. Występuje, a także tworzy w języku polskim, angielskim, włoskim, francuskim oraz łacinie. Zajmuje się odtwarzaniem dawnej mowy Prusów, Jaćwingów, Warmiaków i Mazurów, którą wykorzystuje do swoich wielokulturowych projektów. Jest założycielką dwóch formacji muzycznych Koncert Niepodległości i Projekt Arboretum, przez które przewinęło się ponad 120 artystów sesyjnych z Polski, Armenii, Ukrainy, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii. Nazwy tych formacji wykorzystuje do określania autorskich, cyklicznych wydarzeń artystycznych.

W 2001 roku zainicjowała cykl koncertów jazzowych pod wspólną nazwą „A little bit of Jazz” w Mississauga, do których zapraszała instrumentalistów z innych zespołów i środowisk. Koncerty te cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród polonijnej i kanadyjskiej publiczności.

W 2004 r. zorganizowała I Polski Festiwal Jazzowy (1st Polish Jazz Festival) w Toronto i Mississauga, w którym wzięli udział jedni z najznakomitszych polskich muzyków jazzowych tacy jak: Michał Urbaniak, Krystyna Prońko, Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Marek Bałata.  W listopadzie 2006 r. zainicjowała Zaduszki Jazzowe w Toronto (All Souls’ Jazz Vespers), w których wystąpiła obok wybitnego polskiego gitarzysty i kompozytora jazzowego, Jarka Śmietany. W koncercie wzięli również udział znakomici muzycy kanadyjscy: Don Thompson; Neil Swainson; Reg Shwager i Terry Clarke. Współpracowała też  z innymi muzykami kanadyjskimi, jak Richard Whiteman, Shelly Berger czy Norm Amadio.

Wielokrotnie brała udział w największym i najbardziej prestiżowym festiwalu jazzowym w Kanadzie, TD Canada Trust Jazz Festival w Toronto. Była gościem Światowego Festiwalu Kontrabasistów Jazzowych we Wrocławiu. Przez wiele lat regularnie występowała w klubach jazzowych w Toronto: Gate 403, Rex Jazz and Blues Club, oraz Montreal Bistro.  Od 2009 roku rozpoczęła działalność również w Polsce przenosząc do Warszawy swój autorski cykl A little Bit of Jazz.

Ola Turkiewicz z polsko-kanadyjską ekipą Koncertu Niepodległości. Rose Theatre, Brampton, Ontario, Kanada, 16.09.2016

Jest współautorem, wykonawcą i dyrektorem muzycznym realizowanego od 2009 roku Koncertu Niepodległości, który odbywa się w Muzeum Powstania Warszawskiego (w dniu 11 listopada),  na Zamku Królewskim w Warszawie (3 maja) i na Westerplatte (1 września). W 2016 roku zainaugurowała zagraniczną edycję Koncertu Niepodległości „Poland”, występując z polsko-kanadyjskim składem muzyków w Rose Theatre, Brampton, Ontario, Kanada. Celem Koncertu Niepodległości jest uratowanie od zapomnienia polskiej pieśni patriotycznej. W projekcie wykorzystuje muzykę hybrydową , tj. styl muzyczny w którym tworzy od 2005 roku.

Ola Turkiewicz, IV Koncert Niepodległości 2012. Fot. Dawid Korczyński

Od 2013 roku pracuje nad nowym, autorskim wydarzeniem Projekt Arboretum, który odbywa się w amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie (2014-2016). Projekt odnosi się do szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego, bazując na XIX w zapisach nutowych i nagraniach archiwalnych muzyków ludowych sprzed ponad 60 lat. Również w tym projekcie szeroko wykorzystuje muzykę hybrydową, która pozwala jej oddać i podkreślić piękno pieśni tradycyjnych – religijnych, etnicznych, leśnych i osadniczych.

Wyróżnienia:

– odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w dniu 24 kwietnia 2014.
– odznaka honorowa „Zasłużony dla Warszawy” nadana przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy w dniu 5 czerwca 2014

Dyskografia:

Song nadziei – we współpracy z Kingą Mitrowską (Toronto, 1994)
Tyle dobrego – wraz z zespołem „Bethlehem” (Toronto, 1995)
A little bit of Jazz – wraz z zespołem „Up Front” (Toronto, 2001)
Święta kolędą przyprószone – we współpracy z Magdą Papierz (Toronto, 2005)
– Dreams Unlived (Toronto, 2008)
Koncert Niepodległości (Warszawa, 2016)

Muzyka do spektakli:

Misterium – muzyka do spektaklu (Mississauga, Kanada 1994)
Theatre of the Film Noir – muzyka do spektaklu teatralnego w reżyserii Mirka Połatyńskiego (Toronto, 2008)

Inne projekty:

Wieczór kolęd (Mississauga, Kanada 1995)
Jesienna zaduma (Mississauga, Kanada 1996)
Sentymenty (Mississauga, Kanada 1997)
Nastroje (Mississauga, Kanada 1998)
Polski Festiwal Jazzowy w Toronto – organizator, wykonawca (Toronto, 2004)
Zaduszki Jazzowe w Toronto – organizator, wykonawca (Toronto, 2006)
A little bit of Jazz – cykl koncertów jazzowych (Mississauga, Kanada 2001-2008, Warszawa 2009)
Koncert Niepodległości – dyrektor muzyczny koncertu, kompozycje, aranżacje (Warszawa, 2009 – 2014)
Projekt Arboretum – dyrektor muzyczny koncertu, kompozycje, aranżacje (Mrągowo, 2014)

Strony oficjalne Oli Turkiewicz: www.olaturkiewicz.pl , www.myspace.com/olaturkiewicz