koncert-niepodleglosci-header

XII Koncert Niepodległości „Dominium Maris” (2020)

Koncert będzie miał wyjątkowy charakter. Jego narracja ukaże morski i rzeczny aspekt historii Polski widzianej na przestrzeni 1053 lat. Na repertuar złoży się kilkanaście hybrydowych aranżacji utworów związanych z tematem narracji, włącznie z Mazurkiem Dąbrowskiego, którego morski aspekt także zostanie przybliżony publiczności.

Data

11 listopada 2020 g. 20.00
Premiera online g. 20.00

Miejsce

Muzeum Powstania Warszawskiego

Wstęp

W związku z obostrzeniami sanitarnymi koncert odbywa się w formule „kultura w sieci”.

Inspiracja i tematyka koncertu

Uroczystość zaślubin Polski z morzem prowadzona przez gen. Józefa Hallera. Puck, 10 lutego 1920 r. fot. NAC
Uroczystość zaślubin Polski z morzem prowadzona przez gen. Józefa Hallera. Puck, 10 lutego 1920 r. fot. NAC

XII Koncert Niepodległości „Dominium Maris” będzie miał wyjątkowy charakter. Jego narracja ukaże morski i rzeczny aspekt historii Polski widzianej na przestrzeni 1053 lat.

Okręt Straży Morskiej Zygmunta Augusta (1568 r.). Mal. E. Koczorowski
Okręt Straży Morskiej Zygmunta Augusta (1568 r.). Mal. E. Koczorowski

Narrację koncertu rozpocznie historia bitwy wygranej przez Mieszka I z saskim grafem Wichmanem i Wolinianami, która w 967 roku, po raz pierwszy, zapewniła Polsce dostęp do morza, a który poszerzył i umocnił Bolesław Krzywousty, obejmując swoim panowaniem Pomorze, od Gdańska po Szczecin i niemiecką dziś wyspę Rugia. Ukazane zostaną bitwy morskie toczone przez Rzeczpospolitą w 1463 roku na Zalewie Wiślanym, w 1627 roku pod Oliwą a także wyprawy na Morze Czarne kozaków zaporoskich, będących na żołdzie Rzeczypospolitej.

Odkryta zostanie tajemnica wypraw morskich z pomocą dla Powstania Listopadowego i Styczniowego. Przypomniana zostanie rola podwarszawskiego Modlina w historii polskiej marynarki – to właśnie tu w listopadzie 1918 roku powstał pierwszy port wojenny odrodzonej Rzeczypospolitej. Utworzono w nim zalążki przyszłych flotylli rzecznych – Wiślanej i Pińskiej, wybitnie zasłużonych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Ukazana zostanie geneza polskiej gospodarki morskiej, ze szczególnym uwzględnieniem budowy Portu w Gdyni.

Samolot Lublin RXIII ter z Morskiego Dywizjonu Lotniczego
Samolot Lublin RXIII ter z Morskiego Dywizjonu Lotniczego

Przedstawiony też będzie szeroki zakres działań wojennych floty polskiej oraz służba polskich marynarzy pod obcymi banderami, począwszy od wojny obronnej 1939 roku, aż po działania wojenne na Pacyfiku. Podniesione zostaną zasługi Armii Krajowej w walce z marynarką niemiecką. Osobny wątek stanowić będzie opowieść o Morskim Dywizjonie Lotniczym. Na koniec opowiedziana zostanie historia morskich ucieczek z Polski Ludowej ze spektakularną ucieczką do Szwecji okrętu ORP Żuraw w 1951 roku oraz ucieczką na Bornholm w 1953 roku myśliwca MIG-15, a także wykorzystywanie Bałtyku, jako kanału przerzutowego przez polskie organizacje podziemne.
Koncert rozpocznie pieśń Mesco et Vichmanni, powstała współcześnie na bazie łacińskiej kroniki mnicha Widukinda z Korbei, będącej najstarszym źródłem wzmiankującym państwo Mieszka I.

Na repertuar XII Koncert Niepodległości „Dominium Maris” złożą się m.in. hybrydowe aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni bardów, w tym skomponowane do tekstów średniowiecznych kronik Widukinda z Korbei i Galla Anonima łacińskie pieśni Mesco et Wichmani | Mieszko i Wichman (2020/~973), Pisces salsos et foetentes apportabant alii | Pieśń wojów Krzywoustego  (2016/1109), średniowieczna pieśń o Władysławie Jagielle Krol Wlodzyszlaw Polszky | Pieśń o Grunwaldzie (2020/XV w.) oraz pieśni Stefan Batory (1548/1611), Czajki. Śpiew Zaporożców w powrocie z wyprawy morskiej Konaszewicza (1838), Wara z granic (2020/1831), Hymn do Bałtyku (1920), Czata nad Wisłą (1921), Morze, nasze morze (1925), Piosenka o trzysta czwartym (1943) i Pieśń żeglarska do Najśw. M.P. (wg zapisu z 1838). Premierowemu w większości repertuarowi towarzyszyć będą kompozycje instrumentalne Oli Turkiewicz Dominium Maris Baltici (2020) oraz Anny Sudy ORP Orzeł (2020). Na zakończenie artyści odśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797).

Dyrektorem muzycznym i wokalistką Koncertu Niepodległości jest polsko-kanadyjska wokalistka Ola Turkiewicz (śpiew). Na scenie towarzyszyć jej będzie Grzegorz Wilk (śpiew), Julia Ukielska (śpiew) oraz orkiestra Koncertu Niepodległości pod dyrekcją Tadeusza Wicherka, w składzie: Anna Suda | An On Bast (syntezatory modularne, sampler, maszyna perkusyjna), Paweł Jabłoński (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas) Piotr Krzemiński (trąbka), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Paulina Mastyło-Fałkiewicz (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Paulina Kusa (II skrzypce), Igor Kabalewski (altówka), Oliwia Kędziora (altówka), Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela), Anna Lubiak Osmycka (wiolonczela). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar. 

Konsultacje językowe (łacina klasyczna): dr Natalia Turkiewicz
Konsultacje językowe: Elżbieta Frankiewicz
Konsultacje historyczne: Piotr Pacak
Scenariusz i reżyseria: Jacek „Wiejski” Górski

 

Materiały merytoryczne, na które składają się powyższe opis i program wydarzenia, dostępne są na licencji CC BY-NC-ND 4.0

Patronat Narodowy Prezydenta RP
Patronat Narodowy
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzeja Dudy
w Stulecie Odzyskania Niepodległości
Patronat honorowy MON
Patronat honorowy
Mariusz Błaszczak
Minister Obrony Narodowej
UDSKiOR
Patronat honorowy
Jan Józef Kasprzyk
Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Organizatorzy koncertu

Muzeum Powstania Warszawskiego

Dofinansowanie koncertu

wojsko-polskie-logo
Dofinansowanie ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej
Dofinansowano ze środków PGE Fundacja
logo_udskior-rct
Dofinansowano ze środków Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

Partner główny

Mecenas koncertu

Patronat medialny

Wsparcie koncertu

Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Wsparcie technologiczne

BM Productions
Signiroad

Podziękowania za pomoc w realizacji projektu

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk
3 Flotylla Okrętów w Gdyni
3 Flotylla Okrętów w Gdyni
MDLOT
Muzeum Dywizjonu Lotniczego w Pucku
Fundacja Szlakiem Wisły
Fundacja Szlakiem Wisły