koncert-niepodleglosci-header

XII Koncert Niepodległości „Dominium Maris” (2020)

Koncert będzie miał wyjątkowy charakter. Jego narracja ukaże morski i rzeczny aspekt historii Polski widzianej na przestrzeni 1053 lat. Na repertuar złoży się kilkanaście hybrydowych aranżacji utworów związanych z tematem narracji, włącznie z Mazurkiem Dąbrowskiego, którego morski aspekt także zostanie przybliżony publiczności.

Data

11 listopada 2020

Miejsce

Muzeum Powstania Warszawskiego

Czas

Godzina 20:00

Uroczystość zaślubin Polski z morzem prowadzona przez gen. Józefa Hallera. Puck, 10 lutego 1920 r. fot. NAC
Uroczystość zaślubin Polski z morzem prowadzona przez gen. Józefa Hallera. Puck, 10 lutego 1920 r. fot. NAC

XII Koncert Niepodległości „Dominium Maris” będzie miał wyjątkowy charakter. Jego narracja ukaże morski i rzeczny aspekt historii Polski widzianej na przestrzeni 1053 lat.

Okręt Straży Morskiej Zygmunta Augusta (1568 r.). Mal. E. Koczorowski
Okręt Straży Morskiej Zygmunta Augusta (1568 r.). Mal. E. Koczorowski

Narrację koncertu rozpocznie historia bitwy wygranej przez Mieszka I z saskim grafem Wichmanem i Wolinianami, która w 967 roku, po raz pierwszy, zapewniła Polsce dostęp do morza, a który poszerzył i umocnił Bolesław Krzywousty, obejmując swoim panowaniem Pomorze, od Gdańska po Szczecin i niemiecką dziś wyspę Rugia. Ukazane zostaną bitwy morskie toczone przez Rzeczpospolitą w 1463 roku na Zalewie Wiślanym, w 1627 roku pod Oliwą a także wyprawy na Morze Czarne kozaków zaporoskich, będących na żołdzie Rzeczypospolitej.

Odkryta zostanie tajemnica wypraw morskich z pomocą dla Powstania Listopadowego i Styczniowego. Przypomniana zostanie rola podwarszawskiego Modlina w historii polskiej marynarki – to właśnie tu w listopadzie 1918 roku powstał pierwszy port wojenny odrodzonej Rzeczypospolitej. Utworzono w nim zalążki przyszłych flotylli rzecznych – Wiślanej i Pińskiej, wybitnie zasłużonych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Ukazana zostanie geneza polskiej gospodarki morskiej, ze szczególnym uwzględnieniem budowy Portu w Gdyni.

Samolot Lublin RXIII ter z Morskiego Dywizjonu Lotniczego
Samolot Lublin RXIII ter z Morskiego Dywizjonu Lotniczego

Przedstawiony też będzie szeroki zakres działań wojennych floty polskiej oraz służba polskich marynarzy pod obcymi banderami, począwszy od wojny obronnej 1939 roku, aż po działania wojenne na Pacyfiku. Podniesione zostaną zasługi Armii Krajowej w walce z marynarką niemiecką. Osobny wątek stanowić będzie opowieść o Morskim Dywizjonie Lotniczym. Na koniec opowiedziana zostanie historia morskich ucieczek z Polski Ludowej ze spektakularną ucieczką do Szwecji okrętu ORP Żuraw w 1951 roku oraz ucieczką na Bornholm w 1953 roku myśliwca MIG-15, a także wykorzystywanie Bałtyku, jako kanału przerzutowego przez polskie organizacje podziemne.
Koncert rozpocznie pieśń Mesco et Vichmanni, powstała współcześnie na bazie łacińskiej kroniki mnicha Widukinda z Korbei, będącej najstarszym źródłem wzmiankującym państwo Mieszka I.

Na repertuar Koncertu Niepodległości złoży się kilkanaście hybrydowych aranżacji utworów związanych z tematem narracji, włącznie z Mazurkiem Dąbrowskiego, którego morski aspekt także zostanie przybliżony publiczności. Muzycznym dopełnieniem repertuaru, będą współczesne kompozycje instrumentalne. Koncert wykonany zostanie przez rozbudowany zespół muzyków sesyjnych stworzony przez polsko-kanadyjską wokalistkę i kompozytorkę Olę Turkiewicz.

Materiały merytoryczne, na które składają się powyższe opis i program wydarzenia, dostępne są na licencji CC BY-NC-ND 4.0

Organizatorzy koncertu

Muzeum Powstania Warszawskiego