koncert-niepodleglosci-header

V Koncert Niepodległości „Westerplatte” (Gdańsk, 2020)

V Koncert Niepodległości „Westerplatte” realizowany jest w roku obchodów 100. rocznicy zaprzysiężenia Polski z morzem. Jubileuszowa edycja koncertu poświęcona zostanie ponad tysiąc letniej historii dostępu Polski do morza. Zaczęła się ona w roku 967, po wygranej przez Mieszka I bitwie z saskim grafem Wichmanem i Wiolinami, na obszarze Pomorza Zachodniego.

Premiera internetowa

30 września g. 20:00

Miejsce wydarzenia

Westerplatte, Gdańsk

Transmisja koncertu online

Dostępna od g. 20:00 

Transmisja koncertu online będzie dostępna 30 września od godz. 20:00. Zapraszamy także do obejrzenia filmów z innych edycji Koncertu Niepodległości.

Inspiracja i tematyka jubileuszowego V Koncertu Niepodległości „Westerplatte”

Akt zaślubin Polski z morzem.
Akt zaślubin Polski z morzem.

V Koncert Niepodległości „Westerplatte” będzie miał wyjątkowy charakter. Jego narracja ukaże morski i rzeczny aspekt historii Polski widzianej na przestrzeni 1053 lat. Narrację koncertu rozpocznie wspomnienie wygranej przez Mieszka I bitwy z saskim grafem Wichmanem i Wolinianami, która w 967 roku, po raz pierwszy, zapewniła Polsce dostęp do morza, a który poszerzył i umocnił Bolesław Krzywousty, obejmując swoim panowaniem Pomorze, od Gdańska po Szczecin i niemiecką dziś wyspę Rugia. Ukazane zostaną bitwy morskie toczone przez Rzeczpospolitą w 1463 roku na Zalewie Wiślanym, w 1627 roku pod Oliwą a także wyprawy na Morze Czarne Kozaków zaporoskich, będących na żołdzie Rzeczypospolitej.

Odkryta zostanie tajemnica wypraw morskich z pomocą dla Powstania Listopadowego i Styczniowego.  Przypomniana zostanie rola podwarszawskiego Modlina w historii polskiej marynarki, gdzie w listopadzie 1918 roku powstał pierwszy port wojenny odrodzonej Rzeczypospolitej. Utworzono w nim zalążki przyszłych flotylli rzecznych – Wiślanej i Pińskiej, wybitnie zasłużonych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku.

Ukazany zostanie proces budowy polskiej gospodarki morskiej, ze szczególnym uwzględnieniem budowy Portu w Gdyni. Przedstawiony będzie szeroki zakres działań wojennych floty polskiej oraz służba polskich marynarzy pod obcymi banderami, począwszy od bitew pod Cuszimą (1905) i pod Czarnobylem (1920), pod Wojny Obronnej 1939 roku, walkach pod Narwikiem i Bitwie o Atlantyk, aż po działania wojenne na Pacyfiku (1945). Podniesione zostaną zasługi Armii Krajowej w walce z marynarką niemiecką.

Wodnosamolot Lublin RXIII G Morskiego Dywizjonu Lotniczego.
Wodnosamolot Lublin RXIII G Morskiego Dywizjonu Lotniczego.

Osobny wątek stanowić będzie opowieść o Eskadrze Lotniczej Flotylli Pińskiej, Morskim Dywizjonie Lotniczym i wkładzie polskich lotników w walce z niemieckimi U-Botami. Wspomniani zostaną także marynarze zamordowani w trakcie zbrodni katyńskiej przez NKWD zaś po wojnie przez komunistycznych zbrodniarzy z UBP. Na koniec opowiedziana zostanie historia morskich ucieczek z Polski Ludowej ze spektakularną ucieczką do Szwecji okrętu ORP Żuraw w 1951 roku oraz ucieczka z PRL na Bornholm w 1953 roku myśliwca MIG-15. Ukarzemy też rolę Bałtyku, jako kanału przerzutowego polskich organizacji podziemnych w okresie Stanu Wojennego.

Graf Wichman poddaje się księciu Mieszkowi I.
Graf Wichman poddaje się księciu Mieszkowi I.

Koncert rozpocznie pieśń Mesco et Wichmani, powstała współcześnie na bazie łacińskiej kroniki mnicha Widukinda z Korbei, będącej najstarszym źródłem wzmiankującym państwo Mieszka I. Na repertuar Koncertu Niepodległości złoży się kilkanaście hybrydowych aranżacji utworów związanych z tematem narracji, włącznie z Mazurkiem Dąbrowskiego, którego morski aspekt także zostanie przybliżony publiczności. Muzycznym dopełnieniem repertuaru będą kompozycje współczesne.

W ciągu trzynastu lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazwali muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystując elementy muzyki klasycznej, etnicznej i elektronicznej, jazzu, rocka, reggae, bluesa, muzyki techno-house, poezji śpiewanej. W kompozycjach tych wykorzystywane są także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

Uroczystość zaślubin Polski z morzem prowadzona przez gen. Józefa Hallera. Puck, 10 lutego 1920 fot. NAC
Uroczystość zaślubin Polski z morzem prowadzona przez gen. Józefa Hallera. Puck, 10 lutego 1920 fot. NAC

Na repertuar V Koncertu Niepodległości „Westerplatte” złożą się m.in. hybrydowe aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni bardów, w tym skomponowane do tekstów średniowiecznych kronik Widukinda z Korbei i Galla Anonima łacińskie pieśni Mesco et Wichmani | Mieszko i Wichman (2020/~973), Pisces salsos et foetentes apportabant alii | Pieśń wojów krzywoustego (2016/1109), średniowieczna pieśń o Władysławie Jagielle Krol Wlodzyszlaw Polszky | Pieśń o Grunwaldzie (2020/XV w.) oraz pieśni Stefan Batory (1548/1611), Czajki. Śpiew Zaporożców w powrocie z wyprawy morskiej Konaszewicza (1838), Wara z granic (2020/1831), Hymn do Bałtyku (1920), Czata nad Wisłą (1921), Morze, nasze morze (1925), Piosenka o trzysta czwartym (1943) i Pieśń żeglarska do Najśw. M.P. (wg zapisu z 1838). Premierowemu w większości repertuarowi towarzyszyć będą kompozycje instumetalne Oli Turkiewicz Dominium Maris Baltici (2020) oraz Anny Sudy ORP Orzeł (2020). Na zakończenie artyści odśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797).

Zespół podczas V Koncertu Niepodległości Westerplatte.
Zespół podczas V Koncertu Niepodległości Westerplatte.

Dyrektorem muzycznym i wokalistką Koncertu Niepodległości jest polsko-kanadyjska wokalistka Ola Turkiewicz (śpiew). Na scenie towarzyszyć jej będzie Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz orkiestra Koncertu Niepodległości pod dyrekcją Tadeusza Wicherka, w składzie: Anna Suda | An On Bast (syntezatory modularne, sampler, maszyna perkusyjna), Paweł Jabłoński (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas) Piotr Krzemiński (trąbka), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Paulina Mastyło-Fałkiewicz (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Paulina Kusa (II skrzypce), Igor Kabalewski (altówka), Oliwia Kędziora (altówka), Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela), Anna Lubiak Osmycka (wiolonczela). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar. 

 

Konsultacje językowe (łacina klasyczna): dr Natalia Turkiewicz
Konsultacje językowe: Elżbieta Frankiewicz
Konsultacje historyczne: Piotr Pacak
Scenariusz i reżyseria: Jacek „Wiejski” Górski

Galeria V Koncertu Niepodległości „Westerplatte”

Organizator koncertu

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Dofinansowanie koncertu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
fundacja-energa-logo
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura-Interwencje 2020
Dofinansowano ze środków Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Dofinansowano ze środków Fundacji Energa.

Mecenas koncertu

lotos-logo

Wsparcie koncertu

3 Flotylla Okrętów w Gdyni
3 Flotylla Okrętów
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Patronat medialny

Wsparcie technologiczne

BM Productions
Signiroad

Wsparcie działań Fundacji

Narodowy Instytut Wolności
PROO-5