koncert-niepodleglosci-header

Koncert Niepodległości w Kruszynianach

VI Spektakl muzyczny organizowany przez Tatarów Polskich

Jubileuszowy spektakl realizowany w 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej dedykowany jest tematyce polskich wojen partyzanckich, podjazdowych i szarpanych, a szerzej polskim konfederacjom i powstaniom narodowym.

Data

15 sierpnia 2024, g. 15:00

Miejsce

Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w Kruszynianach

Wejściówki

Wstęp wolny.

Uwaga: Ilość miejsc limitowana, decyduje kolejność przybycia.

Dalej do broni!
Kto tylko żyje,
Komu Polska miła – Bóg!
Dalej do koni!
W kim serce bije,
Kto nie z nami – ten nasz wróg:
Bo na chorągwi naszej wyszyta ,
Ludów swoboda – Rzeczpospolita!
Nie zna Panów – ani sług!…

– Pieśń Powstańców (Zaliwskiego) – z poematu „10 Obrazów z wyprawy do Polski 1833 r.” autorstwa Michała Chodźko Borejki, uczestnika partyzantki Zaliwskiego –

Inspiracja i tematyka koncertu

ppłk Antoni Olechnowicz (1905-1951)
ppłk Antoni Olechnowicz (1905-1951)

Spektakl dedykowany będzie dwóm Polskim Tatarom zasłużonym w naszej historii współczesnej. Pierwszym z nich jest ostatni dowódca Wileńskiego Okręgu AK płk Antoni Olechnowicz, który został stracony przez komunistów w 1951 roku razem z mjr Szendzielarzem „Łupaszką”.

Drugi to Rafał Gan-Ganowicz, o którym można powiedzieć, że był ostatnim polskim Tatarem w Wojsku Polskim, a zarazem pierwszym polskim oficerem w NATO. W powojennej Polsce jako kilkunastolatek stworzył konspiracyjną organizację kolportującą antykomunistyczne ulotki i malującą napisy na murach. W czerwcu 1950 roku Urząd Bezpieczeństwa wpadł na trop organizacji, w związku z czym Gan-Ganowicz podjął udaną ucieczkę na zachód. Swoją prywatną wojnę z komunizmem Ganowicz prowadził gdzie tylko mógł: w Kongo czy Jemenie. Patent podporucznika odebrał z rąk generała Władysława Andersa. W latach 80-tych Gan Ganowicz był paryskim przedstawicielem podziemnej organizacji „Solidarność Walcząca”.

Polski Tatar Rafał Gan Ganowicz (1932-2002)
Polski Tatar Rafał Gan Ganowicz (1932-2002)

VI Spektakl muzyczny organizowany przez Tatarów Polskich Koncert Niepodległości zaprezentuje historię Polski widzianą poprzez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich. Narrację koncertu rozpocznie opis walk „szarpanych” toczonych przez wojów Bolesława Krzywoustego z najeźdźcami z Czech i Niemiec w roku 1109. Dalsza narracja poprowadzi przez czasy Potopu Szwedzkiego, Konfederacji Dzikowskiej i Barskiej, kolejnych Powstań Narodowych oraz Partyzantki Zaliwskiego.

Ukazany zostanie partyzancki aspekt II wojny światowej oraz działalność antykomunistycznego podziemia w okresie 1944-1956. Zwieńczeniem narracji będzie symboliczne uhonorowanie postaci Józefa Franczaka – ostatniego żołnierza wyklętego, poległego w 1963 roku w walce z oddziałem ZOMO kierowanym przez funkcjonariuszy SB. Wspomniany też został ostatni partyzant Rzeczypospolitej, Lech Zondek, który w latach 80. w Afganistanie walczył z Armią Radziecką.

Program

Wachmistrz Józef Franczak „Lalek” (1918-1963)
Wachmistrz Józef Franczak „Lalek” (1918-1963)

rtm. Witold Pilecki (1901-1948)
rtm. Witold Pilecki (1901-1948)

W programie znajdą się jedne z najlepszych utworów z dorobku Koncertu Niepodległości. Zostaną one powiązane z kluczowymi momentami historii Polski. Publiczność koncertu usłyszy niepowtarzalne wykonania takich utworów, jak pieśń czeskich żołnierzy na cześć Bolesława Krzywoustego Boleslaue, Dux Gloriosissime! (1109/2019, tekst na podstawie „Kroniki Polskiej” Galla Anonima); pieśń kurpiowska z czasów III Wojny Północnej Na Kopańskim moście (XVIII-XIX w.) oraz pieśń kurpiowska z czasu Konfederacji Dzikowskiej A na boru sośnia (prawd. XVIII w.); Marsz obozowy (1831), Pieśń Powstańców (Zaliwskiego) (2019 / tekst pieśni z poematu „10 obrazów z wyprawy do Polski z 1833 r.” autorstwa Michała Chodźko Borejki, uczestnika wyprawy Zaliwskiego), Śpij kolego w ciemnym grobie | Jak to na wojence ładnie (ok.1863), My partyzanci majora Hubali (1939), Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940), Kołysanka o zakopanej broni (1941), Kujawiak Partyzancki (1943), Marsz „Zapory” (1944) oraz Hymn Brygady Świętokrzyskiej (1944). Koncert otworzy i zakończy wiersz „Wilki” Zbigniewa Herberta. Na zakończenie, zgodnie z 16-letnią tradycją Koncertu Niepodległości, publiczność wraz z artystami wspólnie odśpiewa cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego (1797).

Ekipa Koncertu Niepodległości w Kruszynianach

Skład zespołu występującego w ramach spektaklu muzycznego organizowanego przez Polskich Tatarów: dyrektor muzyczny, kompozytorka i współtwórca Koncertu Niepodległości Ola Turkiewicz (śpiew). Na scenie towarzyszyć jej będzie Tomasz Bacajewski (śpiew), Marek Tarnowski (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje), Marcin Ritter (bas, kontrabas, kompozycje), Damian Szajkowski (perkusja).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar. 

Konsultacje językowe: Elżbieta Frankiewicz
Konsultacje historyczne: Piotr Pacak
Scenariusz i reżyseria: Jacek „Wiejski” Górski, Janusz Aleksandrowicz

Organizatorzy

logo-mgw-kruszyniany

Dofinansowanie

Projekt dofinansowano ze środków Budżetu Państwa
Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa.
ministerstwo-kultury-i-dziedzictwa-narodowego
NIMIT-logotyp
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wsparcie

BM Productions logotyp

Patronat medialny

Wsparcie technologiczne

Signiroad sp. z o.o.