koncert-niepodleglosci-header

II Koncert Niepodległości w Gołdapi

edycja „Za Naszą i Waszą Wolność… Anno Domini 2022”

Narracja Koncertu ukazuje historię walk Polaków o wolność innych narodów na przestrzeni wieków. Odnosząc się również do obecnej sytuacji na Ukrainie, ukazuje czasy dawnego braterstwa Polaków i Kozaków, zaś Polaków i Ukraińców obecnie, pokazując zarówno jasne i jak najtragiczniejsze chwile naszej wspólnej historii.

Data i czas

1 sierpnia 2022, g. 18:00

Miejsce

Dom Kultury w Gołdapi

Wejściówki

Dostępne w dn. 20-22, 25-29 lipca oraz na kwadrans przed występem w Kinie Kultura. Ilość miejsc limitowana.

Rozproszeni po wszem świecie
Gnani w obce wojny
Zgromadziliśmy się przecie
W jedno kółko zbrojne

– Marsz, marsz Polonia!–

1 sierpnia 2022 roku, w 78 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, odbędzie się druga mazurska edycja Koncertu Niepodległości w Gołdapi, podczas której zaprezentowana zostanie edycja „Za Naszą i Waszą Wolność… Anno Domini 2022”.

9 wieków historii w muzyczno-słownej pigułce

Narracja Koncertu ukaże historię walki Polaków „Za Naszą i Waszą Wolność”, zgodnie z dewizą Joachima Lelewela umieszczoną na sztandarze z okresu Powstania Listopadowego. Spojrzymy na ten temat także pryzmat obecnej sytuacji na Ukrainie, ukazując czasy dawnego i obecnego braterstwa Polaków oraz niegdyś Kozaków a współcześnie Ukraińców.

Sztandar z hasłem autorstwa J. Lelewela. Fot. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Sztandar z hasłem autorstwa J. Lelewela. Fot. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Koncert Niepodległości otworzą współczesne, hybrydowe aranżacje pierwszego hymnu Polski Gaude Mater Polonia (1253), Pieśni więziennej Filaretów (1823) oraz Roty (1908). Usłyszymy piosenki legionowe z okresu I wojny światowej: Wojenko, Wojenko (1917), Piechota (1917) i zapomniana dziś pieśń A gdy na wojenkę szli ojczyźnie służyć (1915), pieśń partyzancką Deszcz jesienny (1943), nieznany hymn 304 Dywizjonu Bombowego Piosenka o trzysta czwartym (~1943) oraz Mury (1976 / 1978). Dopełnieniem repertuaru historycznego będzie współczesna kompozycja instrumentalna Braterstwo. Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797). W ciągu 14 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.

Ekipa II Koncertu Niepodległości w Gołdapi

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). W II Koncercie Niepodległości w Gołdapi wystąpią: Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, śpiew), Paweł Jabłoński (fortepian, akordeon i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Ritter (bas) i Karol Domański (perkusja). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Kamil Pruban.

Wstęp na Koncert Niepodległości jest wolny. Ilość miejsc jest limitowana. Bezpłatne wejściówki dostępne są w Domu Kultury w Gołdapi w dn. 20-22 i 25-29 lipca oraz na kwadrans przed występem w Kinie Kultura w Gołdapi.

Dofinansowanie

Projekt dofinansowano ze środków Budżetu Państwa
Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa.
ministerstwo-kultury-i-dziedzictwa-narodowego
NIMIT-logotyp
Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Dofinansowano ze środków Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Organizatorzy

dk-w-goldapi-logo
goldap-logo
Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej
Dom Kultury w Gołdapi

Patroni medialni

Logo-Polskie-Radio-Olsztyn
Polskie Radio S.A
Polskie Radio Olsztyn

Partnerzy

Kolo Gospodyn Wiejskich w Jabłonskich
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Goldapi
logo-ZNP
Koło Gospodyń Wiejskich w Jabłońskich
Gołdapski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Związek Nauczycielstwa Polskiego o/Gołdap

Wsparcie technologiczne

BM Productions
BM Productions
Signiroad sp. z o.o.
Signiroad sp. z o.o.
plakat_zbiorczy_budzet_panstwa_GOLDAP-2022