koncert-niepodleglosci-header

Koncert Niepodległości „Poland”

w bazie Wielonarodowej Batalionowej Grupie Bojowej NATO w Ādaži (Łotwa)

Polish Independence Concert

in NATO military base of enhanced Forward Presence Battle Group Latvia – Ādaži (Latvia)

Tematem edycji jest służba Polaków pod obcymi sztandarami oraz ich walka o niepodległość Polski, i wolność innych narodów. Repertuar i narracja koncertu, ukazuje niezwykłe dzieje naszych rodaków – od czasów wypraw krzyżowych Piastów Śląskich począwszy, a na historii Lecha Zondka, obywatela Polski i Australii, walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Osobnym wątkiem narracji będzie braterstwo Polaków z Kanadyjczykami i z Łotyszami na przestrzeni XX wieku.

Data

20 września 2019, g. 20:00
20th September 2019, 8:00 PM

Miejsce

Baza Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO w Ādaži
Theater at NATO Military Base in Ādaži, Latvia

Okładka polsko-angielskiego wydania piosenki Lwowskich Puchaczy

Tematem edycji jest służba Polaków pod obcymi sztandarami oraz ich walka o niepodległość Polski i wolność innych narodów. Repertuar i narracja koncertu, ukazuje niezwykłe dzieje naszych rodaków – od czasów wypraw krzyżowych Piastów Śląskich począwszy, a na historii Lecha Zondka, obywatela Polski i Australii, walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Obok gen. Józefa Bema, zasłużonego dla Polski, Austrii, Węgier i Turcji, Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – bohaterów narodowych Polski i Ameryki, czy Henryka Dąbrowskiego – twórcy Legionów Polskich we Włoszech, przypomniane zostaną dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczy się na lekcjach historii. Ukażemy też dramatyczne losy Polaków zmuszonych do służby w znienawidzonych mundurach zaborców i okupantów. Nigdy nie wyrzekli się oni swojej Ojczyzny, a wielu z nich stanowiło później kadry nowotworzonych polskich formacji zbrojnych.

W. Meyer. Polski plakat wojenny. Londyn 1944
W. Meyer. Polski plakat wojenny. Londyn 1944

Osobnym wątkiem narracji było braterstwo Polaków z Kanadyjczykami w czasie obu wojen światowych. Zainicjowało ją utworzenie w 1917 roku polskiego ośrodka szkoleniowego Kosciuszko Camp w miasteczku Niagara on the Lake, gdzie narodziła się Błękitna Armia Józefa Hallera. W czasie drugiej wojny światowej Kanadyjczycy i Polacy wielokrotnie walczyli ramię w ramię. W 1942 roku, podczas nieudanej inwazji pod Dieppe we Francji, polski okręt ORP „Ślązak”, wbrew brytyjskiemu rozkazowi bezwarunkowego odwrotu, ewakuował Kanadyjczyków spod niemieckiego ostrzału. Z kolei w 1944 roku Kanadyjczycy brali udział w akcji zrzutów broni dla Powstania Warszawskiego.

W. T. Benda. Polski plakat wojenny. Nowy Jork 1917
W. T. Benda. Polski plakat wojenny. Nowy Jork 1917

Odwołamy się także do wspólnoty Polaków i Łotyszy od czasu przyłączenia Inflant do Rzeczpospolitej Obojga Narodów, polsko-łotewskiej współpracy wojskowej podczas wyzwalania Łatgalii i Dyneburga w 1920 roku oraz działań łotewskich Polaków na rzecz odzyskania przez Łotwę nieodległości, w tym ich udziału w Bałtyckim Łańcuchu Żywych Rąk 23 sierpnia 1989 roku.

W ciągu dziesięciu  lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazwali muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystując elementy muzyki klasycznej, etnicznej i elektronicznej, jazzu, rocka, reggae, bluesa, muzyki techno-house, poezji śpiewanej. W kompozycjach tych wykorzystywane są także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

M. Żurawski. Polski plakat wojenny. Kair 1942
M. Żurawski. Polski plakat wojenny. Kair 1942

Na repertuar Koncertu Niepodległości „Poland” złożą się hybrydowe aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni bardów, w tym: liryczną interpretacja Naszej klasy Jacka Kaczmarskiego (1983), jazzująca kompozycja instrumentalna Enigma (2014) oraz rockowa aranżacja Lwowskich Puchaczy (1943), czyli hymn wsławionego obroną angielskiego miasta Exeter 307 Nocnego Dywizjonu Myśliwskiego. Ponadto w programie znajdą się Gaude Mater Polonia (1253), Idzie Żołnierz Borem Lasem (XIV w.), Katyń (1985),  Wąwóz Somosierry (1905), Piechota (1917), Karpacka Brygada (1941), Od Kłajpedy do Szczecina (1941), Czerwone maki (1944), Źródło (1978) oraz kompozycje instrumentalne Tęsknota (2010) i Nadir (2014).

Polskie czołgi Renault FT podczas bitwy o Dyneburg (styczeń 1920)

Dyrektorem muzycznym i wokalistką Koncertu Niepodległości jest polsko-kanadyjska wokalistka Ola Turkiewicz (śpiew). Na scenie towarzyszyć jej będzie Tomasz Bacajewski (śpiew), Marcin Riege (fortepian), Krzysztof Kowalewski (gitary), Paweł Jabłoński (akordeon), Marcin Ritter (bas, kontrabas) Piotr Krzemiński (trąbka), Karol Domański (perkusja), Siergiej Wowkotrub (I skrzypce), Wojciech Rot (II skrzypce), Malwina Kęsicka (altówka), Kinga Chudzikowska (wiolonczela).

Narracja i prowadzenie: Robert Czebotar
Dyrektor muzyczny: Ola Turkiewicz
Inżynier dźwięku: Kamil Bobrukiewicz
Scenariusz, reżyseria i produkcja: Jacek “Wiejski” Górski 

Organizatorzy koncertu

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej
logo_kontyngent
Polish Military Contingent in Latvia

Partnerzy

ambasada RP w Rydze

Partner logistyczny

Patronat medialny

Polskie Radio
logo_pap.rct

Partner technologiczny

BM Productions