koncert-niepodleglosci-header

XI Koncert Niepodległości „Leśni” (2019)

Koncert ukaże historię Polski widzianą poprzez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich. Narracja rozpocznie się opisem walk „szarpanych” toczonych przez wojów Krzywoustego w 1109, a zakończy ją opowieść o latach 80. i losach ostatniego partyzanta RP, Lecha Zondka.

Data

11 listopada 2019

Miejsce

Muzeum Powstania Warszawskiego

Czas

Godzina 20:00

Wejściówki

Rezerwacje od 1.10.2019

Gdy myślę o dziejach tak oryginalnych naszego państwa, naszego narodu, gdy myślą się przenoszę do dawnych czasów, gdy Polska z map świata, jako państwo polityczne, wymazana była, widzę historię wielką mistrzynię życia, jak cicho stąpa, zbiera swoje prawdy, zbiera wszystkie grozy świata, wszystkie jego radości.

– Józef Piłsudski –

XI Koncert Niepodległości ukaże historię Polski widzianą poprzez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich. Narracja rozpocznie się opisem walk „szarpanych” toczonych przez wojów Bolesława Krzywoustego z najeźdźcami z Czech i Niemiec w roku 1109. Dalsza narracja poprowadzi przez czasy Potopu Szwedzkiego, Konfederacji Dzikowskiej i Barskiej, kolejnych Powstań Narodowych oraz Partyzantki Zaliwskiego. Ukażemy partyzancki aspekt II wojny światowej oraz działalność antykomunistycznego podziemia w okresie 1944-1956. Zwieńczeniem narracji będzie symboliczne uhonorowanie postaci Józefa Franczaka – ostatniego żołnierza wyklętego, poległego w 1963 roku w walce z oddziałem ZOMO kierowanym przez funkcjonariuszy SB. Wspomnimy też ostatniego partyzanta Rzeczypospolitej, Lecha Zondka, który w latach 80. w Afganistanie walczył z Armią Radziecką.

Więcej informacji wkrótce.