koncert-niepodleglosci-header

Koncert Niepodległości „Poland”
edycja specjalna dedykowana gen. Józefowi Bemowi

Tematem Koncertu Niepodległości „Poland” będzie walka Polaków pod obcymi sztandarami, zarówno o niepodległość Polski jak i innych narodów. Specjalna edycja Koncertu Niepodległości została zadedykowana patronowi dzielnicy Warszawa – Bemowo, generałowi Józefowi Bemowi.

Data

9 września 2018

Miejsce

Amfiteatr w Parku Górczewska, Warszawa – Bemowo

Czas

Godzina 19:00

Rozproszeni po wszem świecie, gnani w obce wojny,
zgromadziliśmy się przecie w jedno kółko zbrojne.

– Marsz Polonia –

gen. Józef Bem

Specjalna edycja Koncertu Niepodległości „Poland” na warszawskim Bemowie została zadedykowana patronowi dzielnicy Warszawa Bemowo, generałowi Józefowi Bemowi.

Ten wybitny dowódca, bohater Polski, Węgier, Turcji i Austrii, jest idealnym odwzorowaniem wizerunku wiecznego żołnierza tułacza, który walkę o wolność własnego i innych narodów prowadził gdzie tylko mógł na świecie, poświęcając jej całe swoje życie.

Tematem Koncertu Niepodległości „Poland” będzie walka Polaków pod obcymi sztandarami, zarówno o niepodległość Polski jak i innych narodów. W doborze repertuaru i narracji skupiliśmy się na niezwykłych dziejach naszych rodaków od czasów wypraw krzyżowych Piastów śląskich a na historii Lecha Zondka, Polaka w walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc.

Lech Zondek

Symbolicznie, przestrzeń historyczną Koncertu Niepodległości „Poland” wyznacza miecz Władysława III Warneńczyka odnaleziony w 1863 roku na pobojowisku pod Warną z jednej strony, z drugiej zaś naszywka Poland z naramienników żołnierzy polskich na zachodzie w czasie II wojny światowej.

Matt Urban właśc. Mateusz Urbanowicz

Obok Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – bohaterów Polski i Stanów Zjednoczonych, czy Henryka Dąbrowskiego – twórcy Legionów Polskich we Włoszech, podczas Koncertu wspomnimy dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczono nas na lekcjach historii. Jednym z nich będzie Franciszek Gabryszewski (Francis Gabreski), któremu jako jednemu z nielicznych udało się poderwać samolot w powietrze w czasie japońskiego ataku na Pearl Harbour. Służąc w polskim Dywizjonie 316 oraz w jednostkach US Air Force do końca II wojny światowej, osiągnął pozycję asa USAF na froncie europejskim. Swoją karierę bojową zakończył w 1951 roku na froncie koreańskim, gdzie skutecznie walczył z sowieckimi odrzutowcami MIG-15.  Innym bohaterem jest amerykański piechur Matt Urban, czyli Mateusz Urbanowicz, wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najbardziej udekorowany żołnierz w historii.

W programie m.in: Gaude Mater Polonia (1253), Marsz Polonii (1863), Idzie żołnierz borem lasem (XIV – XV wiek), Wąwóz Somosierry (1905), Piechota (1917), Czerwone maki (1944), Karpacka brygada (1943), Od Kłajpedy do Szczecina (1941) oraz współczesne utwory instrumentalne Tęsknota (2010), Enigma (2013) i Nadir (2014).

Na zakończenie artyści, wspólnie z publicznością odśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797)

Wykonawcy: Ola Turkiewicz (śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew), Jerzy Małek (trąbka). Marcin Riege (instrumenty klawiszowe, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje, kompozycje), Paweł Jabłoński (akordeon), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Karol Domański (perkusja), Anna Suda | An On Bast (syntezatory modularne i polifoniczne), Wojciech Hartman (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Magdalena Małecka-Wippich (altówka) oraz Małgorzata Oller (wiolonczela).

Narracja i prowadzenie: Robert Czebotar
Inżynier dźwięku: Kamil Bobrukiewicz
Realizacja techniczna: BM Productions
Dyrektor muzyczny: Ola Turkiewicz
Scenariusz, reżyseria i produkcja: Jacek “Wiejski” Górski

Organizatorzy koncertu

Bemowo
URZĄD M.ST. WARSZAWY Dzielnica Bemowo
Znak „Wasza Warszawa. Stolica wolności”

Dofinansowanie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny

Wsparcie technologiczne

BM Productions