koncert-niepodleglosci-header

Koncert Niepodległości w Zamościu (2022)

47 edycja w 80. rocznicę wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny

Specjalną edycję Koncertu Niepodległości w Zamościu dedykujemy szeroko rozumianej Ziemi Zamojskiej i jej mieszkańcom. Bezpośrednią inspiracją koncertu jest 80. rocznica wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny rozpoczętych przez Niemców w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku.

Data

27 listopada g. 17:00

Miejsce

Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, Zamość

Wejściówki

Wstęp wolny

Inspiracja i tematyka koncertu

Zdjęcia Czesławy Kwoki wykonane przez Wilhelma Brasse’a w obozie Auschwitz. Źródło: Wikipedia
Zdjęcia Czesławy Kwoki wykonane przez Wilhelma Brasse’a w obozie Auschwitz. Źródło: Wikipedia

Specjalną edycję Koncertu Niepodległości w Zamościu dedykujemy szeroko rozumianej Ziemi Zamojskiej i jej mieszkańcom. Bezpośrednią inspiracją koncertu jest 80. rocznica wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny rozpoczętych przez Niemców w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku.

Narracja ukaże historię Zamojszczyzny podczas wojny polsko-bolszewickiej oraz okupacji niemieckiej, nawiążemy także do polskiego czynu zbrojnego w Polsce i na Zachodzie w latach 1939 – 1945.

Repertuar

Na repertuar 47, specjalnej edycji Koncertu Niepodległości w Zamościu, składają się hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych oraz kompozycje współczesne. Dramat wysiedlonych, zgładzonych i uprowadzonych mieszkańców Zamojszczyzny upamiętni kompozycja instrumentalna Dzieci Zamojszczyzny (2022). Kolejne wątki narracji ukazujące różne aspekty wojennych losów Zamojszczyzny zilustrują pieśni Matka (1914), Orlątko (1918), Wojenko, wojenko (1917) oraz kompozycja Golgota (2021). Kolejnym utworom Piechota (1917), Deszcz jesienny (1943), Piosenka o trzysta czwartym (1943), Kołysanka o zakopanej broni (1941), Kujawiak partyzancki (1944) towarzyszyć im będzie opowieść o polskim czynie zbrojnym podczas II Wojny Światowej, tak w kraju, jak za granicą. Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797).

W ciągu 14 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.

Wykonawcy 47 specjalnej edycji Koncertu Niepodległości w Zamościu

W koncercie wystąpią polsko-kanadyjska wokalistka Ola Turkiewicz (śpiew), Marcin Ritter (śpiew) oraz Jan Szwal (śpiew) wraz z chórem dziecięcym Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu pod kierownictwem Anny Cios. Wokalistom na scenie towarzyszyć będzie połączony zespół Koncertu Niepodległości w składzie Paweł Jabłoński (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Damian Szajkowski (perkusja) oraz Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka.

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar
Konsultacje językowe: Elżbieta Frankiewicz
Konsultacje historyczne: Piotr Pacak
Scenariusz i reżyseria: Jacek „Wiejski” Górski

Prezydent Andrzej Wnuk patronat
Patronat Honorowy
Prezydenta Miasta Zamość
Andrzeja Wnuka
Zamość Twierdza otwarta

Organizatorzy

Orkiestra Symfoniczna im. K. Namyslowskiego
ministerstwo-kultury-i-dziedzictwa-narodowego
Fundacja Dla Zamojskiej Orkiestry
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu
Instytucja kultury miasta Zamość współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowanie

Województwo lubelskie
Zadanie jest współfinansowane przez Województwo Lubelskie

Partner

Franciszkanie Zamość
Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Zamościu