koncert-niepodleglosci-header

IV Koncert Niepodległości „Westerplatte” (Gdańsk, 2019)

IV Koncert Niepodległości „Westerplatte” realizowany jest w 80. rocznicą agresji Niemiec. Koncert w otoczeniu nielicznych reliktów dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Szczególny wymiar i nastrój stworzy plener koncertu, będący miejscem pierwszego szturmu Niemców na polską placówkę w dniu 1 września 1939 roku.

Data i czas

1 września 2019
godz. 18:00

Miejsce

Scena plenerowa przy plaży na Westerplatte
ul. mjr Sucharskiego/ul. kpt. Poinca

Heroizm nie jest w samych bitwach, ale na wszystkich polach życia i nieustannie. Owszem bitwy dlatego tylko bywają, iż heroizm nie bywa pierwej na polach życia praktykowany.

– Cyprian Kamil Norwid –

A. Siemaszko. Polski plakat wojenny. Warszawa, 1939

Punktem wyjścia narracji będą wydarzenia sprzed 80 lat: wybuch II wojny światowej, atak hitlerowskich Niemiec i Rosji Sowieckiej na II Rzeczpospolitą. Te tragiczne dni spowodowały hekatombę narodu, której krwawymi symbolami są masowe mordy w Lasach Piaśnickich i w Palmirach dokonane przez Niemców, ofiary stalinowskiej Zbrodni Katyńskiej oraz służące eksterminacji Polaków: KL Auschwitz i sowieckie łagry. Wszystko to spowodowało kolejny wielki exodus polskiego żołnierza, który podobnie jak po rozbiorach oraz po XIX-wiecznych powstaniach narodowych, ewakuował się z Ojczyzny, by na świecie walczyć „Za Naszą i Waszą Wolność”. Repertuar i narracja koncertu, ukazują niezwykłe dzieje Polaków, którzy po ewakuacji z ojczyzny po przegranej z dwoma agresorami, podjęli walkę o odzyskanie Niepodległości na wszystkich frontach drugiej wojny światowej – w Europie, Afryce i Azji, na Atlantyku i Pacyfiku. Przypomnimy czyn wojenny polskich piechurów, czołgistów, marynarzy, lotników i naukowców.

Niemiecki znaczek pocztowy z 1943 r.

Ukażemy też dramatyczne losy Polaków zmuszonych do służby w znienawidzonych mundurach zaborców i okupantów. Nigdy nie wyrzekli się oni swojej Ojczyzny, a wielu z nich stanowiło później kadry nowotworzonych polskich formacji zbrojnych, zarówno w powstaniach narodowych, II Rzeczypospolitej, jak i podczas I i II wojny światowej. Opowiemy o losach naszych bohaterów w szerokim kontekście walki Polaków na obcej ziemi, walki o „Naszą i Waszą Wolność”, począwszy od czasów wypraw krzyżowych Piastów Śląskich, a na historii Lecha Zondka, obywatela Polski i Australii, walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Obok Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – bohaterów narodowych Polski i Ameryki czy Henryka Dąbrowskiego – twórcy Legionów Polskich we Włoszech, przypomniane zostaną dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczy się na lekcjach historii.

Z. Haar, L. Haar. Polski plakat wojenny. Drukarnia Polowa APW (1942-43)

Historyczna opowieść będzie uzupełnieniem muzycznego repertuaru, na który złoży się kilkanaście współczesnych, hybrydowych aranżacji polskich pieśni patriotycznych i żołnierskich przygotowanych na tegoroczną edycję Koncertu Niepodległości. Muzycznym dopełnieniem repertuaru, będą współczesne kompozycje instrumentalne inspirowane tematem Koncertu Niepodległości.

Na repertuar Koncertu Niepodległości w 80 rocznicę agresji Niemiec na Polskę „Poland” złożą się hybrydowe aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni bardów, w tym: jazzująca kompozycja instrumentalna Enigma (2014). Ponadto w programie znajdą się Gaude Mater Polonia (1253), Idzie Żołnierz Borem Lasem (XIV w.), Wąwóz Somosierry (1905), Piechota (1917), Od Kłajpedy do Szczecina (1941),  oraz kompozycje instrumentalne Tęsknota (2010) i Nadir (2014). Zgodnie z wieloletnią tradycją Koncertu Niepodległości na zakończenie wspólnie zaśpiewamy Mazurek Dąbrowskiego (1797).

Z. Haar, L. Haar,W.Ostrowski (fot). Polski plakat wojskowy (po 1942)

Dopełnieniem przekazu koncertu będzie historyczna przestrzeń „in situ” – Pole Bitwy Westerplatte oraz sąsiedztwo Placówki „Wał” – miejsce gdzie stoczone zostały pierwsze walki w obronie polskiej placówki w dniu 1 września 1939 roku.

Wykonawcy: Ola Turkiewicz (śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew), Piotr Krzemiński (trąbka), Marcin Riege (pianino, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje, kompozycje), Paweł Jabłoński (akordeon), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Karol Domański (perkusja) Siergiej Wowkotrub (I skrzypce), Wojciech Rot (II skrzypce), Malwina Kęsicka (altówka), Siergiej Rysanow (wiolonczela).

Narracja Koncertu Niepodległości: Robert Czebotar
Konsultacje historyczne: Piotr Pacak, Piotr Kołodziej
Korekty językowe: Elżbieta Frankiewicz
Inżynier dźwięku: Kamil Bobrukiewicz
Realizacja techniczna: BM Productions
Dyrektor muzyczny: Ola Turkiewicz
Scenariusz, reżyseria i produkcja: Jacek “Wiejski” Górski

Organizatorzy koncertu

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej
logotyp-miiws
logo-80-rocznica-wybuchu-II-wojny-swiatowej

Dofinansowanie koncertu

Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
„Dofinansowano ze środków Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych”
„Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019”

Mecenas koncertu

lotos-logo

Partner koncertu

logotyp-mw

Wsparcie koncertu

logo_ebilet.rct
Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Patronat medialny

Polskie Radio
logo_pap.rct

Wsparcie technologiczne

BM Productions

Wsparcie działań Fundacji

NIW-1
PROO-5-1