koncert-niepodleglosci-header

III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja (2017)

Celem majowej edycji Koncertu Niepodległości jest upamiętnienie wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja oraz ukazanie tradycji 3 Maja w szerokim kontekście dziejów Polski i Polaków.

Data

3 maja 2017

Miejsce

Zamek Królewski w Warszawie

Czas

Godzina 19:00

…to najszlachetniejsze dobro otrzymane kiedykolwiek przez jakikolwiek naród.

– irlandzki filozof Edmund Burke o Konstytucji 3 Maja –

Okładka jednego z wydań Konstytucji 3 Maja 1791 r.

III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja odbył się na kilka dni przed 225 rocznicą wybuchu polsko-rosyjskiej Wojny w Obronie Konstytucji 3 Maja, którą rozpoczęło wtargnięcie wojsk rosyjskich w granice Rzeczypospolitej w dniu 18 maja 1792 roku. Inspiracją Koncertu był wpływ dążeń wolnościowych Polaków na wydarzenia na świecie. Podkreśliliśmy rolę Konstytucji 3 Maja, pierwszej ustawy zasadniczej w Europie. Kiedy ta postępowa Konstytucja okazała się nie do przyjęcia dla ówczesnych europejskich monarchii, Rzeczypospolita zapłaciła za jej wprowadzenie cenę najwyższą. Dwa kolejne rozbiory na 123 lata pozbawiły Polskę własnej państwowości, a sama Europa jeszcze przez ponad sto lat musiała czekać na upadek największych monarchii, zastąpionych przez pierwsze państwa demokratyczne. Znany irlandzki filozof Edmund Burke, wspominając Konstytucję 3 Maja, powiedział: „to najszlachetniejsze dobro otrzymane kiedykolwiek przez jakikolwiek naród”.

Plakat rocznicowy wydany w Teheranie w 1942 roku po ewakuacji Armii Polskiej z ZSRR do Iranu.

W narracji ukazaliśmy także służbę Polaków pod obcymi sztandarami oraz ich walkę o wolność innych narodów. W doborze repertuaru i narracji skupiliśmy się zarówno na utworach nawiązujących do Konstytucji 3 Maja, jak i popularnych wśród polskich żołnierzy walczących na „ziemi obcej”.

Specjalnie na trzeciomajową edycję Koncertu Niepodległości przygotowana została premierowa aranżacja utworu Trzeci Maj (1831) roku, znanego także pod nazwą Witaj majowa jutrzenko. Zaprezentowaliśmy także hybrydowe aranżacje pieśni, które towarzyszyły Polakom w walce o wolność innych narodów oraz na emigracji. Były to między innymi utwory prezentowane w czasie ubiegłorocznej, międzynarodowej premiery Koncertu Niepodległości w Rose Theatre w Brampton w Kanadzie. Na zakończenie, martyści wspólnie z publicznością odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego (1797).

Rocznicowa ulotka Towarzystwa Szkoły Ludowej z 1911 roku

Ekipę III Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja stworzyli doskonali polscy wokaliści i muzycy sesyjni. Wystąpili między innymi:  Ola Turkiewicz (śpiew, aranżacje, kompozycje), Grzegorz Wilk (śpiew) oraz  Marcin Riege (fortepian, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kowalewski (gitary), Robert Murakowski (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon), Marcin Ritter (bas), Wojciech Hartman (I skrzypce), Sara Malinowska (II skrzypce), Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka), Marzena Masłowska (wiolonczela), Grzegorz Poliszak (perkusja).

Narracja Koncertu Niepodległości: aktor Teatru Narodowego Jacek Mikołajczak
Inżynier dźwięku: Kamil Bobrukiewicz
Obsługa fotograficzna: Justyna Bednarek, Magdalena Kotaś, Paweł Rzeńca, Dorota Smolarek, Justyna Sydry
Dyrektor muzyczny: Ola Turkiewicz
Korekty językowe: Elżbieta Frankiewicz
Scenariusz, reżyseria i produkcja: Jacek “Wiejski” Górski

Bezpłatne wejściówki można zarezerwować na stronie: www.koncertniepodleglosci.pl/rezerwacja-wejsciowek

godlo_polski.svg

Patronat Honorowy

Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzeja Dudy

prezydentpl_na_bialym (4)

Patroni, sponsorzy i organizatorzy

Organizatorzy koncertu

Mecenas koncertu

KGHM_PM_Logo_rct

Dofinansowanie koncertu

Dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Dofinansowanie ze środków Urządu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Wsparcie koncertu

Partner koncertu

Patronat medialny