koncert-niepodleglosci-header

Komunikaty prasowe

Informacje dla mediów dotyczące Koncertów Niepodległości. W razie pytań prosimy o bezpośredni kontakt z organizatorem Koncertu Niepodległości.

Koncert Niepodległości „Poland” na ORP Błyskawica

Internetowa premiera koncertu w formule on-line
12 sierpnia 2020

Plakat Koncertu Niepodległości "Poland" na ORP Błyskawica.
Plakat Koncertu Niepodległości „Poland” na ORP Błyskawica.

12 sierpnia 2020, w tygodniu Święta Wojska Polskiego i 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbędzie się internetowa premiera Koncertu Niepodległości „Poland”, który realizowany jest na okręcie ORP Błyskawica, legendarnym polskim niszczycielu z okresu II Rzeczypospolitej i weteranie II wojnie światowej. Jest to polskojęzyczna edycja Polish Independence Concert, wydarzenia zaprezentowanego w Bazie Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO w Adaži na Łotwie, podczas którego żołnierzom dziewięciu narodowości, artyści muzyką i słowem opowiedzieli historię Polaków walczących „Za Naszą i Waszą Wolność”.

Koncert Niepodległości to projekt powstały blisko 12 lat temu, którego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta i producent. Premiera wydarzenia miała miejsce w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 33 edycje w Polsce i za granicą, 156 kompozycji i aranżacji oraz blisko 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata 230 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert zespół realizuje wielojęzyczne edycje międzynarodowe: w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

Za Naszą i Waszą Wolność

Tematem narracji Koncertu Niepodległości „Poland” jest służba Polaków pod obcymi sztandarami oraz ich walka o wolność i niepodległość Polski a także innych narodów. W doborze repertuaru i narracji twórcy skupili się na niezwykłych dziejach polskiego rycerstwa i żołnierzy – od czasów wypraw krzyżowych Piastów Śląskich zaczynając, a na historii Lecha Zondka, Polaka w walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Symbolicznie, przestrzeń historyczną Koncertu Niepodległości wyznacza miecz Władysława III Warneńczyka odnaleziony w 1863 roku na pobojowisku pod Warną z jednej strony, z drugiej zaś naszywka „Poland” z naramienników żołnierzy polskich na zachodzie w czasie II wojny światowej. Obok Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – bohaterów Polski i Stanów Zjednoczonych, czy Henryka Dąbrowskiego – twórcy Legionów Polskich we Włoszech, Koncert Niepodległości upamiętnia dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczy się na lekcjach historii. Jednym z nich jest Franciszek Gabryszewski (Francis Gabreski), któremu jako jednemu z nielicznych udało się poderwać samolot w powietrze w czasie japońskiego ataku na Pearl Harbour. Zaskoczeniem dla wielu słuchaczy jest życiorys polonusa Mateusza Urbanowicza (Matt Urban), uznanego za najwaleczniejszego i najbardziej odznaczonego żołnierza armii amerykańskiej oraz Witolda Urbanowicza, lotnika legendarnych „Latających Tygrysów” operujących na froncie chińsko-japońskim. Kolejną niespodzianką będzie sylwetka Włodzimierza Mazurkiewicza jednego z pierwszych lotników wojskowych świata, walczącego na froncie bułgarsko-tureckim w 1912 roku, jednego ze współtwórców lotnictwa chińskiego. Ukazana zostanie też historia gorzka stanowiącą po dziś dzień temat tabu – to dramatyczne losy Polaków zmuszonych do służby w znienawidzonych mundurach, którzy nigdy nie wyrzekli się swojej Ojczyzny. Wielu z nich tworzyło później kadry nowotworzonych polskich formacji zbrojnych.

 Koncert Niepodległości na legendarnym okręcie ORP Błyskawica

ORP Błyskawica, sprawując dziś funkcję okrętu-muzeum, wciąż pełni służbę wchodząc w  skład 3 Flotylli Okrętów, największego związku taktycznego okrętów uderzeniowych oraz specjalnych polskiej Marynarki Wojennej. Błyskawica to okręt legenda, najstarszy zachowany niszczyciel na świecie. Weszła do służby w 1937 roku jako jeden z czterech polskich kontrtorpedowców. W chwili zwodowania był jednym z najnowocześniejszych okrętów tej klasy na świecie. Niemalże w przeddzień wybuchu II wojny światowej, 30 sierpnia 1939 roku, w ramach planu Peking, trzy niszczyciele, ORP Błyskawica, Burza i Grom ewakuowane zostały z Bałtyku. Śledzone przez niemieckie lotnictwo i marynarkę, szczęśliwie dotarły do Wielkiej Brytanii w dniu 1 września 1939. Błyskawica wraz ze swą załogą przeszła szlak bojowy od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Brała udział m.in. w kampanii norweskiej, podczas której pod Narwikiem, zatopiony został wraz załogą bliźniaczy niszczyciel ORP Grom. Błyskawica uczestniczyła w ewakuacji Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego z plaż Dunkierki, bitwie o Atlantyk oraz w desantach morskich w północnej Afryce i w Normandii, a także w bitwie niszczycieli pod Ushant.

Do dziś pamiętane są zasługi marynarzy Błyskawicy podczas bitwy stoczonej z Luftwaffe bombardującą brytyjskie miasta w ramach operacji Baedeker Blitz. Kiedy w nocy z 4 na 5 maja 1942 roku, blisko 160 niemieckich bombowców nadleciało nad miasto Cowes na wyspie White, niespodziewanie natknęły się na zmasowany ogień przeciwlotniczy, położony przez załogę Błyskawicy, stojącej w tutejszym porcie.  Polski ogień p-lot. prowadzony był z taką intensywnością, że marynarze musieli schładzać lufy dział w obawie przed przegrzaniem, a z niedalekiego Portsmouth trzeba było sprowadzać dodatkową amunicję dla naszych marynarzy. Potężna siła ognia, jaką dysponował polski niszczyciel, zmusiła Niemców do operowania na dużej wysokości, przez co bombardowanie nie odniosło zamierzonego skutku. Po odparciu ataku marynarze z Błyskawicy włączyli się w gaszenie pożarów w mieście.  Mieszkańcy Cowes do dziś pamiętają o walecznych Polakach, sylwetka Błyskawicy obecna jest w symbolice miejskiej, a jeden z miejskich placów otrzymał imię dowódcy okrętu, komandora porucznika Wojciecha Franckiego.

 Muzyka hybrydowa na Błyskawicy.

W czasie wieloletniej pracy twórcy koncertu Niepodległości wypracowali swój własny styl nazywany muzyką hybrydową. Łączy on w spójną całość dawne pieśni z wieloma nurtami muzyki współczesnej, jak m.in. jazz, rock, muzyka klasyczna i elektroniczna, poezja śpiewana czy techno-house. Na repertuar programu „Poland” składają się współczesne aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni patriotycznych, w tym: Gaude Mater Polonia (1253), Idzie Żołnierz Borem Lasem (XIV w.), Wąwóz Somosierry (1905), Piechota (1917), Karpacka Brygada (1941), Od Kłajpedy do Szczecina (1941), hymn 307 dywizjonu myśliwskiego –Lwowskie Puchacze (1943), Czerwone maki (1944) oraz pieśni Jacka Kaczmarskiego: Nasza klasa (1983) i Źródło (1978). Pieśniom historycznym towarzyszą kompozycje instrumentalne Tęsknota (2010), Nadir (2014) i Enigma (2014) oraz doskonale wpisujący się w tematykę edycji „Poland”, Mazurek Dąbrowskiego (1797). W specjalnej edycji Koncertu Niepodległości na ORP Błyskawica występują Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, kompozycje, aranżacje i śpiew) oraz Tomasz Bacajewski (śpiew), którym towarzyszy zespół Koncertu Niepodległości w składzie:  Paweł Jabłoński (akordeon), Marcin Riege (instrumenty klawiszowe), Piotr Krzemiński (trąbka), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Ritter (bas), Karol Domański (perkusja), Siergiej Wowkotrub (I skrzypce), Mikołaj Kostka (II skrzypce), Malwina Kęsica (altówka), Kinga Chudzikowska –  wiolonczela. Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar. Scenariusz i reżyseria: Jacek „Wiejski” Górski.

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach ewaluacji Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej stworzyła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Łącznie Śpiewnik zgromadził ponad 500 tys. indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy dokonali blisko 1,5 miliona odsłon. Portal udostępnia indywidualny generator, dzięki któremu każdy użytkownik może wykreować własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do pobrania w wersji do druku lub na dowolne urządzenie mobilne.

Patronat Honorowy: Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Organizator: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej,

Partnerzy Koncertu:

3 Flotylla Okrętów w Gdyni  ●  Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni  ●  Portal Młoda Gdynia

Wsparcie:

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych ●  Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej

Patronat Medialny: Polskie Radio

Dostęp do bezpłatnej transmisji Koncertu Niepodległości „Poland” będzie możliwy 12 sierpnia 2020 od godz.20.00 poprzez strony:

:: www.koncertniepodleglosci.pl

:: www.spiewnikniepodleglosci.pl

:: www.mlodagdynia.pl

:: www.fdrp.org.pl

:: profilu na Facebooku http://www.facebook.com/pages/Koncert-Niepodleg%C5%82o%C5%9Bci/157266711754

Ze strony (www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania oraz http://www.koncertniepodleglosci.pl ) można pobierać materiały pod warunkiem podania źródła oraz autorów uwidocznionych w podpisie zdjęć.

Kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski: 601-130016, [email protected]

II Koncert Niepodległości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego

17 września 2019, godz. 18.00. Wstęp: bezpłatne wejściówki
pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Warszawa (zadaszona widownia plenerowa).

PONOWNIE OBOK POMNIKA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA | KONCERT NIEPODLEGŁOŚCI W 80 ROCZNICĘ SOWIECKIEJ AGRESJI NA POLSKĘ! | TRASA KONCERTU NIEPODLEGŁOŚCI NA ŁOTWIE

W dniu 17 września 2019 roku, w 80 rocznicę agresji sowieckiej Rosji na Polskę, odbędzie się specjalna, II edycja Koncertu Niepodległości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Będzie to łącznie 28 edycja Koncertu Niepodległości, wydarzenia od 10 lat cyklicznie organizowanego w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie i na Westerplatte. Tegoroczny Koncert Niepodległości odbędzie się w ramach rocznej trasy koncertowej Polska | Australia | Litwa | Łotwa. Bezpośrednio po Koncercie na Placu Piłsudskiego, zespół uda się na Łotwę gdzie wystąpi w Rydze (21.09.2019), Lipawie (23.09.2019) oraz w Wielonarodowej Bazie NATO w Adaži, gdzie zaprezentowana zostanie anglojęzyczna edycja Polish Independence Concert. Występy na Łotwie symbolicznie zbiegają się też z rokiem 225 rocznicy zapomnianego dziś antyrosyjskiego Powstania Kurlandzkiego, które jako część Insurekcji Kościuszkowskiej wybuchło w Lipawie w czerwcu 1794 roku.

 Koncert Niepodległości będzie miał w tym miejscu i tego dnia wyjątkowy charakter. Punktem wyjścia narracji będą wydarzenia sprzed 80 lat: wybuch II wojny światowej i skoordynowany atak Niemiec i sowieckiej Rosji na Polskę. Te tragiczne dni spowodowały hekatombę narodu, której krwawymi symbolami są polegli podczas walk po 17 września 1939 roku na wschodzie żołnierze Wojska Polskiego i Korpusu Obrony Pogranicza, a także oficerowie, funkcjonariusze Policji Państwowej, leśnicy i przedstawiciele polskiej inteligencji wymordowani w ramach Zbrodni Katyńskiej. Symbolem takim są też niezliczone tysiące ofiar bezimiennych mordów, których tożsamości nigdy już nie poznamy. Symbolem tym są wreszcie setki tysięcy Polaków deportowanych w głąb Rosji. Znakiem szczególnym tamtej tragedii, nazywanej IV rozbiorem Polski, jest nie tylko Pakt Ribbentrop-Mołotow sankcjonujący agresję sąsiadów na nasz kraj, ale też współpraca NKWD i Gestapo, której celem była zagłada polskich elit. Wszystko to spowodowało kolejny exodus wypędzonego z Ojczyzny żołnierza, który podobnie jak po rozbiorach oraz po XIX-wiecznych powstaniach narodowych, ewakuował się z Ojczyzny, by na świecie walczyć o wolność innych narodów z nadzieją, że przyczyni się to także do oswobodzenia Polski. O ich walce pod obcymi sztandarami i na obcej ziemi, opowiemy w dalszej części narracji. Będąc daleko od Ojczyzny walczyli oni zarówno o niepodległość Polski, jak i innych narodów. W doborze repertuaru i narracji skupiliśmy się na niezwykłych dziejach naszych rodaków – od czasów wypraw krzyżowych Piastów śląskich zaczynając, a na historii Lecha Zondka, Polaka w walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Symbolicznie, przestrzeń historyczną VI Koncertu Niepodległości wyznacza miecz Władysława III Warneńczyka odnaleziony w 1863 roku na pobojowisku pod Warną z jednej strony, z drugiej zaś naszywka „Poland” z naramienników żołnierzy polskich na zachodzie w czasie II wojny światowej. Obok Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – bohaterów Polski i Stanów Zjednoczonych, czy Henryka Dąbrowskiego – twórcy Legionów Polskich we Włoszech, w VI Koncercie Niepodległości wspomnimy dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczono nas na lekcjach historii. Jednym z nich będzie Franciszek Gabryszewski (Francis Gabreski), któremu jako jednemu z nielicznych udało się poderwać samolot w powietrze w czasie japońskiego ataku na Pearl Harbour. Zaskoczeniem dla wielu słuchaczy będzie życiorys Matta Urbana, czyli polonusa Mateusza Urbanowicza, uznanego za najwaleczniejszego i najbardziej odznaczonego żołnierza armii amerykańskiej, także wg księgi rekordów Guinessa. Kolejną niespodzianką będzie sylwetka jednego z pierwszych lotników wojskowych świata, walczącego na froncie bułgarsko-tureckim w 1912 roku. Ten sam Polak, dwa lata później był jednym z twórców i pierwszych instruktorów lotnictwa chińskiego. Ukażemy jednak i historię gorzką, która do dziś stanowi temat tabu. To dramatyczne losy Polaków zmuszonych do służby w znienawidzonych mundurach, którzy nigdy nie wyrzekli się swojej Ojczyzny. Wielu z nich stanowiło później kadry nowotworzonych polskich formacji zbrojnych.

Współczesne aranżacje pieśni wojskowych i kompozycje.

Na repertuar koncertu złożą się współczesne aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni patriotycznych, w tym: Lwowskie Puchacze (1943), Gaude Mater Polonia (1253), Idzie Żołnierz Borem Lasem (XIV w.), Wąwóz Somosierry (1905), Piechota (1917), Karpacka Brygada (1941), Od Kłajpedy do Szczecina (1941), Czerwone maki (1944) oraz Jacka Kaczmarskiego: Nasza klasa (1983), Źródło (1978) i Katyń (1984). Pieśniom historycznym towarzyszyć będą kompozycje instrumentalne Tęsknota (2010), Nadir (2014) i Enigma (2014). Wspólnie zaśpiewamy też Mazurek Dąbrowskiego (1797).

Muzyka hybrydowa.

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reage, punka, rapu, techno-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

Ekipa Koncertu Niepodległości.

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). Zespół Koncertu Niepodległości tworzą wokaliści Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Wokalistom towarzyszyć będą: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Piotr Krzemiński (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas), Karol Domański (perkusja), Siergiej Wowkotrub (I skrzypce), Mikołaj Kostka (II skrzypce); Malwina Kęsicka (altówka) i Kinga Chudzikowska (wiolonczela).

Organizator: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Dofinansowanie: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Koncerty Niepodległości w Rydze i w Lipawie sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

Partnerzy: Dowództwo Garnizonu Warszawa | Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Współorganizatorzy i Partnerzy Koncertu Niepodległości na Łotwie: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze I Stowarzyszenie Polaków w Lipawie „Wanda” I Oddział Związku Polaków na Łotwie w Daugavpils „Promień” I Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie

Wsparcie:  PKS POLONUS | eBilet Polska Sp. z o.o.

Patronat medialny: Polskie Radio S.A.  |  Polska Agencja Prasowa

WSTĘP WOLNY! BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DO POBRANIA NA STRONIE www.koncertniepodleglosci.pl

MATERIAŁY PRASOWE: https://www.koncertniepodleglosci.pl/dla-mediow/

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski: 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl | Koncert Niepodległości / Facebook

IV Koncert Niepodległości „Westerplatte”

1 września 2019, godz. 18.00. Wstęp wolny – rezerwacje.
Zadaszona widownia plenerowa na wysokości plaży i parkingu na Westerplatte (obok skrzyżowania ulic H.Sucharskiego i W.Poinca, Gdańsk).

Ponownie nad Bałtykiem! | Koncert Niepodległości w 80. rocznicę agresji Niemiec na Polskę!

W dniu 1 września 2019 roku, w 80 rocznicę agresji Niemiec na Polskę, odbędzie się specjalna,
IV edycja Koncertu Niepodległości „Westerplatte”. Będzie to łącznie 27 edycja Koncertu Niepodległości od 10 lat cyklicznie organizowanego w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie i na Westerplatte. Tegoroczny Koncert Niepodległości „Westerplatte” odbędzie się w ramach trasy koncertowej Kruszyniany | Westerplatte | Warszawa (pl. Piłsudskiego) | Lipawa (Łotwa) | Ryga (Łotwa) | Ādaži (Łotwa) | Warszawa (Muzeum Powstania Warszawskiego).

IV Koncert Niepodległości „Westerplatte” będzie miał w tym miejscu i tego dnia wyjątkowy charakter. Punktem wyjścia narracji będą wydarzenia sprzed 80 lat: wybuch II wojny światowej, atak Niemiec i sowieckiej Rosji na II Rzeczpospolitą. Te tragiczne dni spowodowały hekatombę narodu, której krwawymi symbolami są masowe mordy w Lasach Piaśnickich i w Palmirach dokonane przez Niemców, ofiary stalinowskiej Zbrodni Katyńskiej oraz służące eksterminacji Polaków: KL Auschwitz i sowieckie łagry. Wszystko to spowodowało kolejny wielki exodus polskiego żołnierza, który podobnie jak po rozbiorach oraz po XIX-wiecznych powstaniach narodowych, ewakuował się z Ojczyzny, by na świecie walczyć „Za Naszą i Waszą Wolność”.

O ich walce pod obcymi sztandarami i na obcej ziemi, opowiemy w dalszej części narracji. Będąc daleko od Ojczyzny walczyli oni zarówno o niepodległość Polski, jak i innych narodów. W doborze repertuaru i narracji skupiliśmy się na niezwykłych dziejach naszych rodaków – od czasów wypraw krzyżowych Piastów śląskich zaczynając, a na historii Lecha Zondka, Polaka w walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Symbolicznie, przestrzeń historyczną VI Koncertu Niepodległości wyznacza miecz Władysława III Warneńczyka odnaleziony w 1863 roku na pobojowisku pod Warną z jednej strony, z drugiej zaś naszywka „Poland” z naramienników żołnierzy polskich na zachodzie w czasie II wojny światowej. Obok Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – bohaterów Polski i Stanów Zjednoczonych, czy Henryka Dąbrowskiego – twórcy Legionów Polskich we Włoszech, w VI Koncercie Niepodległości wspomnimy dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczono nas na lekcjach historii. Jednym z nich będzie Franciszek Gabryszewski (Francis Gabreski), któremu jako jednemu z nielicznych udało się poderwać samolot w powietrze w czasie japońskiego ataku na Pearl Harbour. Zaskoczeniem dla wielu słuchaczy będzie życiorys Matta Urbana, czyli polonusa Mateusza Urbanowicza, uznanego za najwaleczniejszego i najbardziej odznaczonego żołnierza armii amerykańskiej, także wg księgi rekordów Guinessa. Kolejną niespodzianką będzie sylwetka jednego z pierwszych lotników wojskowych świata, walczącego na froncie bułgarsko-tureckim w 1912 roku. Ten sam Polak, dwa lata później był jednym z twórców i pierwszych instruktorów lotnictwa chińskiego. Ukażemy jednak i historię gorzką, która do dziś stanowi temat tabu. To dramatyczne losy Polaków zmuszonych do służby w znienawidzonych mundurach, którzy nigdy nie wyrzekli się swojej Ojczyzny. Wielu z nich stanowiło później kadry nowotworzonych polskich formacji zbrojnych.

Współczesne aranżacje pieśni wojskowych i kompozycje na historycznym polu bitwy Westerplatte.

Na repertuar koncertu złożą się współczesne aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni patriotycznych, w tym: Lwowskie Puchacze (1943), Gaude Mater Polonia (1253), Idzie Żołnierz Borem Lasem (XIV w.), Wąwóz Somosierry (1905), Piechota (1917), Karpacka Brygada (1941), Od Kłajpedy do Szczecina (1941), Czerwone maki (1944) oraz Jacka Kaczmarskiego: Nasza klasa (1983), Źródło (1978) i Katyń (1984). Pieśniom historycznym towarzyszyć będą kompozycje instrumentalne Tęsknota (2010), Nadir (2014) i Enigma (2014). Wspólnie zaśpiewamy też Mazurek Dąbrowskiego (1797).

Muzyka hybrydowa.

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reage, punka, rapu, techno-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

Ekipa Koncertu Niepodległości „Westerplatte”.

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). Zespół Koncertu Niepodległości tworzą wokaliści Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Wokalistom towarzyszyć będą: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Piotr Krzemiński (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas), Karol Domański (perkusja), Siergiej Wowkotrub (I skrzypce), Wojciech Rot (II skrzypce); Malwina Kęsicka (altówka) i Siergiej Rysanow (wiolonczela).

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej Muzeum II Wojny Światowej

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Interwencje 2019

Mecenas Koncertu:  Grupa LOTOS SA

Dofinansowanie: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Partnerzy: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 | Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Wsparcie: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk │ AMW REWITA | PKS POLONUS | eBilet Polska Sp. z o.o.

Patronat medialny: Polskie Radio S.A.  |  Polska Agencja Prasowa

WSTĘP WOLNY!

MATERIAŁY PRASOWE: https://www.koncertniepodleglosci.pl/dla-mediow/

Organizatorzy, kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski: 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl | Koncert Niepodległości / Facebook

X Koncert Niepodległości „Punkty Zwrotne”

11 listopada 2018, godz. 20.00. Wstęp bezpłatny: wejściówki
Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego

11 listopada 2018 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się jubileuszowa, X edycja Koncertu Niepodległości zatytułowana „Punkty Zwrotne”.

Koncert Niepodległości to wydarzenie od 10 lat organizowane w Muzeum Powstania Warszawskiego, zaś jego obecny dorobek to 25 edycji, 120 kompozycji i aranżacji oraz kilkanaście odrębnych scenariuszy. Koncert realizowany jest przez zespół muzyków sesyjnych, który przez lata współtworzyło 200 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  W 2016 roku w Kanadzie odbyła się światowa premiera Koncertu Niepodległości „Poland”. Tegoroczny Koncert odbędzie się w ramach międzynarodowego tournée Polska | Litwa | Łotwa | Australia. Zwieńczeniem trasy koncertowej będzie jubileuszowy, X Koncert Niepodległości „Punkty Zwrotne” w dniu 11 listopada 2018 w Muzeum Powstania Warszawskiego. W programie koncertu znajdą się kluczowe dla projektu utwory z 10-letniego dorobku Koncertu Niepodległości. 

„Punkty Zwrotne”.

Narracja koncertu ukaże 100 najważniejszych wydarzeń z dziejów Polski. Obok momentów kluczowych dla odrodzonej po 123 latach niewoli Niepodległości, ukazane zostaną te chwile z historii Polski, które przez 1050 lat budowały wielkość Państwa i Narodu. Historyczna opowieść rozpocznie się jednak jeszcze na 100 lat przed Chrztem Polski uznawanym za początek naszej państwowości. Zaprowadzi nas ona do średniowiecznego Giecza, pierwszej stolicy Piastów, gdzie podwaliny pod przyszłe państwo Mieszka I, kładli jego przodkowie. Narracja Koncertu będzie opowieścią zarówno o postaciach pierwszoplanowych, jak Ojcowie naszej Niepodległości, jak i uhonorowaniem zapomnianych bohaterów narodowych, w tym kobiet, młodzieży, cudzoziemców i mniejszości, zasłużonych dla Rzeczypospolitej.

 Hybrydowe aranżacje i kompozycje współczesne w Muzeum Powstania Warszawskiego

W programie X Koncertu Niepodległości „Punkty Zwrotne” znajdą się jedne z najbardziej charakterystycznych utworów z dorobku Koncertu Niepodległości. Zostaną one powiązane z kluczowymi momentami z historii Polski. Usłyszymy takie utwory jak: pieśń wojów Krzywoustego Pisces salsos et foetentes apportabant alii (1109/2016); Bogurodzica (XIII-XIV w.); Res Publica Serenissima (2012); pieśń Konfederatów Barskich Marsz, Marsz Me Serce | Pieśń żołnierska do Najświętszej Marii Panny (1768-1772); Polonez Trzeciego Maja (1791), Pieśń więzienna Filaretów (~1823); Hej strzelcy wraz | Marsz strzelców (1862-63); Wojenko, wojenko (1917); Białe róże (1914); Orlątko (1918); kompozycja instrumentalna 4:48 (2018); Kujawiak partyzancki (1944); kompozycja instrumentalna Fate | Przeznaczenie (2014); Obława (1974); Gdy tak siedzimy (1986); Trzynastego grudnia (1981) oraz Walka Jakuba z Aniołem (1979). Na zakończenie, zgodnie z 10-letnią tradycją Koncertu Niepodległości, publiczność wraz z artystami wspólnie odśpiewa cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego (1797).

Muzyka hybrydowa.

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reggae, punka, rapu, tech-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

Ekipa X Koncertu Niepodległości „Niepokorne” – łącznie 50 artystów!

Tegoroczny koncert zaprezentowany przez rozbudowany specjalnie na tę okoliczność zespół muzyków.

Twórcy Koncertu Niepodległości: polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.

Zespół X Koncertu Niepodległości tworzą wokaliści Ola Turkiewicz, Kasia Jankowska, Grzegorz Wilk, Paweł Szczytnicki, debiutujący Szymon Gronek oraz chór Koncertu Niepodległości, w którego skład wejdą Zespół Muzyki Dawnej „Jerycho”, Zespół „Dziczka” i III Wielopoziomowa Artystyczna Drużyna Harcerska.

Wokalistom towarzyszyć będą: An On Bast | Anna Suda (elektronika live), Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Piotr Krzemiński (trąbka), Zuzanna Federowicz (harfa), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce solo), Marcin Ritter (bas), Karol Domański (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Wojciech Hartman (I skrzypce), Joachim Łuczak (I skrzypce), Kamila Szalińska-Bałwas (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Alicja Stupnicka-Kowalczyk (II skrzypce), Angela Gołaszewska (II skrzypce), Magda Małecka-Wippich (altówka), Agnieszka Dobrzyńska (altówka), Aleksandra Kiszka-Stefanek (altówka), Małgorzata Oller (wiolonczela), Anna Lubiak-Osmycka (wiolonczela).

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Główny Partner: LOTTO

Sponsorzy: PGNiG S.A. | PZU S.A.

Wsparcie: Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 | Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4 | Volvo Car Poland | Agencja Mienia Wojskowego | AMW Sinevia | LuxMed Sp. z o.o | Yamaha Polska | eBilet Polska | Krajowa Spółka Cukrowa S.A. | Stowarzyszenie Autorów ZAIKS | Stowarzyszenie FMW

Patronat medialny: Polskie Radio S.A. |  Polska Agencja Prasowa

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA | BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE SĄ NA STRONIE www.koncertniepodleglosci.pl oraz na profilu Koncert Niepodległości na Facebook

MATERIAŁY PRASOWE: http://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl | Koncert Niepodległości / Facebook

III Koncert Niepodległości „Westerplatte”

31 sierpnia 2018, godz. 19.30 . Wstęp wolny.
Zadaszona widownia plenerowa na wysokości plaży i parkingu na Westerplatte (obok skrzyżowania ulic H. Sucharskiego i W. Poinca, Gdańsk)

III Koncert Niepodległości „Westerplatte” (2018)

Ponownie nad Bałtykiem! | Niezwykły Koncert na Westerplatte!

W nocy z 31 sierpnia na 1 września 2018 roku – na styku dwóch niezwykle ważnych rocznic w historii Polski, odbędzie się specjalna, III edycja Koncertu Niepodległości „Westerplatte”. Będzie to łącznie 18 edycja Koncertu Niepodległości od 10 lat cyklicznie organizowanego w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie i na Westerplatte. Tegoroczny jubileuszowy, X Koncert Niepodległości „Punkty Zwrotne” który odbędzie się w dniu 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego, wyróżniony został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Opowieść o czynie niepodległościowym kobiet.

Tegoroczna edycja Koncertu Niepodległości na Westerplatte w całości poświęcona zostanie działalności niepodległościowej kobiet w 1050 letniej historii Polski. Koncert będzie także hołdem złożonym trzem postaciom związanym z Gdańskiem: Annie Walentynowicz (działaczce Wolnych Związków Zawodowych i Solidarności), Danucie Siedzikównie „Ince” oraz Erwinie Barzychowskiej, dziecięcej ofierze obrony Poczty Gdańskiej w 1939 r. Narracja wydarzenia rozpocznie się w 965 roku opowieścią o Dobrawie, żonie Mieszka I. Ukazana zostanie rola Polek z dynastii Piastów i Jagiellonów zasiadających na europejskich tronach. Upamiętnione zostaną nazwiska dziesiątek bohaterek jak m.in. Jadwiga Andegaweńska (Król Polski), Joanna Żubr (sierżant Armii Księstwa Warszawskiego, pierwsza kobieta odznaczoną krzyżem Virtuti Militari), Emilia Plater (powstaniec listopadowy), Anna Pustowójtówna (powstaniec styczniowy), Aleksandra Zagórska (komendantka Ochotniczej Legii Kobiet), Jadwiga Piłsudska (pilot Royal Air Force), gen. Elżbieta Zawacka „Zo” (cichociemna), Krystyna Krahelska (powstaniec warszawski) i kpt. Weronika Sebastianowicz (żołnierz wyklęty), Irena Sendlerowa (ratująca żydowskie dzieci członkini konspiracyjnej „Żegoty”). Przywołana będzie też pamięć dziesiątek kobiet praktycznie zapomnianych jak m.in. Anna Dorota vel Zofia Chrzanowska (obrończyni twierdzy Trembowla w czasie wojny tureckiej 1672 roku), Helena Grabowska (Orlę Lwowskie), gen. Maria Wittek (żołnierka POW, OLK i szefowa Wojskowej Służby Kobiet), Zofia Rapp (kurierka wywiadu Armii Krajowej), Wanda Gertz „Lena” (dowódca kobiecego batalionu AK), Janina Lewandowska (lotniczka zamordowana w Katyniu), Zofia Franio „Doktor” (dowódca Kobiecych Patroli Minerskich w Powstaniu Warszawskim) czy Halina Sosnowska „Łuna” (działaczka POW, AK i WiN). Oprócz losów tysięcy polskich kobiet czynnie zaangażowanych w walkę o Niepodległą, ukazana zostanie niezwykła, postawa matek, żon i córek, które zostając w domu były ostoją polskiej rodziny i patriotycznego wychowania.

Hybrydowe aranżacje pieśni patriotycznych i kompozycje współczesne

III Koncert Niepodległości „Westerplatte”, otworzy współczesna kompozycja Dobrawa (1109/2017), powstała do łacińskiego tekstu Galla Anonima. Chwilę później, za sprawą pieśni Miał król stary córki dwie (XVII w.) narracja przeniesie się w czasy wojen polsko-tureckich. Z tego okresu pochodzi także stara pieśń ludowo-żołnierska Pożegnanie (XVI-XVII w). Opowieść o niezwykłej roli kultu maryjnego w dziejach Polski i Polaków, zilustruje pieśń Pod twoją obronę.  XIX wiek ukazany zostanie przez pryzmat wielkich nadziei wiązanych z Napoleonem oraz tragedii powstań narodowych. Zaprezentowane zostaną utwory Chorągiewka (1808), Bywaj dziewczę zdrowa (1830), Biała chorągiewka (1830) oraz elektroniczna kompozycja do wiersza Wincentego Pola Bracia! Rocznica! (1831). Z okresu pierwszej wojny pochodzą kolejne piosenki, tym razem żołnierskie – Matka (1914) i Hymn pierwszej OLK (Ochotnicza Legia Kobiet, 1918). Zapowiedzią do kolejnych utworów: Kołysanka leśna (1942), Kujawiak akowski z Wileńszczyzny (1944) i Mała dziewczynka z AK (1944) będzie narracja poświęcona żołnierkom Armii Krajowej i Żołnierkom Wyklętym. Przypomniana zostanie też piosenka Trzynastego grudnia (1981), śpiewana przez Polki internowane w stanie wojennym. Koncert zakończy współczesna, tytułowa kompozycja instrumentalna Niepokorne (2017) oraz Mazurek Dąbrowskiego (1797).

Muzyka hybrydowa.

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reggae, punka, rapu, techno-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

Ekipa Koncertu Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”.

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta).  W koncercie udział wezmą: Ola Turkiewicz (śpiew), Kasia Jankowska (śpiew), Grzegorz Wilk (śpiew), Zespół Muzyki Dawnej „Jerycho” (w składzie Bartosz Izbicki, Mateusz Grzyb, Łukasz KaliszMaciej Królikowski, Leszek Kubiak, Aleksander Suchta, Paweł Szczyciński i Stanisław Szczyciński), Anna Suda | An On Bast (elektronika live), Jacek Pietrzak (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon), Marcin Riege (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje), Marcin Ritter (bas i kontrabas), Karol Domański (perkusja), Robert Murakowski(trąbka), kwartet Polonika w składzie Paulina Kusa  (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Magdalena Małecka-Wippich(altówka) oraz gościnnie Małgorzata Oller (wiolonczela). Prowadzenie i narracja koncertu: Aleksandra Justa

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej Muzeum II Wojny Światowej

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Interwencje

Sponsor:  GAZ SYSTEM SA LOTOS SA

Dofinansowanie: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych │ Fundacja ENERGA

Partnerzy: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 | Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Wsparcie: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk │ AMW REWITA | PKS POLONUS | eBilet Polska Sp. z o.o. Falck Medycyna Sp. z o.o.

Patronat medialny: Polskie Radio S.A.

WSTĘP WOLNY!

MATERIAŁY PRASOWE: http://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania

Organizatorzy, kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski: 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl | Koncert Niepodległości / Facebook

Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”

15 sierpnia 2018, godz. 19.00 (wstęp wolny) ; Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w Kruszynianach

Koncert Niepodległości – edycja specjalna „Za Naszą i Waszą Wolność” – Kruszyniany, 2018

15 sierpnia 2018 roku w Kruszynianach na Podlasiu, w dniu święta Wojska Polskiego, odbędzie się specjalna edycja Koncertu Niepodległości zatytułowana „Za Naszą i Waszą Wolność”. Koncert dedykowany jest cudzoziemcom oraz mniejszościom narodowym i religijnym zasłużonym dla Rzeczypospolitej. Obchodzący w tym roku swoje 10-lecie Koncert Niepodległości to cykliczne wydarzenie muzyczne, a także nazwa wykonującej go formacji muzyków sesyjnych.

Międzynarodowa trasa Koncertu Niepodległości

Organizowany w siedzibie rodowej polskich Tatarów Koncert Niepodległości, odbędzie się w ramach międzynarodowej trasy: Kruszyniany Westerplatte Warszawa (pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Amfiteatr w Parku Górczewska) │ Wilno-Litwa │ Dyneburg-Łotwa │ Brisbane – Australia. Kulminacją trasy będzie X Koncert Niepodległości pt. Punkty Zwrotne w Muzeum Powstania Warszawskiego, który wyróżniony został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Będzie to łącznie 17 edycja wydarzenia organizowanego także na Zamku Królewskim w Warszawie (3 maja) oraz na Westerplatte (1 września). W 2016 roku międzynarodowa edycja Koncertu Niepodległości (Polish Independence Concert) odbyła się w Kanadzie.

Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność” w Kruszynianach.

Narrację koncertu poprowadzi mieszkający w Polsce holenderski aktor Redbad Klynstra-Komarnicki. Opowie on o patriotyzmie Polaków z wyboru oraz historii rodów, które związały się z Rzeczpospolitą na wiele pokoleń. Koncert ukazuje niezwykłość dawnej Rzeczypospolitej, kraju wielu kultur i narodowości, gdzie pokojowo współistniały największe religie świata. Przywołamy bohaterstwo zasłużonych dla Polski Pieczyngów i Normanów, Greków i Ormian, Szkotów i Anglików, Żydów i Karaimów, Azerów i Gruzinów, Węgrów, Ukraińców i Białorusinów, Litwinów, Czechów i Słowaków, Francuzów, Anglików, Australijczyków, Nowozelandczyków, a także Nigeryjczyka, Senegalczyka, półkrwi Indianina i wielu, wielu innych. Nie zapomnimy o tych Niemcach i Rosjanach, którzy opowiedzieli się po polskiej stronie, występując przeciwko swoim rodakom okupującym nasz kraj.

Szczególne miejsce w narracji Koncertu zajmą polscy Tatarzy. Od czasów Bitwy pod Gunwaldem przelewali oni krew za Rzeczpospolitą, służąc m.in. pod Napoleonem, Stefanem Batorym i Janem III Sobieskim, z którym poszli na Wiedeń by rozgromić Turków. Brali udział w Konfederacji Barskiej i wojnie z Rosją w Obronie Konstytucji 3 maja. Służyli w szeregach Insurekcji Kościuszkowskiej, Powstania Listopadowego i Styczniowego. Nie zabrakło ich w Legionach, gdzie byli bliskimi współpracownikami Marszałka Józefa Piłsudskiego. Brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920, w Wojnie Obronnej 1939, walczyli w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, m.in. pod Monte Cassino. Jednym z ostatnich żołnierzy Wojska Polskiego, który odebrał patent oficerski z rąk gen. Władysława Andersa, był potomek polskich Tatarów Rafał „Gan” Ganowicz, który w 1967 roku walczył z komunistyczną rebelią i sowieckimi doradcami wojskowymi w Jemenie, a w latach .80 był przedstawicielem Solidarności Walczącej w Paryżu.

Hybrydowe aranżacje i kompozycje współczesne w gnieździe rodowym polskich Tatarów

Na repertuar koncertu złożą się utwory znane i monumentalne, jak Bogurodzica czy Źródło (1978) Jacka Kaczmarskiego, jak i praktycznie zapomniane, czyli Litwinka (1831) Karola Kurpińskiego czy Stefan Batory (1611). Równie mało znany Kozak (1849) Stanisława Moniuszki, który jako hybrydowa aranżacja autorstwa Oli Turkiewicz został połączony z ukraińską pieśnią ludową o Kozaku Zakuwała Zozułeńka. Wysłuchamy także Marszu Żuawów (1863) i A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć (1915) oraz Hej chłopcy, bagnet na broń (1943). Pomiędzy utworami źródłowymi pojawią się współczesna kompozycja Oli Turkiewicz Skrzyżowanie dróg oraz Po burzy… cisza autorstwa Marcina Riege.

Niezwykłym dopełnieniem repertuaru patriotyczno-wojskowego jest kompozycja Oli Turkiewcz Res Publica Serenissima (Najjaśniejsza Rzeczpospolita) do której głosu, obok profesjonalnych wokalistów, udzielili Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Imam polskich Tatarów Janusz Aleksandrowicz, współorganizator Koncertu w Kruszynianach. Utwór prezentuje pięć największych religii Rzeczypospolitej Obojga Narodów tj. katolicyzm, protestantyzm, prawosławie, islam i judaizm.

Muzyka hybrydowa.

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reage, punka, rapu, techno-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

Ekipa Koncertu Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”.

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi polski aktor holenderskiego pochodzenia Redbad Klynstra-Komarnicki.

Zespół Koncertu Niepodległości tworzą wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk.

Wokalistom towarzyszyć będą: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Paweł Iwaszkiewicz (duduk), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Damian Szajkowski (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie Paulina Kusa  (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka), Olga Łosakiewicz – Marcyniak (wiolonczela).

Organizatorzy: Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Kruszynianach │ Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat medialny: Polskie Radio S.A.

WSTĘP WOLNY!

MATERIAŁY PRASOWE: https://www.koncertniepodleglosci.pl/dla-mediow/

Organizatorzy, kontakt dla mediów: Imam Janusz Aleksandrowicz, 662-466-787 oraz Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016 [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl |www.kruszyniany.com.pl | Koncert Niepodległości / Facebook

IX Koncert Niepodległości Niepokorne

11 listopada 2017, godz. 20.00, Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego

Koncert Niepodległości to zarówno odbywające się od 2009 roku cykliczne wydarzenie muzyczne, jak i nazwa wykonującej go formacji muzyków sesyjnych. Będzie to łącznie 16 edycja wydarzenia organizowanego także na Zamku Królewskim w Warszawie (3 maja) oraz na Westerplatte (1 września). W 2016 roku międzynarodowa edycja Koncertu Niepodległości (Polish Independence Concert) odbyła się także w Kanadzie. Koncert transmitowany był też na antenie Radia Łódź oraz Radia Gdańsk. Po raz piąty Koncert Niepodległości objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. 

Plakat KN2017 Niepokorne

„Niepokorne”.

IX Koncert Niepodległości pt. „Niepokorne” w całości poświęcony zostanie działalności niepodległościowej kobiet. Narracja wydarzenia rozpocznie się w 965 roku od opowieści o Dobrawie, żonie Mieszka I, co zilustruje kompozycja powstała do łacińskiego tekstu kronikarza Anonima tzw. Galla. Ukazana zostanie rola Polek z dynastii Piastów i Jagiellonów osadzonych na tronach wielu państw dynastycznej Europy. Upamiętnione zostaną nazwiska znanych bohaterek narodowych jak Jadwiga Andegaweńska (Królowa Polski), Joanna Żubr (sierżant Armii Księstwa Warszawskiego, uczestniczka wojen napoleońskich i pierwsza kobieta odznaczoną krzyżem Virtuti Militari), Emilia Plater (powstaniec listopadowy), Anna Pustowójtówna (powstaniec styczniowy), Aleksandra Zagórska (organizatorka i komendantka Ochotniczej Legii Kobiet), Jadwiga Piłsudska (pilot Royal Air Force), Elżbieta Zawadzka „Zo” (cichociemna, generał), Krystyna Krahelska (powstaniec warszawski), żołnierki wyklęte Danuta Siedzikówna „Inka” i kpt. Weronika Sebastianowicz, Irena Sendlerowa (członkini konspiracyjnej „Żegoty” ratująca żydowskie dzieci z Getta) oraz Anna Walentynowicz (działaczka Wolnych Związków Zawodowych). Przywołana będzie też pamięć dziesiątek kobiet praktycznie zapomnianych jak m.in. Anna Dorota vel Zofia Chrzanowska (obrończyni twierdzy Trembowla w czasie wojny tureckiej 1672 roku), Helena Grabowska (Orlę Lwowskie), (żołnierka POW i szefowa Wojskowej Służby Kobiet Maria Wittekówna), Zofia Rapp (kurierka wywiadu Armii Krajowej), Wanda Gertz „Lena” (dowódca kobiecego batalionu AK), Janina Lewandowska (lotniczka zamordowana w Katyniu), Zofia Franio „Doktor” (dowódca Kobiecych Patroli Minerskich w Powstaniu Warszawskim) czy Halina Sosnowska „Łuna” (działaczka POW, AK i WiN). Oprócz losów tysięcy polskich kobiet czynnie zaangażowanych w walkę o Niepodległą, ukazana zostanie niemniej ważna dla zachowania ducha i dziedzictwa narodu, postawa matek, żon i córek, które zostając w domu były ostoją polskiej rodziny.

Hybrydowe aranżacje i kompozycje współczesne w Muzeum Powstania Warszawskiego.

IX edycję Koncertu Niepodległości, otworzy współczesna kompozycja Dobrawa (1109/2017), powstała do łacińskiego tekstu kronikarza Anonima, tzw. Galla. Chwilę później, za sprawą pieśni Miał król stary córki dwie (XVII w.) narracja przeniesie się w czasy wojen polsko-tureckich. Z tego okresu pochodzi także stara pieśń ludowo-żołnierska Pożegnanie (XVI-XVII w). Opowieść o niezwykłej roli kultu maryjnego w dziejach Polski i Polaków, zilustruje pieśń Pod twoją obronę.  XIX wiek ukazany zostanie przez pryzmat wielkich nadziei wiązanych z Napoleonem oraz tragedii powstań narodowych. W tej części koncertu zaprezentowane zostaną utwory Chorągiewka (1808), Bywaj dziewczę zdrowa (1830), Biała chorągiewka (1830) oraz elektroniczna kompozycja do wiersza Wincentego Pola Bracia! Rocznica! (1831). Z okresu pierwszej wojny pochodzą kolejne piosenki, tym razem żołnierskie – Matka (1914) i Hymn pierwszej OLK (Ochotnicza Legia Kobiet, 1918). Zapowiedzią do kolejnych utworów: Kołysanka leśna (1942), Kujawiak akowski z Wileńszczyzny (1944) i Mała dziewczynka z AK (1944), będzie narracja poświęcona żołnierkom Armii Krajowej i Żołnierkom Wyklętym. Przypomniana zostanie też piosenka kobiety internowane w stanie wojennym Trzynastego grudnia (1981). Koncert zakończy współczesna, tytułowa kompozycja instrumentalna Niepokorne (2017) oraz Mazurek Dąbrowskiego (1797.

 Muzyka hybrydowa.

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reage, punka, rapu, tech-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

Nowa strona „Śpiewnik Niepodległości” oraz płyta „Koncert Niepodległości”.

Równolegle z przygotowaniami do koncertu trwają prace nad nowym projektem Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej, specjalistycznym portalem pod nazwą „Śpiewnik Niepodległości”, na którym prezentowany będzie repertuar polskich pieśni patriotycznych wraz z tekstami i nutami. W przyszłości planowana jest rozbudowa serwisu o dodatkowe, interaktywne funkcjonalności. Uruchomienie strony www.spiewnikniepodleglosci.pl planowane jest na 15 grudnia br. W ramach IX Koncertu Niepodległości promowana będzie także nagrana we wrześniu ub.r. płyta „Koncert Niepodległości”, która wydana została pod Patronatem Medialnym Polskiego Radia. Materiał z płyty został zaprezentowany w trakcie specjalnej radiowej edycji Koncertu Niepodległości w dniu  11.11.2016.

Ekipa IX Koncertu Niepodległości „Niepokorne” – łącznie blisko 30 artystów!

Twórcy Koncertu Niepodległości: polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktorka Teatru Powszechnego Aleksandra Justa.

Zespół IX Koncertu Niepodległości tworzą wokaliści Ola Turkiewicz, Kasia Jankowska, Grzegorz Wilk oraz Zespół Muzyki Dawnej „Jerycho” Wokalistom towarzyszyć będą: An On Bast | Anna Suda (elektronika live),  Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Łukasz Korybalski (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce solo), Marcin Ritter (bas), Grzegorz Poliszak (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Wojciech Hartman (I skrzypce), Sara Malinowska (II skrzypce); Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela).

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego

Współorganizacja: Muzeum Historii Polski

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Główny Partner: Totalizator Sportowy Sp. z o.o.

Sponsorzy: PGNiG S.A. | Fundacja Stefczyka

Wsparcie: Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 | Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4 | Volvo Car Poland | Agencja Mienia Wojskowego |AMW Hotele | AMW Sinevia | LuxMed Sp. z o.o | Yamaha Polska | eBilet Polska | Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej| Fabryka Broni

Partnerzy: Fundacja PGZ | Stowarzyszenie Autorów ZAIKS | Stowarzyszenie FMW

Patronat medialny: Polskie Radio S.A. | Polska Agencja Prasowa

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA | BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI BĘDĄ DOSTĘPNE NA STRONIE www.koncertniepodleglosci.pl oraz na profilu Koncert Niepodległości na Facebook

MATERIAŁY PRASOWE: http://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl | Koncert Niepodległości / Facebook

II Koncert Niepodległości Westerplatte

Westerplatte, Gdańsk – 1 września 2017, godz. 19.00

Plakat KN2017 Westerplatte

Ponownie nad Bałtykiem! | Niezwykły Koncert na polu bitwy Westerplatte!

1 września 2017 roku w obok plaży na Westerplatte odbędzie się II Koncert Niepodległości „Westerplatte”. Koncert Niepodległości to cykliczny projekt historyczno-muzyczny, od 2009 roku realizowany m.in. w dniu 11 listopada (w Muzeum Powstania Warszawskiego), w dniu 3 maja (na Zamku Królewskim w Warszawie). W ubiegłym roku odbyła się premiera wydarzenia w dniu 1 września na Westerplatte oraz edycja międzynarodowa Polish Independence Koncert w Kanadzie. Dorobek Koncertu to ponad 100 współczesnych, hybrydowych aranżacji pieśni patriotycznych oraz współczesnych kompozycji. W projekcie uczestniczyło ponad 130 artystów m.in. z Polski, Kanady, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Armenii i Meksyku. Edycje w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

II Koncert Niepodległości „Westerplatte”. „Młode Wilki” na Pomorzu.

Koncert jest pomorską premierą dedykowanego młodzieży programu „Młode Wilki”. Punktem wyjścia narracji będzie bohaterstwo trójki młodych żołnierzy Placówki „Wał” broniącej dostępu na Westerplatte, kpr. Edmunda Szamlewskiego, st.strz. Ignacego Zatorskiego oraz strz. Stanisława Pokrzywki. To oni odparli pierwszy atak niemieckiej piechoty o świcie 1 września 1939 roku. W dalszej opowieści symbolicznie cofniemy się do wczesnego średniowiecza i opowieści o dzieciach głogowskich podczas oblężenia grodu przez wojska niemieckie w 1109 roku. Z tamtych czasów pochodzi tzw. „Pieśń wojów Krzywoustego” – najstarsza polska pieśń wojskowa spisana przez Galla Anonima. W narracji koncertu opowiemy m.in. o XIX wiecznych związkach Filomatów i Filaretów, młodzieży działającej w ramach struktur Strzelca, POW i Legionów, Orlętach Lwowskich (1918), Płockich (1920) i Grodzieńskich (1939), Szarych Szeregach i młodych Powstańcach Warszawskich. Przypomnimy także okres PRL, w tym zupełnie nieznane losy „młodych wyklętych” – członków niezależnych organizacji młodzieżowych walczących ze stalinizmem w latach 1944-1953. Opowiadając o strajkach szkolnych w zaborze pruskim i rosyjskim (1901-1908), nawiążemy do „tajnego nauczania”, które, podobnie jak polskie Państwo Podziemne, było ewenementem na skalę światową i nie występowało w żadnym innym kraju okupowanym.

Do tematyki młodych Polek twórcy nawiążą także w tegorocznym, IX Koncercie Niepodległości „Niepokorne” w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada 2017 roku, w całości poświęconego udziałowi kobiet w działaniach niepodległościowych. Oprócz losów tysięcy Polek czynnie zaangażowanych w walkę o Niepodległą, ukazana zostanie niemniej ważna dla zachowania ducha i dziedzictwa narodu, postawa matek, żon i córek. To one, pod nieobecność mężczyzn, były ostoją polskiego domu i rodziny.

Hybrydowe aranżacje i kompozycje współczesne na Westerplatte

Odważny repertuar „Młodych Wilków” oraz różnorodność stylów muzycznych z pewnością zaskoczy wielu słuchaczy. Koncert otworzy współczesna kompozycja tech-house, jednak już po chwili publiczność „przeniesie się” do wczesnego średniowieczu by wysłuchać Pisces salsos et foetentes apportabant alii (1109) czyli tzw. pieśni wojów Krzywoustego. Jest to najstarsza odnotowana polska pieśń żołnierska, spisana po łacinie przez kronikarza Anonima, tzw. Galla.  Z lirycznego nastroju Hymnu do miłości Ojczyzny (1774) wyrwie słuchaczy reage-punkowa aranżacja Pieśni więziennej Filaretów (1724) czy augmentacja poloneza do rockowej ballady Hej! Hej Ułani! (ok. 1806). Wspomniany zostanie zakazany w Polsce Ludowej JAZZ oraz postać amerykańskiego dziennikarza muzycznego, Willisa Conovera z Głosu Ameryki. Jak pisał New York Times po jego śmierci, Conover Jazzem skuteczniej demontował komunizm w bloku wschodnim, niż eskadra bombowców strategicznych B29. W tej części koncertu usłyszymy legendarny standard Jazzowy Lulaby of Birdland (1952), który jako zaskakująca hybryda muzyczna na długo zostanie w pamięci słuchaczy. Silnych wzruszeń dostarczą z pewnością utwory Orlątko (1918), Wszystko co nasze (1911) oraz Warszawskie dzieci (1944) zaprezentowane z udziałem chóru harcerskiego. W repertuarze znajdą się także: pieśń Konfederatów Barskich – Odważny Polak na Marsowym Polu (1768); Marsz Strzelców (1861); Złote ognie (1914); Serce w plecaku (1933) i Obława (1978). Uzupełnieniem repertuaru będą współczesne kompozycje elektroniczne Fate | Przeznaczenie oraz Heritage | Dziedzictwo.

Muzyka hybrydowa.

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reggae, punka, rapu, tech-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

PŁYTA „Koncert Niepodległości”

W ramach tegorocznej trasy koncertowej promowana jest też  płyta „Koncert Niepodległości”, która wydana została pod Patronatem Medialnym Polskiego Radia. Materiał z płyty został zaprezentowany w trakcie specjalnej radiowej edycji w dniu 11.11.2016 godz.20.00 na antenie  Polskiego Radio Łódź.

Ekipa II Koncertu Niepodległości „Westerplatte” – łącznie ponad 30 artystów!

Twórcy Koncertu Niepodległości: polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Dariusz Kordek.

W koncercie wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz, Grzegorz Wilk oraz chór III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej „Szachraj”. Wokalistom towarzyszyć będą: An On Bast | Anna Suda (elektronika live),  Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Paweł Jabłoski (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas), Grzegorz Poliszak (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Wojciech Hartman (I skrzypce) oraz muzycy z Kwartetu „Obligato”: Lidia Treszczotka (II skrzypce); Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela).

Organizatorzy Koncertu Niepodległości:

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Partnerzy: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 |  Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Wsparcie: PKS Polonus | AMW HOTELE, | eBilet Polska Sp. z o.o. | Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej | Falck Medycyna Sp. z o.o.

Patronat medialny: Polskie Radio S.A.

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA | BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE NA STRONIE www.koncertniepodleglosci.pl albo profilu Koncert Niepodległości na Facebook

MATERIAŁY PRASOWE: http://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl |  Koncert Niepodległości / Facebook

III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

Zamek Królewski w Warszawie, 3 maja 2017, godz.19.00

3 maja 2017 roku w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja.

Będzie to łącznie 14. edycja Koncertu Niepodległości, wydarzenia organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada oraz na Zamku Królewskim w Warszawie w dniu 3 maja (od 2013). Dodatkowo odbyły się także edycje specjalne na Westerplatte oraz w Polskim Radiu w Łodzi, która była retransmitowana w dniu 11 listopada 2016 r. W 2016 roku w Kanadzie miała też miejsce międzynarodowa premiera Koncertu Niepodległości.

Specjalnie na tegoroczną edycję trzeciomajową przygotowana została współczesna aranżacją pieśni Trzeci Maj (1831), znana także jako: Witaj majowa jutrzenko. Muzykę do utworu skomponował najprawdopodobniej Fryderyk Chopin, zaś autorem słów jest Rajmund Suchodolski.

Jednym z celów edycji trzeciomajowej jest popularyzacja pieśni i wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja. Inspiracją III edycji Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja jest wpływ dążeń wolnościowych Polaków na wydarzenia na świecie. Podkreślona zostanie rola Konstytucji 3 Maja, pierwszej ustawy zasadniczej w Europie. Postępowa polska Konstytucja była nie do przyjęcia dla ówczesnych europejskich monarchii, a Rzeczypospolita zapłaciła za jej wprowadzenie cenę najwyższą – dwa kolejne rozbiory na 123 lata pozbawiły Polskę własnej państwowości. Znany XIX –  wieczny filozof irlandzki Edmund Burke wspominając Konstytucję 3 Maja, powiedział „to najszlachetniejsze dobro otrzymane kiedykolwiek przez jakikolwiek naród”.

W koncercie ukazana zostanie także służba Polaków pod obcymi sztandarami, gdzie walczyli o wolność innych narodów. Repertuar i narracja skupiają się zarówno na utworach nawiązujących do Konstytucji 3 Maja, jak i pieśniach popularnych wśród Polskich żołnierzy walczących na „ziemi obcej”. Część z nich zaprezentowana została w czasie ubiegłorocznej kanadyjskiej premiery Koncertu Niepodległości. Repertuar zostanie wykonany w barwnych aranżacjach wykonanych w nurcie muzyki hybrydowej, będących znakiem rozpoznawczym projektu. Muzyka hybrydowa jest stylem wypracowanym w kolejnych edycjach Koncertu Niepodległości. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych hymnów, pieśni patriotycznych i wojskowych, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, rocka alternatywnego i progresywnego, tech-house, jazzu, poezji śpiewanej, aż po nagrania archiwalne i odgłosy natury. Muzycznym dopełnieniem repertuaru Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja, będą współczesne kompozycje instrumentalne.

Dorobek Koncertu Niepodległości to ponad 100 hybrydowych aranżacji utworów historycznych oraz kompozycji współczesnych oraz 13 scenariuszy, na które składa się dedykowana tematowi edycji aktorska narracja historyczna. Łącznie w realizacji projektu wzięło już udział blisko 500 osób, z tego ponad 130 profesjonalnych artystów z Polski i z zagranicy.

„Westerplatte” i „Niepokorne”

W tym roku przygotowywana jest także doroczna, IX edycja Koncertu Niepodległości pt. „Niepokorne” w Muzeum Powstania Warszawskiego (11 listopada 2017), która w całości poświęcona jest udziałowi kobiet w działaniach niepodległościowych. Oprócz losów tysięcy Polek czynnie zaangażowanych w walkę o Niepodległą, ukazana zostanie niemniej ważna dla zachowania ducha i dziedzictwa narodu, postawa matek, żon i córek, które były ostoją polskiego domu i rodziny. Planowana jest także druga edycja Koncertu Niepodległości „Westerplatte” w Gdańsku w dniu 1 września br.

Ekipa Koncertu Niepodległości

Koncert Niepodległości to także realizująca projekt formacja muzyków sesyjnych, przez którą przewinęło się ponad 130 artystów z Polski, Armenii, Ukrainy, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii. Została ona założona przez polsko-kanadyjska wokalistkę jazzową i kompozytorkę Olę Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, reżysera i scenarzystę Koncertu Niepodległości.

W koncercie wystąpią: Ola Turkiewicz (śpiew), Grzegorz Wilk (śpiew), Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas), Wojciech Hartman (I skrzypce), Sara Malinowska (II skrzypce), Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka), Marzena Masłowska (wiolonczela), Grzegorz Poliszak (perkusja).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Teatru Narodowego Jacek Mikołajczak.

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Organizatorzy Koncertu Niepodległości: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej, Zamek Królewski w Warszawie.

Koncert został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Mecenas Koncertu Niepodległości: KGHM Polska Miedź S.A.

Partnerzy Koncertu Niepodległości: Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej.

Sponsorzy Koncertu Niepodległości:  MESKO S.A.,  PCO S.A.

Koncert wspiera: eBilet Sp. z o.o.

Patronat medialny: Polskie Radio S.A., Polska Agencja Prasowa.

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI: dostępne do wyczerpania na stronie www.koncertniepodleglosci.pl albo na profilu Koncert Niepodległości na Facebook.

Liczba MIEJSC OGRANICZONA.

Szczegóły oraz informacje dla mediów: www.koncertniepodleglosci.pl/dla-mediow/

Kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, tel. 601 130 016, e-mail: [email protected]

VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki”

Muzeum Powstania Warszawskiego, 11 listopada 2016, godz.20.00

11 listopada 2016 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się VIII Koncert Niepodległości pt. „Młode Wilki”. Koncert Niepodległości to zarówno odbywające się od 2009 roku cykliczne wydarzenie muzyczne, jak i nazwa wykonującej go formacji muzyków sesyjnych. Specjalne edycje Koncertu Niepodległości miały także miejsce na Zamku Królewskim, na Westerplatte oraz w Kanadzie. Po raz kolejny wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Poświęcona czynowi niepodległościowemu młodzieży edycja Koncertu Niepodległości, będzie miała charakter wyjątkowy. Zespół rozbudowany zostanie o muzyków sceny alternatywnej: An On Bast – królową polskiego tech-house’u. Ponownie do zespołu dołączy chór III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej. Łącznie ekipę VIII Koncertu Niepodległości stanowić będzie ponad 30 muzyków.

Hybrydowe aranżacje i kompozycje współczesne w Muzeum Powstania Warszawskiego

Odważny repertuar „Młodych Wilków” oraz różnorodność styli muzycznych z pewnością zaskoczy wielu słuchaczy. Koncert otworzy współczesna kompozycja tech-house’owa, jednak już po chwili publiczność „przeniesie się” do wczesnego średniowieczu by wysłuchać  Pisces salsos et foetentes apportabant alii czyli tzw. pieśni wojów Krzywoustego z XI w. Jest to najstarsza odnotowana polska pieśń żołnierska, spisana po łacinie przez kronikarza Anonima, tzw. Galla.  Z lirycznego nastroju Hymnu do miłości Ojczyzny (1774) wyrwie reage-punkowa aranżacja Pieśni więziennej Filaretów (1724). Wspomniany zostanie zakazany w Polsce Ludowej JAZZ oraz postać amerykańskiego dziennikarza muzycznego, Willisa Conovera z Głosu Ameryki. Jak pisał New York Times po jego śmierci, Conover skuteczniej demontował komunizm w bloku wschodnim, niż eskadra bombowców strategicznych B29. W tej części koncertu usłyszymy legendarny utwór Lulaby of Birdland (1952), który jako zaskakująca hybryda muzyczna na długo zostanie w pamięci słuchaczy. Silnych wzruszeń dostarczą z pewnością utwory Orlątko (1918), Wszystko co nasze (1911) oraz Warszawskie dzieci (1944) zaprezentowane z udziałem chóru harcerskiego. W repertuarze znajdą się także: pieśń Konfederatów Barskich – Odważny Polak na Marsowym Polu (1768); Hej! Hej Ułani! (ok. 1806); Marsz Strzelców (1861); Złote ognie (1914); Serce w plecaku (1933) i Obława (1978). Uzupełnieniem repertuaru będą współczesne kompozycje elektroniczne Fate | Przeznaczenie oraz Heritage | Dziedzictwo.

Muzyka hybrydowa.

W ciągu 9 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reage, punka, rapu, tech-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

„Młode Wilki” i „Niepokorne”.

Inspiracją tytułu VIII Koncertu Niepodległości są słowa Obławy Jacka Kaczmarskiego. Edycja poświęcona będzie młodzieży walczącej o niepodległość Rzeczypospolitej. Narrację wydarzenia symbolicznie rozpocznie legenda o dzieciach głogowskich podczas oblężenia grodu przez wojska niemieckie w 1109 roku i opowieść o wychowaniu młodzieży w rodach rycerskich i szlacheckich. Ukazane zostaną XIX wieczne związki Filomatów i Filaretów, młodzi powstańcy styczniowi i listopadowi oraz Przedburzowcy. Odnosząc się do wydarzeń XX wieku wspomniana będzie m.in. młodzież działającą w strukturach Strzelca i Legionów, Szarych Szeregach oraz Orlęta Lwowskie. Przypomniany zostanie także okres PRL, w tym nieznane losy „młodych wyklętych” – członków niezależnych organizacji młodzieżowych walczących ze stalinizmem w latach 1944-1953. Nawiązanie do strajków szkolnych w zaborze pruskim i rosyjskim (1901-1908), będzie punktem wyjścia do ukazania blisko 100-letniej historii „tajnego nauczania”, które, podobnie jak polskie Państwo Podziemne, było ewenementem na skalę światową i nie występowało w żadnym innym kraju okupowanym.

Z kolei tematem IX edycji Koncertu Niepodległości „Niepokorne” w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2017 roku w całości poświęcona zostanie udziałowi kobiet w działaniach niepodległościowych. Oprócz losów tysięcy polskich kobiet czynnie zaangażowanych w walkę o Niepodległą, ukazana zostanie niemniej ważna dla zachowania ducha i dziedzictwa narodu, postawa matek, żon i córek, które były ostoją polskiego domu i rodziny.

Ekipa VIII Koncertu Niepodległości „Młode Wilki”

Twórcy Koncertu Niepodległości: polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Krzysztof Franieczek.

W koncercie wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz, Grzegorz Wilk, Witek – muzyk ulicy | Witold Mikołajczuk oraz harcerze z III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej.  Wokalistom towarzyszyć będą: An On Bast | Anna Suda (elektronika),  Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon i instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce solo), Marcin Ritter (bas), Radek Bolewski (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Wojciech Hartman (I skrzypce), Sara Malinowska (II skrzypce); Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela).

Kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, tel. 601 130 016, e-mail: [email protected]

Koncert Niepodległości „Poland”

Rose Theatre Brampton, Greater Toronto Area, Ontario, Canada
16 września 2016, godz. 20.00

Z Muzeum Powstania Warszawskiego i Westerplatte do Kanady. Dedykowana Polonii specjalna edycja Koncertu Niepodległości pt. „Poland”

16 września 2016 roku w reprezentacyjnym Rose Theatre w Brampton (Greater Toronto Area, Ontario, Canada) odbędzie się specjalna edycja Koncertu Niepodległości pt. „Poland” połączona z promocją wydanej we wrześniu w Polsce płyty „Koncert Niepodległości”

Będzie to kolejna (łącznie jedenasta) edycja Koncertu Niepodległości, który od 2009 roku odbywa się w Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada oraz na Zamku Królewskim w Warszawie 3 maja. Koncert w Kanadzie jest częścią trasy koncertowej:

Warszawa | II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja (Zamek Królewski w Warszawie, 3 maja)

Westerplatte | Koncert Niepodległości „Westerplatte” (Westerplatte / Gdańsk, 1 września)

Brampton, Toronto (Kanada) | Koncert Niepodległości „Poland” (Brampton / Toronto, Kanada, 16 września)

Warszawa | VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki” (Muzeum Powstania Warszawskiego, 10-11 listopada)

Każda z edycji jest odmiennym repertuarowo i tematycznie spektaklem. Tematem Koncertu Niepodległości „Poland” jest służba Polaków pod obcymi sztandarami, gdzie walczyli zarówno o niepodległość Polski jak i wolność innych narodów. W doborze repertuaru i narracji Koncertu Niepodległości „Poland” skupimy się na niezwykłych dziejach naszych rodaków od czasów wypraw krzyżowych Piastów śląskich a na historii Lecha Zondka, Polaka w walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Symbolicznie, przestrzeń historyczną VI Koncertu Niepodległości wyznacza miecz Władysława III Warneńczyka odnaleziony w 1863 roku na pobojowisku pod Warną z jednej strony, z drugiej zaś naszywka Poland z naramienników żołnierzy polskich na zachodzie w czasie II wojny światowej. Obok Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – bohaterów Polski i Stanów Zjednoczonych, czy Henryka Dąbrowskiego – twórcy Legionów Polskich we Włoszech, w Koncercie Niepodległości „Poland” wspomnimy dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczono nas na lekcjach historii. Jednym z nich będzie Franciszek Gabryszewski (Francis Gabreski), któremu jako jednemu z nielicznych udało się poderwać samolot w powietrze w czasie japońskiego ataku na Pearl Harbour. Służąc w polskim Dywizjonie 316 oraz w jednostkach US Air Force do końca II wojny światowej, osiągnął pozycję asa USAF na froncie europejskim. Swoją karierę bojową zakończył w 1951 roku na froncie koreańskim.

Osobny wątek narracji poświęcony będzie braterstwu Polaków i Kanadyjczyków w czasie obu wojen światowych. Opowiemy o polskich żołnierzach z Kosciuszko Camp w miasteczku Niagara on the Lake, którzy tworzyli zręby przyszłej „błekitnej” Armii Hallera oraz o kanadyjskich lotnikach lecących z pomocą dla Powstania Warszawskiego. Przypomnimy ewakuację Kanadyjczyków spod Dieppe dokonanej przez polski niszczyciel przez ORP „Ślązak”.

Znakiem charakterystycznym projektu, jest nowatorski styl muzyczny, zdefiniowany jako muzyka hybrydowa. Łączy on w spójną całość piosenki żołnierskie, hymny i pieśni bardów z wieloma nurtami muzyki współczesnej, jak m.in. rock, jazz, tech-house, blues, poezja śpiewana, muzyka etniczna, klasyczna i elektroniczna, wykorzystywane są także nagrania archiwalne. Dopełnieniem repertuaru historycznego są kompozycje współczesne, inspirowane tematyką każdej z edycji. Muzyce towarzyszy ciekawa i wartka narracja historyczna, ukazująca repertuar na tle kontekstu historycznego. Na potrzeby scenariusza i muzycznego repertuaru prowadzone są wieloletnie kwerendy archiwalne. Dorobek Koncertu Niepodległości to 90 hybrydowych aranżacji utworów historycznych oraz kompozycji współczesnych. Łącznie w realizacji projektu wzięło już udział około 400 osób, z tego blisko 120 profesjonalnych artystów z Polski i z zagranicy. Na repertuar koncertów złożą się nowoczesne, hybrydowe aranżacje utworów – od pieśni najstarszych po XX-wieczne hymny bardów (m.in. J.Kaczmarski, P.Gintrowski). Muzycznym dopełnieniem tego repertuaru, będą współczesne kompozycje instrumentalne, dedykowane wydarzeniu.

Dorobek Koncertu Niepodległości to blisko 90 hybrydowych aranżacji utworów historycznych oraz kompozycji współczesnych oraz 10 scenariuszy, na które składa się dedykowana tematowi kolejnych edycji aktorska narracja historyczna. Łącznie w realizacji projektu wzięło już udział około 400 osób, z tego ponad 120 profesjonalnych artystów z Polski i z zagranicy.

Wystąpią polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Grzegorz Wilk. Towarzyszyć im będzie międzynarodowy zespół instrumentalistów sesyjnych w składzie: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Rebecca Hennessey (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas), Sly Juhas (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Aline Homzy (I skrzypce) Brielle Goheen (II skrzypce), Laurence Schaufele (altówka) i Beth Silver (wiolonczela).

W programie usłyszymy hybrydowe aranżacje utworów Gaude Mater Polonia (1253), Idzie Żołnierz Borem Lasem (XIV W.), Marsz Polonii (1863), Wąwóz Somosierry (1905), Piechota (1917), Karpacka Brygada (1941), Od Kłajpedy Do Szczecina (1941), Lwowskie Puchacze (1943), Czerwone Maki (1944), Źródło (1978), Nasza Klasa (1983) oraz utwory instrumentalne Tęsknota (2010) i Azymut „W” (2014) i Enigma (2014). Na zakończenie publiczność zostanie zaproszona do wspólnego zaśpiewania wraz z artystami hymnów Polski i Kanady, czyli Mazurka Dąbrowskiego (1797) oraz O Canada! (1880).

Honorowy Patronat nad Koncertem Niepodległości „Poland” objął Minister Spraw Zagranicznych

Organizatorzy Koncertu Niepodległości:

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej, Gazeta – Dziennik Polonii w Kanadzie

Koncert Niepodległości jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą

Oficjalny przewoźnik Koncertu Niepodległości – Polskie Linie Lotnicze LOT.

Patronat Medialny –Polska Agencja Prasowa

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI wyczerpane – ostatnia pula wejściówek ze zwrotów i rezerwacji udostępniona zostanie w niedzielę 11 września na stroniehttps://www.koncertniepodleglosci.pl/free-admission-pass

Materiały prasowe można pobierać materiały pod warunkiem podania źródła oraz autorów uwidocznionych w podpisie zdjęć https://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania

Kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, tel. 601 130 016, e-mail: [email protected]

Koncert Niepodległości „Westerplatte” (edycja specjalna)

Westerplatte, Gdańsk – 1 września 2016, godz. 19.00
Zadaszona widownia plenerowa obok plaży Westerplatte oraz parkingu dla autokarów

Po raz pierwszy nad Bałtykiem! Edycja specjalna Koncertu Niepodległości. 

1 września 2016 roku w Gdańsku,  obok plaży na Westerplatte, po raz pierwszy nad Bałtykiem, odbędzie się specjalna edycja Koncertu Niepodległości pt. „Westerplatte”.

Inspiracją Koncertu Niepodległości „Westerplatte” są pierwsze epizody Wojny Obronnej 1939 roku, w tym m.in. obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, naloty niemieckich bombowców na miasteczka Wieluń i Tczew czy atak na Chojnice. Przypomnimy także tragedię ofiar Piaśnicy. W koncercie opowiemy o konsekwencjach Wojny 1939 dla Polski i świata oraz o polskim czynie zbrojnym w II wojnie światowej. W doborze repertuaru i narracji skupimy się na utworach popularnych wśród polskich żołnierzy w okresie II wojny światowej. Usłyszymy je w barwnych aranżacjach tworzonych w nurcie muzyki hybrydowej – stylu wypracowanym przez twórców Koncertu Niepodległości. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów, pieśni patriotycznych i wojskowych, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy m.in. muzyki klasycznej i elektronicznej, rocka, jazzu, poezji śpiewanej aż po nagrania archiwalne i odgłosy natury. Zwieńczeniem Koncertu Niepodległości będzie przepiękna alegoria patriotyzmu, jaką jest utwór „Źródło” Jacka Kaczmarskiego, a jego instrumentalnym dopełnieniem współczesne kompozycje dedykowane wydarzeniu.

Będzie to już łącznie 10 edycja Koncertu Niepodległości, wydarzenia organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada oraz na Zamku Królewskim w Warszawie w dniu 3 maja (2013). Wydarzenie odbywa się w ramach trasy koncertowej II Koncert NiepodległościTrzeciego Maja (Zamek Królewski w Warszawie, 3 maja) | Koncert Niepodległości„Westerplatte” (1 września) | Koncert Niepodległości „Poland” (Kanada, 16 września) | VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki” (Muzeum Powstania Warszawskiego, 10-11 listopada). Każda z edycji jest odmiennym repertuarowo i tematycznie spektaklem.

Koncert Niepodległości z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem publiczności. W czasie ubiegłorocznego VII Koncertu Niepodległości „Rok 1980”, liczba chętnych do jego obejrzenia o blisko 6000 osób przerosła liczbę dostępnych wejściówek.

Dorobek Koncertu Niepodległości to blisko 90 hybrydowych aranżacji utworów historycznych oraz kompozycji współczesnych oraz 9 scenariuszy, na które składa się dedykowana tematowi edycji aktorska narracja historyczna. Łącznie w realizacji projektu wzięło już udział około 400 osób, z tego ponad 120 profesjonalnych artystów z Polski i z zagranicy.

Twórcy Koncertu Niepodległości to Ola Turkiewicz, dyrektor muzyczny, polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka oraz Jacek „Wiejski” Górski, producent, reżyser, scenarzysta.

W koncercie wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz oraz Grzegorz Wilk, którym towarzyszyć będą: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Sławomir Pogoda (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Ritter (bas), Grzegorz Poliszak (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Dorota Oleszkowicz (II skrzypce), Agnieszka Zagroba–Klahs (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela).

Organizatorzy Koncertu Niepodległości:

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Partner: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Fundacja LOTOS |  Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Dofinansowanie: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Sponsorzy: Gaz System S.A. | Grupa Energa S.A. | PCO S.A.

Wsparcie: | PKS Polonus | GRUPA HOTELI WAM | eBilet Polska Sp. z o.o. | Falck Medycyna Sp. z o.o.| Urząd Miejski w Gdańsku

Patronat medialny: Polskie Radio S.A. | Polska Agencja Prasowa

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA | BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE NA STRONIE www.koncertniepodleglosci.pl albo profilu Koncert Niepodległości na Facebook

MATERIAŁY PRASOWE: http://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl |  Koncert Niepodległości / Facebook