Komunikat Prasowy

 VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki”

Muzeum Powstania Warszawskiego, 11 listopada 2016, godz.20.00

11 listopada 2016 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się VIII Koncert Niepodległości pt. „Młode Wilki”. Koncert Niepodległości to zarówno odbywające się od 2009 roku cykliczne wydarzenie muzyczne, jak i nazwa wykonującej go formacji muzyków sesyjnych. Specjalne edycje Koncertu Niepodległości miały także miejsce na Zamku Królewskim, na Westerplatte oraz w Kanadzie. Po raz kolejny wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Poświęcona czynowi niepodległościowemu młodzieży edycja Koncertu Niepodległości, będzie miała charakter wyjątkowy. Zespół rozbudowany zostanie o muzyków sceny alternatywnej: An On Bast – królową polskiego tech-house’u oraz charyzmatycznego „Witka – muzyka ulicy”. Ponownie do zespołu dołączy chór III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej. Łącznie ekipę VIII Koncertu Niepodległości stanowić będzie ponad 30 muzyków.

Hybrydowe aranżacje i kompozycje współczesne w Muzeum Powstania Warszawskiego

Odważny repertuar „Młodych Wilków” oraz różnorodność styli muzycznych z pewnością zaskoczy wielu słuchaczy. Koncert otworzy współczesna kompozycja tech-house’owa, jednak już po chwili publiczność „przeniesie się” do wczesnego średniowieczu by wysłuchać  Pisces salsos et foetentes apportabant alii czyli tzw. pieśni wojów Krzywoustego z XI w. Jest to najstarsza odnotowana polska pieśń żołnierska, spisana po łacinie przez kronikarza Anonima, tzw. Galla.  Z lirycznego nastroju Hymnu do miłości Ojczyzny (1774) wyrwie reage-punkowa aranżacja Pieśni więziennej Filaretów (1724). Wspomniany zostanie zakazany w Polsce Ludowej JAZZ oraz postać amerykańskiego dziennikarza muzycznego, Willisa Conovera z Głosu Ameryki. Jak pisał New York Times po jego śmierci, Conover skuteczniej demontował komunizm w bloku wschodnim, niż eskadra bombowców strategicznych B29. W tej części koncertu usłyszymy legendarny utwór Lulaby of Birdland (1952), który jako zaskakująca hybryda muzyczna na długo zostanie w pamięci słuchaczy. Silnych wzruszeń dostarczą z pewnością utwory Orlątko (1918), Wszystko co nasze (1911) oraz Warszawskie dzieci (1944) zaprezentowane z udziałem chóru harcerskiego. W repertuarze znajdą się także: pieśń Konfederatów Barskich – Odważny Polak na Marsowym Polu (1768); Hej! Hej Ułani! (ok. 1806); Marsz Strzelców (1861); Złote ognie (1914); Serce w plecaku (1933) i Obława (1978). Uzupełnieniem repertuaru będą współczesne kompozycje elektroniczne Fate | Przeznaczenie oraz Heritage | Dziedzictwo.

Muzyka hybrydowa.

W ciągu 9 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reage, punka, rapu, tech-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

„Młode Wilki” i „Niepokorne”.

Inspiracją tytułu VIII Koncertu Niepodległości są słowa Obławy Jacka Kaczmarskiego. Edycja poświęcona będzie młodzieży walczącej o niepodległość Rzeczypospolitej. Narrację wydarzenia symbolicznie rozpocznie legenda o dzieciach głogowskich podczas oblężenia grodu przez wojska niemieckie w 1109 roku i opowieść o wychowaniu młodzieży w rodach rycerskich i szlacheckich. Ukazane zostaną XIX wieczne związki Filomatów i Filaretów, młodzi powstańcy styczniowi i listopadowi oraz Przedburzowcy. Odnosząc się do wydarzeń XX wieku wspomniana będzie m.in. młodzież działającą w strukturach Strzelca i Legionów, Szarych Szeregach oraz Orlęta Lwowskie. Przypomniany zostanie także okres PRL, w tym nieznane losy „młodych wyklętych” – członków niezależnych organizacji młodzieżowych walczących ze stalinizmem w latach 1944-1953. Nawiązanie do strajków szkolnych w zaborze pruskim i rosyjskim (1901-1908), będzie punktem wyjścia do ukazania blisko 100-letniej historii „tajnego nauczania”, które, podobnie jak polskie Państwo Podziemne, było ewenementem na skalę światową i nie występowało w żadnym innym kraju okupowanym.

Z kolei tematem IX edycji Koncertu Niepodległości „Niepokorne” w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2017 roku w całości poświęcona zostanie udziałowi kobiet w działaniach niepodległościowych. Oprócz losów tysięcy polskich kobiet czynnie zaangażowanych w walkę o Niepodległą, ukazana zostanie niemniej ważna dla zachowania ducha i dziedzictwa narodu, postawa matek, żon i córek, które były ostoją polskiego domu i rodziny.

Ekipa VIII Koncertu Niepodległości „Młode Wilki”

Twórcy Koncertu Niepodległości: polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Krzysztof Franieczek.

W koncercie wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz, Grzegorz Wilk, Witek – muzyk ulicy | Witold Mikołajczuk oraz harcerze z III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej.  Wokalistom towarzyszyć będą: An On Bast | Anna Suda (elektronika),  Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon i instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce solo), Marcin Ritter (bas), Radek Bolewski (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Wojciech Hartman (I skrzypce), Sara Malinowska (II skrzypce); Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela).

===============================================================================================================

Koncert Niepodległości „Poland”

Rose Theatre Brampton, Greater Toronto Area, Ontario, Canada

 16 września 2016, godz. 20.00

Z Muzeum Powstania Warszawskiego i Westerplatte do Kanady. Dedykowana Polonii specjalna edycja Koncertu Niepodległości pt. „Poland”

16 września 2016 roku w reprezentacyjnym Rose Theatre w Brampton (Greater Toronto Area, Ontario, Canada) odbędzie się specjalna edycja Koncertu Niepodległości pt. „Poland” połączona z promocją wydanej we wrześniu w Polsce płyty „Koncert Niepodległości”

Będzie to kolejna (łącznie jedenasta) edycja Koncertu Niepodległości, który od 2009 roku odbywa się w Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada oraz na Zamku Królewskim w Warszawie 3 maja. Koncert w Kanadzie jest częścią trasy koncertowej:

  • Warszawa | II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja (Zamek Królewski w Warszawie, 3 maja)
  • Westerplatte | Koncert Niepodległości „Westerplatte” (Westerplatte / Gdańsk, 1 września)
  • Brampton, Toronto (Kanada) | Koncert Niepodległości „Poland” (Brampton / Toronto, Kanada, 16 września)
  • Warszawa | VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki” (Muzeum Powstania Warszawskiego, 10-11 listopada)

Każda z edycji jest odmiennym repertuarowo i tematycznie spektaklem. Tematem Koncertu Niepodległości „Poland” jest służba Polaków pod obcymi sztandarami, gdzie walczyli zarówno o niepodległość Polski jak i wolność innych narodów. W doborze repertuaru i narracji Koncertu Niepodległości „Poland” skupimy się na niezwykłych dziejach naszych rodaków od czasów wypraw krzyżowych Piastów śląskich a na historii Lecha Zondka, Polaka w walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Symbolicznie, przestrzeń historyczną VI Koncertu Niepodległości wyznacza miecz Władysława III Warneńczyka odnaleziony w 1863 roku na pobojowisku pod Warną z jednej strony, z drugiej zaś naszywka Poland z naramienników żołnierzy polskich na zachodzie w czasie II wojny światowej. Obok Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – bohaterów Polski i Stanów Zjednoczonych, czy Henryka Dąbrowskiego – twórcy Legionów Polskich we Włoszech, w Koncercie Niepodległości „Poland” wspomnimy dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczono nas na lekcjach historii. Jednym z nich będzie Franciszek Gabryszewski (Francis Gabreski), któremu jako jednemu z nielicznych udało się poderwać samolot w powietrze w czasie japońskiego ataku na Pearl Harbour. Służąc w polskim Dywizjonie 316 oraz w jednostkach US Air Force do końca II wojny światowej, osiągnął pozycję asa USAF na froncie europejskim. Swoją karierę bojową zakończył w 1951 roku na froncie koreańskim.

Osobny wątek narracji poświęcony będzie braterstwu Polaków i Kanadyjczyków w czasie obu wojen światowych. Opowiemy o polskich żołnierzach z Kosciuszko Camp w miasteczku Niagara on the Lake, którzy tworzyli zręby przyszłej „błekitnej” Armii Hallera oraz o kanadyjskich lotnikach lecących z pomocą dla Powstania Warszawskiego. Przypomnimy ewakuację Kanadyjczyków spod Dieppe dokonanej przez polski niszczyciel przez ORP „Ślązak”.

Znakiem charakterystycznym projektu, jest nowatorski styl muzyczny, zdefiniowany jako muzyka hybrydowa. Łączy on w spójną całość piosenki żołnierskie, hymny i pieśni bardów z wieloma nurtami muzyki współczesnej, jak m.in. rock, jazz, tech-house, blues, poezja śpiewana, muzyka etniczna, klasyczna i elektroniczna, wykorzystywane są także nagrania archiwalne. Dopełnieniem repertuaru historycznego są kompozycje współczesne, inspirowane tematyką każdej z edycji. Muzyce towarzyszy ciekawa i wartka narracja historyczna, ukazująca repertuar na tle kontekstu historycznego. Na potrzeby scenariusza i muzycznego repertuaru prowadzone są wieloletnie kwerendy archiwalne. Dorobek Koncertu Niepodległości to 90 hybrydowych aranżacji utworów historycznych oraz kompozycji współczesnych. Łącznie w realizacji projektu wzięło już udział około 400 osób, z tego blisko 120 profesjonalnych artystów z Polski i z zagranicy. Na repertuar koncertów złożą się nowoczesne, hybrydowe aranżacje utworów – od pieśni najstarszych po XX-wieczne hymny bardów (m.in. J.Kaczmarski, P.Gintrowski). Muzycznym dopełnieniem tego repertuaru, będą współczesne kompozycje instrumentalne, dedykowane wydarzeniu.

Dorobek Koncertu Niepodległości to blisko 90 hybrydowych aranżacji utworów historycznych oraz kompozycji współczesnych oraz 10 scenariuszy, na które składa się dedykowana tematowi kolejnych edycji aktorska narracja historyczna. Łącznie w realizacji projektu wzięło już udział około 400 osób, z tego ponad 120 profesjonalnych artystów z Polski i z zagranicy.

Wystąpią polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Grzegorz Wilk. Towarzyszyć im będzie międzynarodowy zespół instrumentalistów sesyjnych w składzie: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Rebecca Hennessey (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas), Sly Juhas (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Aline Homzy (I skrzypce) Brielle Goheen (II skrzypce), Laurence Schaufele (altówka) i Beth Silver (wiolonczela).

W programie usłyszymy hybrydowe aranżacje utworów Gaude Mater Polonia (1253), Idzie Żołnierz Borem Lasem (XIV W.), Marsz Polonii (1863), Wąwóz Somosierry (1905), Piechota (1917), Karpacka Brygada (1941), Od Kłajpedy Do Szczecina (1941), Lwowskie Puchacze (1943), Czerwone Maki (1944), Źródło (1978), Nasza Klasa (1983) oraz utwory instrumentalne Tęsknota (2010) i Azymut „W” (2014) i Enigma (2014). Na zakończenie publiczność zostanie zaproszona do wspólnego zaśpiewania wraz z artystami hymnów Polski i Kanady, czyli Mazurka Dąbrowskiego (1797) oraz O Canada! (1880).

Honorowy Patronat nad Koncertem Niepodległości „Poland” objął Minister Spraw Zagranicznych

Organizatorzy Koncertu Niepodległości:

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej, Gazeta – Dziennik Polonii w Kanadzie

Koncert Niepodległości jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą

Oficjalny przewoźnik Koncertu Niepodległości – Polskie Linie Lotnicze LOT.

Patronat Medialny –Polska Agencja Prasowa

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI wyczerpane – ostatnia pula wejściówek ze zwrotów i rezerwacji udostępniona zostanie w niedzielę 11 września na stronie http://www.koncertniepodleglosci.pl/free-admission-pass

Materiały prasowe można pobierać materiały pod warunkiem podania źródła oraz autorów uwidocznionych w podpisie zdjęć http://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania

Kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, tel. 601 130 016, e-mail: koncertniepodleglosci@gmail.com

===============================================================================================================

Koncert Niepodległości „Westerplatte” (edycja specjalna)

Westerplatte, Gdańsk – 1 września 2016, godz. 19.00

Zadaszona widownia plenerowa obok plaży Westerplatte oraz parkingu dla autokarów

Po raz pierwszy nad Bałtykiem!

Edycja specjalna Koncertu Niepodległości. 

1 września 2016 roku w Gdańsku,  obok plaży na Westerplatte, po raz pierwszy nad Bałtykiem, odbędzie się specjalna edycja Koncertu Niepodległości pt. „Westerplatte”.

Inspiracją Koncertu Niepodległości „Westerplatte” są pierwsze epizody Wojny Obronnej 1939 roku, w tym m.in. obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, naloty niemieckich bombowców na miasteczka Wieluń i Tczew czy atak na Chojnice. Przypomnimy także tragedię ofiar Piaśnicy. W koncercie opowiemy o konsekwencjach Wojny 1939 dla Polski i świata oraz o polskim czynie zbrojnym w II wojnie światowej. W doborze repertuaru i narracji skupimy się na utworach popularnych wśród polskich żołnierzy w okresie II wojny światowej. Usłyszymy je w barwnych aranżacjach tworzonych w nurcie muzyki hybrydowej – stylu wypracowanym przez twórców Koncertu Niepodległości. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów, pieśni patriotycznych i wojskowych, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy m.in. muzyki klasycznej i elektronicznej, rocka, jazzu, poezji śpiewanej aż po nagrania archiwalne i odgłosy natury. Zwieńczeniem Koncertu Niepodległości będzie przepiękna alegoria patriotyzmu, jaką jest utwór „Źródło” Jacka Kaczmarskiego, a jego instrumentalnym dopełnieniem współczesne kompozycje dedykowane wydarzeniu.

Będzie to już łącznie 10 edycja Koncertu Niepodległości, wydarzenia organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada oraz na Zamku Królewskim w Warszawie w dniu 3 maja (2013). Wydarzenie odbywa się w ramach trasy koncertowej II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja (Zamek Królewski w Warszawie, 3 maja) | Koncert Niepodległości „Westerplatte” (1 września) | Koncert Niepodległości „Poland” (Kanada, 16 września) | VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki” (Muzeum Powstania Warszawskiego, 10-11 listopada). Każda z edycji jest odmiennym repertuarowo i tematycznie spektaklem.

Koncert Niepodległości z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem publiczności. W czasie ubiegłorocznego VII Koncertu Niepodległości „Rok 1980”, liczba chętnych do jego obejrzenia o blisko 6000 osób przerosła liczbę dostępnych wejściówek.

Dorobek Koncertu Niepodległości to blisko 90 hybrydowych aranżacji utworów historycznych oraz kompozycji współczesnych oraz 9 scenariuszy, na które składa się dedykowana tematowi edycji aktorska narracja historyczna. Łącznie w realizacji projektu wzięło już udział około 400 osób, z tego ponad 120 profesjonalnych artystów z Polski i z zagranicy.

Twórcy Koncertu Niepodległości to Ola Turkiewicz, dyrektor muzyczny, polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka oraz Jacek „Wiejski” Górski, producent, reżyser, scenarzysta.

W koncercie wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz oraz Grzegorz Wilk, którym towarzyszyć będą: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Sławomir Pogoda (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Ritter (bas), Grzegorz Poliszak (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Dorota Oleszkowicz (II skrzypce), Agnieszka Zagroba–Klahs (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela).

Organizatorzy Koncertu Niepodległości

Dofinansowanie Koncertu Niepodległości

Sponsorzy

Partnerzy

Wsparcie Koncertu Niepodległości

Organizatorzy serdecznie dziękują Urzędowi Miejskiemu w Gdańsku, a w szczególności:

Wydziałowi Skarbu, Wydziałowi Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej,

Zarządowi Dróg i Terenów Zielonych oraz Zarządowi Transportu Miejskiego

za wsparcie logistyki Koncertu Niepodległości „Westerplatte”

Zabezpieczenie Medyczne:

Patronat Medialny