koncert-niepodleglosci-header

Komunikaty prasowe

Informacje dla mediów dotyczące Koncertów Niepodległości. W razie pytań prosimy o bezpośredni kontakt z organizatorem Koncertu Niepodległości.

XIV Koncert Niepodległości „Contra Targovicam”. Rok XIV, edycja 45

11 listopada 2022, godz. 20.00

Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa

Retransmisja ON-LINE koncertu Muzeum Powstania Warszawskiego
13 grudnia 2022 o godz.20.00, w 41 rocznicę wprowadzenia
Stanu Wojennego dostępna na stronie www.koncertniepodleglosci.pl
oraz w serwisach Facebook i Youtube

Koncert Niepodległości to projekt, który powstał w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2009 roku. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 45 edycji w Polsce i za granicą, ponad 190 kompozycji, aranżacji i ponad 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Dwujęzyczne edycje międzynarodowe zaprezentowano publiczności także w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

Inspiracja i tematyka koncertu

Inspiracją wydarzenia jest 230 rocznica polsko-rosyjskiej wojny 1792 roku, zwanej też wojną w obronie Konstytucji 3 Maja. Wojna ta była następstwem Konfederacji Targowickiej, która po dziś dzień jest symbolem zdrady narodowej. Jednym z reliktów tamtej wojny jest Order Wojenny Virtuti Militari, ustanowiony 22 czerwca 1792 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dla uczczenia polskiego zwycięstwa nad Rosjanami w bitwie pod Zieleńcami.

Narracja koncertu ukaże zapomnianych bohaterów stawiających opór zdradzie narodowej, jak m.in. Spytko z Melsztyna, który stłumił bunt proniemieckiego patrycjatu wywołany przez Wójta Alberta (~1312); Jakub Kobylański, pogromca zdrajcy Świdrygiełły i Inflanckich Krzyżaków w bitwie pod Wiłkomierzem (1435) i Jan Zamoyski, zwycięzca nad stronnikami Habsburgów w bitwie pod Byczyną (1588). Antybohaterom sienkiewiczowskiego „Potopu”, Januszowi i Bogusławowi Radziwiłłom i Hieronimowi Radziejowskiemu, przeciwstawieni zostaną Konfederaci Tyszowieccy, których zasługi dla Rzeczypospolitej trudno jest przecenić. Powstańczy bohater Edmund Callier przyrównany zostanie do XIX wiecznej postaci jednego z najbardziej znanych carskich kolaborantów Margrabiego Wielopolskiego.

Opowieść o wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921 unaoczni udaremnienie budowy samozwańczej Polskiej Socjalistycznej Republiki Rad, tworzonej pod osłoną bolszewików przez Juliana Marchlewskiego i Feliksa Dzierżyńskiego. Łamiąc tabu propagandy PRL ukazany zostanie dramat i ofiara dziesiątkowanych w samobójczych bitwach żołnierzy 1 i 2 Armii Wojska Polskiego, dowodzonych przez sowieckich oficerów i komunistycznych renegatów, jak np. Zygmunt Berling i Karol Świerczewski.

Przypomniane zostaną walki Żołnierzy Niezłomnych toczone na Podlasiu w 1945 roku  z 1 Warszawską Brygadą Pancerną, dowodzoną przez Rosjan i obsadzoną przez obywateli Związku Sowieckiego, gdzie Polacy stanowili mniejszość. To właśnie tę jednostkę gloryfikował popularny w PRL serial „Czterej pancerni i pies”. Oddany zostanie także hołd członkom opozycji antykomunistycznej, którzy w latach 1956-89 przeciwstawiali się rządom komunistów w Polsce.

Muzyka hybrydowa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Repertuar XIV Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, stanowią m.in. współczesne kompozycje oraz hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych. Zaprezentowana zostanie współczesna kompozycja do Pieśni o wójcie Albercie | Sequitur de quodam aduocato Cracouiensi (~1317) oraz hybrydowe aranżacje utworów historycznych jak Pieśń o Hołubku (1588), Pieśń Konfederatów Tyszowieckich (1655), Marsz z r. 1792 (1792), Krakowiak Kościuszki | Bartoszu, Bartoszu (1794), Pieśń Konfederatów Barskich  (1843/~1975), kompozycja współczesna do tekstu Ustawy Sejmu o detronizacji Mikołaja I (1831), Margrabia Wielopolski (1991), Dylemat (1983), Wróżba (1982) oraz kompilacja utworów Rozszumiały się wierzby płaczące (1943) | Patrol (1946). Dopełnieniem repertuaru historycznego będą współczesne kompozycje instrumentalne 1792.Contra Targovicam oraz Zdrada. Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797) wraz z zapomnianą dziś, czwartą zwrotką pieśni.

„Niemiec, Moskal nie osiędzie,
gdy jąwszy pałasza,
hasłem wszystkich zgoda będzie
i ojczyzna nasza.”

W ciągu 15 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach ewaluacji Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi ponad 1,5 mln indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy wykonali ponad  3 miliony odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub do pobrania w formacie na dowolne urządzenie mobilne.

Ekipa Koncertu Niepodległości – łącznie blisko 20 artystów.

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). W kolejnej edycji Koncertu Niepodległości wystąpią: Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz zespół Koncertu Niepodległości pod dyrekcją Tadeusza Wicherka w składzie: Anna SudaAn On Bast” (elektronika live), Paweł Jabłoński (fortepian, akordeon i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Paulina Mastyło-Fałkiewicz (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Kamila Szalińska-Bałwas (II skrzypce), Igor Kabalewski (altówka), Agnieszka Klahs (altówka), Anna Lubiak-Osmycka (wiolonczela), Krystyna Wiśniewska (wiolonczela). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego

Patronat Narodowy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

Patronat honorowy: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak

Patronat honorowy: Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk

Dofinansowanie:

Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra

Partner Koncertu: Fundacja PKO

Mecenas Koncertu Niepodległości: Polska Grupa Energetyczna PGE

Partner Generalny Koncertu Niepodległości: LOTTO

Wsparcie: Stowarzyszenie Autorów ZAIKS  | AMW Sinevia | Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Patronat Medialny:  Niezależna.pl | Polskie Radio | Tysol.pl

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl |  Koncert Niepodległości / Facebook

Koncert Niepodległości „Leśni” – po raz pierwszy na Pomorzu

1 września 2022, godz. 19.00,

Sala BHP Stoczni Gdańsk, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6, Gdańsk.

1 września 2022 roku, w 83 rocznicę ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę, w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, odbędzie się pomorska premiera Koncertu Niepodległości, podczas której zaprezentowana zostanie edycja „Leśni”. Koncert Niepodległości to projekt, którego realizację rozpoczęto 14 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent. Premiera Koncertu Niepodległości miała miejsce w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 44 edycje w Polsce i za granicą, 190 kompozycji i aranżacji oraz ponad 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Ponadto zrealizowano dwujęzyczne edycje międzynarodowe w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

 „Leśni” – 9 wieków historii w muzyczno-słownej pigułce

Narracja Koncertu ukaże historię naszego kraju widzianą przez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich. Opowieść rozpoczniemy w roku 1109 opisując walki „szarpane” z najeźdźcami z Czech i Niemiec, które toczyli wojowie Bolesława Krzywoustego. Dalej, historia poprowadzi publiczność przez czasy Potopu Szwedzkiego, Konfederacji Dzikowskiej i Barskiej, Powstania Listopadowego, Styczniowego i Partyzantki Zaliwskiego. Ukażemy partyzancki aspekt drugiej wojny światowej oraz działalność antykomunistycznego podziemia w okresie 1944-1956. Zwieńczeniem narracji będzie symboliczne uhonorowanie postaci Józefa Franczaka – ostatniego żołnierza wyklętego, poległego w 1963 roku w walce z oddziałem ZOMO-SB oraz Lecha Zondka, który w 1984 r. przedostał się do Afganistanu by wesprzeć Afgańczyków w ich partyzanckiej walce z Armią Radziecką. Koncert dedykowany będzie także pamięci lokalnych Bohaterów – Żołnierzy Niezłomnych, Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, których ukryte przez komunistów szczątki, odnaleziono w nieoznaczonym grobie na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Muzyka hybrydowa w historycznej Sali BHP

Wydarzeniem muzycznym edycji leśni Koncertu jest  Pieśni Powstańców (Zaliwskiego). Utwór pochodzi z zapomnianego dramatu 10 obrazów z wyprawy do Polski 1833 r. i jest autorstwa Michała Chodźko Borejki, uczestnika partyzantki Zaliwskiego. Koncert Niepodległości otworzy pieśń czeskich żołnierzy na cześć Bolesława Krzywoustego Boleslaue, dux gloriosissime! (1109/2019, na podstawie Kroniki Polskiej Galla Anonima). Kolejne utwory to: Na Kopańskim moście (XVIII-XIX w.) pieśń o bitwie Kurpiów ze  Szwedami podczas II Wojny Północnej; Pieśń Konfederatów Barskich z dramatu Juliusza Słowackiego „Ksiądz Marek” (1843/1975), Marsz obozowy (1831), Śpij kolego w ciemnym grobie | Jak to na wojence ładnie (ok.1863), My partyzanci majora Hubali (1939), Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940), Kołysanka o zakopanej broni (1941), Kujawiak Partyzancki (1943), Marsz „Zapory” (1944), Hymn Brygady Świętokrzyskiej (1944), Świadkowie Jacka Kaczmarskiego (1978) oraz zaśpiewany wspólnie z publicznością Mazurek Dąbrowskiego (1797). Uzupełnieniem repertuaru są współczesne utwory instrumentalne Ryngraf (2019), Powstańce (2019) oraz wiersz „Wilki” Zbigniewa Herberta, symbolicznie oddający temat Koncertu. W ciągu 15 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach ewaluacji Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi ponad 1,3 mln indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy wykonali ponad 3 miliony odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie do wydruku lub pobrania w formacie na dowolne urządzenie mobilne.

Ekipa Koncertu Niepodległości „Leśni” – łącznie blisko 20 artystów!

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). W kolejnej edycji Koncertu Niepodległości wystąpią: Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz zespół Koncertu Niepodległości pod dyrekcją Zbigniewa Gracy w składzie: An On Bast | Anna Suda (elektronika live), Paweł Jabłoński (fortepian, akordeon i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Piotr Krzemiński (trąbka), Krzysztof Kijas (harmonijka chromatyczna), Marcin Ritter (bas), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Paulina Mastyło-Fałkiewicz (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Kornelia Grądzka (II skrzypce), Igor Kabalewski (altówka), Agnieszka Klahs (altówka), Olga ŁosakiewiczMarcyniak (wiolonczela), Justyna Meliszek-Skrętkowska (wiolonczela). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.

Organizatorzy:

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Fundacja Promocji Solidarności

Dofinansowanie:

Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2022

Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Fundacja Energa

Mecenas Koncertu:

PKN ORLEN

Wsparcie:

NSZZ Solidarność Stoczni Gdańsk | Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Patronat Medialny:

Polskie Radio | Tysol.pl

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA | BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE SĄ NA STRONIE www.koncertniepodleglosci.pl

MATERIAŁY PRASOWE: http://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl |  Koncert Niepodległości / Facebook

XIII Koncert Niepodległości „Bóg Honor Ojczyzna”.

Rok XIII, edycja 41; Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2021, g. 20.00

Szósta część trasy koncertowej ON-LINE, transmisja 11.11.2021, g. 20.00

Kolejna premiera spektaklu odbędzie się w formule on-line z publicznością. Koncert Niepodległości to projekt, którego realizację rozpoczęto 14 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent a także opozycjonista z czasów PRL. Premiera Koncertu Niepodległości miała miejsce w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 41 edycji w Polsce i za granicą, 167 kompozycji i aranżacji oraz ponad 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata ponad 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert w 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Ponadto zrealizowano dwujęzyczne edycje międzynarodowe w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

Koncert dedykowany jest polskiemu duchowieństwu. Jego narracja ukaże zasługi dla Rzeczypospolitej, jakie na przestrzeni wieków oddawali duchowni Kościoła Katolickiego oraz innych wyznań.

Listopadowa premiera Koncertu dedykowana jest duchownym, w tym kapelanom wojskowym i robotniczym, wybitnie zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej. Inspiracją tytułu XIII edycji „Bóg Honor Ojczyzna” jest dewiza wprowadzona na sztandary wojska Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie dekretem Prezydenta Władysława Raczkiewicza w 1943 roku, a przywrócona na sztandary Wojska Polskiego w 1993 r. Narracja koncertu osadzona jest w ponad 1050-letniej historii Polski. Koncert jest hołdem złożonym ofierze, jaką duchowni złożyli na ołtarzu Ojczyzny. Szczególny nacisk położony zostanie na ukazanie wybitnych postaci, które w XX wieku, wpłynęły na los kraju i narodu Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którzy przeprowadzili polski Kościół i Polaków przez okres komunizmu przyczyniając się do jego obalenia, nie tylko w Polsce, ale i w całym Bloku Wschodnim.

Obok postaci powszechnie znanych, jak zamordowany przez komunistów ks. Jerzy Popiełuszko, ukażemy postaci wielu innych duchownych, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny, jak m.in. gen. ks. Stanisław Brzóska zwany ostatnim powstańcem styczniowym, ks. Ignacy Skorupka poległy w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku, o. Maksymilian Kolbe zamęczony w KL Auschwitz, kapelan WP Jan Ziółkowski rozstrzelany w Katyniu i ks. Bolesław Stefański dowódca i kapelan oddziału żołnierzy wyklętych.

Opowiadając o oblężeniu Częstochowy przez Szwedów, Konfederacji Barskiej czy Bitwie Warszawskiej zwanej często Cudem nad Wisłą, wskażemy na nierozerwalny związek pomiędzy religijnością i kultem maryjnym oraz rozbudzaniem patriotyzmu i czynem niepodległościowym Polaków. Muzyczno-słowną podróż rozpoczniemy we wczesnym średniowieczu przywołując postaci: św. Wojciecha, św. Stanisława ze Szczepanowa, tatarską rzeź Dominikanów sandomierskich w 1260 roku czy duchownych mordowanych wraz z wiernymi przez Krzyżaków. Nie do przecenienia jest wsparcie polskich duchownych dla powstań narodowych, udział księży-kapelanów w tworzeniu ruchu peowiackiego i legionowego, wspieranie konspiracji niepodległościowej po 1939 roku, ich udział w Powstaniu Warszawskim, obecność w szeregach AK, BCh, NSZ a po 1944 roku w oddziałach Żołnierzy Niezłomnych. Fundamentalne jest też wsparcie duchowieństwa udzielone opozycji demokratycznej i ruchów niepodległościowych w okresie PRL. Przypomnimy martyrologię polskich duchownych wielu wyznań mordowanych m.in. przez Sowietów w Katyniu, Charkowie i Twerze, przez Niemców w KL Dachau i KL Auschwitz oraz w katowniach komunistycznej bezpieki, jak bp Antoni Baraniak.

Ukazany zostanie też wkład w niepodległość duchownych innych wyznań jak np. Dow Ber Meisels rabin krakowski i naczelny rabin Warszawy, orędownik wsparcia Żydów dla polskiego ruchu powstańczego czy arcybiskup lwowski obrządku ormiańskiego Józef Teodorowicz, żarliwy polski patriota i poseł na sejm II Rzeczypospolitej.

Muzyka hybrydowa w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na repertuar XIII Koncertu Niepodległości „Bóg Honor Ojczyzna” składają się m.in. hybrydowe aranżacje polskich hymnów, pieśni wojskowych i religijnych oraz współczesne kompozycje instrumentalne. Zaprezentowana zostanie pieśń  Bogurodzica (XIV-XV w.) wykonana w oparciu o graduał dominikański z 1630 r., Gaude Mater Polonia (1253), Szaniec Czarnej Madonny (kompozycja instrumentalna, 2021), Modlitwa za Rzecz Pospolitą naszą i za Króla (1559), Pieśń Konfederatów Barskich | Zdaj się Polaku w opiekę Maryi (1768), Thornan (kompozycja instrumentalna, 2021), Ostatni Partyzant, pieśń o ks. Stanisławie Brzósce (1905), Ksiądz – bohater (1920), Golgota (kompozycja instrumentalna, 2021), Modlitwa Armii Krajowej (1939), Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940), Z dawna Polski Tyś Królową (1860), Ojczyzno ma (1983), O której berła | Pieśń żeglarska do Najśw. M.P. (wg zapisu z 1838). Na zakończenie artyści odśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797).

Pozostałe tegoroczne działania Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej

W Internecie udostępnione zostaną w tym roku 4 premiery on-line zrealizowane przez twórców Koncertu Niepodległości. Są to trzy edycje wydarzenia, tj.: „1981” (od 24.10.2021 dostępny w sieci), „Leśni” (26.11.2021 g. 20) i „Bóg Honor Ojczyzna” (13.11.2021 g.20) oraz spektakl muzyczno-baletowy „Triumph Satyrów Leśnych” (26.12.2021 g.20) stworzony do elektro-akustycznej suity Oli Turkiewicz oraz panegiryku na cześć króla Stefana Batorego napisanego przez Bartosza Paprockiego w 1582 roku. Kolejne edycje on-line udostępnione w roku ubiegłym to „Dominium Maris”, „Niepokorne” oraz Koncert Niepodległości na okręcie ORP Błyskawica.

Rozbudowywany jest także historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości (od 2017 roku). Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi blisko milion indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy dokonali ponad 2 miliony odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia playlist oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub w pliku na dowolne urządzenie mobilne.

Ekipa Koncertu Niepodległości „Bóg Honor Ojczyzna” – łącznie blisko 20 twórców!

W internetowej premierze  edycji „Bóg Honor Ojczyzna” zrealizowanej w Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpi zespół Koncertu Niepodległości w składzie: Ola Turkiewicz (śpiew, aranżacje, kompozycje), Tomasz Bacajewski (śpiew), Zespół Muzyki Dawnej „Jerycho” (śpiew), Paweł Jabłoński (instrumenty klawiszowe, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje, kompozycje), Piotr Krzemiński (trąbka), Marcin Ritter (bas, aranżacje), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Kamila Szalińska-Bałwas (I skrzypce), Paulina Mastyło-Fałkiewicz (II skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Agnieszka Dobrzyńska (altówka), Igor Kabalewski (altówka) i Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela), Justyna Meliszek-Skrętkowska – wiolonczela. Narracja Koncertu Niepodległości: Robert Czebotar. Scenariusz, reżyseria i realizacja: Jacek „Wiejski” Górski.

Organizatorzy:

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego

Patronat Narodowy:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

Patronat honorowy:

Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej

Patronat honorowy:

Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Dofinansowanie:

Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra

Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Partnerzy Koncertu:

PKO Bank Polski | Totalizator Sportowy | Stowarzyszenie Autorów ZAIKS

Sponsor:

Polska Grupa Energetyczna PGE

Patronat Medialny:

Polskie Radio

Tysol.pl

Organizator i kontakt dla mediów:

Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, [email protected]

Więcej informacji:

www.koncertniepodleglosci.pl |  Koncert Niepodległości / Facebook

IV Koncert Niepodległości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Rok XIII, edycja 40. Retransmisja 27.11.2021, g. 20.00

Będzie to siódma część internetowej trasy koncertowej realizowanej w formule „kultura w sieci”. Koncert zarejestrowany został 17 września 2021 na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Jego filmowo-muzyczna edycja przeplatana będzie kilkunastoma wątkami narracyjnymi, realizowanymi od roku, m.in. w historycznych plenerach puszcz: Augustowskiej, Kurpiowskiej i Kampinoskiej, w skansenie w Sierpcu i na Świętym Krzyżu, wśród reliktów twierdzy Konfederatów Barskich na lanckorońskim zamku, przy Szańcu Hubala i przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, na kwaterze Łączka na Cmentarzu Wojskowym oraz w dawnym Areszcie Śledczym na Mokotowie.

Koncert Niepodległości to projekt, którego realizację rozpoczęto 14 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent a także opozycjonista z czasów PRL. Premiera Koncertu Niepodległości miała miejsce w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 41 edycji w Polsce i za granicą, 168 kompozycji i aranżacji oraz ponad 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w skład którego weszło przez lata ponad 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert w 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Ponadto zrealizowano dwujęzyczne edycje międzynarodowe w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

„Leśni” – 9 wieków historii w muzyczno-słownej pigułce.

Narracja Koncertu ukaże historię naszego kraju widzianą przez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich. Opowieść rozpoczniemy w roku 1109 opisując walki „szarpane” z najeźdźcami z Czech i Niemiec, które toczyli wojowie Bolesława Krzywoustego. Dalej, historia poprowadzi publiczność przez czasy Potopu Szwedzkiego, Konfederacji Dzikowskiej i Barskiej, Powstania Listopadowego, Styczniowego i Partyzantki Zaliwskiego. Ukażemy partyzancki aspekt drugiej wojny światowej oraz działalność antykomunistycznego podziemia w okresie 1944-1956. Zwieńczeniem narracji będzie symboliczne uhonorowanie postaci Józefa Franczaka – ostatniego żołnierza wyklętego, poległego w 1963 roku w walce z oddziałem ZOMO-SB oraz Lecha Zondka, który w 1984 r. przedostał się do Afganistanu by wesprzeć Afgańczyków w ich partyzanckiej walce z Armią Radziecką.

Hybrydowe aranżacje pieśni historycznych i wojskowych oraz kompozycje współczesne.

Wydarzeniem muzycznym kolejnej edycji Koncertu Niepodległości jest  Pieśń Powstańców (Zaliwskiego). Utwór pochodzi z zapomnianego dramatu 10 obrazów z wyprawy do Polski 1833 r. i jest autorstwa Michała Chodźko Borejki, uczestnika partyzantki Zaliwskiego. Koncert Niepodległości otworzy pieśń czeskich żołnierzy na cześć Bolesława Krzywoustego Boleslaue, Dux Gloriosissime! (1109/2019), na podstawie Kroniki Polskiej Galla Anonima); Na Kopańskim moście (XVIII-XIX w.) pieśń o bitwie Kurpiów ze  Szwedami podczas II Wojny Północnej; Pieśń Konfederatów Barskich z dramatu Juliusza Słowackiego „Ksiądz Marek” (1843/1975), Marsz obozowy (1831), Śpij kolego w ciemnym grobie | Jak to na wojence ładnie (ok.1863), My partyzanci majora Hubali (1939), Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940), Kołysanka o zakopanej broni (1941), Kujawiak Partyzancki (1943), Marsz „Zapory” (1944), Hymn Brygady Świętokrzyskiej (1944), Świadkowie Jacka Kaczmarskiego (1978) oraz śpiewany na zakończenie Mazurek Dąbrowskiego (1797). Uzupełnieniem repertuaru są współczesne utwory instrumentalne Ryngraf (2019), Powstańce (2019) oraz wiersz „Wilki” Zbigniewa Herberta, symbolicznie oddający temat Koncertu. W ciągu kilkunastu lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.

Pozostałe tegoroczne działania Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Spektakl „Leśni” będzie ostatnią filmowo-muzyczną premierą Koncertu Niepodległości w sezonie 2021.
Przed nami jeszcze internetowa prapremiera spektaklu muzyczno-baletowego „Triumph Satyrów Leśnych” (26.12.2021 g. 20), stworzonego do elektro-akustycznej suity Oli Turkiewicz oraz panegiryku na cześć króla Stefana Batorego napisanego przez Bartosza Paprockiego w 1582 roku. W Internecie są już udostępnione wcześniejsze edycje Koncertu Niepodległości „Bóg Honor Ojczyzna”, „1981”, „Dominium Maris”, „Niepokorne”, Koncerty Niepodległości na okręcie ORP Błyskawica i na Westerplatte, a także „Autochtonka” – autorski koncert on-line Oli Turkiewicz, prezentujący utwory tradycyjne widziane przez pryzmat genealogicznych korzeni kompozytorki i wokalistki. Rozbudowywany jest także historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Od 2017 r. udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi ponad 1 milion unikalnych użytkowników z całego świata, którzy dokonali ponad 2,5 miliona odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub w pliku na dowolne urządzenie mobilne.

Ekipa kolejnej edycji Koncertu Niepodległości – łącznie blisko 30 twórców i artystów!

W kolejnej odsłonie wydarzenia wystąpi zespół Koncertu Niepodległości w składzie: Ola Turkiewicz (śpiew, aranżacje, kompozycje), Michał Gasz (śpiew) oraz orkiestra Koncertu Niepodległości pod dyrekcją Tadeusza Wicherka w składzie Anna Suda „An On Bast” (syntezatory modularne i polifoniczne, sampler, maszyna perkusyjna),  Paweł Jabłoński (instrumenty klawiszowe, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kijas (harmonijka chromatyczna), Piotr Krzemiński (trąbka), Marcin Ritter (bas, aranżacje), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Paulina Mastyło-Fałkiewicz (I skrzypce), Kornelia Grądzka (II skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Oliwia Skrzypczak (altówka), Igor Kabalewski (altówka) i Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela), Anna Lubiak-Osmycka– wiolonczela. Narracja Koncertu Niepodległości: Robert Czebotar

Scenariusz, reżyseria i realizacja: Jacek „Wiejski” Gorski

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Patronat honorowy: Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej

Patronat honorowy: Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Dofinansowano ze środków budżetu państwa

Dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury , w ramach programu Muzyka realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Dofinansowanie Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Partner Koncertu: Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wsparcie Instytucjonalne działań Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej – Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu PROO5

Wsparcie: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL | Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu | Powiatowy Zarząd Dróg w Kielcach | Świętokrzyski Park Narodowy | Leśnictwo Jednaczewo |

Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Patronat Medialny:  Polskie Radio | Tysol.pl

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl |  Koncert Niepodległości na platformach Facebook / Twitter / Albicla / Soundcloud

VI Koncert Niepodległości „Westerplatte”

Internetowa edycja „1981” nagrana w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej

24 października 2021, godz. 20.00

24 października 2021 roku, w 40. rocznicę strajku w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu, najdłuższego strajku w PRL, odbędzie się internetowa premiera edycji „1981Koncertu Niepodległości.

Koncert Niepodległości to projekt, którego realizację rozpoczęto 14 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent oraz opozycjonista z czasów PRL. Premiera Koncertu Niepodległości miała miejsce w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 40 edycji w Polsce i za granicą, blisko 170 kompozycji i aranżacji oraz ponad 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Ponadto zrealizowano dwujęzyczne edycje międzynarodowe w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

Koncert dedykowany twórcy Solidarności Walczącej Kornelowi Morawieckiemu oraz nieznanemu poecie, którego wiersz przypomniał Kornel Morawiecki podczas wystąpienia w Parlamencie.

Niosę Ciebie Polsko,
jak żagiew, jak płomienie,
gdzie cię doniosę – nie wiem…

Koncert nagrano 1 września 2021 w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Inspiracją edycji „1981” były wydarzenia lat 1980-1981 zwane Karnawałem Solidarności a także wprowadzenie Stanu Wojennego w Polsce, który 13 grudnia 1981 brutalnie przerwał proces przemian demokratycznych w naszym kraju. Prozatorska narracja przypomina losy anonimowych i zapomnianych bohaterów tamtych lat, a także pojedyncze słowa związane z tym okresem, jak opornik, ramka, gadała, strajk czy manifa. W trakcie spektaklu ukazana została pionierska rola strajków 1980 roku i działania opozycji antykomunistycznej w PRL, aż do wyborów 1989 roku. Podkreślone zostało też znaczenie dziedzictwa Armii Krajowej i etosu Powstania Warszawskiego, które kształtowało patriotyzm i postawy powojennych pokoleń Polaków, bezpośrednio przyczyniając się do transformacji politycznej, nie tylko w Polsce, ale całej Europie środkowo-wschodniej. Ukazano też fenomen budowania etosu narodowego na fundamencie zrywów narodowych, które choć w większości były przegrane, to w perspektywie długoterminowej przyczyniły się do odzyskania Niepodległości zarówno w 1918, jak i 1989 r.

Muzyka hybrydowa w Sali BHP Stoczni Gdańskiej

Na repertuar edycji „1981” składają się utwory towarzyszące Polakom przez całą dekadę lat 80. Były to zarówno pieśni historyczne, które w latach osiemdziesiątych nabrały nowego znaczenia jak „Rota” (1908) oraz „My, Pierwsza Brygada” (1917), powstała w stanie wojennym pieśń kościelna „Ojczyzno ma” (1983), jak i piosenki z repertuaru polskich bardów: Przemysława Gintrowskiego „Modlitwa o wschodzie słońca” (1980) i „Gdy tak siedzimy” (1986), Jacka Kaczmarskiego „Zbroja” (1984) i „Nasza klasa” (1983) oraz Andrzeja Garczarka „Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał” (1981). Usłyszymy je w unikalnych aranżacjach tworzonych w nurcie muzyki hybrydowej – stylu wypracowanym przez twórców Koncertu Niepodległości. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni wojskowych, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, rocka alternatywnego i progresywnego, jazzu, poezji śpiewanej. W kompozycjach wykorzystywane są także nagrania archiwalne. Uzupełnieniem repertuaru były dedykowane kompozycje współczesne „Gadała” Pawła Jabłońskiego i „Droga marzeń” Krzysztofa Kowalewskiego. Na zakończenie artyści wspólnie odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego” (1797).

 Pozostałe tegoroczne działania Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej

W Internecie udostępnione zostaną w tym roku 4 premiery on-line zrealizowane przez twórców Koncertu Niepodległości. Są to trzy edycje wydarzenia, tj.: „1981” (transmisja 24.10.2021 g.20), „Leśni”(26.11.2021 g.20) i „Bóg Honor Ojczyzna” (13.11.2021 g.20) oraz spektakl muzyczno-baletowy „Triumph Satyrów Leśnych” (26.12.2021 g.20) stworzony do elektro-akustycznej suity Oli Turkiewicz oraz panegiryku na cześć króla Stefana Batorego napisanego przez Bartosza Paprockiego w 1582 roku.

Rozbudowywany jest także historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Od 2017 r. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi blisko milion indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy dokonali blisko 2 miliony odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub w pliku na dowolne urządzenie mobilne.

Ekipa Koncertu Niepodległości „Leśni” – łącznie blisko 20 twórców!

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta).

W internetowej premierze  edycji „1981” zrealizowanej w Sali BHP Stoczni Gdańskiej wystąpił zespół Koncertu Niepodległości w składzie: Ola Turkiewicz (śpiew, aranżacje, kompozycje), Tomasz Bacajewski (śpiew), Paweł Jabłoński (instrumenty klawiszowe, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje, kompozycje), Piotr Krzemiński (trąbka), Marcin Ritter (bas, aranżacje), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman (solista skrzypiec, I skrzypce), Paulina Mastyło-Fałkiewicz (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Kornelia Grądzka (II skrzypce), Oliwia Skrzypczyk (altówka), Igor Kabalewski (altówka) i Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela), Justyna Meliszek-Skrętkowska – wiolonczela.

Narracja Koncertu Niepodległości : Robert Czebotar
Dyrektor muzyczny: Ola Turkiewicz
Inżynier dźwięku: Kamil Bobrukiewicz
Zdjęcia i montaż: Tomasz Kubiak
Korekty językowe: Elżbieta Frankiewicz
Konsultacje historyczne: Piotr Dariusz Pacak
Scenariusz, reżyseria i realizacja: Jacek „Wiejski” Gorski

Organizatorzy:
Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Projekt został objęty Patronatem honorowym Jana Józefa Kasprzyka Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Dofinansowanie:
Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2021
Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Fundacja Energa

Mecenas Koncertu:
Grupa Lotos

Partnerzy Koncertu:
Fundacja Promocji Solidarności | NSZZ Solidarność Stoczni Gdańsk
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk | Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Działania Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej realizowane są dzięki wsparciu programu PROO-5 edycja 2021

Patronat Medialny:
Polskie Radio

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl |  Koncert Niepodległości / Facebook

Koncert Niepodległości „1981"

Spektakl muzyczny organizowany przez Tatarów Polskich.
Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w Kruszynianach, 15 sierpnia 2021, godz. 15.00

15 sierpnia 2021 roku w Kruszynianach na Podlasiu, już po raz trzeci odbędzie się spektakl organizowany przez polskich Tatarów w dniu Święta Wojska Polskiego i w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Będzie to kolejna edycja Koncertu Niepodległości zatytułowana „1981”.

Tematem wiodącym narracji spektaklu są wydarzenia lat 1980-1981 zwane Karnawałem Solidarności. Przerwało go wprowadzenie Stanu Wojennego w Polsce 13 grudnia 1981, który na dekadę wstrzymał proces przemian demokratycznych i gospodarczych w Polsce. Ukazana zostanie pionierska rola strajków 1980 roku i działania opozycji antykomunistycznej, od chwili wprowadzenia stanu wojennego aż do wyborów 1989 roku.

Przyglądając się historii narodów Europy, bez trudu można dostrzec polski fenomen polegający na budowaniu etosu narodowego na fundamencie zrywów narodowych, mimo iż w większości zostały one przegrane. W perspektywie długoterminowej, działania konspiracyjne i powstania zbrojne budowały i wzmacniały dążenia wolnościowe Polaków, przyczyniając się do odzyskania Niepodległości zarówno w 1918, jak i 1989 roku. Narracja spektaklu podkreśli znaczenie dziedzictwa Armii Krajowej i etosu Powstania Warszawskiego, które ukształtowały patriotyzm i postawy powojennych pokoleń Polaków, bezpośrednio przyczyniając się do transformacji politycznej w Polsce i Europie środkowo-wschodniej.

Obok postaci anonimowych i zapomnianych bohaterów tamtych lat, przypomniane zostaną słowa związane z tym okresem, jak opornik, ramka, strajk czy manifa.

MUZYKA HYBRYDOWA W KRUSZYNIANACH

W repertuarze Koncertu znajdą się utwory towarzyszące Polakom przez całą dekadę lat 80-tych. Są to zarówno pieśni historyczne, które w latach osiemdziesiątych nabrały nowego znaczenia jak Rota (1908) oraz , My, Pierwsza Brygada (1917), powstała w stanie wojennym pieśń kościelna Ojczyzno ma (1983), jak i piosenki z repertuaru polskich bardów: Przemysława Gintrowskiego Modlitwa o wschodzie słońca (1980) i Gdy tak siedzimy (1986), Jacka Kaczmarskiego Zbroja (1984) i Nasza klasa (1983) oraz Andrzeja Garczarka Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał (1981).

Uzupełnieniem repertuaru będą dedykowane kompozycje współczesne Gadała Pawła Jabłońskiego i Droga marzeń Krzysztofa Kowalewskiego. Usłyszymy je w oryginalnych aranżacjach tworzonych w nurcie muzyki hybrydowej – stylu muzycznym wypracowanym przez twórców Koncertu Niepodległości. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni wojskowych, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, rocka alternatywnego i progresywnego, jazzu i poezji śpiewanej. W kompozycjach wykorzystywane są także nagrania archiwalne. Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością odśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797). W ciągu 13 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.

W spektaklu wystąpi zespół Koncertu Niepodległości w składzie: Ola Turkiewicz (śpiew, aranżacje, kompozycje), Tomasz Bacajewski (śpiew), Paweł Jabłoński (instrumenty klawiszowe, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje, kompozycje), Piotr Krzemiński (trąbka), Marcin Ritter (bas, aranżacje), Damian Szajkowski (perkusja), Wojciech Hartman (solista skrzypiec, I skrzypce), Anna Szalinśka-Zaziębło (II skrzypce), Igor Kabalewski (altówka) i Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela).

Narracja Koncertu Niepodległości: Robert Czebotar
Dyrektor muzyczny: Ola Turkiewicz
Korekty językowe: Elżbieta Frankiewicz
Konsultacje historyczne: Piotr Pacak
Scenariusz, reżyseria i produkcja: Jacek “Wiejski” Górski

Organizatorzy: Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Kruszynianach │ Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Koncert Dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wsparcie spektaklu: BM Productions

Patronat medialny: Polskie Radio

WSTĘP WOLNY! ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA

Materiały prasowe: http://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania

Organizatorzy, kontakt dla mediów: Imam Janusz Aleksandrowicz tel. 662-466-787 oraz Jacek „Wiejski” Górski, 601-130-016 [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl |  Koncert Niepodległości / Facebook

XII Koncert Niepodległości „Dominium Maris"

Czwarta część trasy koncertowej online
Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2020, godz. 20.00

11 listopada 2020, w formule online,  odbędzie się XII Koncert Niepodległości „Dominium Maris”. Nowy program ”Dominium Maris” zainspirowany został przypadającą w tym roku 100. rocznicą zaprzysiężenia Polski z morzem oraz 100. rocznicą walk polskich flotylli rzecznych z Bolszewikami. Narracja i repertuar koncertu poświęcone zostaną 1053 letniej historii walki i starań o dostęp Polski do morza. Koncert realizowany jest w ramach internetowej trasy Koncertu Niepodległości, na którą składają się cztery edycje realizowane w formule on-line.

Wcześniejsze, dostępne już w Internecie, to:
1. Koncert Niepodległości „Poland” na legendarnym niszczycielu ORP Błyskawica – ukazujący polski czyn zbrojny na obczyźnie)
2. III Koncert Niepodległości na pl. Marszałka Piłsudskiego (edycja „Niepokorne”) – inspirowany niepodległościowym czynem kobiet
3. V Koncert Niepodległości „Westerplatte” – ukazujący morski aspekt historii Polski.

Koncert Niepodległości to projekt, którego realizację rozpoczęto 13 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent. Premiera Koncertu miała miejsce w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 36 edycji w Polsce i za granicą, 156 kompozycji i aranżacji oraz blisko 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata ponad 230 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Ponadto zrealizowano dwujęzyczne edycje międzynarodowe w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

„Dominium Maris”

Tematem edycji „Dominium Maris” jest morski i rzeczny aspekt historii Polski, widzianej na przestrzeni 1053 lat. Narrację koncertu rozpocznie wspomnienie wygranej przez Mieszka I bitwy z saskim grafem Wichmanem oraz Wieletami i Wolinianami w 967 roku. To ta właśnie batalia po raz pierwszy, zapewniła Polsce dostęp do morza. Poszerzył i umocnił go Bolesław Krzywousty, obejmując swoim panowaniem Pomorze, od Gdańska po Szczecin i niemiecką dziś wyspę Rana (Rugia). Wydarzenie muzyką i słowem ukazuje bitwy morskie toczone przez Rzeczpospolitą pod Bornholmem (1457 i 1460), na Zalewie Wiślanym (1463), pod Salis (1609), pod Oliwą (1627) a także zwycięskie wyprawy na Morze Czarne Kozaków Zaporoskich, którzy służąc na żołdzie Rzeczypospolitej, stoczyli dziesiątki zwycięskich bitew z flotą turecką (m.in. pod Warną, Oczakowem, Akermanem), zdobyli twierdzą w Kaffie, a nawet wdarli się  do Konstantynopola (Stambuł). Narracja wydobywa z zapomnienia wyprawy morskie z pomocą dla Powstania Listopadowego i Styczniowego.  Przypomniana jest także rola podwarszawskiego Modlina w historii polskiej marynarki, gdzie w listopadzie 1918 roku powstał pierwszy port wojenny odrodzonej Rzeczypospolitej. Utworzono w nim zalążki przyszłych flotylli rzecznych – Wiślanej i Pińskiej, wybitnie zasłużonych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Ukazany jest także proces budowy polskiej gospodarki morskiej, ze szczególnym uwzględnieniem budowy Portu w Gdyni. Przedstawiony będzie szeroki zakres działań wojennych polskiej marynarki od Wojny Obronnej 1939 roku, walk pod Narwikiem, na morzu Śródziemnym  i na Atlantyk, a także służba polskich marynarzy pod obcymi banderami, począwszy od bitwy pod Cuszimą (1905) aż po działania wojenne na Pacyfiku (1945). Podniesione zostaną zasługi Armii Krajowej w walce z marynarką niemiecką w tym udział w Powstaniu Warszawskim marynarzy z oddziału AK „Szczupak” oraz zatopienie niemieckiego okrętu Tannenberg przez połączone siły BCh i AK.

Osobny wątek stanowić będzie opowieść o polskim lotnictwie morskim i rzecznym. Wspomniani zostaną także marynarze zamordowani w trakcie zbrodni katyńskiej przez NKWD, zaś po wojnie przez komunistycznych zbrodniarzy z UBP. Na koniec opowiedziana zostanie historia morskich ucieczek z Polski Ludowej, m.in. okrętu ORP Żuraw w 1951 roku do Szwecji i myśliwca MIG-15 na Bornholm w 1953 roku. Ukazana zostanie też rola Bałtyku, jako kanału przerzutowego polskich organizacji podziemnych w okresie Stanu Wojennego.

Plenerowa produkcja Koncert Niepodległości

Podczas muzyczno-filmowej produkcji, stworzonej pomiędzy 1 września 2020 a 11 listopada 2020, artyści przemierzyli ponad 1000 km docierając do zapomnianych miejsc wpisujących się w morską i rzeczną historię Polski. Wieńczący trasę XII Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego dopełni aktorska narracja zrealizowana m.in. w Porcie Czerniakowskim, w plenerach Westerplatte, Gdyni i Mechelinek, w Suchaczu, Pucku i  Modlinie i wreszcie na legendarnym niszczycielu ORP Błyskawica, w replice przedwojennego wodnosamolotu Lublin RXIII oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Muzyka hybrydowa na Westerplatte

W czasie wieloletniej pracy twórcy koncertu Niepodległości wypracowali swój własny styl nazywany muzyką hybrydową. Łączy on w spójną całość dawne pieśni z wieloma nurtami muzyki współczesnej, jak m.in. jazz, rock, muzyka klasyczna i elektroniczna, poezja śpiewana czy techno-house. Na repertuar programu „Dominium Maris” składają się współczesne aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni patriotycznych, w tym skomponowane do tekstów średniowiecznych kronik Widukinda z Korbei i Galla Anonima łacińskie pieśni Mesco et Wichmani | Mieszko i Wichman (2020/~973), Pisces salsos et foetentes apportabant alii | Pieśń wojów krzywoustego (2016/1109), średniowieczna pieśń o Władysławie Jagielle Krol Wlodzyszlaw Polszky | Pieśń o Grunwaldzie (2020/XV w.) oraz pieśni Stefan Batory (1548/1611), Czajki. Śpiew Zaporożców w powrocie z wyprawy morskiej Konaszewicza (1838), Wara z granic (2020/1831), Hymn do Bałtyku (1920), Czata nad Wisłą (1921), Morze, nasze morze (1925), Od Kłajpedy do Szczecina (1941), Piosenka o trzysta czwartym (Dywizjonie Lotniczym, 1943) i Pieśń żeglarska do Najświętszej Marii Panny. (wg zapisu z 1838). Premierowemu w większości repertuarowi towarzyszą kompozycje instrumentalne Oli Turkiewicz Dominium Maris Baltici (2020) oraz Anny Sudy ORP Orzeł (2020). Na zakończenie artyści odśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797), którego morski aspekt ukaże narracja Koncertu Niepodległości.

Dyrektorem muzycznym i wokalistką Koncertu Niepodległości jest polsko-kanadyjska wokalistka Ola Turkiewicz (kompozycje, aranżacje, śpiew). Na scenie towarzyszyć jej będzie Grzegorz Wilk (śpiew) oraz orkiestra Koncertu Niepodległości pod dyrekcją Tadeusza Wicherka, w składzie: Anna Suda | An On Bast (syntezatory modularne, sampler, maszyna perkusyjna), Paweł Jabłoński (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas) Piotr Krzemiński (trąbka), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman i Paulina Mastyło-Fałkiewicz (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło i Paulina Kusa (II skrzypce), Igor Kabalewski i Oliwia Kędziora (altówki), Olga Łosakiewicz-Marcyniak i Anna Lubiak- Osmycka (wiolonczele). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar. Scenariusz, reżyseria i produkcja: Jacek „Wiejski” Górski.

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach ewaluacji Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej stworzyła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Z serwisu korzysta już ponad 600 tys. użytkowników. Portal umożliwia tworzenie własnych śpiewników, drukowanych i elektronicznych.

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej i Muzeum Powstania Warszawskiego

Dofinansowanie:

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej ●  Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra ●  Dofinansowano ze środków Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ●  Dofinansowano ze środków Fundacji PGE

Mecenas Koncertu: PZU SA

Partner Główny: LOTTO

Wsparcie Koncertu: AMW Sinevia  ●  Stowarzyszenie Federacja Młodzieży Walczącej

Patronat Medialny: Polskie Radio

Wsparcie technologiczne: BM Productions  ●  Signiroad

Dziękujemy za pomoc w realizacji projektu: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk  ●  3 Flotylla Okrętów w Gdyni  ●  Muzeum Dywizjonu Lotniczego w Pucku ●  Fundacja Szlakiem Wisły

Bezterminowy dostęp do bezpłatnej transmisji Koncertu Niepodległości będzie możliwy on-line począwszy od 11 listopada  2020 godz.20.00 m.in. poprzez strony:

:: www.koncertniepodleglosci.pl

:: www.spiewnikniepodleglosci.pl

:: www.fdrp.org.pl

w serwisie Facebook na profilach

:: KONCERT NIEPODLEGŁOŚCI https://www.facebook.com/koncertniepodleglosci/

:: MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO https://www.facebook.com/1944pl

oraz na kanale Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej w serwisie Youtube

Ze strony (http://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania oraz http://www.koncertniepodleglosci.pl ) można pobierać materiały pod warunkiem podania źródła oraz autorów uwidocznionych w podpisie zdjęć.

Kontakt dla mediów:  producent, reżyser i scenarzysta wydarzenia: Jacek „Wiejski” Górski  601-130016 [email protected]

V Koncert Niepodległości „Westerplatte”, edycja „Dominium Maris”

Trzecia część internetowej trasy Koncertu Niepodległości
30 września 2020, godz. 20.00

30 września 2020, odbędzie się internetowa premiera V Koncertu Niepodległości „Westerplatte”. Będzie to odsłona nowego programu ”Dominium Maris”, który zainspirowany został przypadającymi w tym roku 100. rocznicą zaprzysiężenia Polski z morzem oraz 100 rocznicą walk polskich Flotylli Rzecznych z Bolszewikami, między innymi pod Czarnobylem i w Obronie Płocka. Narracja i repertuar koncertu poświęcone zostaną ponad tysiąc letniej historii dostępu Polski do morza. Zaczęła się ona w roku 967, po wygranej przez Mieszka I bitwie z saskim grafem Wichmanem, Wieletami i Wiolinami, na obszarze Pomorza Zachodniego. Koncert realizowany jest w ramach internetowej trasy Koncertu Niepodległości, na którą złożyły się trzy odmienne tematycznie edycje. Wcześniejsze to dedykowany kobietom III Koncert Niepodległości na pl. Marszałka Piłsudskiego (edycja „Niepokorne”) oraz ukazujący polski czyn zbrojny na obczyźnie Koncert Niepodległości „Poland” na ORP Błyskawica, które są już dostępne w Internecie. Trasę internetową zakończy późną jesienią XII Koncert Niepodległości „Dominium Maris” w Muzeum Powstania Warszawskiego, którego transmisja także udostępniona zostanie w sieci w dniu 11 listopada 2020.

Koncert Niepodległości to projekt powstały blisko 12 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta i producent. Premiera wydarzenia miała miejsce w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 35 edycji w Polsce i za granicą, 156 kompozycji i aranżacji oraz blisko 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata ponad 230 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Adazi na Łotwie. Ponadto Koncert Niepodległości realizował wielojęzyczne edycje międzynarodowe w Australii i w Kanadzie oraz na Litwie i na Łotwie.

„Dominium Maris”

Tematem edycji „Dominium Maris” jest  morski i rzeczny aspekt historii Polski, widzianej na przestrzeni 1053 lat. Narrację koncertu rozpocznie wspomnienie wygranej przez Mieszka I bitwy z saskim grafem Wichmanem, Wieletami i Wolinianami w 967 roku. To ta właśnie batalia po raz pierwszy, zapewniła Polsce dostęp do morza. Poszerzył i umocnił go Bolesław Krzywousty, obejmując swoim panowaniem Pomorze, od Gdańska po Szczecin i niemiecką dziś wyspę Rugia. Wydarzenie muzyką i słowem ukazuje bitwy morskie toczone przez Rzeczpospolitą w 1463 roku na Zalewie Wiślanym, w 1627 roku pod Oliwą a także wyprawy na Morze Czarne Kozaków Zaporoskich, służących na żołdzie Rzeczypospolitej.

Narracja wydobywa z zapomnienia wyprawy morskie z pomocą dla Powstania Listopadowego i Styczniowego.  Przypomniana jest także rola podwarszawskiego Modlina w historii polskiej marynarki, gdzie w listopadzie 1918 roku powstał pierwszy port wojenny odrodzonej Rzeczypospolitej. Utworzono w nim zalążki przyszłych flotylli rzecznych – Wiślanej i Pińskiej, wybitnie zasłużonych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku.

Ukazany jest także proces budowy polskiej gospodarki morskiej, ze szczególnym uwzględnieniem budowy Portu w Gdyni. Przedstawiony będzie szeroki zakres działań wojennych floty polskiej oraz służba polskich marynarzy pod obcymi banderami, począwszy od bitew pod Cuszimą (1905) i pod Czarnobylem (1920), pod Wojny Obronnej 1939 roku, walkach pod Narwikiem i Bitwie o Atlantyk, aż po działania wojenne na Pacyfiku (1945). Podniesione zostaną zasługi Armii Krajowej w walce z marynarką niemiecką.

Osobny wątek stanowić będzie opowieść o Eskadrze Lotniczej Flotylli Pińskiej, Morskim Dywizjonie Lotniczym i wkładzie polskich lotników w walce z niemieckimi U-Botami. Wspomniani zostaną także marynarze zamordowani w trakcie zbrodni katyńskiej przez NKWD, zaś po wojnie przez komunistycznych zbrodniarzy z UBP. Na koniec opowiedziana zostanie historia morskich ucieczek z Polski Ludowej ze spektakularną ucieczką do Szwecji okrętu ORP Żuraw w 1951 roku oraz ucieczka z PRL na Bornholm w 1953 roku myśliwca MIG-15. Ukazana też zostanie rola Bałtyku, jako kanału przerzutowego polskich organizacji podziemnych w okresie Stanu Wojennego. Po raz kolejny edycje „Dominium Maris”, obejrzeć i wysłuchać będzie można w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada 2020.

Plenerowa produkcja Koncert Niepodległości

Podczas muzyczno-filmowej produkcji, stworzonej w dniach 1-9 września 2020, artyści przemierzyli ponad 1000 km docierając do zapomnianych miejsc wpisujących polską historię morską i rzeczną. Zrealizowany obok plaży na Westerplatte Koncert uzupełnia aktorska narracja realizowana w plenerach Westerplatte, Gdyni i Mechelinek, na niszczycielu ORP Błyskawica i w replice polskiego, przedwojennego wodnosamolotu Lublin RXIII G, w Suchaczu, Pucku i  Modlinie oraz w Porcie Czerniakowskim.

Muzyka hybrydowa na Westerplatte.

W czasie wieloletniej pracy twórcy koncertu Niepodległości wypracowali swój własny styl nazywany muzyką hybrydową. Łączy on w spójną całość dawne pieśni z wieloma nurtami muzyki współczesnej, jak m.in. jazz, rock, muzyka klasyczna i elektroniczna, poezja śpiewana czy techno-house. Na repertuar programu „Dominium Maris” składają się współczesne aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni patriotycznych, w tym skomponowane do tekstów średniowiecznych kronik Widukinda z Korbei i Galla Anonima łacińskie pieśni Mesco et Wichmani | Mieszko i Wichman (2020/~973), Pisces salsos et foetentes apportabant alii | Pieśń wojów krzywoustego (2016/1109), średniowieczna pieśń o Władysławie Jagielle Krol Wlodzyszlaw Polszky | Pieśń o Grunwaldzie (2020/XV w.) oraz pieśni Stefan Batory (1548/1611), Czajki. Śpiew Zaporożców w powrocie z wyprawy morskiej Konaszewicza (1838), Wara z granic (2020/1831), Hymn do Bałtyku (1920), Czata nad Wisłą (1921), Morze, nasze morze (1925), Od Kłajpedy do Szczecina (1941), Piosenka o trzysta czwartym (Dywizjonie Lotniczym, 1943) i Pieśń żeglarska do Najśw. M.P. (wg zapisu z 1838). Premierowemu w większości repertuarowi towarzyszą kompozycje instrumentalne Oli Turkiewicz Dominium Maris Baltici (2020) oraz Anny Sudy ORP Orzeł (2020). Na zakończenie artyści odśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797), którego morski aspekt ukaże narracja Koncertu Niepodległości.

Dyrektorem muzycznym i wokalistką Koncertu Niepodległości jest polsko-kanadyjska wokalistka Ola Turkiewicz (kompozycje, aranżacje, śpiew). Na scenie towarzyszyć jej będzie Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz orkiestra Koncertu Niepodległości pod dyrekcją Tadeusza Wicherka, w składzie: Anna Suda | An On Bast (syntezatory modularne, sampler, maszyna perkusyjna), Paweł Jabłoński (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas) Piotr Krzemiński (trąbka), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Paulina Mastyło-Fałkiewicz (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Paulina Kusa (II skrzypce), Igor Kabalewski (altówka), Oliwia Kędziora (altówka), Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela), Anna Lubiak Osmycka (wiolonczela). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar. Scenariusz, reżyseria i produkcja: Jacek „Wiejski” Górski.

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach ewaluacji Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej stworzyła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Łącznie Śpiewnik zgromadził ponad 500 tys. indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy dokonali blisko 1,5 miliona odsłon. Portal udostępnia indywidualny generator, dzięki któremu każdy użytkownik może wykreować własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do pobrania w wersji do druku lub na dowolne urządzenie mobilnym.

Organizator: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura Interwencje.

Mecenas Koncertu: Grupa Lotos

Dofinansowanie: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ●  Fundacja Energa

Wsparcie Koncertu:  ●  Zarząd Morskiego Portu Gdańsk  ●  3 Flotylla Okrętów w Gdyni  ●  Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Patronat Medialny: Polskie Radio

Wsparcie technologiczne: BM Productions  ●  Signiroad

Dostęp do bezpłatnej transmisji Koncertu Niepodległości będzie możliwy 30 września 2020 od godz.20.00 m.in. poprzez strony:

:: www.koncertniepodleglosci.pl

:: www.spiewnikniepodleglosci.pl

:: www.fdrp.org.pl

:: profilu na Facebooku http://www.facebook.com/pages/Koncert-Niepodleg%C5%82o%C5%9Bci/157266711754

Ze strony (http://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania oraz http://www.koncertniepodleglosci.pl ) można pobierać materiały pod warunkiem podania źródła oraz autorów uwidocznionych w podpisie zdjęć.

Kontakt dla mediów:  producent i scenarzysta wydarzenia: Jacek „Wiejski” Górski  601-130016 [email protected]

III Koncert Niepodległości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego

17 września 2020, godz. 16.00
połączony internetową premierą wydarzenia 17 września 2020 o godz.20.00

W dniu 17 września 2020 roku, w 81 rocznicę agresji sowieckiej Rosji na Polskę oraz w roku 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej i 80 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, odbędzie się III Koncert Niepodległości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, połączony z promocją płyty Koncert Niepodległości „Niepokorne”. Kolekcjonerskie wydawnictwo zawiera zarówno repertuar koncertu, jak i pełny tekst historycznej narracji wydarzenia zilustrowany tematycznie powiązanymi grafikami.

Koncert Niepodległości to projekt, który narodził się w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2009 roku, a jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, reżyser, scenarzysta i producent. Obecny, 12 letni dorobek Koncertu Niepodległości to 34 edycje w Polsce, Australii i Kanadzie, na Litwie i Łotwie. We wrześniu 2019 w Bazie NATO na Łotwie podczas anglojęzycznej edycji koncertu Polish Independence Concert, żołnierzom dziewięciu narodowości artyści słowem i muzyką ukazali historię Polaków walczących „Za Naszą i Waszą Wolność”. Polskojęzyczna wersja tamtego koncertu zrealizowana została w lipcu 2020 roku a legendarnym polskim niszczycielu ORP Błyskawica i udostępniona w Internecie. W dniach 1-9 września 2020, sfilmowany został V Koncert Niepodległości „Westerplatte” dedykowany 100 rocznicy zaprzysiężenia Polski, a jego premiera internetowa planowana jest na koniec września. Na dorobek Koncertu Niepodległości składa się 156 kompozycji i aranżacji oraz blisko 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata ponad 230 artystów, m.in. z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.

Inspiracja i tematyka III Koncertu Niepodległości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego

III Koncert Niepodległości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, w całości poświęcony został czynowi niepodległościowemu kobiet, w tym kobiet walczących w Polskim Podziemiu Niepodległościowym w latach 1939-1953. Artyści oddadzą hołd m.in. takim bohaterkom, jak Danuta Siedzikówna „Inka” i Lidia Lwow-Eberle „Lala”, sanitariuszki i łączniczki w oddziale mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”,  rozstrzelana w 8-9 miesiącu ciąży przez komunistycznych zbrodniarzy w 1946 roku Helena Motykówna „Dziuńka”, czy kpt. Weronika Sebastianowicz „Różyczka”, żołnierz Armii Krajowej i uczestniczka  powstania antykomunistycznego na ziemi Nowogródzkiej. Ukazane zostaną też żołnierki Ochotniczej Legii Kobiet walczącej zbrojnie w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921 oraz lotniczka Janina Lewandowska, jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.

Dalsza narracja koncertu przypomni też takie bohaterki narodowe, jak Jadwiga Andegaweńska (królowa Polski), Joanna Żubr (sierżant Armii Księstwa Warszawskiego, uczestniczka wojen napoleońskich i pierwsza kobieta odznaczona krzyżem Virtuti Militari), Emilia Plater (powstaniec listopadowy), Aleksandra Zagórska (organizatorka i komendantka Ochotniczej Legii Kobiet), Jadwiga Piłsudska (lotniczka), gen. Elżbieta Zawacka „Zo” (cichociemna), Wanda Krahelska (wykonawczyni zamachu bombowego na carskiego generał-gubernatora Gieorgija Skałona w 1906 r.) i Krystyna Krahelska (powstaniec warszawski), Irena Sendlerowa (członkini konspiracyjnej „Żegoty”, ratująca żydowskie dzieci z Getta) oraz Anna Walentynowicz (działaczka Wolnych Związków Zawodowych). Przywołana zostanie też pamięć dziesiątek kobiet praktycznie zapomnianych, jak np. Anna Dorota Chrzanowska (obrończyni twierdzy w Trembowli w czasie wojny polsko-tureckiej w XVII w.), Helena Grabska (Orlę Lwowskie), Maria Wittekówna (żołnierka POW i szefowa Wojskowej Służby Kobiet), Zofia Rapp (kurierka wywiadu Armii Krajowej), Wanda Gertz „Lena” (dowódca kobiecego batalionu AK) oraz Zofia Franio „Doktor” (dowódca Kobiecych Patroli Minerskich). Oprócz losów tysięcy polskich kobiet czynnie zaangażowanych w walkę o Niepodległą, ukażemy niemniej ważną dla zachowania ducha i dziedzictwa narodu, postawę matek, żon i córek, które były ostoją polskiego domu i rodziny.

Muzyka hybrydowa na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W czasie wieloletniej pracy twórcy koncertu Niepodległości wypracowali swój własny styl nazywany muzyką hybrydową. Łączy on w spójną całość dawne pieśni z wieloma nurtami muzyki współczesnej, jak m.in. jazz, rock, muzyka klasyczna i elektroniczna, poezja śpiewana czy techno-house. III Koncert Niepodległości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego otworzy współczesna kompozycja Dobrawa (1109/2017). Powstała ona do średniowiecznego, łacińskiego tekstu kronikarza Galla Anonima. Chwilę później, za sprawą pieśni Miał król stary córki dwie (XVII w.) publiczność przeniesie się w czasy wojen polsko-tureckich. Z tego okresu pochodzi także stara pieśń ludowo-żołnierska Pożegnanie (XVI- XVII w.). Ukażemy też niezwykłą rolę kultu maryjnego w dziejach Polski i Polaków, co zilustruje pieśń Pod twoją obronę. Opowieści o XIX wieku, okresie wielkich nadziei wiązanych z Napoleonem oraz tragedii powstań narodowych, towarzyszyć  będą utwory Chorągiewka (1808), Bywaj dziewczę zdrowa (1830), Biała chorągiewka (1830) oraz elektroniczna kompozycja do wiersza Wincentego Pola Bracia! Rocznica! (1831). Opowieści o latach pierwszej wojny zilustrują piosenki żołnierskie – Matka (1914) i Hymn pierwszej OLK (Ochotnicza Legia Kobiet, 1918). Zapowiedzią do kolejnych utworów: Kołysanka leśna (1942), Kujawiak akowski z Wileńszczyzny (1944) i Moja mała dziewczynko z AK (1944), będzie z kolei narracja poświęcona żołnierkom Armii Krajowej i Żołnierkom Wyklętym. Przypomnimy też zapomnianą dziś piosenkę Trzynastego grudnia (1981), śpiewaną przez kobiety internowane w więzieniu na Olszynce Grochowskiej. Koncert Niepodległości zakończy kompozycja  tytułowa Niepokorne (2017). Na zakończenie tradycyjnie zaśpiewane zostaną cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego (1797). W specjalnej edycji Koncertu Niepodległości występują Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, kompozycje, aranżacje i śpiew), Kasia Jankowska (śpiew), Julia Ukielska – śpiew, Grzegorz Wilk (śpiew) oraz Zespół Muzyki Dawnej „Jerycho” w składzie Bartosz Izbicki, Wawrzyniec Dąbrowski, Mateusz Grzyb, Łukasz Kalisz, Maciej Królikowski, Leszek Kubiak, Aleksander Suchta, Paweł Szczyciński, Stanisław Szczyciński. Wokalistom towarzyszy orkiestra Koncertu Niepodległości pod dyrekcją Tadeusza Wicherka, w składzie: Anna Suda | An On Bast (syntezatory modularne, sampler, maszyna perkusyjna), Maksymilian Pelczarski (akordeon), Paweł Jabłoński (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas) Piotr Krzemiński (trąbka), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Kamila Szalińska-Bałwas (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Paulina Kusa (II skrzypce), Agnieszka Dobrzyńska (altówka), Oliwia Kędziora (altówka), Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela), Anna Lubiak Osmycka (wiolonczela). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.  Scenariusz i reżyseria: Jacek „Wiejski” Górski.

Patronat Honorowy: Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej

Dofinansowanie ze środków:

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Ministerstwa Obrony Narodowej

Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Fundacji Orlen

Partnerzy:

Dowództwo Garnizonu Warszawa | Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Wsparcie:  Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji

Patronat medialny: Polskie Radio S.A.

Transmisja Koncertu Niepodległości „Poland” dostępna będzie od 17 września 2020 godz.20.00 na stronach: www.koncertniepodleglosci.pl,www.fdrp.org.pl, www.spiewnikniepodleglosci.pl a także na profilu Koncert Niepodległości na Facebook

Materiały do pobrania na stronie http://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania oraz http://www.koncertniepodleglosci.pl pod warunkiem podania źródła i autorów.

Kontakt dla mediów:  producent i scenarzysta wydarzenia: Jacek „Wiejski” Górski  601-130016[email protected]

 

Koncert Niepodległości „Poland” na ORP Błyskawica

Internetowa premiera koncertu w formule on-line
12 sierpnia 2020

Plakat Koncertu Niepodległości "Poland" na ORP Błyskawica.
Plakat Koncertu Niepodległości „Poland” na ORP Błyskawica.

12 sierpnia 2020, w tygodniu Święta Wojska Polskiego i 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbędzie się internetowa premiera Koncertu Niepodległości „Poland”, który realizowany jest na okręcie ORP Błyskawica, legendarnym polskim niszczycielu z okresu II Rzeczypospolitej i weteranie II wojnie światowej. Jest to polskojęzyczna edycja Polish Independence Concert, wydarzenia zaprezentowanego w Bazie Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO w Adaži na Łotwie, podczas którego żołnierzom dziewięciu narodowości, artyści muzyką i słowem opowiedzieli historię Polaków walczących „Za Naszą i Waszą Wolność”.

Koncert Niepodległości to projekt powstały blisko 12 lat temu, którego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta i producent. Premiera wydarzenia miała miejsce w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 33 edycje w Polsce i za granicą, 156 kompozycji i aranżacji oraz blisko 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata 230 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert zespół realizuje wielojęzyczne edycje międzynarodowe: w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

Za Naszą i Waszą Wolność

Tematem narracji Koncertu Niepodległości „Poland” jest służba Polaków pod obcymi sztandarami oraz ich walka o wolność i niepodległość Polski a także innych narodów. W doborze repertuaru i narracji twórcy skupili się na niezwykłych dziejach polskiego rycerstwa i żołnierzy – od czasów wypraw krzyżowych Piastów Śląskich zaczynając, a na historii Lecha Zondka, Polaka w walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Symbolicznie, przestrzeń historyczną Koncertu Niepodległości wyznacza miecz Władysława III Warneńczyka odnaleziony w 1863 roku na pobojowisku pod Warną z jednej strony, z drugiej zaś naszywka „Poland” z naramienników żołnierzy polskich na zachodzie w czasie II wojny światowej. Obok Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – bohaterów Polski i Stanów Zjednoczonych, czy Henryka Dąbrowskiego – twórcy Legionów Polskich we Włoszech, Koncert Niepodległości upamiętnia dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczy się na lekcjach historii. Jednym z nich jest Franciszek Gabryszewski (Francis Gabreski), któremu jako jednemu z nielicznych udało się poderwać samolot w powietrze w czasie japońskiego ataku na Pearl Harbour. Zaskoczeniem dla wielu słuchaczy jest życiorys polonusa Mateusza Urbanowicza (Matt Urban), uznanego za najwaleczniejszego i najbardziej odznaczonego żołnierza armii amerykańskiej oraz Witolda Urbanowicza, lotnika legendarnych „Latających Tygrysów” operujących na froncie chińsko-japońskim. Kolejną niespodzianką będzie sylwetka Włodzimierza Mazurkiewicza jednego z pierwszych lotników wojskowych świata, walczącego na froncie bułgarsko-tureckim w 1912 roku, jednego ze współtwórców lotnictwa chińskiego. Ukazana zostanie też historia gorzka stanowiącą po dziś dzień temat tabu – to dramatyczne losy Polaków zmuszonych do służby w znienawidzonych mundurach, którzy nigdy nie wyrzekli się swojej Ojczyzny. Wielu z nich tworzyło później kadry nowotworzonych polskich formacji zbrojnych.

 Koncert Niepodległości na legendarnym okręcie ORP Błyskawica

ORP Błyskawica, sprawując dziś funkcję okrętu-muzeum, wciąż pełni służbę wchodząc w  skład 3 Flotylli Okrętów, największego związku taktycznego okrętów uderzeniowych oraz specjalnych polskiej Marynarki Wojennej. Błyskawica to okręt legenda, najstarszy zachowany niszczyciel na świecie. Weszła do służby w 1937 roku jako jeden z czterech polskich kontrtorpedowców. W chwili zwodowania był jednym z najnowocześniejszych okrętów tej klasy na świecie. Niemalże w przeddzień wybuchu II wojny światowej, 30 sierpnia 1939 roku, w ramach planu Peking, trzy niszczyciele, ORP Błyskawica, Burza i Grom ewakuowane zostały z Bałtyku. Śledzone przez niemieckie lotnictwo i marynarkę, szczęśliwie dotarły do Wielkiej Brytanii w dniu 1 września 1939. Błyskawica wraz ze swą załogą przeszła szlak bojowy od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Brała udział m.in. w kampanii norweskiej, podczas której pod Narwikiem, zatopiony został wraz załogą bliźniaczy niszczyciel ORP Grom. Błyskawica uczestniczyła w ewakuacji Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego z plaż Dunkierki, bitwie o Atlantyk oraz w desantach morskich w północnej Afryce i w Normandii, a także w bitwie niszczycieli pod Ushant.

Do dziś pamiętane są zasługi marynarzy Błyskawicy podczas bitwy stoczonej z Luftwaffe bombardującą brytyjskie miasta w ramach operacji Baedeker Blitz. Kiedy w nocy z 4 na 5 maja 1942 roku, blisko 160 niemieckich bombowców nadleciało nad miasto Cowes na wyspie White, niespodziewanie natknęły się na zmasowany ogień przeciwlotniczy, położony przez załogę Błyskawicy, stojącej w tutejszym porcie.  Polski ogień p-lot. prowadzony był z taką intensywnością, że marynarze musieli schładzać lufy dział w obawie przed przegrzaniem, a z niedalekiego Portsmouth trzeba było sprowadzać dodatkową amunicję dla naszych marynarzy. Potężna siła ognia, jaką dysponował polski niszczyciel, zmusiła Niemców do operowania na dużej wysokości, przez co bombardowanie nie odniosło zamierzonego skutku. Po odparciu ataku marynarze z Błyskawicy włączyli się w gaszenie pożarów w mieście.  Mieszkańcy Cowes do dziś pamiętają o walecznych Polakach, sylwetka Błyskawicy obecna jest w symbolice miejskiej, a jeden z miejskich placów otrzymał imię dowódcy okrętu, komandora porucznika Wojciecha Franckiego.

 Muzyka hybrydowa na Błyskawicy.

W czasie wieloletniej pracy twórcy koncertu Niepodległości wypracowali swój własny styl nazywany muzyką hybrydową. Łączy on w spójną całość dawne pieśni z wieloma nurtami muzyki współczesnej, jak m.in. jazz, rock, muzyka klasyczna i elektroniczna, poezja śpiewana czy techno-house. Na repertuar programu „Poland” składają się współczesne aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni patriotycznych, w tym: Gaude Mater Polonia (1253), Idzie Żołnierz Borem Lasem (XIV w.), Wąwóz Somosierry (1905), Piechota (1917), Karpacka Brygada (1941), Od Kłajpedy do Szczecina (1941), hymn 307 dywizjonu myśliwskiego –Lwowskie Puchacze (1943), Czerwone maki (1944) oraz pieśni Jacka Kaczmarskiego: Nasza klasa (1983) i Źródło (1978). Pieśniom historycznym towarzyszą kompozycje instrumentalne Tęsknota (2010), Nadir (2014) i Enigma (2014) oraz doskonale wpisujący się w tematykę edycji „Poland”, Mazurek Dąbrowskiego (1797). W specjalnej edycji Koncertu Niepodległości na ORP Błyskawica występują Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, kompozycje, aranżacje i śpiew) oraz Tomasz Bacajewski (śpiew), którym towarzyszy zespół Koncertu Niepodległości w składzie:  Paweł Jabłoński (akordeon), Marcin Riege (instrumenty klawiszowe), Piotr Krzemiński (trąbka), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Ritter (bas), Karol Domański (perkusja), Siergiej Wowkotrub (I skrzypce), Mikołaj Kostka (II skrzypce), Malwina Kęsica (altówka), Kinga Chudzikowska –  wiolonczela. Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar. Scenariusz i reżyseria: Jacek „Wiejski” Górski.

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach ewaluacji Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej stworzyła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Łącznie Śpiewnik zgromadził ponad 500 tys. indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy dokonali blisko 1,5 miliona odsłon. Portal udostępnia indywidualny generator, dzięki któremu każdy użytkownik może wykreować własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do pobrania w wersji do druku lub na dowolne urządzenie mobilne.

Patronat Honorowy: Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Organizator: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej,

Partnerzy Koncertu:

3 Flotylla Okrętów w Gdyni  ●  Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni  ●  Portal Młoda Gdynia

Wsparcie:

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych ●  Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej

Patronat Medialny: Polskie Radio

Dostęp do bezpłatnej transmisji Koncertu Niepodległości „Poland” będzie możliwy 12 sierpnia 2020 od godz.20.00 poprzez strony:

:: www.koncertniepodleglosci.pl

:: www.spiewnikniepodleglosci.pl

:: www.mlodagdynia.pl

:: www.fdrp.org.pl

:: profilu na Facebooku http://www.facebook.com/pages/Koncert-Niepodleg%C5%82o%C5%9Bci/157266711754

Ze strony (www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania oraz http://www.koncertniepodleglosci.pl ) można pobierać materiały pod warunkiem podania źródła oraz autorów uwidocznionych w podpisie zdjęć.

Kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski: 601-130016, [email protected]

II Koncert Niepodległości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego

17 września 2019, godz. 18.00. Wstęp: bezpłatne wejściówki
pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Warszawa (zadaszona widownia plenerowa).

PONOWNIE OBOK POMNIKA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA | KONCERT NIEPODLEGŁOŚCI W 80 ROCZNICĘ SOWIECKIEJ AGRESJI NA POLSKĘ! | TRASA KONCERTU NIEPODLEGŁOŚCI NA ŁOTWIE

W dniu 17 września 2019 roku, w 80 rocznicę agresji sowieckiej Rosji na Polskę, odbędzie się specjalna, II edycja Koncertu Niepodległości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Będzie to łącznie 28 edycja Koncertu Niepodległości, wydarzenia od 10 lat cyklicznie organizowanego w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie i na Westerplatte. Tegoroczny Koncert Niepodległości odbędzie się w ramach rocznej trasy koncertowej Polska | Australia | Litwa | Łotwa. Bezpośrednio po Koncercie na Placu Piłsudskiego, zespół uda się na Łotwę gdzie wystąpi w Rydze (21.09.2019), Lipawie (23.09.2019) oraz w Wielonarodowej Bazie NATO w Adaži, gdzie zaprezentowana zostanie anglojęzyczna edycja Polish Independence Concert. Występy na Łotwie symbolicznie zbiegają się też z rokiem 225 rocznicy zapomnianego dziś antyrosyjskiego Powstania Kurlandzkiego, które jako część Insurekcji Kościuszkowskiej wybuchło w Lipawie w czerwcu 1794 roku.

 Koncert Niepodległości będzie miał w tym miejscu i tego dnia wyjątkowy charakter. Punktem wyjścia narracji będą wydarzenia sprzed 80 lat: wybuch II wojny światowej i skoordynowany atak Niemiec i sowieckiej Rosji na Polskę. Te tragiczne dni spowodowały hekatombę narodu, której krwawymi symbolami są polegli podczas walk po 17 września 1939 roku na wschodzie żołnierze Wojska Polskiego i Korpusu Obrony Pogranicza, a także oficerowie, funkcjonariusze Policji Państwowej, leśnicy i przedstawiciele polskiej inteligencji wymordowani w ramach Zbrodni Katyńskiej. Symbolem takim są też niezliczone tysiące ofiar bezimiennych mordów, których tożsamości nigdy już nie poznamy. Symbolem tym są wreszcie setki tysięcy Polaków deportowanych w głąb Rosji. Znakiem szczególnym tamtej tragedii, nazywanej IV rozbiorem Polski, jest nie tylko Pakt Ribbentrop-Mołotow sankcjonujący agresję sąsiadów na nasz kraj, ale też współpraca NKWD i Gestapo, której celem była zagłada polskich elit. Wszystko to spowodowało kolejny exodus wypędzonego z Ojczyzny żołnierza, który podobnie jak po rozbiorach oraz po XIX-wiecznych powstaniach narodowych, ewakuował się z Ojczyzny, by na świecie walczyć o wolność innych narodów z nadzieją, że przyczyni się to także do oswobodzenia Polski. O ich walce pod obcymi sztandarami i na obcej ziemi, opowiemy w dalszej części narracji. Będąc daleko od Ojczyzny walczyli oni zarówno o niepodległość Polski, jak i innych narodów. W doborze repertuaru i narracji skupiliśmy się na niezwykłych dziejach naszych rodaków – od czasów wypraw krzyżowych Piastów śląskich zaczynając, a na historii Lecha Zondka, Polaka w walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Symbolicznie, przestrzeń historyczną VI Koncertu Niepodległości wyznacza miecz Władysława III Warneńczyka odnaleziony w 1863 roku na pobojowisku pod Warną z jednej strony, z drugiej zaś naszywka „Poland” z naramienników żołnierzy polskich na zachodzie w czasie II wojny światowej. Obok Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – bohaterów Polski i Stanów Zjednoczonych, czy Henryka Dąbrowskiego – twórcy Legionów Polskich we Włoszech, w VI Koncercie Niepodległości wspomnimy dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczono nas na lekcjach historii. Jednym z nich będzie Franciszek Gabryszewski (Francis Gabreski), któremu jako jednemu z nielicznych udało się poderwać samolot w powietrze w czasie japońskiego ataku na Pearl Harbour. Zaskoczeniem dla wielu słuchaczy będzie życiorys Matta Urbana, czyli polonusa Mateusza Urbanowicza, uznanego za najwaleczniejszego i najbardziej odznaczonego żołnierza armii amerykańskiej, także wg księgi rekordów Guinessa. Kolejną niespodzianką będzie sylwetka jednego z pierwszych lotników wojskowych świata, walczącego na froncie bułgarsko-tureckim w 1912 roku. Ten sam Polak, dwa lata później był jednym z twórców i pierwszych instruktorów lotnictwa chińskiego. Ukażemy jednak i historię gorzką, która do dziś stanowi temat tabu. To dramatyczne losy Polaków zmuszonych do służby w znienawidzonych mundurach, którzy nigdy nie wyrzekli się swojej Ojczyzny. Wielu z nich stanowiło później kadry nowotworzonych polskich formacji zbrojnych.

Współczesne aranżacje pieśni wojskowych i kompozycje.

Na repertuar koncertu złożą się współczesne aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni patriotycznych, w tym: Lwowskie Puchacze (1943), Gaude Mater Polonia (1253), Idzie Żołnierz Borem Lasem (XIV w.), Wąwóz Somosierry (1905), Piechota (1917), Karpacka Brygada (1941), Od Kłajpedy do Szczecina (1941), Czerwone maki (1944) oraz Jacka Kaczmarskiego: Nasza klasa (1983), Źródło (1978) i Katyń (1984). Pieśniom historycznym towarzyszyć będą kompozycje instrumentalne Tęsknota (2010), Nadir (2014) i Enigma (2014). Wspólnie zaśpiewamy też Mazurek Dąbrowskiego (1797).

Muzyka hybrydowa.

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reage, punka, rapu, techno-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

Ekipa Koncertu Niepodległości.

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). Zespół Koncertu Niepodległości tworzą wokaliści Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Wokalistom towarzyszyć będą: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Piotr Krzemiński (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas), Karol Domański (perkusja), Siergiej Wowkotrub (I skrzypce), Mikołaj Kostka (II skrzypce); Malwina Kęsicka (altówka) i Kinga Chudzikowska (wiolonczela).

Organizator: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Dofinansowanie: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Koncerty Niepodległości w Rydze i w Lipawie sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

Partnerzy: Dowództwo Garnizonu Warszawa | Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Współorganizatorzy i Partnerzy Koncertu Niepodległości na Łotwie: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze I Stowarzyszenie Polaków w Lipawie „Wanda” I Oddział Związku Polaków na Łotwie w Daugavpils „Promień” I Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie

Wsparcie:  PKS POLONUS | eBilet Polska Sp. z o.o.

Patronat medialny: Polskie Radio S.A.  |  Polska Agencja Prasowa

WSTĘP WOLNY! BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DO POBRANIA NA STRONIE www.koncertniepodleglosci.pl

MATERIAŁY PRASOWE: https://www.koncertniepodleglosci.pl/dla-mediow/

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski: 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl | Koncert Niepodległości / Facebook

IV Koncert Niepodległości „Westerplatte”

1 września 2019, godz. 18.00. Wstęp wolny – rezerwacje.
Zadaszona widownia plenerowa na wysokości plaży i parkingu na Westerplatte (obok skrzyżowania ulic H.Sucharskiego i W.Poinca, Gdańsk).

Ponownie nad Bałtykiem! | Koncert Niepodległości w 80. rocznicę agresji Niemiec na Polskę!

W dniu 1 września 2019 roku, w 80 rocznicę agresji Niemiec na Polskę, odbędzie się specjalna,
IV edycja Koncertu Niepodległości „Westerplatte”. Będzie to łącznie 27 edycja Koncertu Niepodległości od 10 lat cyklicznie organizowanego w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie i na Westerplatte. Tegoroczny Koncert Niepodległości „Westerplatte” odbędzie się w ramach trasy koncertowej Kruszyniany | Westerplatte | Warszawa (pl. Piłsudskiego) | Lipawa (Łotwa) | Ryga (Łotwa) | Ādaži (Łotwa) | Warszawa (Muzeum Powstania Warszawskiego).

IV Koncert Niepodległości „Westerplatte” będzie miał w tym miejscu i tego dnia wyjątkowy charakter. Punktem wyjścia narracji będą wydarzenia sprzed 80 lat: wybuch II wojny światowej, atak Niemiec i sowieckiej Rosji na II Rzeczpospolitą. Te tragiczne dni spowodowały hekatombę narodu, której krwawymi symbolami są masowe mordy w Lasach Piaśnickich i w Palmirach dokonane przez Niemców, ofiary stalinowskiej Zbrodni Katyńskiej oraz służące eksterminacji Polaków: KL Auschwitz i sowieckie łagry. Wszystko to spowodowało kolejny wielki exodus polskiego żołnierza, który podobnie jak po rozbiorach oraz po XIX-wiecznych powstaniach narodowych, ewakuował się z Ojczyzny, by na świecie walczyć „Za Naszą i Waszą Wolność”.

O ich walce pod obcymi sztandarami i na obcej ziemi, opowiemy w dalszej części narracji. Będąc daleko od Ojczyzny walczyli oni zarówno o niepodległość Polski, jak i innych narodów. W doborze repertuaru i narracji skupiliśmy się na niezwykłych dziejach naszych rodaków – od czasów wypraw krzyżowych Piastów śląskich zaczynając, a na historii Lecha Zondka, Polaka w walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Symbolicznie, przestrzeń historyczną VI Koncertu Niepodległości wyznacza miecz Władysława III Warneńczyka odnaleziony w 1863 roku na pobojowisku pod Warną z jednej strony, z drugiej zaś naszywka „Poland” z naramienników żołnierzy polskich na zachodzie w czasie II wojny światowej. Obok Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – bohaterów Polski i Stanów Zjednoczonych, czy Henryka Dąbrowskiego – twórcy Legionów Polskich we Włoszech, w VI Koncercie Niepodległości wspomnimy dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczono nas na lekcjach historii. Jednym z nich będzie Franciszek Gabryszewski (Francis Gabreski), któremu jako jednemu z nielicznych udało się poderwać samolot w powietrze w czasie japońskiego ataku na Pearl Harbour. Zaskoczeniem dla wielu słuchaczy będzie życiorys Matta Urbana, czyli polonusa Mateusza Urbanowicza, uznanego za najwaleczniejszego i najbardziej odznaczonego żołnierza armii amerykańskiej, także wg księgi rekordów Guinessa. Kolejną niespodzianką będzie sylwetka jednego z pierwszych lotników wojskowych świata, walczącego na froncie bułgarsko-tureckim w 1912 roku. Ten sam Polak, dwa lata później był jednym z twórców i pierwszych instruktorów lotnictwa chińskiego. Ukażemy jednak i historię gorzką, która do dziś stanowi temat tabu. To dramatyczne losy Polaków zmuszonych do służby w znienawidzonych mundurach, którzy nigdy nie wyrzekli się swojej Ojczyzny. Wielu z nich stanowiło później kadry nowotworzonych polskich formacji zbrojnych.

Współczesne aranżacje pieśni wojskowych i kompozycje na historycznym polu bitwy Westerplatte.

Na repertuar koncertu złożą się współczesne aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni patriotycznych, w tym: Lwowskie Puchacze (1943), Gaude Mater Polonia (1253), Idzie Żołnierz Borem Lasem (XIV w.), Wąwóz Somosierry (1905), Piechota (1917), Karpacka Brygada (1941), Od Kłajpedy do Szczecina (1941), Czerwone maki (1944) oraz Jacka Kaczmarskiego: Nasza klasa (1983), Źródło (1978) i Katyń (1984). Pieśniom historycznym towarzyszyć będą kompozycje instrumentalne Tęsknota (2010), Nadir (2014) i Enigma (2014). Wspólnie zaśpiewamy też Mazurek Dąbrowskiego (1797).

Muzyka hybrydowa.

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reage, punka, rapu, techno-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

Ekipa Koncertu Niepodległości „Westerplatte”.

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). Zespół Koncertu Niepodległości tworzą wokaliści Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Wokalistom towarzyszyć będą: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Piotr Krzemiński (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas), Karol Domański (perkusja), Siergiej Wowkotrub (I skrzypce), Wojciech Rot (II skrzypce); Malwina Kęsicka (altówka) i Siergiej Rysanow (wiolonczela).

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej Muzeum II Wojny Światowej

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Interwencje 2019

Mecenas Koncertu:  Grupa LOTOS SA

Dofinansowanie: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Partnerzy: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 | Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Wsparcie: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk │ AMW REWITA | PKS POLONUS | eBilet Polska Sp. z o.o.

Patronat medialny: Polskie Radio S.A.  |  Polska Agencja Prasowa

WSTĘP WOLNY!

MATERIAŁY PRASOWE: https://www.koncertniepodleglosci.pl/dla-mediow/

Organizatorzy, kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski: 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl | Koncert Niepodległości / Facebook

X Koncert Niepodległości „Punkty Zwrotne”

11 listopada 2018, godz. 20.00. Wstęp bezpłatny: wejściówki
Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego

11 listopada 2018 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się jubileuszowa, X edycja Koncertu Niepodległości zatytułowana „Punkty Zwrotne”.

Koncert Niepodległości to wydarzenie od 10 lat organizowane w Muzeum Powstania Warszawskiego, zaś jego obecny dorobek to 25 edycji, 120 kompozycji i aranżacji oraz kilkanaście odrębnych scenariuszy. Koncert realizowany jest przez zespół muzyków sesyjnych, który przez lata współtworzyło 200 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  W 2016 roku w Kanadzie odbyła się światowa premiera Koncertu Niepodległości „Poland”. Tegoroczny Koncert odbędzie się w ramach międzynarodowego tournée Polska | Litwa | Łotwa | Australia. Zwieńczeniem trasy koncertowej będzie jubileuszowy, X Koncert Niepodległości „Punkty Zwrotne” w dniu 11 listopada 2018 w Muzeum Powstania Warszawskiego. W programie koncertu znajdą się kluczowe dla projektu utwory z 10-letniego dorobku Koncertu Niepodległości. 

„Punkty Zwrotne”.

Narracja koncertu ukaże 100 najważniejszych wydarzeń z dziejów Polski. Obok momentów kluczowych dla odrodzonej po 123 latach niewoli Niepodległości, ukazane zostaną te chwile z historii Polski, które przez 1050 lat budowały wielkość Państwa i Narodu. Historyczna opowieść rozpocznie się jednak jeszcze na 100 lat przed Chrztem Polski uznawanym za początek naszej państwowości. Zaprowadzi nas ona do średniowiecznego Giecza, pierwszej stolicy Piastów, gdzie podwaliny pod przyszłe państwo Mieszka I, kładli jego przodkowie. Narracja Koncertu będzie opowieścią zarówno o postaciach pierwszoplanowych, jak Ojcowie naszej Niepodległości, jak i uhonorowaniem zapomnianych bohaterów narodowych, w tym kobiet, młodzieży, cudzoziemców i mniejszości, zasłużonych dla Rzeczypospolitej.

 Hybrydowe aranżacje i kompozycje współczesne w Muzeum Powstania Warszawskiego

W programie X Koncertu Niepodległości „Punkty Zwrotne” znajdą się jedne z najbardziej charakterystycznych utworów z dorobku Koncertu Niepodległości. Zostaną one powiązane z kluczowymi momentami z historii Polski. Usłyszymy takie utwory jak: pieśń wojów Krzywoustego Pisces salsos et foetentes apportabant alii (1109/2016); Bogurodzica (XIII-XIV w.); Res Publica Serenissima (2012); pieśń Konfederatów Barskich Marsz, Marsz Me Serce | Pieśń żołnierska do Najświętszej Marii Panny (1768-1772); Polonez Trzeciego Maja (1791), Pieśń więzienna Filaretów (~1823); Hej strzelcy wraz | Marsz strzelców (1862-63); Wojenko, wojenko (1917); Białe róże (1914); Orlątko (1918); kompozycja instrumentalna 4:48 (2018); Kujawiak partyzancki (1944); kompozycja instrumentalna Fate | Przeznaczenie (2014); Obława (1974); Gdy tak siedzimy (1986); Trzynastego grudnia (1981) oraz Walka Jakuba z Aniołem (1979). Na zakończenie, zgodnie z 10-letnią tradycją Koncertu Niepodległości, publiczność wraz z artystami wspólnie odśpiewa cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego (1797).

Muzyka hybrydowa.

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reggae, punka, rapu, tech-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

Ekipa X Koncertu Niepodległości „Niepokorne” – łącznie 50 artystów!

Tegoroczny koncert zaprezentowany przez rozbudowany specjalnie na tę okoliczność zespół muzyków.

Twórcy Koncertu Niepodległości: polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.

Zespół X Koncertu Niepodległości tworzą wokaliści Ola Turkiewicz, Kasia Jankowska, Grzegorz Wilk, Paweł Szczytnicki, debiutujący Szymon Gronek oraz chór Koncertu Niepodległości, w którego skład wejdą Zespół Muzyki Dawnej „Jerycho”, Zespół „Dziczka” i III Wielopoziomowa Artystyczna Drużyna Harcerska.

Wokalistom towarzyszyć będą: An On Bast | Anna Suda (elektronika live), Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Piotr Krzemiński (trąbka), Zuzanna Federowicz (harfa), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce solo), Marcin Ritter (bas), Karol Domański (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Wojciech Hartman (I skrzypce), Joachim Łuczak (I skrzypce), Kamila Szalińska-Bałwas (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Alicja Stupnicka-Kowalczyk (II skrzypce), Angela Gołaszewska (II skrzypce), Magda Małecka-Wippich (altówka), Agnieszka Dobrzyńska (altówka), Aleksandra Kiszka-Stefanek (altówka), Małgorzata Oller (wiolonczela), Anna Lubiak-Osmycka (wiolonczela).

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Główny Partner: LOTTO

Sponsorzy: PGNiG S.A. | PZU S.A.

Wsparcie: Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 | Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4 | Volvo Car Poland | Agencja Mienia Wojskowego | AMW Sinevia | LuxMed Sp. z o.o | Yamaha Polska | eBilet Polska | Krajowa Spółka Cukrowa S.A. | Stowarzyszenie Autorów ZAIKS | Stowarzyszenie FMW

Patronat medialny: Polskie Radio S.A. |  Polska Agencja Prasowa

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA | BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE SĄ NA STRONIE www.koncertniepodleglosci.pl oraz na profilu Koncert Niepodległości na Facebook

MATERIAŁY PRASOWE: http://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl | Koncert Niepodległości / Facebook

III Koncert Niepodległości „Westerplatte”

31 sierpnia 2018, godz. 19.30 . Wstęp wolny.
Zadaszona widownia plenerowa na wysokości plaży i parkingu na Westerplatte (obok skrzyżowania ulic H. Sucharskiego i W. Poinca, Gdańsk)

III Koncert Niepodległości „Westerplatte” (2018)

Ponownie nad Bałtykiem! | Niezwykły Koncert na Westerplatte!

W nocy z 31 sierpnia na 1 września 2018 roku – na styku dwóch niezwykle ważnych rocznic w historii Polski, odbędzie się specjalna, III edycja Koncertu Niepodległości „Westerplatte”. Będzie to łącznie 18 edycja Koncertu Niepodległości od 10 lat cyklicznie organizowanego w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie i na Westerplatte. Tegoroczny jubileuszowy, X Koncert Niepodległości „Punkty Zwrotne” który odbędzie się w dniu 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego, wyróżniony został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Opowieść o czynie niepodległościowym kobiet.

Tegoroczna edycja Koncertu Niepodległości na Westerplatte w całości poświęcona zostanie działalności niepodległościowej kobiet w 1050 letniej historii Polski. Koncert będzie także hołdem złożonym trzem postaciom związanym z Gdańskiem: Annie Walentynowicz (działaczce Wolnych Związków Zawodowych i Solidarności), Danucie Siedzikównie „Ince” oraz Erwinie Barzychowskiej, dziecięcej ofierze obrony Poczty Gdańskiej w 1939 r. Narracja wydarzenia rozpocznie się w 965 roku opowieścią o Dobrawie, żonie Mieszka I. Ukazana zostanie rola Polek z dynastii Piastów i Jagiellonów zasiadających na europejskich tronach. Upamiętnione zostaną nazwiska dziesiątek bohaterek jak m.in. Jadwiga Andegaweńska (Król Polski), Joanna Żubr (sierżant Armii Księstwa Warszawskiego, pierwsza kobieta odznaczoną krzyżem Virtuti Militari), Emilia Plater (powstaniec listopadowy), Anna Pustowójtówna (powstaniec styczniowy), Aleksandra Zagórska (komendantka Ochotniczej Legii Kobiet), Jadwiga Piłsudska (pilot Royal Air Force), gen. Elżbieta Zawacka „Zo” (cichociemna), Krystyna Krahelska (powstaniec warszawski) i kpt. Weronika Sebastianowicz (żołnierz wyklęty), Irena Sendlerowa (ratująca żydowskie dzieci członkini konspiracyjnej „Żegoty”). Przywołana będzie też pamięć dziesiątek kobiet praktycznie zapomnianych jak m.in. Anna Dorota vel Zofia Chrzanowska (obrończyni twierdzy Trembowla w czasie wojny tureckiej 1672 roku), Helena Grabowska (Orlę Lwowskie), gen. Maria Wittek (żołnierka POW, OLK i szefowa Wojskowej Służby Kobiet), Zofia Rapp (kurierka wywiadu Armii Krajowej), Wanda Gertz „Lena” (dowódca kobiecego batalionu AK), Janina Lewandowska (lotniczka zamordowana w Katyniu), Zofia Franio „Doktor” (dowódca Kobiecych Patroli Minerskich w Powstaniu Warszawskim) czy Halina Sosnowska „Łuna” (działaczka POW, AK i WiN). Oprócz losów tysięcy polskich kobiet czynnie zaangażowanych w walkę o Niepodległą, ukazana zostanie niezwykła, postawa matek, żon i córek, które zostając w domu były ostoją polskiej rodziny i patriotycznego wychowania.

Hybrydowe aranżacje pieśni patriotycznych i kompozycje współczesne

III Koncert Niepodległości „Westerplatte”, otworzy współczesna kompozycja Dobrawa (1109/2017), powstała do łacińskiego tekstu Galla Anonima. Chwilę później, za sprawą pieśni Miał król stary córki dwie (XVII w.) narracja przeniesie się w czasy wojen polsko-tureckich. Z tego okresu pochodzi także stara pieśń ludowo-żołnierska Pożegnanie (XVI-XVII w). Opowieść o niezwykłej roli kultu maryjnego w dziejach Polski i Polaków, zilustruje pieśń Pod twoją obronę.  XIX wiek ukazany zostanie przez pryzmat wielkich nadziei wiązanych z Napoleonem oraz tragedii powstań narodowych. Zaprezentowane zostaną utwory Chorągiewka (1808), Bywaj dziewczę zdrowa (1830), Biała chorągiewka (1830) oraz elektroniczna kompozycja do wiersza Wincentego Pola Bracia! Rocznica! (1831). Z okresu pierwszej wojny pochodzą kolejne piosenki, tym razem żołnierskie – Matka (1914) i Hymn pierwszej OLK (Ochotnicza Legia Kobiet, 1918). Zapowiedzią do kolejnych utworów: Kołysanka leśna (1942), Kujawiak akowski z Wileńszczyzny (1944) i Mała dziewczynka z AK (1944) będzie narracja poświęcona żołnierkom Armii Krajowej i Żołnierkom Wyklętym. Przypomniana zostanie też piosenka Trzynastego grudnia (1981), śpiewana przez Polki internowane w stanie wojennym. Koncert zakończy współczesna, tytułowa kompozycja instrumentalna Niepokorne (2017) oraz Mazurek Dąbrowskiego (1797).

Muzyka hybrydowa.

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reggae, punka, rapu, techno-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

Ekipa Koncertu Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”.

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta).  W koncercie udział wezmą: Ola Turkiewicz (śpiew), Kasia Jankowska (śpiew), Grzegorz Wilk (śpiew), Zespół Muzyki Dawnej „Jerycho” (w składzie Bartosz Izbicki, Mateusz Grzyb, Łukasz KaliszMaciej Królikowski, Leszek Kubiak, Aleksander Suchta, Paweł Szczyciński i Stanisław Szczyciński), Anna Suda | An On Bast (elektronika live), Jacek Pietrzak (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon), Marcin Riege (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje), Marcin Ritter (bas i kontrabas), Karol Domański (perkusja), Robert Murakowski(trąbka), kwartet Polonika w składzie Paulina Kusa  (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Magdalena Małecka-Wippich(altówka) oraz gościnnie Małgorzata Oller (wiolonczela). Prowadzenie i narracja koncertu: Aleksandra Justa

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej Muzeum II Wojny Światowej

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Interwencje

Sponsor:  GAZ SYSTEM SA LOTOS SA

Dofinansowanie: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych │ Fundacja ENERGA

Partnerzy: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 | Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Wsparcie: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk │ AMW REWITA | PKS POLONUS | eBilet Polska Sp. z o.o. Falck Medycyna Sp. z o.o.

Patronat medialny: Polskie Radio S.A.

WSTĘP WOLNY!

MATERIAŁY PRASOWE: http://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania

Organizatorzy, kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski: 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl | Koncert Niepodległości / Facebook

Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”

15 sierpnia 2018, godz. 19.00 (wstęp wolny) ; Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w Kruszynianach

Koncert Niepodległości – edycja specjalna „Za Naszą i Waszą Wolność” – Kruszyniany, 2018

15 sierpnia 2018 roku w Kruszynianach na Podlasiu, w dniu święta Wojska Polskiego, odbędzie się specjalna edycja Koncertu Niepodległości zatytułowana „Za Naszą i Waszą Wolność”. Koncert dedykowany jest cudzoziemcom oraz mniejszościom narodowym i religijnym zasłużonym dla Rzeczypospolitej. Obchodzący w tym roku swoje 10-lecie Koncert Niepodległości to cykliczne wydarzenie muzyczne, a także nazwa wykonującej go formacji muzyków sesyjnych.

Międzynarodowa trasa Koncertu Niepodległości

Organizowany w siedzibie rodowej polskich Tatarów Koncert Niepodległości, odbędzie się w ramach międzynarodowej trasy: Kruszyniany Westerplatte Warszawa (pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Amfiteatr w Parku Górczewska) │ Wilno-Litwa │ Dyneburg-Łotwa │ Brisbane – Australia. Kulminacją trasy będzie X Koncert Niepodległości pt. Punkty Zwrotne w Muzeum Powstania Warszawskiego, który wyróżniony został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Będzie to łącznie 17 edycja wydarzenia organizowanego także na Zamku Królewskim w Warszawie (3 maja) oraz na Westerplatte (1 września). W 2016 roku międzynarodowa edycja Koncertu Niepodległości (Polish Independence Concert) odbyła się w Kanadzie.

Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność” w Kruszynianach.

Narrację koncertu poprowadzi mieszkający w Polsce holenderski aktor Redbad Klynstra-Komarnicki. Opowie on o patriotyzmie Polaków z wyboru oraz historii rodów, które związały się z Rzeczpospolitą na wiele pokoleń. Koncert ukazuje niezwykłość dawnej Rzeczypospolitej, kraju wielu kultur i narodowości, gdzie pokojowo współistniały największe religie świata. Przywołamy bohaterstwo zasłużonych dla Polski Pieczyngów i Normanów, Greków i Ormian, Szkotów i Anglików, Żydów i Karaimów, Azerów i Gruzinów, Węgrów, Ukraińców i Białorusinów, Litwinów, Czechów i Słowaków, Francuzów, Anglików, Australijczyków, Nowozelandczyków, a także Nigeryjczyka, Senegalczyka, półkrwi Indianina i wielu, wielu innych. Nie zapomnimy o tych Niemcach i Rosjanach, którzy opowiedzieli się po polskiej stronie, występując przeciwko swoim rodakom okupującym nasz kraj.

Szczególne miejsce w narracji Koncertu zajmą polscy Tatarzy. Od czasów Bitwy pod Gunwaldem przelewali oni krew za Rzeczpospolitą, służąc m.in. pod Napoleonem, Stefanem Batorym i Janem III Sobieskim, z którym poszli na Wiedeń by rozgromić Turków. Brali udział w Konfederacji Barskiej i wojnie z Rosją w Obronie Konstytucji 3 maja. Służyli w szeregach Insurekcji Kościuszkowskiej, Powstania Listopadowego i Styczniowego. Nie zabrakło ich w Legionach, gdzie byli bliskimi współpracownikami Marszałka Józefa Piłsudskiego. Brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920, w Wojnie Obronnej 1939, walczyli w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, m.in. pod Monte Cassino. Jednym z ostatnich żołnierzy Wojska Polskiego, który odebrał patent oficerski z rąk gen. Władysława Andersa, był potomek polskich Tatarów Rafał „Gan” Ganowicz, który w 1967 roku walczył z komunistyczną rebelią i sowieckimi doradcami wojskowymi w Jemenie, a w latach .80 był przedstawicielem Solidarności Walczącej w Paryżu.

Hybrydowe aranżacje i kompozycje współczesne w gnieździe rodowym polskich Tatarów

Na repertuar koncertu złożą się utwory znane i monumentalne, jak Bogurodzica czy Źródło (1978) Jacka Kaczmarskiego, jak i praktycznie zapomniane, czyli Litwinka (1831) Karola Kurpińskiego czy Stefan Batory (1611). Równie mało znany Kozak (1849) Stanisława Moniuszki, który jako hybrydowa aranżacja autorstwa Oli Turkiewicz został połączony z ukraińską pieśnią ludową o Kozaku Zakuwała Zozułeńka. Wysłuchamy także Marszu Żuawów (1863) i A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć (1915) oraz Hej chłopcy, bagnet na broń (1943). Pomiędzy utworami źródłowymi pojawią się współczesna kompozycja Oli Turkiewicz Skrzyżowanie dróg oraz Po burzy… cisza autorstwa Marcina Riege.

Niezwykłym dopełnieniem repertuaru patriotyczno-wojskowego jest kompozycja Oli Turkiewcz Res Publica Serenissima (Najjaśniejsza Rzeczpospolita) do której głosu, obok profesjonalnych wokalistów, udzielili Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Imam polskich Tatarów Janusz Aleksandrowicz, współorganizator Koncertu w Kruszynianach. Utwór prezentuje pięć największych religii Rzeczypospolitej Obojga Narodów tj. katolicyzm, protestantyzm, prawosławie, islam i judaizm.

Muzyka hybrydowa.

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reage, punka, rapu, techno-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

Ekipa Koncertu Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”.

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi polski aktor holenderskiego pochodzenia Redbad Klynstra-Komarnicki.

Zespół Koncertu Niepodległości tworzą wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk.

Wokalistom towarzyszyć będą: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Paweł Iwaszkiewicz (duduk), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Damian Szajkowski (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie Paulina Kusa  (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka), Olga Łosakiewicz – Marcyniak (wiolonczela).

Organizatorzy: Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Kruszynianach │ Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat medialny: Polskie Radio S.A.

WSTĘP WOLNY!

MATERIAŁY PRASOWE: https://www.koncertniepodleglosci.pl/dla-mediow/

Organizatorzy, kontakt dla mediów: Imam Janusz Aleksandrowicz, 662-466-787 oraz Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016 [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl |www.kruszyniany.com.pl | Koncert Niepodległości / Facebook

IX Koncert Niepodległości Niepokorne

11 listopada 2017, godz. 20.00, Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego

Koncert Niepodległości to zarówno odbywające się od 2009 roku cykliczne wydarzenie muzyczne, jak i nazwa wykonującej go formacji muzyków sesyjnych. Będzie to łącznie 16 edycja wydarzenia organizowanego także na Zamku Królewskim w Warszawie (3 maja) oraz na Westerplatte (1 września). W 2016 roku międzynarodowa edycja Koncertu Niepodległości (Polish Independence Concert) odbyła się także w Kanadzie. Koncert transmitowany był też na antenie Radia Łódź oraz Radia Gdańsk. Po raz piąty Koncert Niepodległości objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. 

Plakat KN2017 Niepokorne

„Niepokorne”.

IX Koncert Niepodległości pt. „Niepokorne” w całości poświęcony zostanie działalności niepodległościowej kobiet. Narracja wydarzenia rozpocznie się w 965 roku od opowieści o Dobrawie, żonie Mieszka I, co zilustruje kompozycja powstała do łacińskiego tekstu kronikarza Anonima tzw. Galla. Ukazana zostanie rola Polek z dynastii Piastów i Jagiellonów osadzonych na tronach wielu państw dynastycznej Europy. Upamiętnione zostaną nazwiska znanych bohaterek narodowych jak Jadwiga Andegaweńska (Królowa Polski), Joanna Żubr (sierżant Armii Księstwa Warszawskiego, uczestniczka wojen napoleońskich i pierwsza kobieta odznaczoną krzyżem Virtuti Militari), Emilia Plater (powstaniec listopadowy), Anna Pustowójtówna (powstaniec styczniowy), Aleksandra Zagórska (organizatorka i komendantka Ochotniczej Legii Kobiet), Jadwiga Piłsudska (pilot Royal Air Force), Elżbieta Zawadzka „Zo” (cichociemna, generał), Krystyna Krahelska (powstaniec warszawski), żołnierki wyklęte Danuta Siedzikówna „Inka” i kpt. Weronika Sebastianowicz, Irena Sendlerowa (członkini konspiracyjnej „Żegoty” ratująca żydowskie dzieci z Getta) oraz Anna Walentynowicz (działaczka Wolnych Związków Zawodowych). Przywołana będzie też pamięć dziesiątek kobiet praktycznie zapomnianych jak m.in. Anna Dorota vel Zofia Chrzanowska (obrończyni twierdzy Trembowla w czasie wojny tureckiej 1672 roku), Helena Grabowska (Orlę Lwowskie), (żołnierka POW i szefowa Wojskowej Służby Kobiet Maria Wittekówna), Zofia Rapp (kurierka wywiadu Armii Krajowej), Wanda Gertz „Lena” (dowódca kobiecego batalionu AK), Janina Lewandowska (lotniczka zamordowana w Katyniu), Zofia Franio „Doktor” (dowódca Kobiecych Patroli Minerskich w Powstaniu Warszawskim) czy Halina Sosnowska „Łuna” (działaczka POW, AK i WiN). Oprócz losów tysięcy polskich kobiet czynnie zaangażowanych w walkę o Niepodległą, ukazana zostanie niemniej ważna dla zachowania ducha i dziedzictwa narodu, postawa matek, żon i córek, które zostając w domu były ostoją polskiej rodziny.

Hybrydowe aranżacje i kompozycje współczesne w Muzeum Powstania Warszawskiego.

IX edycję Koncertu Niepodległości, otworzy współczesna kompozycja Dobrawa (1109/2017), powstała do łacińskiego tekstu kronikarza Anonima, tzw. Galla. Chwilę później, za sprawą pieśni Miał król stary córki dwie (XVII w.) narracja przeniesie się w czasy wojen polsko-tureckich. Z tego okresu pochodzi także stara pieśń ludowo-żołnierska Pożegnanie (XVI-XVII w). Opowieść o niezwykłej roli kultu maryjnego w dziejach Polski i Polaków, zilustruje pieśń Pod twoją obronę.  XIX wiek ukazany zostanie przez pryzmat wielkich nadziei wiązanych z Napoleonem oraz tragedii powstań narodowych. W tej części koncertu zaprezentowane zostaną utwory Chorągiewka (1808), Bywaj dziewczę zdrowa (1830), Biała chorągiewka (1830) oraz elektroniczna kompozycja do wiersza Wincentego Pola Bracia! Rocznica! (1831). Z okresu pierwszej wojny pochodzą kolejne piosenki, tym razem żołnierskie – Matka (1914) i Hymn pierwszej OLK (Ochotnicza Legia Kobiet, 1918). Zapowiedzią do kolejnych utworów: Kołysanka leśna (1942), Kujawiak akowski z Wileńszczyzny (1944) i Mała dziewczynka z AK (1944), będzie narracja poświęcona żołnierkom Armii Krajowej i Żołnierkom Wyklętym. Przypomniana zostanie też piosenka kobiety internowane w stanie wojennym Trzynastego grudnia (1981). Koncert zakończy współczesna, tytułowa kompozycja instrumentalna Niepokorne (2017) oraz Mazurek Dąbrowskiego (1797.

 Muzyka hybrydowa.

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reage, punka, rapu, tech-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

Nowa strona „Śpiewnik Niepodległości” oraz płyta „Koncert Niepodległości”.

Równolegle z przygotowaniami do koncertu trwają prace nad nowym projektem Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej, specjalistycznym portalem pod nazwą „Śpiewnik Niepodległości”, na którym prezentowany będzie repertuar polskich pieśni patriotycznych wraz z tekstami i nutami. W przyszłości planowana jest rozbudowa serwisu o dodatkowe, interaktywne funkcjonalności. Uruchomienie strony www.spiewnikniepodleglosci.pl planowane jest na 15 grudnia br. W ramach IX Koncertu Niepodległości promowana będzie także nagrana we wrześniu ub.r. płyta „Koncert Niepodległości”, która wydana została pod Patronatem Medialnym Polskiego Radia. Materiał z płyty został zaprezentowany w trakcie specjalnej radiowej edycji Koncertu Niepodległości w dniu  11.11.2016.

Ekipa IX Koncertu Niepodległości „Niepokorne” – łącznie blisko 30 artystów!

Twórcy Koncertu Niepodległości: polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktorka Teatru Powszechnego Aleksandra Justa.

Zespół IX Koncertu Niepodległości tworzą wokaliści Ola Turkiewicz, Kasia Jankowska, Grzegorz Wilk oraz Zespół Muzyki Dawnej „Jerycho” Wokalistom towarzyszyć będą: An On Bast | Anna Suda (elektronika live),  Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Łukasz Korybalski (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce solo), Marcin Ritter (bas), Grzegorz Poliszak (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Wojciech Hartman (I skrzypce), Sara Malinowska (II skrzypce); Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela).

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego

Współorganizacja: Muzeum Historii Polski

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Główny Partner: Totalizator Sportowy Sp. z o.o.

Sponsorzy: PGNiG S.A. | Fundacja Stefczyka

Wsparcie: Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 | Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4 | Volvo Car Poland | Agencja Mienia Wojskowego |AMW Hotele | AMW Sinevia | LuxMed Sp. z o.o | Yamaha Polska | eBilet Polska | Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej| Fabryka Broni

Partnerzy: Fundacja PGZ | Stowarzyszenie Autorów ZAIKS | Stowarzyszenie FMW

Patronat medialny: Polskie Radio S.A. | Polska Agencja Prasowa

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA | BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI BĘDĄ DOSTĘPNE NA STRONIE www.koncertniepodleglosci.pl oraz na profilu Koncert Niepodległości na Facebook

MATERIAŁY PRASOWE: http://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl | Koncert Niepodległości / Facebook

II Koncert Niepodległości Westerplatte

Westerplatte, Gdańsk – 1 września 2017, godz. 19.00

Plakat KN2017 Westerplatte

Ponownie nad Bałtykiem! | Niezwykły Koncert na polu bitwy Westerplatte!

1 września 2017 roku w obok plaży na Westerplatte odbędzie się II Koncert Niepodległości „Westerplatte”. Koncert Niepodległości to cykliczny projekt historyczno-muzyczny, od 2009 roku realizowany m.in. w dniu 11 listopada (w Muzeum Powstania Warszawskiego), w dniu 3 maja (na Zamku Królewskim w Warszawie). W ubiegłym roku odbyła się premiera wydarzenia w dniu 1 września na Westerplatte oraz edycja międzynarodowa Polish Independence Koncert w Kanadzie. Dorobek Koncertu to ponad 100 współczesnych, hybrydowych aranżacji pieśni patriotycznych oraz współczesnych kompozycji. W projekcie uczestniczyło ponad 130 artystów m.in. z Polski, Kanady, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Armenii i Meksyku. Edycje w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

II Koncert Niepodległości „Westerplatte”. „Młode Wilki” na Pomorzu.

Koncert jest pomorską premierą dedykowanego młodzieży programu „Młode Wilki”. Punktem wyjścia narracji będzie bohaterstwo trójki młodych żołnierzy Placówki „Wał” broniącej dostępu na Westerplatte, kpr. Edmunda Szamlewskiego, st.strz. Ignacego Zatorskiego oraz strz. Stanisława Pokrzywki. To oni odparli pierwszy atak niemieckiej piechoty o świcie 1 września 1939 roku. W dalszej opowieści symbolicznie cofniemy się do wczesnego średniowiecza i opowieści o dzieciach głogowskich podczas oblężenia grodu przez wojska niemieckie w 1109 roku. Z tamtych czasów pochodzi tzw. „Pieśń wojów Krzywoustego” – najstarsza polska pieśń wojskowa spisana przez Galla Anonima. W narracji koncertu opowiemy m.in. o XIX wiecznych związkach Filomatów i Filaretów, młodzieży działającej w ramach struktur Strzelca, POW i Legionów, Orlętach Lwowskich (1918), Płockich (1920) i Grodzieńskich (1939), Szarych Szeregach i młodych Powstańcach Warszawskich. Przypomnimy także okres PRL, w tym zupełnie nieznane losy „młodych wyklętych” – członków niezależnych organizacji młodzieżowych walczących ze stalinizmem w latach 1944-1953. Opowiadając o strajkach szkolnych w zaborze pruskim i rosyjskim (1901-1908), nawiążemy do „tajnego nauczania”, które, podobnie jak polskie Państwo Podziemne, było ewenementem na skalę światową i nie występowało w żadnym innym kraju okupowanym.

Do tematyki młodych Polek twórcy nawiążą także w tegorocznym, IX Koncercie Niepodległości „Niepokorne” w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada 2017 roku, w całości poświęconego udziałowi kobiet w działaniach niepodległościowych. Oprócz losów tysięcy Polek czynnie zaangażowanych w walkę o Niepodległą, ukazana zostanie niemniej ważna dla zachowania ducha i dziedzictwa narodu, postawa matek, żon i córek. To one, pod nieobecność mężczyzn, były ostoją polskiego domu i rodziny.

Hybrydowe aranżacje i kompozycje współczesne na Westerplatte

Odważny repertuar „Młodych Wilków” oraz różnorodność stylów muzycznych z pewnością zaskoczy wielu słuchaczy. Koncert otworzy współczesna kompozycja tech-house, jednak już po chwili publiczność „przeniesie się” do wczesnego średniowieczu by wysłuchać Pisces salsos et foetentes apportabant alii (1109) czyli tzw. pieśni wojów Krzywoustego. Jest to najstarsza odnotowana polska pieśń żołnierska, spisana po łacinie przez kronikarza Anonima, tzw. Galla.  Z lirycznego nastroju Hymnu do miłości Ojczyzny (1774) wyrwie słuchaczy reage-punkowa aranżacja Pieśni więziennej Filaretów (1724) czy augmentacja poloneza do rockowej ballady Hej! Hej Ułani! (ok. 1806). Wspomniany zostanie zakazany w Polsce Ludowej JAZZ oraz postać amerykańskiego dziennikarza muzycznego, Willisa Conovera z Głosu Ameryki. Jak pisał New York Times po jego śmierci, Conover Jazzem skuteczniej demontował komunizm w bloku wschodnim, niż eskadra bombowców strategicznych B29. W tej części koncertu usłyszymy legendarny standard Jazzowy Lulaby of Birdland (1952), który jako zaskakująca hybryda muzyczna na długo zostanie w pamięci słuchaczy. Silnych wzruszeń dostarczą z pewnością utwory Orlątko (1918), Wszystko co nasze (1911) oraz Warszawskie dzieci (1944) zaprezentowane z udziałem chóru harcerskiego. W repertuarze znajdą się także: pieśń Konfederatów Barskich – Odważny Polak na Marsowym Polu (1768); Marsz Strzelców (1861); Złote ognie (1914); Serce w plecaku (1933) i Obława (1978). Uzupełnieniem repertuaru będą współczesne kompozycje elektroniczne Fate | Przeznaczenie oraz Heritage | Dziedzictwo.

Muzyka hybrydowa.

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reggae, punka, rapu, tech-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

PŁYTA „Koncert Niepodległości”

W ramach tegorocznej trasy koncertowej promowana jest też  płyta „Koncert Niepodległości”, która wydana została pod Patronatem Medialnym Polskiego Radia. Materiał z płyty został zaprezentowany w trakcie specjalnej radiowej edycji w dniu 11.11.2016 godz.20.00 na antenie  Polskiego Radio Łódź.

Ekipa II Koncertu Niepodległości „Westerplatte” – łącznie ponad 30 artystów!

Twórcy Koncertu Niepodległości: polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Dariusz Kordek.

W koncercie wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz, Grzegorz Wilk oraz chór III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej „Szachraj”. Wokalistom towarzyszyć będą: An On Bast | Anna Suda (elektronika live),  Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Paweł Jabłoski (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas), Grzegorz Poliszak (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Wojciech Hartman (I skrzypce) oraz muzycy z Kwartetu „Obligato”: Lidia Treszczotka (II skrzypce); Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela).

Organizatorzy Koncertu Niepodległości:

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Partnerzy: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 |  Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Wsparcie: PKS Polonus | AMW HOTELE, | eBilet Polska Sp. z o.o. | Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej | Falck Medycyna Sp. z o.o.

Patronat medialny: Polskie Radio S.A.

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA | BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE NA STRONIE www.koncertniepodleglosci.pl albo profilu Koncert Niepodległości na Facebook

MATERIAŁY PRASOWE: http://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl |  Koncert Niepodległości / Facebook

III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

Zamek Królewski w Warszawie, 3 maja 2017, godz.19.00

3 maja 2017 roku w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja.

Będzie to łącznie 14. edycja Koncertu Niepodległości, wydarzenia organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada oraz na Zamku Królewskim w Warszawie w dniu 3 maja (od 2013). Dodatkowo odbyły się także edycje specjalne na Westerplatte oraz w Polskim Radiu w Łodzi, która była retransmitowana w dniu 11 listopada 2016 r. W 2016 roku w Kanadzie miała też miejsce międzynarodowa premiera Koncertu Niepodległości.

Specjalnie na tegoroczną edycję trzeciomajową przygotowana została współczesna aranżacją pieśni Trzeci Maj (1831), znana także jako: Witaj majowa jutrzenko. Muzykę do utworu skomponował najprawdopodobniej Fryderyk Chopin, zaś autorem słów jest Rajmund Suchodolski.

Jednym z celów edycji trzeciomajowej jest popularyzacja pieśni i wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja. Inspiracją III edycji Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja jest wpływ dążeń wolnościowych Polaków na wydarzenia na świecie. Podkreślona zostanie rola Konstytucji 3 Maja, pierwszej ustawy zasadniczej w Europie. Postępowa polska Konstytucja była nie do przyjęcia dla ówczesnych europejskich monarchii, a Rzeczypospolita zapłaciła za jej wprowadzenie cenę najwyższą – dwa kolejne rozbiory na 123 lata pozbawiły Polskę własnej państwowości. Znany XIX –  wieczny filozof irlandzki Edmund Burke wspominając Konstytucję 3 Maja, powiedział „to najszlachetniejsze dobro otrzymane kiedykolwiek przez jakikolwiek naród”.

W koncercie ukazana zostanie także służba Polaków pod obcymi sztandarami, gdzie walczyli o wolność innych narodów. Repertuar i narracja skupiają się zarówno na utworach nawiązujących do Konstytucji 3 Maja, jak i pieśniach popularnych wśród Polskich żołnierzy walczących na „ziemi obcej”. Część z nich zaprezentowana została w czasie ubiegłorocznej kanadyjskiej premiery Koncertu Niepodległości. Repertuar zostanie wykonany w barwnych aranżacjach wykonanych w nurcie muzyki hybrydowej, będących znakiem rozpoznawczym projektu. Muzyka hybrydowa jest stylem wypracowanym w kolejnych edycjach Koncertu Niepodległości. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych hymnów, pieśni patriotycznych i wojskowych, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, rocka alternatywnego i progresywnego, tech-house, jazzu, poezji śpiewanej, aż po nagrania archiwalne i odgłosy natury. Muzycznym dopełnieniem repertuaru Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja, będą współczesne kompozycje instrumentalne.

Dorobek Koncertu Niepodległości to ponad 100 hybrydowych aranżacji utworów historycznych oraz kompozycji współczesnych oraz 13 scenariuszy, na które składa się dedykowana tematowi edycji aktorska narracja historyczna. Łącznie w realizacji projektu wzięło już udział blisko 500 osób, z tego ponad 130 profesjonalnych artystów z Polski i z zagranicy.

„Westerplatte” i „Niepokorne”

W tym roku przygotowywana jest także doroczna, IX edycja Koncertu Niepodległości pt. „Niepokorne” w Muzeum Powstania Warszawskiego (11 listopada 2017), która w całości poświęcona jest udziałowi kobiet w działaniach niepodległościowych. Oprócz losów tysięcy Polek czynnie zaangażowanych w walkę o Niepodległą, ukazana zostanie niemniej ważna dla zachowania ducha i dziedzictwa narodu, postawa matek, żon i córek, które były ostoją polskiego domu i rodziny. Planowana jest także druga edycja Koncertu Niepodległości „Westerplatte” w Gdańsku w dniu 1 września br.

Ekipa Koncertu Niepodległości

Koncert Niepodległości to także realizująca projekt formacja muzyków sesyjnych, przez którą przewinęło się ponad 130 artystów z Polski, Armenii, Ukrainy, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii. Została ona założona przez polsko-kanadyjska wokalistkę jazzową i kompozytorkę Olę Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, reżysera i scenarzystę Koncertu Niepodległości.

W koncercie wystąpią: Ola Turkiewicz (śpiew), Grzegorz Wilk (śpiew), Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas), Wojciech Hartman (I skrzypce), Sara Malinowska (II skrzypce), Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka), Marzena Masłowska (wiolonczela), Grzegorz Poliszak (perkusja).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Teatru Narodowego Jacek Mikołajczak.

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Organizatorzy Koncertu Niepodległości: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej, Zamek Królewski w Warszawie.

Koncert został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Mecenas Koncertu Niepodległości: KGHM Polska Miedź S.A.

Partnerzy Koncertu Niepodległości: Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej.

Sponsorzy Koncertu Niepodległości:  MESKO S.A.,  PCO S.A.

Koncert wspiera: eBilet Sp. z o.o.

Patronat medialny: Polskie Radio S.A., Polska Agencja Prasowa.

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI: dostępne do wyczerpania na stronie www.koncertniepodleglosci.pl albo na profilu Koncert Niepodległości na Facebook.

Liczba MIEJSC OGRANICZONA.

Szczegóły oraz informacje dla mediów: www.koncertniepodleglosci.pl/dla-mediow/

Kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, tel. 601 130 016, e-mail: [email protected]

Koncert Niepodległości „Poland”

Rose Theatre Brampton, Greater Toronto Area, Ontario, Canada
16 września 2016, godz. 20.00

Z Muzeum Powstania Warszawskiego i Westerplatte do Kanady. Dedykowana Polonii specjalna edycja Koncertu Niepodległości pt. „Poland”

16 września 2016 roku w reprezentacyjnym Rose Theatre w Brampton (Greater Toronto Area, Ontario, Canada) odbędzie się specjalna edycja Koncertu Niepodległości pt. „Poland” połączona z promocją wydanej we wrześniu w Polsce płyty „Koncert Niepodległości”

Będzie to kolejna (łącznie jedenasta) edycja Koncertu Niepodległości, który od 2009 roku odbywa się w Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada oraz na Zamku Królewskim w Warszawie 3 maja. Koncert w Kanadzie jest częścią trasy koncertowej:

Warszawa | II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja (Zamek Królewski w Warszawie, 3 maja)

Westerplatte | Koncert Niepodległości „Westerplatte” (Westerplatte / Gdańsk, 1 września)

Brampton, Toronto (Kanada) | Koncert Niepodległości „Poland” (Brampton / Toronto, Kanada, 16 września)

Warszawa | VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki” (Muzeum Powstania Warszawskiego, 10-11 listopada)

Każda z edycji jest odmiennym repertuarowo i tematycznie spektaklem. Tematem Koncertu Niepodległości „Poland” jest służba Polaków pod obcymi sztandarami, gdzie walczyli zarówno o niepodległość Polski jak i wolność innych narodów. W doborze repertuaru i narracji Koncertu Niepodległości „Poland” skupimy się na niezwykłych dziejach naszych rodaków od czasów wypraw krzyżowych Piastów śląskich a na historii Lecha Zondka, Polaka w walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Symbolicznie, przestrzeń historyczną VI Koncertu Niepodległości wyznacza miecz Władysława III Warneńczyka odnaleziony w 1863 roku na pobojowisku pod Warną z jednej strony, z drugiej zaś naszywka Poland z naramienników żołnierzy polskich na zachodzie w czasie II wojny światowej. Obok Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – bohaterów Polski i Stanów Zjednoczonych, czy Henryka Dąbrowskiego – twórcy Legionów Polskich we Włoszech, w Koncercie Niepodległości „Poland” wspomnimy dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczono nas na lekcjach historii. Jednym z nich będzie Franciszek Gabryszewski (Francis Gabreski), któremu jako jednemu z nielicznych udało się poderwać samolot w powietrze w czasie japońskiego ataku na Pearl Harbour. Służąc w polskim Dywizjonie 316 oraz w jednostkach US Air Force do końca II wojny światowej, osiągnął pozycję asa USAF na froncie europejskim. Swoją karierę bojową zakończył w 1951 roku na froncie koreańskim.

Osobny wątek narracji poświęcony będzie braterstwu Polaków i Kanadyjczyków w czasie obu wojen światowych. Opowiemy o polskich żołnierzach z Kosciuszko Camp w miasteczku Niagara on the Lake, którzy tworzyli zręby przyszłej „błekitnej” Armii Hallera oraz o kanadyjskich lotnikach lecących z pomocą dla Powstania Warszawskiego. Przypomnimy ewakuację Kanadyjczyków spod Dieppe dokonanej przez polski niszczyciel przez ORP „Ślązak”.

Znakiem charakterystycznym projektu, jest nowatorski styl muzyczny, zdefiniowany jako muzyka hybrydowa. Łączy on w spójną całość piosenki żołnierskie, hymny i pieśni bardów z wieloma nurtami muzyki współczesnej, jak m.in. rock, jazz, tech-house, blues, poezja śpiewana, muzyka etniczna, klasyczna i elektroniczna, wykorzystywane są także nagrania archiwalne. Dopełnieniem repertuaru historycznego są kompozycje współczesne, inspirowane tematyką każdej z edycji. Muzyce towarzyszy ciekawa i wartka narracja historyczna, ukazująca repertuar na tle kontekstu historycznego. Na potrzeby scenariusza i muzycznego repertuaru prowadzone są wieloletnie kwerendy archiwalne. Dorobek Koncertu Niepodległości to 90 hybrydowych aranżacji utworów historycznych oraz kompozycji współczesnych. Łącznie w realizacji projektu wzięło już udział około 400 osób, z tego blisko 120 profesjonalnych artystów z Polski i z zagranicy. Na repertuar koncertów złożą się nowoczesne, hybrydowe aranżacje utworów – od pieśni najstarszych po XX-wieczne hymny bardów (m.in. J.Kaczmarski, P.Gintrowski). Muzycznym dopełnieniem tego repertuaru, będą współczesne kompozycje instrumentalne, dedykowane wydarzeniu.

Dorobek Koncertu Niepodległości to blisko 90 hybrydowych aranżacji utworów historycznych oraz kompozycji współczesnych oraz 10 scenariuszy, na które składa się dedykowana tematowi kolejnych edycji aktorska narracja historyczna. Łącznie w realizacji projektu wzięło już udział około 400 osób, z tego ponad 120 profesjonalnych artystów z Polski i z zagranicy.

Wystąpią polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Grzegorz Wilk. Towarzyszyć im będzie międzynarodowy zespół instrumentalistów sesyjnych w składzie: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Rebecca Hennessey (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas), Sly Juhas (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Aline Homzy (I skrzypce) Brielle Goheen (II skrzypce), Laurence Schaufele (altówka) i Beth Silver (wiolonczela).

W programie usłyszymy hybrydowe aranżacje utworów Gaude Mater Polonia (1253), Idzie Żołnierz Borem Lasem (XIV W.), Marsz Polonii (1863), Wąwóz Somosierry (1905), Piechota (1917), Karpacka Brygada (1941), Od Kłajpedy Do Szczecina (1941), Lwowskie Puchacze (1943), Czerwone Maki (1944), Źródło (1978), Nasza Klasa (1983) oraz utwory instrumentalne Tęsknota (2010) i Azymut „W” (2014) i Enigma (2014). Na zakończenie publiczność zostanie zaproszona do wspólnego zaśpiewania wraz z artystami hymnów Polski i Kanady, czyli Mazurka Dąbrowskiego (1797) oraz O Canada! (1880).

Honorowy Patronat nad Koncertem Niepodległości „Poland” objął Minister Spraw Zagranicznych

Organizatorzy Koncertu Niepodległości:

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej, Gazeta – Dziennik Polonii w Kanadzie

Koncert Niepodległości jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą

Oficjalny przewoźnik Koncertu Niepodległości – Polskie Linie Lotnicze LOT.

Patronat Medialny –Polska Agencja Prasowa

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI wyczerpane – ostatnia pula wejściówek ze zwrotów i rezerwacji udostępniona zostanie w niedzielę 11 września na stroniehttps://www.koncertniepodleglosci.pl/free-admission-pass

Materiały prasowe można pobierać materiały pod warunkiem podania źródła oraz autorów uwidocznionych w podpisie zdjęć https://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania

Kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, tel. 601 130 016, e-mail: [email protected]

VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki”

Muzeum Powstania Warszawskiego, 11 listopada 2016, godz.20.00

11 listopada 2016 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się VIII Koncert Niepodległości pt. „Młode Wilki”. Koncert Niepodległości to zarówno odbywające się od 2009 roku cykliczne wydarzenie muzyczne, jak i nazwa wykonującej go formacji muzyków sesyjnych. Specjalne edycje Koncertu Niepodległości miały także miejsce na Zamku Królewskim, na Westerplatte oraz w Kanadzie. Po raz kolejny wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Poświęcona czynowi niepodległościowemu młodzieży edycja Koncertu Niepodległości, będzie miała charakter wyjątkowy. Zespół rozbudowany zostanie o muzyków sceny alternatywnej: An On Bast – królową polskiego tech-house’u. Ponownie do zespołu dołączy chór III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej. Łącznie ekipę VIII Koncertu Niepodległości stanowić będzie ponad 30 muzyków.

Hybrydowe aranżacje i kompozycje współczesne w Muzeum Powstania Warszawskiego

Odważny repertuar „Młodych Wilków” oraz różnorodność styli muzycznych z pewnością zaskoczy wielu słuchaczy. Koncert otworzy współczesna kompozycja tech-house’owa, jednak już po chwili publiczność „przeniesie się” do wczesnego średniowieczu by wysłuchać  Pisces salsos et foetentes apportabant alii czyli tzw. pieśni wojów Krzywoustego z XI w. Jest to najstarsza odnotowana polska pieśń żołnierska, spisana po łacinie przez kronikarza Anonima, tzw. Galla.  Z lirycznego nastroju Hymnu do miłości Ojczyzny (1774) wyrwie reage-punkowa aranżacja Pieśni więziennej Filaretów (1724). Wspomniany zostanie zakazany w Polsce Ludowej JAZZ oraz postać amerykańskiego dziennikarza muzycznego, Willisa Conovera z Głosu Ameryki. Jak pisał New York Times po jego śmierci, Conover skuteczniej demontował komunizm w bloku wschodnim, niż eskadra bombowców strategicznych B29. W tej części koncertu usłyszymy legendarny utwór Lulaby of Birdland (1952), który jako zaskakująca hybryda muzyczna na długo zostanie w pamięci słuchaczy. Silnych wzruszeń dostarczą z pewnością utwory Orlątko (1918), Wszystko co nasze (1911) oraz Warszawskie dzieci (1944) zaprezentowane z udziałem chóru harcerskiego. W repertuarze znajdą się także: pieśń Konfederatów Barskich – Odważny Polak na Marsowym Polu (1768); Hej! Hej Ułani! (ok. 1806); Marsz Strzelców (1861); Złote ognie (1914); Serce w plecaku (1933) i Obława (1978). Uzupełnieniem repertuaru będą współczesne kompozycje elektroniczne Fate | Przeznaczenie oraz Heritage | Dziedzictwo.

Muzyka hybrydowa.

W ciągu 9 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reage, punka, rapu, tech-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

„Młode Wilki” i „Niepokorne”.

Inspiracją tytułu VIII Koncertu Niepodległości są słowa Obławy Jacka Kaczmarskiego. Edycja poświęcona będzie młodzieży walczącej o niepodległość Rzeczypospolitej. Narrację wydarzenia symbolicznie rozpocznie legenda o dzieciach głogowskich podczas oblężenia grodu przez wojska niemieckie w 1109 roku i opowieść o wychowaniu młodzieży w rodach rycerskich i szlacheckich. Ukazane zostaną XIX wieczne związki Filomatów i Filaretów, młodzi powstańcy styczniowi i listopadowi oraz Przedburzowcy. Odnosząc się do wydarzeń XX wieku wspomniana będzie m.in. młodzież działającą w strukturach Strzelca i Legionów, Szarych Szeregach oraz Orlęta Lwowskie. Przypomniany zostanie także okres PRL, w tym nieznane losy „młodych wyklętych” – członków niezależnych organizacji młodzieżowych walczących ze stalinizmem w latach 1944-1953. Nawiązanie do strajków szkolnych w zaborze pruskim i rosyjskim (1901-1908), będzie punktem wyjścia do ukazania blisko 100-letniej historii „tajnego nauczania”, które, podobnie jak polskie Państwo Podziemne, było ewenementem na skalę światową i nie występowało w żadnym innym kraju okupowanym.

Z kolei tematem IX edycji Koncertu Niepodległości „Niepokorne” w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2017 roku w całości poświęcona zostanie udziałowi kobiet w działaniach niepodległościowych. Oprócz losów tysięcy polskich kobiet czynnie zaangażowanych w walkę o Niepodległą, ukazana zostanie niemniej ważna dla zachowania ducha i dziedzictwa narodu, postawa matek, żon i córek, które były ostoją polskiego domu i rodziny.

Ekipa VIII Koncertu Niepodległości „Młode Wilki”

Twórcy Koncertu Niepodległości: polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Krzysztof Franieczek.

W koncercie wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz, Grzegorz Wilk, Witek – muzyk ulicy | Witold Mikołajczuk oraz harcerze z III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej.  Wokalistom towarzyszyć będą: An On Bast | Anna Suda (elektronika),  Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon i instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce solo), Marcin Ritter (bas), Radek Bolewski (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Wojciech Hartman (I skrzypce), Sara Malinowska (II skrzypce); Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela).

Kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, tel. 601 130 016, e-mail: [email protected]

Koncert Niepodległości „Westerplatte” (edycja specjalna)

Westerplatte, Gdańsk – 1 września 2016, godz. 19.00
Zadaszona widownia plenerowa obok plaży Westerplatte oraz parkingu dla autokarów

Po raz pierwszy nad Bałtykiem! Edycja specjalna Koncertu Niepodległości. 

1 września 2016 roku w Gdańsku,  obok plaży na Westerplatte, po raz pierwszy nad Bałtykiem, odbędzie się specjalna edycja Koncertu Niepodległości pt. „Westerplatte”.

Inspiracją Koncertu Niepodległości „Westerplatte” są pierwsze epizody Wojny Obronnej 1939 roku, w tym m.in. obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, naloty niemieckich bombowców na miasteczka Wieluń i Tczew czy atak na Chojnice. Przypomnimy także tragedię ofiar Piaśnicy. W koncercie opowiemy o konsekwencjach Wojny 1939 dla Polski i świata oraz o polskim czynie zbrojnym w II wojnie światowej. W doborze repertuaru i narracji skupimy się na utworach popularnych wśród polskich żołnierzy w okresie II wojny światowej. Usłyszymy je w barwnych aranżacjach tworzonych w nurcie muzyki hybrydowej – stylu wypracowanym przez twórców Koncertu Niepodległości. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów, pieśni patriotycznych i wojskowych, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy m.in. muzyki klasycznej i elektronicznej, rocka, jazzu, poezji śpiewanej aż po nagrania archiwalne i odgłosy natury. Zwieńczeniem Koncertu Niepodległości będzie przepiękna alegoria patriotyzmu, jaką jest utwór „Źródło” Jacka Kaczmarskiego, a jego instrumentalnym dopełnieniem współczesne kompozycje dedykowane wydarzeniu.

Będzie to już łącznie 10 edycja Koncertu Niepodległości, wydarzenia organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada oraz na Zamku Królewskim w Warszawie w dniu 3 maja (2013). Wydarzenie odbywa się w ramach trasy koncertowej II Koncert NiepodległościTrzeciego Maja (Zamek Królewski w Warszawie, 3 maja) | Koncert Niepodległości„Westerplatte” (1 września) | Koncert Niepodległości „Poland” (Kanada, 16 września) | VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki” (Muzeum Powstania Warszawskiego, 10-11 listopada). Każda z edycji jest odmiennym repertuarowo i tematycznie spektaklem.

Koncert Niepodległości z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem publiczności. W czasie ubiegłorocznego VII Koncertu Niepodległości „Rok 1980”, liczba chętnych do jego obejrzenia o blisko 6000 osób przerosła liczbę dostępnych wejściówek.

Dorobek Koncertu Niepodległości to blisko 90 hybrydowych aranżacji utworów historycznych oraz kompozycji współczesnych oraz 9 scenariuszy, na które składa się dedykowana tematowi edycji aktorska narracja historyczna. Łącznie w realizacji projektu wzięło już udział około 400 osób, z tego ponad 120 profesjonalnych artystów z Polski i z zagranicy.

Twórcy Koncertu Niepodległości to Ola Turkiewicz, dyrektor muzyczny, polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka oraz Jacek „Wiejski” Górski, producent, reżyser, scenarzysta.

W koncercie wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz oraz Grzegorz Wilk, którym towarzyszyć będą: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Sławomir Pogoda (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Ritter (bas), Grzegorz Poliszak (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Dorota Oleszkowicz (II skrzypce), Agnieszka Zagroba–Klahs (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela).

Organizatorzy Koncertu Niepodległości:

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Partner: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Fundacja LOTOS |  Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Dofinansowanie: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Sponsorzy: Gaz System S.A. | Grupa Energa S.A. | PCO S.A.

Wsparcie: | PKS Polonus | GRUPA HOTELI WAM | eBilet Polska Sp. z o.o. | Falck Medycyna Sp. z o.o.| Urząd Miejski w Gdańsku

Patronat medialny: Polskie Radio S.A. | Polska Agencja Prasowa

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA | BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE NA STRONIE www.koncertniepodleglosci.pl albo profilu Koncert Niepodległości na Facebook

MATERIAŁY PRASOWE: http://www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl |  Koncert Niepodległości / Facebook

XV (50) Koncert Niepodległości „Triumph. Rzecz o wojnach z Moskwą”. Rok XV, edycja 50

Muzeum Powstania Warszawskiego, 11 listopada 2023, godz. 20.00

 

Koncert Niepodległości to projekt, który powstał w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2009 roku. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 49 edycji w Polsce i za granicą, ponad 200 kompozycji, aranżacji i blisko 30 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Dwujęzyczne edycje międzynarodowe zaprezentowano publiczności także w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

Inspiracja i tematyka koncertu

Bezpośrednią inspiracją projektu, jest 160 rocznica wybuchu Powstania. Celem narracji jest ukazanie chwil triumfu, zarówno podczas najbardziej spektakularnych zwycięstw nad Księstwem Moskiewskim, carską Rosją czy Związkiem Sowieckim, jak i pomniejszych sukcesów odnoszonych podczas najtrudniejszych chwil naszej historii. Wszystkie te wielkie triumfy i małe zwycięstwa były fundamentem nadziei na odzyskanie niepodległości. W perspektywie długoterminowej złożyły się one na sztafetę wolności, która przekazywana z pokolenia na pokolenie, ponownie pozwoliła nam odbudować naszą państwowość pomimo zagrożenia Rosji, tak po roku 1918 jak i po 1989. Realizowany w cieniu agresji Rosji na Ukrainę projekt, ukaże zagrożenie ze strony Moskwy i jej metody, jako niezmienne od ponad pięciu stuleci. Pierwszy człon tytułu XV Koncertu Niepodległości, zaczerpnięty został z panegiryku Bartosza Paprockiego TRIUMPH Satyrów Leśnych, syren wodnych, planet niebieskich z szcześliwego zwrocenia krola polskiego Stephana do państw iego z woyny moskiewskiey w roku 1582 wydany”, napisanego na cześć Stefana Batorego zwycięsko powracającego z wojny z Moskwą.

Repertuar i narracja ukażą temat wojen polsko-rosyjskich w szerokim kontekście historycznym, zaczynając od XV wiecznych wojen Polski i Litwy z Moskwą, zmagań i wielkich wypraw wojennych za panowania Kazimierza Jagiellończyka, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta I Starego, Zygmunta II Augusta, Stefana Batorego, Zygmunta III Wazy i Władysława IV i zapomnianego dziś Potopu Moskiewskiego. Narracja koncertu odniesie się także do narodowych zrywów podczas tragicznego okresu militarnej i politycznej dominacji Rosji w fatalnym dla Polski XVIII wieku, w tym Konfederacji Dzikowskiej, Konfederacji Barskiej, wojny polsko-rosyjskiej w Obronie Konstytucji 3 Maja i Insurekcji Kościuszkowskiej. Ukazując dzieje XIX wieku podkreślony zostanie etos Powstań Listopadowego i Styczniowego, a także tych mniej znanych Partyzantki Zaliwskiego i Powstania Zabajkalskiego. W części odnoszącej się do historii XX w., podkreślony zostanie narodowy charakter rewolucji 1905 roku, przybliżona zostanie historia PPS, Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionów, a także wojnę polsko-bolszewicką 1919-1921 i sowiecki atak na Polskę w 1939 roku. Podczas koncertu oddamy zostanie hołd polskim ofiarom Stalinizmu, w tym pomordowanym w ramach zbrodni katyńskiej oficerom Wojska Polskiego, policjantom, żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza i leśnikom. Na koniec podkreślony zostanie wkład żołnierzy wyklętych w walkę o niepodległość Polski ale też niekwestionowany udział w tłumieniu zrywu Poznańskiego Czerwca 1956 Rosjan przebranych w polskie mundury.

 Muzyka hybrydowa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Repertuar XV Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, stanowią hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych oraz współczesne kompozycje. Zaprezentowane zostaną współczesne kompozycje do wierszy: O wzięciu Połocka Jana Kochanowskiego (~1580), Sztandary polskie w Kremlu Mieczysława Romanowskiego (1857), Czarny czwartek Włodzimierza Marciniaka (1956) oraz anonimowego wiersza Cześć wisielcom (1862) a także współczesny utwór instrumentalny Potop Moskiewski (2023). Kompozycjom współczesnym towarzyszyć będą hybrydowe aranżacje utworów historycznych jak Pieśń o Drewiczu (XVIII w.), Dwa Polonezy i Walc autorstwa Tadeusza Kościuszko (1796), Marsz Wojenny | Marsz Księcia Józefa Poniatowskiego (XVII-XIX w), Wara z granic (1831), Pobudka (1863), Pieśń wygnańców | Maliniak (po 1831), Peowiacy (sprzed 1917), List do cara (sprzed 1914), Śpiewajcie! – zawołanie śpiewacze chórów K.O.P. (~1937), Bij Bolszewika! (1946), Prośba (1982) Jacka Kaczmarskiego. Dopełnieniem repertuaru historycznego będzie współczesna kompozycja instrumentalna Potop Moskiewski (2023). Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797) wraz z zapomnianą dziś, pierwotną czwartą i szóstą zwrotką pieśni.

„Niemiec, Moskal nie osiędzie,
gdy jąwszy pałasza,
hasłem wszystkich zgoda będzie
i ojczyzna nasza.

Na to wszystkich jedne głosy:
Dosyć tej niewoli,
Mamy racławickie kosy,
Kościuszkę, Bóg pozwoli.”

 W ciągu 16 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach ewaluacji Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi ponad 2 miliony indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy wykonali ponad 4,5 miliony odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub do pobrania w formacie na dowolne urządzenie mobilne. W 2022 roku uruchomiona została wersja anglojęzyczna portalu, w grudniu 2023 zainauguruje wersja portugalskojęzyczna dedykowana Polonii brazylijskiej.

Ekipa Koncertu Niepodległości – łącznie blisko 15 artystów.

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta).

W kolejnej edycji Koncertu Niepodległości wystąpią: Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, kompozycje, aranżacje i śpiew), Julia Ukielska (śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz zespół Koncertu Niepodległości w składzie: Anna SudaAn On Bast” (elektronika live), Fabian Włodarek (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Jan Romejko (II skrzypce), Igor Kabalewski (altówka), Anna Wróbel (wiolonczela). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Michał Breitenwald.

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego

Patronat Honorowy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

Dofinansowanie:

Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra
Ministerstwo Obrony Narodowej
Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych


Mecenas Koncertu Niepodległości: Polska Grupa Energetyczna PGE

Partner Główny: LOTTO

Partner: Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych

Partner: AMW Sinevia

Partner: Stowarzyszenie Autorów ZAIKS 

Wsparcie:  Fundacja PGZ | Mesko S.A. | Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Patronat Medialny:  Polskie Radio | Niezależna.pl | Tysol.pl

 

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl |  Koncert Niepodległości / Facebook