2012

 IV Koncert Niepodległości 2012

„Za Naszą i Waszą Wolność”

Mottem czwartego Koncertu Niepodległości było hasło „Za naszą i waszą wolność”. Zostało ono wypisane przez Joachima Lelewela na sztandarze z patriotycznej manifestacji w 1831 roku. Słowa „Za Naszą i Waszą Wolność” postanowiliśmy jednak zinterpretować w sposób niecodzienny.


W tym roku bowiem ukazaliśmy na Koncercie Niepodległości udział mniejszości narodowych i wyznaniowych oraz cudzoziemców w walce o niepodległość Rzeczypospolitej. Opowiedzieliśmy o patriotyzmie Polaków z wyboru oraz o historii rodów, które związały się z Rzecząpospolitą na wiele pokoleń. Pokazaliśmy też niezwykłość Polski Jagiellonów, kraju wielu kultur i narodowości, gdzie pokojowo współistniały największe religie świata.

Koncert Niepodległości tradycyjnie już gościł w Muzeum Powstania Warszawskiego, upamiętniającym zryw niepodległościowy, w którym jak się szacuje, wzięło udział po stronie polskiej nawet 18 różnych narodowości

Koncert Niepodległości to przełomowe spojrzenie na polską pieśń patriotyczną. Jego niezwykły charakter potwierdza ponowne objęcie spektaklu Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej. Tegorocznej edycji Koncertu Niepodległości już po raz czwarty towarzyszyła magiczna oprawa Hali B Muzeum Powstania Warszawskiego. To tu, w industrialnej pustce starej elektrowni oraz „w cieniu” zawieszonego nad głowami publiczności, legendarnego amerykańskiego bombowca z II wojny światowej B-24 Liberator, zaprezentowaliśmy współczesne aranżacje pieśni śpiewanych zarówno przez naszych przodków jak i tych z końca XX wieku. Interpretacje te, podkreślając piękno harmonii oryginału, z powodzeniem sięgają do współczesnych form wyrazu jak jazz, etno, rock progresywny, muzyka instrumentalna, elektroniczna i symfoniczna a nawet rap. Narrację Koncertu poprowadził znany aktor Wojciecha Malajkata, w konwencji spektaklu słowno muzycznego, gdzie utwory przeplatane były opowieściami historycznymi oraz poezją Adama Mickiewicza i Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Sztandar Joachima Lelewela z patriotycznej manifestacji w styczniu 1831 roku z mottem tegorocznego Koncertu Niepodległości. Zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

W tegorocznym Koncercie Niepodległości obok Oli Turkiewicz, twórcy i dyrektora muzycznego Koncertu Niepodległości wystąpił znany jazzman Marek Bałata. Do wokalistów dołączyli goście specjalni czyli Imam Janusz Aleksandrowicz oraz Tatiana Sopiłka z Kijowa wraz z polsko-ukraińskim wokalnym Zespołem „Dziczka” w składzie Maniucha Bikont, Justyna Czerwińska, Maria Puzyna, Ewa Winiarska. Specjalnymi gośćmi koncertu są także Vasyl Popadiuk – wirtuoz skrzypiec ukraińskiego pochodzenia mieszkający w Toronto oraz grający na duduku i fletach kaukaskich Ormianin Tigran Aleksanyan z Londynu. Niezwykłym uczestnikiem koncertu był też Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, który udzielił swojego głosu do utworu Res Publica Serenissima. Oprawę muzyczną koncertu po raz kolejny zapewnili doskonali jazzowi muzycy sesyjni: Marcin Riege (pianino), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Janiszewski (akordeon), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Kuba Pogorzelski (bębny afrykańskie djembe i dundun), Grzegorz Poliszak (perkusja) oraz Kwartet „Obligato” w składzie Michał Osmycki (I skrzypce), Marcin Sochan (II skrzypce), Małgorzata Łoboda (altówka), Marzena Masłowska (wiolonczela).

Herb Powstania Styczniowego symbolizujący wspólnotę Polski, Litwy i Rusi

W programie tegorocznego Koncertu usłyszeliśmy utwory monumentalne i znane, takie jak „Bogurodzica” czy „Źródło” (1978 r.) Jacka Kaczmarskiego oraz zupełnie zapomniane jak „Litwinka” (1831 r.) Karola Kurpińskiego. W programie znalazły się także pieśni „Stefan Batory” (1611 r.) i „Kozak” Stanisława Moniuszki, skompilowany w niezwykłej aranżacji z ukraińską ludową pieśnią o Kozaku „Zakuwała Zozułeńka„. Wysłuchaliśmy także mało dziś znanych pieśni jak „Marsz Żuawów” (1863 r.) czy „A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć” (1915 r.). Tradycyjnie w programie pojawiła się pieśń ze śpiewników Powstania Warszawskiego – w tym roku był to utwór „Hej chłopcy, bagnet na broń” (1943 r.). Muzyczne przerywniki pomiędzy powyższymi utworami stanowiły skomponowane specjalnie na IV Koncert Niepodległości utwory instrumentalno-wokalne „Res Publica Serenissima„(komp. O.Turkiewicz), nawiązująca do różnorodności kulturowej Rzeczypospolitej Jagiellonów, „Skrzyżowanie dróg” (komp. O.Turkiewicz) oraz instrumentalna kompozycja „Po burzy… cisza„(M.Riege). Koncert jak co roku zakończyło uroczyste odśpiewanie przez artystów wraz z publicznością „Mazurka Dąbrowskiego”.

Ola Turkiewicz, IV Koncert Niepodległości 2012. Fot. Dawid Korczyński

Marek Bałata. IV Koncert Niepodległości. Fot.Dawid Korczyński

Vasyl Popadiuk. IV Koncert Niepodległości. Fot.Dawid Korczyński

Ormiański dudukista z Londynu Tigran Aleksanyan. IV Koncert Niepodległości. Fot.Dawid Korczyński

Kwartet „Obligato” z Zespołem „Dziczka”, Koncert Niepodległosci 2012. Fot.Dawid Korczyński

IV Koncert Niepodległości 2012.Fot.Dawid Korczyński

Grzegorz Poliszak.Koncert Niepodległości.Fot.Dawid Korczyński

Wojciech Malajkat – narrator IV Koncertu Niepodległości. Fot.Dawid Korczyński

Kilka dni przed IV Koncertem Niepodległości całą Polskę obiegła smutna wiadomość o odejściu od nas barda pokolenia „Solidarności”, Przemysława Gintrowskiego. W związku z tym tegorocznym Koncercie Niepodległości w krótkim filmowym wspomnieniu, przywołaliśmy jego głos artysty w utworze „Gdy tak siedzimy” ilustrowanym mniej znanymi zdjęciami artysty.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisława Komorowskiego

Organizatorzy Koncertu Niepodległości

serdecznie dziękują firmom i organizacjom, które udzieliły wsparcia IV Koncertowi Niepodległości:

Partner IV Koncertu Niepodległości

Sponsorzy IV Koncertu Niepodległości:

Wsparcie IV Koncertu Niepodległości:

Patronat Medialny

 Współpraca Merytoryczna:

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy

Specjalne podziękowania za pomoc w realizacji Koncertu Niepodległości dla:

Muzeum Powstania Warszawskiego:

Dyrektor Jan Ołdakowski, Karolina Rembowska, Anna Kotonowicz, Karol Mazur

Pomoc merytoryczna:

Historycy Piotr Pacak, Piotr Kołodziej (Historia.org.pl), dr Zbigniew Osiński (Muzeum Powstania Warszawskiego), Michał Wójcik (Muzeum Powstania Warszawskiego), dr Aleksander Miśkiewicz (Uniwersytet w Białymstoku), dr Dawid Kolbaja (Uniwersytet Warszawski) oraz Konstanty Gebert (konsultacje historyczne) a także Elżbieta Frankiewicz (współpraca korekcyjna).

Udostępnienie materiałów:

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki z Krakowa i Muzeum na Zamku w Łęczycy, Muzeum Historycznemu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Piotr Hlebowicz, Jacek Pechman, Janusz Halczewski i Janusz Ramotowski.

Obsługa fotograficzna:

oraz Tomasz Prałat, Paweł Rzeńca

Montaże wideo:

Bartłomiej Kowalski oraz firma Robert Kwiatek Pogotowie Fotograficzne

Obsługa ubezpieczeniowa:

Adam Rosłoniec

Wsparcie logistyczne:

Stowarzyszenia Wolnego Słowa

Abra Removals Przeprowadzki Międzynarodowe, Przeprowadzki Warszawa

Wolontariat:

Alicja Baranowska, Paulina Chacińska, Adam Kijowski, Zbigniew Krawczyk, Robert Kwiatek, Robert Kubicz, Klaudia Moszczyńska, Agata Osóbka-Morawska, Zuzanna Pela, Jacek Popławski, Karol Popławski, Eliza Rutynowska, Adam Rosłoniec, Karolina Sałajczyk, Marianka Skoczek, Agata Wiśniewska, Jan Zieliński oraz Honorata Stafiej (kierownictwo wolontariatu)

Nagłośnienie, oświetlenie i retransmisje:

BM Productions Łódź

Więcej informacji:

I Koncert Niepodległości 2009

II Koncert Niepodległości 2010

III Koncert Niepodległości 2011

IV Koncert Niepodległości 2012

Koncert Niepodległości w mediach

Kontakt