koncert-niepodleglosci-header

Wykonawcy

Artyści, którzy tworzyli ekipę Koncertu Niepodległości w latach 2009-2017

Marek Bałata

Improwizujący wokalista jazzowy.

Marek Bałata

Specjalizuje się w śpiewaniu scatem . Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje nawiązujące do polskiego i obcego  folkloru , standardy oraz transkrypcje utworów F.Chopina. Jest producentem muzycznym i wykonawcą Mszy Kreolskiej „Misa Criolla” Ariela Ramireza . Występował w musicalowej adaptacji powieści I.B. Singera „Sztukmistrz z Lublina” w Teatrach Warszawy i Wrocławia oraz  niemieckojęzycznej  wersji (Der Zauberer von Lublin) w Niemczech i Austrii. Również w adaptacji „Krwawe Gody” (wg. F.G.Lorca) w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz ostatnio w adaptacji „Dzieje Grzechu” S. Żeromskiego w Teatrze Capitol. Regularnie występuje z własnym Quintetem, w skład którego wchodzą najlepsi muzycy polscy.

W 1996 założył oryginalny międzynarodowy zespół „CANTABILE IN JAZZ” w którym występowały wybitne wokalistki: Urszula Dudziak, Michele Hendricks, Judy Niemack, oraz basiści: min. Anthony Jackson, Mariusz Bogdanowicz i Adam Skrzypek.

Inny projekt to TRILOGY czyli Art Lande (USA), Gunter Wehinger (A) i Marek Bałata (PL). Firma Gowi wydała CD Live „TRILOGY” a zespół odbył w 1999 r. trasę koncertową po USA z gościnnym udziałem Paula McCandlessa w klubie Yoshi’s w Oakland.

Koncert Niepodległości 2010. Wokalista Marek Bałata (fot.Paweł Rzeńca)
Koncert Niepodległości 2010. Wokalista Marek Bałata (fot.Paweł Rzeńca)

W 2003 wystąpił w gorąco przyjętym Oratorium „Woła nas Pan” z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II w Orchestra Hall w Chicago a następnie w Toronto. Ponownie zawitał w Toronto w 2005 w Roy Thomson Hall z Oratorium Miłosierdzie Boże oraz w Chicago w 2007. Dalej wystąpił w Isabel Bader Theatre w koncercie Come a Littre Closer z Margaret Maye i Johnem Alcornem.

Marek Bałata koncertował z takimi nazwiskami jazzu jak między innymi: Billy Hart, Steve Davis, Ernie Adams, Ronnie Burrage, Frank Lacy, Peter Madsen , Jeanfrancois Prins,  Jack Van Poll , Marco Piludu, Andy Manndorff, Ronnie Burrage, Frank Lacy i niemal wszystkimi najwybitniejszymi artystami polskimi.

Ostatnio koncertuje w Europie z austriackim quartetem SONGLINES featuring Heinrich Von Kalnein, Uli Rennert, Achim Tang i Gregor Hilbe oraz KLEZMOKUM  i KLEZ EDGE z leaderem Burtonem Greene.

Jako artysta grafik wykonuje multimedialne pokazy ŚPIEWOBRAZY, łączące własny obraz video ze śpiewem, tańcem i rysowaniem na żywo. Jego ostatnia wyjątkowa produkcja to koncert NIEMEN WSPOMNIENIE oraz Mała Msza Organowa J.Haydna.

Przez kilkanaście lat zwycięzca corocznego plebiscytu JAZZ TOP pisma  Jazz Forum  w kategorii Wokalista Jazzowy.

Koncert Niepodległości 2009. Wokalista Marek Bałata (fot.Paweł Rzeńca)
Koncert Niepodległości 2009. Wokalista Marek Bałata (fot.Paweł Rzeńca)

Dyskografia:

– „Songlines” – we współpracy z: H.V.Kalnein, U.Rennert, A.Tang, Gregor Hilbe

– „Kles  Edge” – we współpracy: z B. Greene, P.Robinson, L.Fishkind, R.Haliffi

– „Ewa Karpf, Wiersze” – we współpracy z: Z.Namysłowski, J.Niedziela, K.Ścierański

– „Trilogy„ – we współpracy z: Art Lande, Gunter Wehinger

– „Voice paintings”

– „Kolędy”

– „Samarpan Songs”

– „Far away from home” – we współpracy z: Krzysztof Ścierański

– „Kolędy na cały rok” – we współpracy z: W. Nahorny, B. Loebl

– „Pop Oratorium Miłosierdzie Boże”

Oficjalna strona artysty www.balata.art.pl