koncert-niepodleglosci-header

Koncert Niepodległości
edycja specjalna – Kruszyniany, 2019

Tematem edycji specjalnej w Kruszynianach w 2019 roku jest służba Polaków na obcej ziemi gdzie walczyli o wolność własną i innych narodów. Repertuar i narracja koncertu, ukazują niezwykłe dzieje naszych rodaków – od czasów wypraw krzyżowych Piastów Śląskich począwszy, a na historii Lecha Zondka, obywatela Polski i Australii, walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc.

Data

15 sierpnia 2019

Czas

Godzina 19:00

Miejsce

Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w Kruszynianach, Kruszyniany 62

Rozproszeni po wszem świecie,
gnani w obce wojny.
Zgromadziliśmy się przecie,
w jedno kółko zbrojne.

– Marsz Polonia –

M. Żurawski. Polski plakat wojenny. Kair 1942
M. Żurawski. Polski plakat wojenny. Kair 1942

Tematem edycji specjalnej w Kruszynianach w 2019 roku jest służba Polaków na obcej ziemi gdzie walczyli o wolność  własną i innych narodów. Repertuar i narracja koncertu, ukazują niezwykłe dzieje naszych rodaków – od czasów wypraw krzyżowych Piastów Śląskich począwszy, a na historii Lecha Zondka, obywatela Polski i Australii, walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Obok gen. Józefa Bema, zasłużonego dla Polski, Austrii, Węgier i Turcji, Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – bohaterów narodowych Polski i Ameryki czy Henryka Dąbrowskiego – twórcy Legionów Polskich we Włoszech, przypomniane zostaną dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczy się na lekcjach historii. Ukażemy też dramatyczne losy Polaków zmuszonych do służby w znienawidzonych mundurach zaborców i okupantów. Nigdy nie wyrzekli się oni swojej Ojczyzny, a wielu z nich stanowiło później kadry nowotworzonych polskich formacji zbrojnych.

W. T. Benda. Polski plakat wojenny. Nowy Jork 1917
W. T. Benda. Polski plakat wojenny. Nowy Jork 1917

Koncert ukazuje też udział Tatarów w polskich formacjach wojskowych walczących na obczyźnie, począwszy od czasów wyprawy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego aż po walki Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie podczas II wojny światowej. Przypomniany zostanie polski Tatar Rafał „Gan” Ganowicz – jeden z ostatnich mianowanych przez gen. Władysława Andersa żołnierzy Rzeczypospolitej, który w jeszcze latach 60. Xx wieku walczył z armią radziecką w Jemenie.

Na repertuar Koncertu Niepodległości „Poland” złożą się hybrydowe aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych w tym: rockowa aranżacja Lwowskich Puchaczy (1943), czyli hymn wsławionego obroną angielskiego miasta Exeter 307 Nocnego Dywizjonu Myśliwskiego, Gaude Mater Polonia (1253), Idzie Żołnierz Borem Lasem (XIV w.), Wąwóz Somosierry (1905), Piechota (1917), Od Kłajpedy do Szczecina (1941) oraz kompozycje instrumentalne Tęsknota (2010) i Nadir (2014). Zgodnie z wieloletnią tradycją Koncertu Niepodległości na zakończenie wspólnie zaśpiewamy Mazurek Dąbrowskiego (1797).

Wojciech Meyer, Polish air force, 1944
Wojciech Meyer, Polish air force, 1944

Dopełnieniem przekazu koncertu będzie historyczna przestrzeń „in situ” – wieś Kruszyniany na Podlasiu, nadana polskim Tatarom przez Jana III Sobieskiego za udział w Wyprawie Wiedeńskiej oraz data 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego. Koncert zrealizowany zostanie w Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów polskich.

Wykonawcy: Ola Turkiewicz (śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew), Piotr Krzemiński (trąbka), Marcin Riege (pianino, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje, kompozycje), Paweł Jabłoński (akordeon), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Karol Domański (perkusja) Siergiej Wowkotrub (I skrzypce), Wojciech Rot (II skrzypce), Malwina Kęsicka (altówka), Kinga Chudzikowska (wiolonczela).

Narracja Koncertu Niepodległości: Robert Czebotar
Konsultacje historyczne: Piotr Pacak, Piotr Kołodziej
Korekty językowe: Elżbieta Frankiewicz
Inżynier dźwięku: Kamil Bobrukiewicz
Realizacja techniczna: BM Productions
Dyrektor muzyczny: Ola Turkiewicz
Scenariusz, reżyseria i produkcja: Jacek “Wiejski” Górski

Materiały merytoryczne, na które składają się powyższe opis i program wydarzenia, dostępne są na licencji CC BY-NC-ND 4.0

Organizatorzy koncertu

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej
Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Kruszynianach

Dofinansowanie

logo-muzhp
logo-patriotyzm-jutra
Dofinansowano ze środków MHP w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.
logo_podlaskie

Patronat medialny

logo_pap.rct
Polskie Radio

Wsparcie technologiczne

BM Productions