2015

VII KONCERT NIEPODLEGŁOŚCI „Rok 1980″

11 listopada 2015, godz. 20:00

Muzyka hybrydowa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Inspiracją VII Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, stała się 35 rocznica wydarzeń lipca i sierpnia 1980, które przyczyniły się do przełomu politycznego i gospodarczego w Europie Środkowo Wschodniej. Tematem prozatorskiej narracji były nieznane losy anonimowych i zapomnianych bohaterów tamtych wydarzeń, a także słowa charakterystyczne dla tamtego okresu jak opornik, ramka, strajk czy manifa. W trakcie spektaklu ukazaliśmy zarówno pionierską rolę strajków 1980 roku, jak i wydarzenia późniejsze: od wprowadzenia Stanu Wojennego, aż po przełom 1989 roku. Podkreśliliśmy także rolę dziedzictwa Armii Krajowej i etosu Powstania Warszawskiego, które ukształtowały patriotyzm i postawy powojennych pokoleń Polaków, bezpośrednio przyczyniając się do przełomu lat 80-tych. Budowanie etosu narodowego m.in. na przegranych powstaniach narodowych doprowadziło do odzyskania Niepodległości zarówno w 1918 roku, jak i 1989. W tym kontekście śmiało można stwierdzić, że w perspektywie długoterminowej, wszystkie polskie zrywy narodowe były zwycięskie.

Justyna Rodasik, Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk. VI Koncert Niepodległości pt. „Poland”. Muzeum Powstania Warszawskiego 11.11.2014. Fot. Dorota Smolarek.

W repertuarze Koncertu znalazły się utwory towarzyszące Polakom przez całą dekadę lat 80-tych. Były to zarówno pieśni historyczne, które w latach osiemdziesiątych nabrały nowego znaczenia jak „Rota” oraz „My, Pierwsza Brygada„, powstała w stanie wojennym pieśń kościelna „Ojczyzno ma„, jak i piosenki z repertuaru polskich bardów: Przemysława Gintrowskiego (m.in. „Gdy tak siedzimy„, „Modlitwa o wschodzie słońca„); Jacka Kaczmarskiego (m.in. „Nasza Klasa„, „Zbroja„) i Andrzeja Garczarka („Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał„). 

Uzupełnieniem repertuaru były kompozycje współczesne „La Bomba” Marcina Riege oraz „Droga marzeń” Krzysztofa Kowalewskiego, dedykowane VII edycji Koncertu Niepodległości. Usłyszyszeliśmy je w barwnych aranżacjach poruszających się w nurcie Muzyki Hybrydowej, czyli w stylu muzycznym wypracowanym w kolejnych edycjach Koncertu Niepodległości. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów, pieśni patriotycznych i wojskowych, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, rocka alternatywnego i progresywnego, jazzu, poezji śpiewanej, aż po nagrania archiwalne i odgłosy natury.

Ekipę VII Koncertu Niepodległości „Rok 1980” stworzyli doskonali polscy wokaliści i muzycy sesyjni. Wystąpili między innymi  wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk. Towarzyszyli im Marcin Riege (fortepian), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Ritter (bas), Przemek Kuczyński (perkusja) oraz sekcja smyczkowa współtworzona przez Kwartet smyczkowy „Obligato”w składzie: Marta Zalewska (I skrzypce); Aleksandra Nikiel (I skrzypce); Monika Kos-Nowicka (II skrzypce), Aleksandra Jarosińska (II skrzypce); Sergiusz Pinkwart (altówka); Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela).

Narrację wydarzenia poprowadził znany aktor młodego pokolenia Antoni Pawlicki.

Scenariusz i realizacja: Jacek „Wiejski” Górski

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzeja Dudy

Organizatorzy Koncertu Niepodległości

Partnerzy Koncertu Niepodległości:

Mecenas VII Koncertu Niepodległości:

Sponsorzy VII Koncertu Niepodległości:

Partner Technologiczny Koncertu Niepodległości

Wsparcie VII Koncertu Niepodległości:

Dystrybucja wejściówek:

Wsparcie logistyczne:

Przeprowadzki Międzynarodowe, Przeprowadzki Warszawa

Patronat Medialny:

Współpraca Merytoryczna:

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy

Więcej informacji:

I Koncert Niepodległości 2009 „Premierowy”

II Koncert Niepodległości 2010 „Gaude, Mater Polonia”

III Koncert Niepodległości 2011 „Listy do wnuczki”

IV Koncert Niepodległości 2012 „Za Naszą i Waszą wolność”

Koncert Niepodległości Trzeciego Maja 2013

V Koncert Niepodległości 2013 „Jubileuszowy”

VI Koncert Niepodległości 2014 „Poland”

Koncert Niepodległości w mediach

Program Koncertu Niepodległości 2009 2010 2011 2012 2013

Wykonawcy i Śpiewnik Koncertu Niepodległości

Kontakt