2014

VI KONCERT NIEPODLEGŁOŚCI „Poland”

11 listopada 2014, godz. 20:00

As amerykańskiego lotnictwa Francis Gabreski alias Franciszek Gabryszewski

Tematem VI Koncertu Niepodległości była walka Polaków pod obcymi sztandarami, zarówno o niepodległość Polski jak i innych narodów. W doborze repertuaru i narracji skupiliśmy się na niezwykłych dziejach naszych rodaków rozsianych po całym świecie i walczących pod obcymi sztandarami, poczynając od czasów wypraw krzyżowych Piastów śląskich a na historii Lecha Zondka, Polaka w walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Symbolicznie, przestrzeń historyczną VI Koncertu Niepodległości wyznaczył miecz Władysława III Warneńczyka odnaleziony w 1863 roku na pobojowisku pod Warną przez bułgarskiego chłopa z jednej strony, z drugiej zaś naszywka Poland z naramiennika żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Klimat VI Koncertu Niepodległości doskonale oddają słowa powstałej na kontynencie amerykańskim w XIX wieku pieśni Marsz Polonii, która do Polski dotarła z Brazylii w okresie międzywojennym.

Lech Zondek, mudżahedin z orzełkiem w koronie

Rozproszeni po wszem świecie,
Gnani w obce wojny,
Zgromadziliśmy się przecie
W jedno kółko zbrojne.

Marsz, marsz Polonia,
marsz dzielny narodzie,
odpoczniemy po swej pracy
w ojczystej zagrodzie.

To właśnie z tej pieśni zapożyczony został termin Polonia, określający Polaków na stałe zamieszkałych poza Polską.

Obok bohaterów Polski i Stanów Zjednoczonych, Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego, czy Henryka Dąbrowskiego, twórcy Legionów Polskich we Włoszech, w VI Koncercie Niepodległości wspomnieliśmy dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczono nas na lekcjach historii.

Ryszard Siwiec – bohater Polski, Czech i Słowacji

Jednym z nich był Francis Gabreski, syn polskiego emigranta z Lubelszczyzny i amerykański pilot myśliwski, któremu jako jednemu z nielicznych udało się poderwać samolot w powietrze w czasie japońskiego nalotu na Pearl Harbour 7 grudnia 1941 roku. Służąc w polskim Dywizjonie 316 oraz w jednostkach US Air Force do końca II wojny światowej osiągnął pozycję pierwszego myśliwskiego asa w lotnictwie amerykańskim walczącym na froncie europejskim. Swoją karierę bojową zakończył w 1951 roku na froncie koreańskim, gdzie imponującą liczbę zestrzelonych przez niego Focke-Wulfów i Messerschmitów dopełniło 6 radzieckich odrzutowców MIG-15 pokonanych pod koreańskim niebem.

W programie Koncertu opowiedzieliśmy także o tragicznych losach patriotów, którym nigdy nie było dane wrócić na ziemię ojczystą. Ukażemy niezwykłe postawy Polaków zmuszonych do służby wojskowej w armiach zaborczych i okupacyjnych. Wspominając hasło z patriotycznego sztandaru Joachima Lelewela z 1830 roku „Za Naszą i Waszą Wolność” nie sposób było nie wspomnieć o bohaterskiej postawie Ryszarda Siwca, który w 1968 roku na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko agresji Państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

Koncert pod amerykańskim bombowcem B24 Liberator w dniu 11 listopada 2014 znakomicie odda symbolikę VI Koncertu Niepodległości „Poland” (fot. Dawid Korczyński).

W programie VI edycji Koncertu Niepodległości pt. „Poland” usłyszeliśmy zarówno utwory monumentalne, jak i zupełnie zapomniane. W repertuarze znalazły się: jedna z najstarszych polskich pieśni rycerskich Idzie żołnierz borem lasem (XV w.); Marsz Polonii (1863); Czerwone Maki na Monte Cassino (1944); Sen o szpadzie (1915); Lwowskie Puchacze (1943); Od Kłajpedy do Szczecina (1941); Ta co nie zginęła (1915); Karpacka Brygada (1941); Przy sadzeniu róż (1831/1863) i Wąwóz Samosierry (1905). Zwieńczeniem tego repertuaru były utwory Jacka Kaczmarskiego Obława (1974) oraz Powrót (1979), do którego muzykę napisał Przemysław Gintrowski. Współczesnym dopełnieniem repertuaru historycznego są specjalnie przygotowane utwory polskich kompozytorów współczesnych: Enigma (kompozycja: Ola Turkiewicz); Azymut „W” (kompozycja: Marcin Riege) i Nadir (kompozycja: Krzysztof Kowalewski).

Usłyszeliśmy je w barwnych aranżacjach poruszających się w nurcie Muzyki Hybrydowej, czyli w stylu muzycznym wypracowanym w kolejnych edycjach Koncertu Niepodległości. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni wojskowych, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, rocka alternatywnego i progresywnego, jazzu, poezji śpiewanej, a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

Ekipę VI Koncertu Niepodległości „Poland” tworzyli wokaliści Ola Turkiewicz, Justyna Rodasik oraz Grzegorz Wilk, którym towarzyszyli instrumentaliści: Marcin Riege (fortepian), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Ritter (bas), Przemek Kuczyński (perkusja), Tomas Celis Sanchez (instrumenty perkusyjne) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Marta Zalewska (I skrzypce); Wojtek Hartman (I skrzypce); Monika Kos-Nowicka (II skrzypce), Aleksandra Jarosińska (II skrzypce); Justyna Górska (altówka); Karolina Matyas (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Teatru Narodowego Jacek Mikołajczak. Scenariusz i realizacja: Jacek „Wiejski” Górski

KONTAKT DO ORGANIZATORA

Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk. Jubileuszowy, V Koncert Niepodległości (fot. Dawid Korczyński).

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisława Komorowskiego

Organizatorzy i Partnerzy Koncertu Niepodległości

Mecenas VI Koncertu Niepodległości:

Sponsorzy VI Koncertu Niepodległości:

Wsparcie VI Koncertu Niepodległości:

Abra Removals Przeprowadzki Międzynarodowe, Przeprowadzki Warszawa

Patronat Medialny:

Współpraca Merytoryczna:

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy

Więcej informacji:

I Koncert Niepodległości 2009 „Premierowy”

II Koncert Niepodległości 2010 „Gaude, Mater Polonia”

III Koncert Niepodległości 2011 „Listy do wnuczki”

IV Koncert Niepodległości 2012 „Za Naszą i Waszą wolność”

Koncert Niepodległości Trzeciego Maja 2013

V Koncert Niepodległości 2013 „Jubileuszowy”

Koncert Niepodległości w mediach

Program Koncertu Niepodległości 2009 2010 2011 2012 2013

Wykonawcy i Śpiewnik Koncertu Niepodległości

Kontakt