koncert-niepodleglosci-header

Wykonawcy

Artyści, którzy tworzyli ekipę Koncertu Niepodległości w latach 2009-2017

Paweł Kaczmarczyk

Polski pianista i kompozytor jazzowy.

Koncert Niepodległości 2009. Pianista Paweł Kaczmarczyk (fot.Paweł Rzeńca)
Koncert Niepodległości 2009. Pianista Paweł Kaczmarczyk (fot.Paweł Rzeńca)

Paweł Kaczmarczyk urodził się 8 lutego 1984 w Krakowie).  Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach. Wyróżniony stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 roku. W 2001 roku założył zespół KBD Trio wraz z Michałem Barańskim (b) i Pawłem Dobrowolskim (dr). Inspirowani byli muzyką w stylu Billa Evansa, Herbie Hancocka lub Wayne Shortera. Już rok później trio zajęło I miejsce na 26. Międzynarodowym Konkursie Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors”, a on sam został uznany za najlepszego instrumentalistę konkursu. Trio zdobyło nagrodę Grand Prix na 40. Wrocławskim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą w tym samym roku.

Kolejne nagrody to: Grand Prix i statuetka Anioła Jazzowego na Bielskiej Zadymce Jazzowej w 2005. Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej, II nagroda Złotego Krokusa na festiwalu w Jeleniej Górze, medale w konkursie Kultursalen Hörbiger w Wiedniu w 2004 oraz I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Junior Jazz 2006 w Usti nad Labem (Czechy). W lutym 2005 zespół KBD Trio nagrał pierwszą płytę p.t. „LIve!”, za którą otrzymał nagrodę jako Album Roku 2005 od Programu 2 TVP.

Obecnie Paweł Kaczmarczyk prowadzi własny zespół pod nazwą Paweł Kaczmarczyk AUDIOFEELING BAND ale równocześnie współpracuje z Janusz Muniak Quartet, Rafał Sarnecki Quartet, New Bone oraz Alchemik.

W plebiscycie Jazz Top czasopisma Jazz Forum od kilku lat jest wyróżniany w różnych kategoriach. W 2007 roku płyta AUDIOFEELING uznana została za Jazzowy Album Roku, on sam po raz czwarty został Nadzieją Roku. W 2008 roku jest w czołówce w kategoriach Zespół Akustyczny, Kompozytor i Pianista.

W styczniowym numerze „Jazz Forum” opublikowano wyniki corocznego plebiscytu Jazz Top 2009. Tytuł Albumu Roku zdobył Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band płytą „Complexity In Simplicity”. Kaczmarczyk jest pierwszym polskim muzykiem, który nagrał płytę autorską dla wytwórni ACT (obchodzącej w nadchodzącym roku swoje 20-lecie). A jeszcze większą sensację sprawił zwycięstwem jako najlepszy pianista – przerywając kilkunastoletnie panowanie Leszka Możdżera w tej specjalności! Paweł Kaczmarczyk zajął drugie miejsce w kategoriach Muzyk Roku i Kompozytor (w obu przypadkach za Tomaszem Stańko), a jego zespół jako Zespół Akustyczny uplasował się na drugim miejscu ankiety (za Marcin Wasilewski Trio). Jazz Top 2009

Od 2009 roku związany jest z niemiecką wytwórnią płyt ACT Music+Video. W lutym 2010 roku muzyk uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: jazzowy muzyk roku.

Dyskografia:
Live! (2005)
AUDIOFEELING (2007)
Rafał Sarnecki Quartet – Songs from a New Place  (2008 )
It’s Not Easy – New Bone (2009)
Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band – Complexity in Simplicity  (2009)