koncert-niepodleglosci-header

Depesze PAP

Informacje dotyczące Koncertów Niepodległości opublikowane przez Polską Agencję Prasową.

Koncert „Młode Wilki”

Depesza PAP 12 listopada 2016, godz. 11:18

Pieśni z okresu powstania styczniowego i listopadowego oraz utworów harcerskich wysłuchali uczestnicy koncertu VIII Koncertu Niepodległości „Młode Wilki”, który odbył się w piątek w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak powiedział PAP Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, koncert „zamyka 11 listopada”. „To moment, w którym wszyscy ci, którzy wcześniej byli na demonstracjach i marszach w różnych miejscach Warszawy, mogą się spotkać, uspokoić emocje i wspólnie zaśpiewać. To element pewnego rodzaju klamry – coś, co zamyka obchody Święta Niepodległości. Mimo gorącej atmosfery podczas różnych marszy tu spotykamy się wszyscy, połączeni wspólną tradycją muzyczną” – podkreślił Ołdakowski.

Podczas koncertu w Muzeum Powstania Warszawskiego widownia wysłuchała m.in. kompozycji średniowiecznych. „Z tego okresu pochodzi niezwykła pieśń, która zostanie zaprezentowana na koncercie. Publiczność usłyszy +Pisces salsos et foetentes apportabant alii+, czyli tzw. pieśń wojów Krzywoustego. Zaśpiewamy ją po łacinie, bo uważamy, że korzystanie z polskiego tłumaczenia nie ma najmniejszego sensu – jedenastowieczna polszczyzna nie ma nic wspólnego ze współczesną. Tłumaczenie byłoby więc zafałszowaniem” – wyjaśniał podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie Jacek „Wiejski” Górski, współtwórca koncertu.

Koncert rozpoczął się muzyczną wersją legendy o dzieciach głogowskich podczas oblężenia grodu przez wojska niemieckie w 1109 r., kolejne pieśni podejmowały tematy XIX-wiecznych związków Filomatów i Filaretów, kolejne powstania niepodległościowe, a także XX-wieczne historie młodzieży, działającej w strukturach Strzelca i Legionów, Szarych Szeregów oraz Orlęta Lwowskie.

Na scenie Sali pod Liberatorem zabrzmiały też pieśni o ruchach skautowskich i harcerskich, organizacjach Strzelec i Szare Szeregi. Narracja koncertu poprowadzona została od okresu przedwojennego aż do czasu Polski Ludowej. Niektóre pieśni zinterpretowano na współczesną modłę, ubarwiając teksty muzyką reggae, punkową i rockową.

W prezentowaniu pieśni patriotycznych organizatorzy sięgnęli po wiele muzycznych estetyk – od chóru, po pieśni ludowe, jazz, muzykę elektroniczną i rockową. Na jednej scenie zagrali m.in. Grzegorz Wilk, An Ob Bast czy chór III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej Szachraj. Łącznie dla stołecznej widowni zagrało w piątek 30 artystów.

Koncert Niepodległości odbywa się od 2009 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego. Specjalne edycje miały miejsce też na Zamku Królewskim w Warszawie, na Westerplatte oraz w Kanadzie.

Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda. (PAP)
pj/ gma/`