koncert-niepodleglosci-header

Wykonawcy

Artyści, którzy tworzą/tworzyli ekipę Koncertu Niepodległości od 2009 roku

Ola Turkiewicz

Dyrektor muzyczny, kompozycje, śpiew, współtwórca Koncertu Niepodległości

Koncert Niepodległości 2009. Wokalistka Ola Turkiewicz (fot. Pawel Rzeńca)
Koncert Niepodległości 2009. Wokalistka Ola Turkiewicz (fot. Pawel Rzeńca)

Polsko-kanadyjska animatorka kultury, kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka i multiinstrumentalistka. Urodzona w Polsce, od 1993 r. przebywała w Kanadzie, gdzie ukończyła studia na jazzowym wydziale wokalnym i kompozytorskim w Humber College.

Początkiem jej artystycznej kariery był spektakl „Misterium” (Mississauga, 1994), do którego w całości napisała muzykę. Stworzyła zespół „Bethlehem”, publiczność polonijna miała okazję oglądać ją w  koncertach: „Wieczór kolęd” (Mississauga, 1995), „Jesienna Zaduma” (Mississauga, 1996),  „Sentymenty” (Mississauga, 1997) i „Nastroje” (Mississauga, 1998), których była również organizatorką i producentką.

Koncert Niepodległości 2010. Organizatorka i wokalistka Ola Turkiewicz (fot.Paweł Rzeńca)
Koncert Niepodległości 2010. Organizatorka i wokalistka Ola Turkiewicz (fot.Paweł Rzeńca)

Przez wiele lat była solistką kanadyjskiego zespołu jazzowego – „Up Front”, z którym występowała w ekskluzywnych klubach jazzowych północnego Ontario. Występuje, a także tworzy w języku polskim, angielskim, włoskim, francuskim oraz łacinie. Zajmuje się odtwarzaniem dawnej mowy Prusów, Jaćwingów, Warmiaków i Mazurów, którą wykorzystuje do swoich wielokulturowych projektów. Jest założycielką dwóch formacji muzycznych Koncert Niepodległości i Projekt Arboretum, przez które przewinęło się ponad 120 artystów sesyjnych z Polski, Armenii, Ukrainy, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii. Nazwy tych formacji wykorzystuje do określania autorskich, cyklicznych wydarzeń artystycznych.

W 2001 roku zainicjowała cykl koncertów jazzowych pod wspólną nazwą „A little bit of Jazz” w Mississauga, do których zapraszała instrumentalistów z innych zespołów i środowisk. Koncerty te cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród polonijnej i kanadyjskiej publiczności.

W 2004 r. zorganizowała I Polski Festiwal Jazzowy (1st Polish Jazz Festival) w Toronto i Mississauga, w którym wzięli udział jedni z najznakomitszych polskich muzyków jazzowych tacy jak: Michał Urbaniak, Krystyna Prońko, Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Marek Bałata.  W listopadzie 2006 r. zainicjowała Zaduszki Jazzowe w Toronto (All Souls’ Jazz Vespers), w których wystąpiła obok wybitnego polskiego gitarzysty i kompozytora jazzowego, Jarka Śmietany. W koncercie wzięli również udział znakomici muzycy kanadyjscy: Don Thompson; Neil Swainson; Reg Shwager i Terry Clarke. Współpracowała też  z innymi muzykami kanadyjskimi, jak Richard Whiteman, Shelly Berger czy Norm Amadio.

Wielokrotnie brała udział w największym i najbardziej prestiżowym festiwalu jazzowym w Kanadzie, TD Canada Trust Jazz Festival w Toronto. Była gościem Światowego Festiwalu Kontrabasistów Jazzowych we Wrocławiu. Przez wiele lat regularnie występowała w klubach jazzowych w Toronto: Gate 403, Rex Jazz and Blues Club, oraz Montreal Bistro.  Od 2009 roku rozpoczęła działalność również w Polsce przenosząc do Warszawy swój autorski cykl A little Bit of Jazz.

Ola Turkiewicz z polsko-kanadyjską ekipą Koncertu Niepodległości. Rose Theatre, Brampton, Ontario, Kanada, 16.09.2016

Jest współautorem, wykonawcą i dyrektorem muzycznym realizowanego od 2009 roku Koncertu Niepodległości, który odbywa się w Muzeum Powstania Warszawskiego (w dniu 11 listopada),  na Zamku Królewskim w Warszawie (3 maja) i na Westerplatte (1 września). W 2016 roku zainaugurowała zagraniczną edycję Koncertu Niepodległości „Poland”, występując z polsko-kanadyjskim składem muzyków w Rose Theatre, Brampton, Ontario, Kanada. Celem Koncertu Niepodległości jest uratowanie od zapomnienia polskiej pieśni patriotycznej. W projekcie wykorzystuje muzykę hybrydową , tj. styl muzyczny w którym tworzy od 2005 roku.

Ola Turkiewicz, IV Koncert Niepodległości 2012. Fot. Dawid Korczyński

Od 2013 roku pracuje nad nowym, autorskim wydarzeniem Projekt Arboretum, który odbywa się w amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie (2014-2016). Projekt odnosi się do szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego, bazując na XIX w zapisach nutowych i nagraniach archiwalnych muzyków ludowych sprzed ponad 60 lat. Również w tym projekcie szeroko wykorzystuje muzykę hybrydową, która pozwala jej oddać i podkreślić piękno pieśni tradycyjnych – religijnych, etnicznych, leśnych i osadniczych.

Wyróżnienia:

– odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w dniu 24 kwietnia 2014.
– odznaka honorowa „Zasłużony dla Warszawy” nadana przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy w dniu 5 czerwca 2014

Dyskografia:

Song nadziei – we współpracy z Kingą Mitrowską (Toronto, 1994)
Tyle dobrego – wraz z zespołem „Bethlehem” (Toronto, 1995)
A little bit of Jazz – wraz z zespołem „Up Front” (Toronto, 2001)
Święta kolędą przyprószone – we współpracy z Magdą Papierz (Toronto, 2005)
– Dreams Unlived (Toronto, 2008)
Koncert Niepodległości (Warszawa, 2016)

Muzyka do spektakli:

Misterium – muzyka do spektaklu (Mississauga, Kanada 1994)
Theatre of the Film Noir – muzyka do spektaklu teatralnego w reżyserii Mirka Połatyńskiego (Toronto, 2008)

Inne projekty:

Wieczór kolęd (Mississauga, Kanada 1995)
Jesienna zaduma (Mississauga, Kanada 1996)
Sentymenty (Mississauga, Kanada 1997)
Nastroje (Mississauga, Kanada 1998)
Polski Festiwal Jazzowy w Toronto – organizator, wykonawca (Toronto, 2004)
Zaduszki Jazzowe w Toronto – organizator, wykonawca (Toronto, 2006)
A little bit of Jazz – cykl koncertów jazzowych (Mississauga, Kanada 2001-2008, Warszawa 2009)
Koncert Niepodległości – dyrektor muzyczny koncertu, kompozycje, aranżacje (Warszawa, 2009 – 2014)
Projekt Arboretum – dyrektor muzyczny koncertu, kompozycje, aranżacje (Mrągowo, 2014)

Strony oficjalne Oli Turkiewicz: www.olaturkiewicz.pl , www.myspace.com/olaturkiewicz