Informacje o projekcie

Ola Turkiewicz i Jacek „Wiejski” Górski, twórcy i organizatorzy Koncertu Niepodległości (fot.Agencja Gazeta)

Idea Koncertu Niepodległości narodziła się listopadzie 2008 roku. Swoją premierę miał on w dniu 11 listopada 2009 w Muzeum Powstania Warszawskiego. Koncert Niepodległości to autorski projekt kompozytorki i wokalistki Oli Turkiewicz, dyrektora muzycznego projektu oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta i autora części scenariuszy. Ich autorstwa jest też koncepcja, nazwa i logo Koncertu.

Celem projektu jest popularyzacja polskich pieśni patriotycznych, piosenek wojskowych oraz hymnów, które prezentowane są we współczesnych aranżacjach. Ten udany eksperyment muzyczny, od 2009 roku rokrocznie udowadnia, że w dawnych utworach tkwi potencjał, pozwalający na stworzenie perełek muzycznych atrakcyjnych dla słuchaczy w 2 dekadzie XXI wieku.

Staje się to możliwe dzięki pracy muzyków sesyjnych, głównie jazzowych, Oli Turkiewicz, pianisty Marcina Riege, gitarzysty Krzysztofa Kowalskiego i innych.  W powstających od pierwszej edycji w 2009 roku roku kompozycjach i aranżacjach twórcy wykorzystują m.in. utwory patriotyczne, tradycyjne, etniczne, obrzędowe itp. W połączeniu m.in. z klimatami klasycznymi, jazzowymi, elektronicznymi a także rockiem alternatywnym, muzyką etniczną, poezją śpiewaną i pieśniami tradycyjnymi, stają się one cytatami muzycznymi w większych kompozycjach i aranżacjach, kreując ten sposób nowy, indywidualny gatunek muzyczny, który definiowany jest przez twórców jako Muzyka Hybrydowa. Wszystko to wpisuje projekt w szerokie spektrum działalności kulturalnej: od obszaru tzw. kultury wyższej po projekty rockowe, etniczne, jazzowe czy poezję śpiewaną.

Ten barwny i uniwersalny przekaz sprawia, że Koncert znajduje uznanie u bardzo szerokiego spektrum słuchaczy. Dodatkowym atutem projektu jest jego edukacyjny charakter. Utwory poprzedzane są prozatorską opowieścią ukazującą prezentowane utwory w kontekście historycznym i na tle epoki, w której powstały. Narracja prowadzona jest przez znanych polskich aktorów, w których wykonaniu przekaz historyczny nabiera wyjątkowego blasku. Kolejne edycje koncertu poświęcone były m.in. cudzoziemcom i mniejszościom zasłużonym dla Rzeczypospolitej, Polakom walczącym o niepodległości innych narodów, wydarzeniom lat 80., zapomnianym bohaterom i kawalerom Virtuti Militari, a także niepodległościowemu czynowi młodzieży. Zbliżający się IX Koncert Niepodległości „Niepokorne” w całości poświęcony będzie polskim patriotkom.

W dotychczasowych edycjach Koncertu Niepodległości wzięło udział ponad 130 artystów z Polski, Kanady, Armenii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Meksyku. Łącznie w latach 2008-2017 przygotowano ponad 100 aranżacji pieśni patriotycznych oraz współczesnych kompozycji instrumentalnych.

Logotyp Koncertu Niepodległości autorstwa Oli Turkiewicz  (Urząd Patentowy RP zgłosz. nr 415054, nr 415056)

1 września 2016 roku Koncert Niepodległości zainaugurował jako wydarzenie cykliczne na Westerplatte.

W dniu 16 września 2016 roku w Kanadzie pod nazwą Polish Independence Concert zainaugurowała międzynarodowa edycja Koncertu Niepodległości. Była to dwujęzyczna wersja VI Koncertu Niepodległości „Poland”, która poświęcona jest walce Polaków pod obcymi sztandarami i o wolność innych narodów. Program edycji kanadyjskiej rozbudowany został o opowieść o relacjach polsko-kanadyjskich w czasie obu wojen światowych oraz w czasach współczesnych. Na koniec Koncertu polsko-kanadyjska publiczność wspólnie odśpiewała hymn Polski i Kanady.

25 października 2016 zrealizowana została radiowa edycja Koncertu Nieodległości „w Radiu Łódź”, która odbyła się w ramach promocji wydanej w 2016 roku płyty Koncert Niepodległości. Koncert ten retransmitowany był na antenie Radia Łódź w dniu 11 listopada 2016. Doroczna VIII edycja Koncertu Niepodległości „Młode Wilki”, która odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2016, zainspirowana była niepodległościowym czynem młodzieży.

Organizatorami Koncertu są Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej we współpracy ze z Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz Stowarzyszeniem Federacji Młodzieży Walczącej.