koncert-niepodleglosci-header

Wszystkie edycje koncertów

Koncert Niepodległości to uznany spektakl słowno-muzyczny organizowany cyklicznie od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Specjalne edycje Koncertu Niepodległości, odbywają się także na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz na Westerplatte w rocznicę wybuchu II wojny światowej. W 2016 roku w Kanadzie miała miejsce międzynarodowa premiera Koncertu Niepodległości (Polish Independence Concert).

Chronologiczna lista edycji wraz z krótkim opisem

Opis wszystkich edycji Koncertu Niepodległości

Chronologiczna lista wszystkich edycji Koncertu Niepodległości wraz z ich krótką charakterystyką.

IX Koncert Niepodległości "Niepokorne"

Muzeum Powstania Warszawskiego, 11 listopada 2017 r.

IX Koncert Niepodległości „Niepokorne” w całości poświęcony został czynowi niepodległościowemu kobiet. Narrację wydarzenia rozpoczęła opowieść o Dobrawie, żonie Mieszka I zilustrowana kompozycją powstałą do łacińskiego tekstu kronikarza  Galla Anonima. Ukazana została także rola Polek z dynastii Piastów i Jagiellonów, nazwiska innych znanych bohaterek narodowych oraz dziesiątek kobiet praktycznie zapomnianych jak m.in. Anna Dorota vel Zofia Chrzanowska (obrończyni twierdzy Trembowla w czasie wojny tureckiej 1672 roku). Oprócz losów tysięcy polskich kobiet czynnie zaangażowanych w walkę pokazano także, niemniej ważną dla zachowania ducha i dziedzictwa narodu, postawę matek, żon i córek, które pod nieobecność mężczyzn, były ostoją polskiego domu i rodziny.

II Koncert Niepodległości „Westerplatte”

Plaża przy Westerplatte, Gdańsk, 1 września 2017 r.

Punktem wyjścia dla narracji było bohaterstwo trójki młodych żołnierzy Placówki „Wał” broniącej dostępu na Westerplatte. W dalszej opowieści symbolicznie autorzy cofnęli się do wczesnego średniowiecza i opowieści o dzieciach głogowskich. Opowiedziana została także m.in. historia o XIX wiecznych związkach Filomatów i Filaretów, młodzieży działającej w ramach struktur Strzelca, POW i Legionów, Orlętach Lwowskich (1918), Płockich (1920) i Grodzieńskich (1939), Szarych Szeregach i młodych Powstańcach Warszawskich. Przypomniano także okres PRL, w tym zupełnie nieznane losy „młodych wyklętych”. Koncert zaprezentował szerokie spektrum muzyki hybrydowej: od lirycznego klimatu Hymnu do miłości Ojczyzny (1774) aż po reggae-punkową aranżację Pieśni więziennej Filaretów (1724).

III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

Zamek Królewski w Warszawie, 3 maja 2017 r.

Inspiracją Koncertu był wpływ dążeń wolnościowych Polaków na wydarzenia na świecie. Podkreślono rolę Konstytucji 3 Maja, pierwszej ustawy zasadniczej w Europie. W narracji ukazana została także służba Polaków pod obcymi sztandarami oraz ich walka o wolność innych narodów. W doborze repertuaru skupiono się zarówno na utworach nawiązujących do Konstytucji 3 Maja, jak i popularnych wśród polskich żołnierzy walczących na „ziemi obcej”. Specjalnie na tę edycję przygotowana została premierowa aranżacja utworu Trzeci Maj (1831) roku (Witaj majowa jutrzenko). Zaprezentowano hybrydowe aranżacje pieśni, które towarzyszyły Polakom w walce o wolność innych narodów oraz na emigracji. Warto nadmienić, iż koncert odbył się na kilka dni przed 225 rocznicą wybuchu wojny polsko-rosyjskiej w dniu 18 maja 1792 roku.

Bądź na bieżąco!

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o darmowych wejściówkach na koncerty, a także o nowych wydarzeniach?

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

15

Liczba edycji

150+

Liczba wykonawców

100+

Przygotowane aranżacje

Polska, Kanada

Gdzie graliśmy

Rok 2017

ramka-wkrotce

IX Koncert Niepodległości „Niepokorne”

Muzeum Powstania Warszawskiego, 11 listopada 2017 godz. 20.00

Doroczna, dziewiąta już edycja Koncertu Niepodległości, poświęcona będzie kobietom, które nie tylko walczyły o niepodległość Rzeczypospolitej, ale też były ostoją polskości i patriotyzmu polskiej rodziny.  Jedną z bohaterek Koncertu Niepodległości będzie Joanna Żubr (Żubrowa), sierżant Armii Księstwa Warszawskiego, uczestniczka wojen napoleońskich.

KN-Westerplatte-2017-plakat-B2-6 v. 8-08-2017 b.paska

II Koncert Niepodległości „Westerplatte”

Westerplatte, Gdańsk, 1 września 2017, godz. 19.00

Opowieść o trójce młodych obrońców Placówki „Wał” na Westerplatte. Patriotyzm młodzieży ukazany na tle dziewięciu wieków historii Polski.  Współczesne kompozycje i hybrydowe aranżacje pieśni towarzyszących obok plaży na Westerplatte. Odważny repertuar II Koncertu Niepodległości „Westerplatte” może być zaskoczeniem dla wielu słuchaczy. Koncert otworzy bowiem współczesna kompozycja tech-house’owa, będąca tłem do powieści o patriotyzmie młodych Polaków.

KN-3maja-2017-plakat-bez-sponsorow

III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

Zamek Królewski w Warszawie, 3 maja 2017 godz. 19.00. Arkady Kubickiego (wejście od ul. Grodzkiej)

Celem majowej edycji Koncertu Niepodległości jest upamiętnianie wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja, wpisując je w szerszy kontekst dziejów Rzeczypospolitej. Jego realizacja odbywa się w przededniu 225 rocznicy wybuchu polsko-rosyjskiej Wojny w Obronie Konstytucji, która była bezpośrednim następstwem uchwalenia rok wcześniej polskiej Konstytucji. Na repertuar muzyczny koncertu złożą się nowoczesne aranżacje utworów, które towarzyszyły Polakom w ich drodze do Niepodległości.

Rok 2016

plakat-3-maja-2edycja

II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

Opowieść o sile dziedzictwa Konstytucji 3 maja. Wydarzenia na Placu Zamkowym na chwilę przed wybuchem Powstania Styczniowego oraz w roku 1920. Atak sowieckiego NKWD na manifestację 3 majową w Krakowie w 1946 roku. Zamieszki 3 maja 1982 na warszawskiej Starówce, w Gdańsku i w Krakowie. To wszystko w kolejnej edycji Koncertu Niepodległości Niepodległości, który ponownie gości na Zamku Królewskim w Warszawie.

plakat-westerplatte

I Koncert Niepodległości „Westerplatte”

Zbombardowanie przez Luftwaffe miasteczka Wieluń i bohaterska obrona Westerplatte w dniu 1 września 1939 roku. Piaśnica – pierwsza zbrodnia ludobójstwa w II wojnie światowej. Wojsko Polskie, Amia Krajowa i Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Współczesne kompozycje i aranżacje pieśni towarzyszących polskim żołnierzom na frontach II wojny światowej, w pierwszej pomorskiej edycji Koncertu Niepodległości pt. „Westerplatte” w dniu 1 września 2016.

plakat-KN2016-Canada-KK

Koncert Niepodległości „Poland” (Kanada)

The Polish Independence Concert „Poland”

Niezwykły koncert dedykowany Polonii. Muzyczna opowieść o Polakach walczących pod obcymi sztandarami oraz o polsko-kanadyjskim braterstwie broni po raz pierwszy za Oceanem.Pół krwi Indianin w Armii Krajowej oraz Kanadyjczycy nad powstańczą Warszawą. Początki armii Hallera w polskim obozie wojskowym w Niagara on the Lake. Ewakuacja Kanadyjczyków z pod Dieppe na pokładzie ORP Ślązak.

KN-plakat-2016-Radio-Lodz

Koncert Niepodległości w Radiu Łódź

Specjalna edycja Koncertu Niepodległości towarzysząca wydanej właśnie płycie z przeglądem utworów podsumowującym dorobek 11 wcześniejszych edycji Koncertu Niepodległości. Koncert będzie retransmitowany 11 listopada 2016 na antenie Radia Łódź. W programie hybrydowe aranżacje hymnów, pieśni wojskowych i piosenek bardów, obejmujących okres od średniowiecza po lata 80. XX wieku.

plakat-mlode-wilki

VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki”

Związki Filomatów i Filaretów. Tajne nauczanie, jako zjawisko niewystępujące nigdzie indziej poza Polską. Legenda o dzieciach z Głogowa i historia Orląt Lwowskich. Małoletni bojowcy z PPS, POW, Szarych Szeregów oraz Młodzi Wyklęci z ponad 1000 podziemnych organizacji. Akcje uliczne Federacji Młodzieży Walczącej, czy Niezależnego Zrzeszenia Studentów i dziesiątek młodzieżowych organizacji niepodległościowych w stanie wojennym i przed 1989 rokiem.

Rok 2015

plakat-1980

VII Koncert Niepodległości „Rok 1980”

Inspiracją dla VII Koncertu Niepodległości „Rok 1980 była 35 rocznica wydarzeń lipca i sierpnia 1980, które przyczyniły się do przełomu politycznego i gospodarczego w Europie Środkowo Wschodniej. W repertuarze znalazły się utwory towarzyszące Polakom przez całą dekadę lat 80-tych, zaś tematem prozatorskiej narracji były nieznane losy anonimowych i zapomnianych bohaterów tamtych wydarzeń.

Rok 2014

KN2014 plakat-bezlogow

VI Koncert Niepodległości „Poland”

Tematem VI Koncertu Niepodległości będzie walka Polaków pod obcymi sztandarami, zarówno o niepodległość Polski jak i innych narodów. W doborze repertuaru i narracji skupiliśmy się na niezwykłych dziejach naszych rodaków rozsianych po całym świecie i walczących pod obcymi sztandarami, poczynając od czasów wypraw krzyżowych Piastów śląskich a na historii Lecha Zondka, Polaka w walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc.

Rok 2013

KN2013 Final_plakat_2013_B2-bezlogow

V Koncert Niepodległości „Jubileuszowy”

W dniu 11 listopada 2013 Koncert Niepodległości po raz piąty zagościł w Muzeum Powstania Warszawskiego. Do jubileuszowego programu wybraliśmy najpiękniejsze naszym zdaniem utwory z dorobku pięciolecia Koncertu, wzbogacone o współczesne aranżacje i kompozycje. Wśród prezentowanych utworów znalazły się zarówno te znane jak i zupełnie zapomniane.

plkat-3-maja-1edycja

I Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

W roku 2013, odbyła się premiera Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja na Zamku Królewskim w Warszawie. W koncercie postanowiliśmy ukazać m.in. fenomen Polski Jagiellonów, kraju wielu kultur i narodowości, gdzie pokojowo współistniały największe religie świata. Tej radosnej rocznicy poświęcona została współczesna aranżacja mało znanego utworu „Polonez trzeciego maja” (1791 r.)

Rok 2012

plakat-koncert-niepodleglosci-2012

IV Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”

Mottem czwartego Koncertu Niepodległości było hasło „Za naszą i waszą wolność”. Zostało ono wypisane przez Joachima Lelewela na sztandarze z patriotycznej manifestacji w 1831 roku. Słowa „Za naszą i waszą wolność” postanowiliśmy zinterpretować w sposób niecodzienny. Opowiedzieliśmy o patriotyzmie Polaków z wyboru oraz o historii rodów, które związały się z Rzecząpospolitą na wiele pokoleń.

Rok 2011

plakat-2011

III Koncert Niepodległości „Listy do wnuczki”

W III edycji Koncertu Niepodległości zastosowaliśmy formulę połączenia koncertu z monodramem „Listy do wnuczki” autorstwa Anny Mentlewicz, co stworzyło spektakl niezwykły. Hybrydowe aranżacje utworów połączyły dawne brzmienia organów kościelnych i harfy ze współczesnymi klimatami od rocka alternatywnego i acid jazzu przez akcenty instrumentalne, symfoniczne aż po elementy etno.

Rok 2010

KN2010 Plakat-bezlogow

II Koncert Niepodległości „Gaude, Mater Polonia”

Koncert prowadzony przez aktora Andrzeja Piszczatowskiego był swoistą podróżą przez dzieje Polski, ilustrowane zarówno pieśniami patriotycznymi, świetnie dobraną poezją i nagraniami archiwalnymi.  Koncert rozpoczął utwór Gaude, Mater Polonia, którego oryginalną linię melodyczną i łaciński tekst wyśpiewany przez Olę Turkiewicz, pięknie zilustrował gitarowy popis Krzysztofa Kowalewskiego.

Rok 2009

Bez nazwy-1

I koncert Niepodległości „Premierowy”

Premiera Koncertu Niepodległości miała miejsce w dniu 11 listopada 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. W ciągu półtoragodzinnego spektaklu, publiczność wraz z prowadzącym koncert Maciejem Kozłowskim, przemierzyła dzieje Polski, które zilustrowane zostały utworami wywodzącymi się z kluczowych momentów naszej historii. Całość ozdobiona została głosami znanych wokalistów jazzowych Oli Turkiewicz z Kanady i Marka Bałaty z Krakowa.