koncert-niepodleglosci-header

Depesze PAP

Informacje dotyczące Koncertów Niepodległości opublikowane przez Polską Agencję Prasową.

Koncert Niepodległości „Westerplatte” w rocznicę wybuchu II wojny (PAP 2016)

Depesza PAP 30 sierpnia 2016, godz. 06:01

Utwory związane z II wojną m.in. „Serce w plecaku”, „Wojenko, wojenko” i współczesna kompozycja „Wieluń” znajdą się w programie Koncertu Niepodległości, który odbędzie się 1 września w miejscu, gdzie padły pierwsze polskie strzały w obronie Westerplatte.

„Wiedzieliśmy, że Koncert Niepodległości 1 września na Westerplatte musiał się wydarzyć. Dla mnie było oczywiste, że w tak wyjątkowym miejscu musimy się znaleźć. Ta symbolika jeszcze zostanie podniesiona, bo zagramy w miejscu, gdzie tak naprawdę padły pierwsze strzały w obronie Westerplatte. 1 września ruszył tam pierwszy atak Niemców odparty przez trzech żołnierzy obsługujących erkaem na tzw. Placówce <Wał>. Tuż obok śmiertelnie ranny został jeden z pierwszych obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej st. sierż. Wojciech Najsarek” – powiedział współtwórca koncertu Jacek „Wiejski” Górski.

Miejscem koncertu będzie zadaszona widownia plenerowa na Westerplatte na wysokości plaży, obok parkingów.

„Będzie nam tam towarzyszyć wyjątkowa sceneria zachodu słońca. Z drugiej strony możemy sobie wyobrazić, że 77 lat temu latały tam pociski ze Schleswiga-Holsteina, a wszystko wokół płonęło. Podczas koncertu relikty Placówki <Wał> zostaną podświetlone na biało-czerwono. Całość stanowi niesamowitą narrację tego miejsca, co jest także ogromną inspiracją i wzruszeniem dla wszystkich, którzy biorą udział w projekcie” – zaakcentował Jacek Górski.

„Wojna zaczęła się równolegle w kilku miejscach i jednym z nich był Wieluń, który został zniszczony atakiem <Sztukasów>. To był cel cywilny, wybrany jak się przypuszcza dla przetestowania nowej wersji bombowców Junkers 87 tzw. Sztukasów. I ten atak miał miejsce prawdopodobnie, choć toczą się tu dyskusje historyków, o 4.34, czyli kilka minut przed atakiem na Westerplatte. Innym takim punktem był Tczew i próba przejęcia przez Niemców tamtejszych mostów, które były ważnym punktem na Pomorzu. A takim trzecim miejscem był atak na Chojnice. Przypomnimy także tragedię ofiar Piaśnicy. Opowiemy też o konsekwencjach II wojny dla Polski i świata oraz o polskim czynie zbrojnym” – mówił.

Podczas koncertu zostaną zaprezentowane utwory związane z II wojną. Będzie to m.in. „Rota”, „Wojenko, wojenko”, „Serce w plecaku”, „Piechota”, „Deszcz jesienny”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, „O mój rozmarynie”, „Lwowskie Puchacze” oraz „Od Kłajpedy do Szczecina”. Zabrzmią także współczesne kompozycje instrumentalne – „Wieluń” i „Enigma”. Zaprezentowany będzie też utwór „Źródło” Jacka Kaczmarskiego, a na zakończenie publiczność zostanie zaproszona do wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”.

„Zabrzmią hybrydowe aranżacje pieśni, które towarzyszyły polskim żołnierzom w czasie całej II wojny. Wypracowaliśmy w kolejnych edycjach Koncertu Niepodległości (którego odsłony są m.in. prezentowane także z okazji Święta Niepodległości 11 listopada-PAP) styl pod nazwą muzyki hybrydowej. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów, pieśni patriotycznych i wojskowych z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi wykorzystującymi elementy m.in. klasyki, elektroniki, rocka alternatywnego, jazzu, bluesa, poezji śpiewanej po nagrania archiwalne i odgłosy natury” – relacjonował Jacek Górski.

Organizatorem Koncertu Niepodległości „Westerplatte” jest Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej i Muzeum Westerplatte. Wystąpią podczas niego wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk. Towarzyszyć im będą m.in. Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Sławomir Pogoda (gitara), Marcin Ritter (bas) i Robert Murakowski (trąbka) oraz sekcja smyczkowa. Narrację wydarzenia poprowadzi aktor stołecznego Teatru Powszechnego Arkadiusz Brykalski, który przez wiele lat związany był z Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.

Bezpłatne wejściówki na koncert są dostępne na stronie www.koncertniepodleglosci.pl lub na profilu Koncertu Niepodległości na Facebooku.

16 września w kanadyjskim Brampton odbędzie się także Koncert Niepodległości „Poland”, którego tematem będzie walka Polaków pod obcymi sztandarami, zarówno o niepodległość ojczyzny, jak i innych narodów.

Patronem medialnym obu Koncertów Niepodległości jest Polska Agencja Prasowa.

PAP/RIRM