koncert-niepodleglosci-header

Depesze PAP

Informacje dotyczące Koncertów Niepodległości opublikowane przez Polską Agencję Prasową.

Koncert Niepodległości Trzeciego Maja na Zamku Królewskim (PAP 2016)

Depesza PAP 03.05.2016 08:24

Współczesna aranżacja utworu Franciszka Karpińskiego z okresu Konstytucji 3 Maja i pieśni towarzyszące polskim dążeniom do niepodległości znajdą się w programie Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja, który odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie.

„Ideą koncertu jest nawiązywanie do tradycji Konstytucji 3 Maja pokazywanej w szerszym kontekście. Podczas tegorocznego koncertu, który odbędzie się w Arkadach Kubickiego, będziemy chcieli pokazać wpływ Konstytucji 3 Maja na tradycję i dziedzictwo narodowe, a także na kreowanie i budowę ducha narodowego. Konstytucja jako pierwsza w Europie i druga na świecie była wyjątkowo postępowym dokumentem. Natomiast w naszej tradycji narodowej przede wszystkim pielęgnowana jest jako dowód wielkości Polski i okazja do pielęgnowania tradycji niepodległościowej” – opowiadał PAP współtwórca koncertu Jacek „Wiejski” Górski.

Jak zaznaczył, pamięć o Konstytucji 3 Maja była żywa zarówno przed I wojną, w międzywojniu, jak i w okresie PRL. „Mało pamiętamy o wielkich manifestacjach, do których dochodziło 3 maja tuż po II wojnie np. w Krakowie. Podczas ich rozpędzania przez NKWD i UB były także ofiary śmiertelne. Władze komunistyczne szybko wtedy wybiły Polakom z głowy świętowanie rocznic uchwalenia Konstytucji. Tradycja 3 Maja pielęgnowana była mimo to przez cały okres PRL, a w stanie wojennym największe manifestacje, jakie przetoczyły się przez Polskę miały właśnie miejsce m.in. 3 maja. To dowód na to czym dla Polaków ta Konstytucja była” – mówił Górski.

W narracji koncertu – jak relacjonował – oprócz wątków trzeciomajowych przedstawione zostaną także dzieje dążeń niepodległościowych po 1944 r. „Będą to więc m.in. zarówno postacie Żołnierzy Wyklętych, jak i tzw. młodych wyklętych. O tym się mało mówi, a mamy niesamowitą historię młodzieżowych ruchów niepodległościowych, które w liczbie ponad tysiąca organizacji między 1944 a 1953 r. walczyły o zachowanie polskiej tradycji, pielęgnowanie polskiej historii i wartości patriotycznych” – powiedział współtwórca koncertu.

Podczas koncertu będzie można posłuchać współczesnej aranżacji zapomnianego – jak mówił – utworu Franciszka Karpińskiego z okresu uchwalenia Konstytucji 3 Maja „Na dzień 3 Maja 1791. Szczęśliwie doszłey konstytucyi kraiowey”. „Wiedzieliśmy o jego istnieniu i przez wiele lat szukaliśmy nut do tego utworu. I w tym roku będzie miał swoją premierę. Obok niego zabrzmi wybór polskich pieśni, które towarzyszyły naszym dążeniom do niepodległości na przestrzeni lat, takich jak +Rota+; utworów popularnych w stanie wojennym jak +Ojczyzno ma+ oraz piosenek Jacka Kaczmarskiego czy Przemysława Gintrowskiego” – relacjonował Górski. Koncert zakończy wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

Część utworów zostanie zaprezentowana w zwykłych aranżacjach instrumentalnych. „Innych będzie można posłuchać w wypracowanym przez nas w kolejnych edycjach Koncertu Niepodległości (którego odsłony są m.in. prezentowane także z okazji Święta Niepodległości 11 listopada-PAP) stylu pod nazwą muzyki hybrydowej. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów, pieśni patriotycznych i wojskowych z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi wykorzystującymi elementy m.in. klasyki, elektroniki, rocka alternatywnego, jazzu, bluesa, poezji śpiewanej po nagrania archiwalne i odgłosy natury” – dodał współtwórca koncertu.

W Koncercie Niepodległości wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk. Towarzyszyć będą m.in. Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Ritter (bas) i Robert Murakowski (trąbka) oraz sekcja smyczkowa i goście. Narrację wydarzenia poprowadzi aktor Arkadiusz Brykalski.

Bezpłatne wejściówki są dostępne na stronie www.koncertniepodleglosci.pl lub na profilu Koncertu Niepodległości na Facebooku.

Koncert honorowym patronatem objął prezydenta Andrzej Duda.