koncert-niepodleglosci-header

Koncert Niepodległości w Radiu Łódź

Koncert Niepodległości „w Radiu Łódź” to specjalna edycja wydarzenia odbywającego się w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada od 2009 roku. Koncert Niepodległości „w Radiu Łódź” odbywa się w ramach tegorocznej trasy, na którą składa się pięć premierowych koncertów z odrębnym repertuarem i scenariuszem.

Data

25 października 2016 r.

Miejsce

Studio „Radio Łódź” SA., Łódź

Czas

Godzina 20:00

O koncercie

Koncert Niepodległości w Radiu Łódź to specjalna edycja wydarzenia odbywającego się w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada od 2009 roku. Koncert Niepodległości to nie tylko projekt muzyczny. To także założona przez Olę Turkiewicz, polsko-kanadyjską wokalistkę jazzową i kompozytorkę, formacja muzyków sesyjnych, przez którą przewinęło się ponad 130 artystów z Polski, Armenii, Ukrainy, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii. W kompozycji Respublica Serenissima, obok jazzmanów, jako wokaliści wystąpili: Naczelny Rabin Polski  Michael Schudrich oraz Imam Polskich Tatarów Janusz Aleksandrowicz. Prezentująca modlitwy pięciu największych religii Rzeczypospolitej Jagiellonów kompozycja, przygotowana została na IV Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”, który opowiadał o mniejszościach i cudzoziemcach walczących o niepodległość Rzeczypospolitej. Tematycznym przeciwieństwem tamtego wydarzenia był zaprezentowany w Polsce i w Kanadzie VI Koncert Niepodległości „Poland”, ukazujący służbę Polaków pod obcymi sztandarami. Tematem kolejnych edycji Koncertu Niepodległości „Młode Wilki” (MPW, 11.11.2016) oraz „Niepokorne” (MPW, 11.11.2017) są odpowiednio niepodległościowe działania młodzieży oraz kobiet.

Koncert Niepodległości to niezwykły, w pełni profesjonalny projekt, pozbawiony przaśności i cech akademii, na który rokrocznie brakuje wejściówek dla kilku tysięcy osób. O artystycznym sukcesie projektu i jego uniwersalnym charakterze świadczą nie tylko pełne widownie, ale też sukces odniesiony przed widownią polsko-kanadyjską, gdzie dla grupy angielskojęzycznej przetłumaczony został scenariusz, a organizatorzy wśród wielu innych podziękowań, otrzymali list gratulacyjny od Patricka Browna, lidera głównej partii opozycyjnej w Ontario. Podobne opinie przekazywali inni Kanadyjczycy uczestniczący w koncercie, m.in. czołowy kanadyjski pianista jazzowy Ron Davies. Premierową edycję Polish Independence Concet zrealizował międzynarodowy zespół Koncertu Niepodległości, w połowie złożony z jazzowych i klasycznych muzyków kanadyjskich. Na zakończenie Koncertu w Kanadzie polsko-kanadyjska publiczność wspólnie z artystami odśpiewała hymny Polski i Kanady.

Każdej z edycji towarzyszyła narracja, w ciekawy sposób ukazująca odrębne aspekty historii Polski i Polaków oraz odrębny repertuar. Dorobkiem dziewięciu lat pracy twórców Koncertu Niepodległości jest 13 edycji, ponad 100 autorskich kompozycji i aranżacji oraz ponad 130 artystów współtworzących formację Koncert Niepodległości.

Koncert Niepodległości w Radiu Łódź odbył się w ramach trasy koncertowej, na którą w 2016 roku złożyło się pięć premierowych koncertów z odrębnym repertuarem i scenariuszem: Koncert Niepodległości Trzeciego Maja (Zamek Królewski, 3 maja) | Koncert Niepodległości „Westerplatte” (Westerplatte, 1 września) | Koncert Niepodległości „Poland” (Kanada, 16 września) | Koncert Niepodległości w Radio Łódź (Łódź, 25 października) | VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki” (Muzeum Powstania Warszawskiego, 11 listopada)

Na zakończenie, publiczność zebrana w Studio im. Henryka Debicha w Radiu Łódź, wspólnie z artystami tradycyjnie odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego (1797).

Koncert Niepodległości w Radiu Łódź był podsumowaniem dziewięciu lat pracy nad projektem i towarzyszył wydanej we wrześniu 2016 płycie prezentującej utwory ze zrealizowanych do tej pory 11 edycji wydarzenia. Na muzycznej scenie Radia Łódź wystąpili wokaliści Ola Turkiewicz (śpiew, aranżacje, kompozycje) i Grzegorz Wilk (śpiew), którym towarzyszyli Marcin Riege (fortepian, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje, kompozycje), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon), Marcin Ritter (bas, kontrabas, aranżacje), Wojciech Hartman (skrzypce), Sara Malinowska (II skrzypce), Agnieszka Zagroba–Klahs (altówka) oraz Marzena Masłowska (wiolonczela), Grzegorz Poliszak (perkusja). W programie usłyszeliśmy hybrydowe aranżacje historycznych hymnów, piosenek żołnierskich, i pieśni bardów: Gaude Mater Polonia (1253), Bogurodzica (XIV-XV w.),  Idzie żołnierz borem lasem (XV w.), A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć (1915), Hej chłopcy, bagnet na broń (1942), Deszcz, jesienny deszcz (1943), Lwowskie Puchacze (1943), Piechota (1917), Polonez Trzeciego Maja (1791), Rota (1908) oraz Źródło (1978).

Narrację radiowej edycji Koncertu Niepodległości poprowadził lektor Polskiego Radia Łódź, Marcin Tercjak.
Inżynier dźwięku: Kamil Bobrukiewicz
Obsługa fotograficzna: Jacek “Wiejski” Górski
Dyrektor muzyczny: Ola Turkiewicz
Scenariusz, reżyseria i produkcja: Jacek “Wiejski” Górski

Organizatorzy

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

radiolodzduze

Polskie Radio Łódź