Koncert Niepodległości w Radiu Łódź. 25.10.2016

POBIERZ BEZPŁATNĄ WEJŚCIÓWKĘ

Koncert Niepodległości „w Radiu Łódź” to specjalna edycja wydarzenia odbywającego się w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada od 2009 roku. Koncert Niepodległości to nie tylko projekt muzyczny, ale także założona przez Olę Turkiewicz, polsko-kanadyjską wokalistkę jazzową i kompozytorkę, formacja muzyków sesyjnych, przez którą przewinęło się ponad 100 artystów z Polski, Armenii, Ukrainy, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii. W jednej z kompozycji „Respublica Serenissima” obok jazzmanów, wystąpili jako wokaliści Naczelny Rabin Polski – Michael Schudrich oraz Imam Polskich Tatarów Janusz Aleksandrowicz. Prezentująca modlitwy 5 największych religii I Rzeczypospolitej przygotowana została na IV Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”, który opowiadał o mniejszościach i cudzoziemcach walczących o niepodległość Rzeczypospolitej. Odwrotnością tematyczną tamtego wydarzenia jest zaprezentowany w Polsce i w Kanadzie VI Koncert Niepodległości „Poland”, ukazujący służbę Polaków pod obcymi sztandarami. Kolejnymi tematami najbliższych edycji Koncertu Niepodległości „Młode Wilki” (MPW, 11.11.2016) i „Niepokorne” (MPW, 11.11.2017) są odpowiednio niepodległościowe działania młodzieży oraz kobiet.

Koncert Niepodległości to niezwykły, w pełni profesjonalny projekt, pozbawiony przaśności i cech akademii, na który w ubiegłym roku zabrakło wejściówek dla blisko 6000 osób. O artystycznym sukcesie projektu i jego uniwersalnym charakterze świadczą nie tylko pełne widownie, ale też sukces odniesiony przed widownią polonijno-kanadyjską, gdzie dla widzów nie znających języka polskiego narracja przetłumaczona została na język angielski, a organizatorzy wśród wielu innych podziękowań, otrzymali list gratulacyjny od Patricka Browna, lidera głównej partii opozycyjnej w Ontario. Podobne opinie umieszczał we wpisach na swoim oficjalnym profilu m.in. czołowy kanadyjski pianista jazzowy i kompozytor Ron Davies. W Kanadzie wystąpił polsko-kanadyjski zespół Koncertu Niepodległości, w połowie złożony z jazzowych i klasycznych muzyków kanadyjskich. Na zakończenie Koncertu w Kanadzie międzynarodowa publiczność wspólnie z artystami odśpiewała hymny Polski i Kanady.

Koncert Niepodległości w Radiu Łódź odbywa się w ramach tegorocznej trasy, na którą składa się pięć premierowych koncertów z odrębnym repertuarem i scenariuszem:  Koncert Niepodległości Trzeciego Maja (Zamek Królewski, 3 maja) | Koncert Niepodległości „Westerplatte” (Westerplatte, 1 września) | Koncert Niepodległości „Poland” (Kanada, 16 września) | Koncert Niepodległości w Radio Łódź (Łódź, 25 października) | VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki” (Muzeum Powstania Warszawskiego, 11 listopada)

Każdej z edycji towarzyszy narracja, w ciekawy sposób ukazująca odrębne aspekty historii Polski i Polaków oraz odrębny repertuar. Dorobkiem 9 lat pracy twórców Koncertu jest 12 edycji Koncertu, 93 autorskie kompozycje i aranżacje, oraz ponad 100 muzyków tworzących zespół formacje Koncert Niepodległości.

Koncert Niepodległości w Radiu Łódź jest podsumowaniem 9 lat pracy nad projektem i towarzyszy nagranej we wrześniu płycie prezentującej utwory ze zrealizowanych do tej pory 11 edycji wydarzenia. Na muzycznej scenie Radia Łódź wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk, którym towarzyszyli Marcin Riege (fortepian), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Ritter (bas), Grzegorz Poliszak (perkusja), Sara Malinowska (II skrzypce), Agnieszka Zagroba–Klahs (altówka) oraz Marzena Masłowska (wiolonczela). W programie usłyszymy hybrydowe aranżacje, zarówno znanych pieśni i hymnów, jak i te zapomniane, w tym:  Bogurodzica (XIV-XV w.),  Idzie żołnierz borem lasem (XV w.), A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć (1915), Hej chłopcy, bagnet na broń (1942), Deszcz, jesienny deszcz (1943), Lwowskie Puchacze (1943), Piechota (1917), Polonez Trzeciego Maja (1791), Rota (1908), Źródło (1978) oraz Gaude Mater Polonia (1253).