II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja (2016)

Zamek Królewski w Warszawie, 3 maja 2016 godz. 19.00

Arkady Kubickiego – wejście od ul. Grodzkiej

Celem majowej edycji Koncertu Niepodległości jest upamiętnianie wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja, wpisując je w szerszy kontekst dziejów Rzeczypospolitej. Podkreślamy dziedzictwo Konstytucji i jej wpływ na budowanie patriotyzmu i tożsamości narodowej Polaków. Narracja II Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja poświęcona będzie zrywom wolnościowym po 1944 roku. Przypomnimy pierwsze, brutalnie stłumione przez sowieckie NKWD i polskie UB patriotyczne manifestacje 3-majowe w Krakowie w 1946 roku, które stłumione zostały przy użyciu broni palnej przez sowieckie oddziały NKWD. Nawiążemy do wydarzeń, które odbywały się na Placu Zamkowym i pobliskiej Katedrze św. Jana w dniu 3 maja – zarówno przed wybuchem Powstania Styczniowego, w roku 1920, jak i w dniu 3 maja 1982 roku, kiedy wielka manifestacja solidarnościowa na warszawskiej Starówce, przerodziła się w długotrwałe walki z ZOMO. Podobne zdarzenia miały tego dnia miejsce w Gdańsku, Krakowie i wielu innych miastach Polski.

Na repertuar muzyczny koncertu złożą się nowoczesne aranżacje utworów, które towarzyszyły Polakom w ich drodze do Niepodległości (m.in. „Rota”, „Ojczyzno ma”, czy też utwory J.Kaczmarskiego i P.Gintrowskiego). Odbędzie się premiera „Na dzień 3 Maja 1791. Szczęśliwie doszłey konstytucyi kraiowey”, czyli współczesnej aranżacji praktycznie zapomnianego utworu z 1791 roku, którego autorem jest Franciszek Karpiński. Dopełnieniem repertuaru, będą współczesne kompozycje instrumentalne, dedykowane wydarzeniu. Tradycyjnie też, wspólnie z publicznością zaśpiewamy Mazurek Dąbrowskiego.

Ekipę II Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja tworzą doskonali polscy wokaliści i muzycy sesyjni. Wystąpią między innymi  wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk. Towarzyszyli im Marcin Riege (fortepian), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Ritter (bas), Przemek Kuczyński (perkusja) oraz sekcja smyczkowa współtworzona przez Kwartet smyczkowy „Obligato” w składzie Aleksandra Jarosińska, Monika Kos Nowicka, Marzena Masłowska, Ewa Winiarska.

Narrację wydarzenia poprowadzi znany aktor Arkadiusz Brykalski.

Scenariusz i realizacja: Jacek „Wiejski” Górski

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzeja Dudy

Organizatorzy Koncertu Niepodległości

Dofinansowanie ze środków

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowanie

Mecenas Koncertu Niepodległości

Wsparcie Koncertu Niepodległości

Partner Koncertu Niepodległości

Patronat Medialny