koncert-niepodleglosci-header

II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja (2016)

Opowieść o sile dziedzictwa Konstytucji 3 maja. Wydarzenia na Placu Zamkowym na chwilę przed wybuchem Powstania Styczniowego oraz w roku 1920. Atak sowieckiego NKWD na manifestację 3 majową w Krakowie w 1946 roku. Zamieszki 3 maja 1982 na warszawskiej Starówce, w Gdańsku i w Krakowie.

Data

3 maja 2016 r.

Miejsce

Zamek Królewski w Warszawie

Czas

Godzina 19:00

O koncercie

Sztandar Tow. Szkoły Ludowej 1913r.

Celem majowej edycji Koncertu Niepodległości jest upamiętnianie wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja oraz ukazanie tradycji 3 Maja na przestrzeni następnych dwóch wieków historii Polski. Podkreśliliśmy dziedzictwo Konstytucji oraz jej wpływ na budowanie patriotyzmu i tożsamości narodowej Polaków podczas zaborów, w okresie międzywojennym i w czasach komunistycznej dominacji. Narracja II Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja poświęcona była zrywom wolnościowym po 1944 roku, które wpisywały się w kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji. Przypomnieliśmy pierwsze patriotyczne manifestacje 3-majowe w Krakowie w 1946 roku, które stłumione zostały z użyciem broni palnej przez oddziały NKWD i UBP. Nawiązaliśmy do wydarzeń, które miały miejsce na Placu Zamkowym i w pobliskiej Katedrze św. Jana w dniu 3 maja – zarówno przed wybuchem Powstania Styczniowego, w roku 1920, jak i w dniu 3 maja 1982 roku, kiedy wielka manifestacja solidarnościowa na warszawskiej Starówce, przerodziła się w długotrwałe walki z ZOMO. Podobne zdarzenia miały tego dnia miejsce w Gdańsku, Krakowie i wielu innych miastach Polski.

Na repertuar muzyczny koncertu złożą się nowoczesne aranżacje utworów, które towarzyszyły Polakom w ich drodze do Niepodległości (m.in. „Rota”, „Ojczyzno ma”, czy też utwory J.Kaczmarskiego i P.Gintrowskiego). Odbędzie się premiera „Na dzień 3 Maja 1791. Szczęśliwie doszłey konstytucyi kraiowey”, czyli współczesnej aranżacji praktycznie zapomnianego utworu z 1791 roku, którego autorem jest Franciszek Karpiński. Dopełnieniem repertuaru, będą współczesne kompozycje instrumentalne, dedykowane wydarzeniu. Tradycyjnie też, wspólnie z publicznością zaśpiewamy Mazurek Dąbrowskiego.

Specjalnie na trzeciomajową edycję Koncertu Niepodległości przygotowana została premierowa aranżacja zapomnianego utworu Na dzień 3 Maja 1791. Szczęśliwie doszłey konstytucyi  kraiowey (1791). Zaprezentowaliśmy także hybrydowe aranżacje pieśni, które towarzyszyły Polakom w drodze do Niepodległości m.in. Rota (1908), Ojczyzno ma (1983), czy też utwory Jacka Kaczmarskiego,  Przemysława Gintrowskiego i Andrzeja Garczarka. Dopełnieniem repertuaru, były współczesne kompozycje instrumentalne, dedykowane wydarzeniu.

Na zakończenie, publiczność zebrana w Arkadach Kubickiego, wspólnie z artystami tradycyjnie odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego (1797).

W II Koncercie Niepodległości Trzeciego Maja wystąpili: Ola Turkiewicz (śpiew, aranżacje, kompozycje), Grzegorz Wilk (śpiew), Marcin Riege (fortepian, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje, kompozycje), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon), Marcin Ritter (bas, kontrabas, aranżacje), Wojciech Hartman (I skrzypce), Monika Kos-Nowicka (II skrzypce), Aleksandra Jarosińska (altówka), Marzena Masłowska (wiolonczela), Przemek Kuczyński (perkusja). Narracja Koncertu Niepodległości poprowadzona została przez Arka Brykalskiego.

Inżynier dźwięku: Kamil Bobrukiewicz
Obsługa fotograficzna: Dorota Smolarek, Justyna Sydry, Paweł Rzeńca
Dyrektor muzyczny: Ola Turkiewicz
Korekty językowe: Elżbieta Frankiewicz
Scenariusz, reżyseria i produkcja: Jacek “Wiejski” Górski

godlo_polski.svg

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Patroni, sponsorzy i organizatorzy

Organizatorzy koncertu

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Zamek Królewski w Warszawie

Dofinansowanie koncertu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Mecenas koncertu

Powszechny Zakład Ubezpieczeń

Wsparcie koncertu

eBilet.pl

MESKO S.A.

Historia.org.pl

Partner koncertu

Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Patron medialny koncertu

Polskie Radio