Zamek Królewski w Warszawie (2013)

Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

Premiera w Zamku Królewskim w Warszawie

3 maja 2013, Sala Wielka, godz. 18.00

Premiera Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja – 3 maja 2013
Grzegorz Wilk, Zespół „Dziczka”, Ola Turkiewicz (fot. Dawid Korczyński)

Ola Turkiewicz (fot. Dawid Korczyński)

W roku 2013, odbyła się premiera Koncertu Niepodległosci Trzeciego Maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Tej radosnej rocznicy poświęcona została współczesna aranżacja mało znanego utworu „Polonez trzeciego maja” (1791 r.). W czasie tej edycji Koncertu postanowiliśmy ukazać Konstytucję 3 Maja 1791 poprzez pryzmat najbardziej tragicznego okresu w historii Polski. W ciągu bowiem zaledwie 4 lat od uchwalenia pierwszej w Europie Ustawy Rządowej, przez naszą Ojczyznę przetoczyły się dwie krwawe wojny: Wojna Polsko-Rosyjska 1792 oraz Insurekcja Kościuszkowska. Dwukrotnie też dokonano rozbiorów Rzeczypospolitej, a w 1795 roku zaborcy ostatecznie wymazali ją z mapy świata. W Koncercie Niepodległości Trzeciego Maja postanowiliśmy ukazać też fenomen Polski Jagiellonów, kraju wielu kultur i narodowości, gdzie pokojowo współistniały największe religie świata. Ukazane zostało też znaczenie słowa patriotyzm widziane przez pryzmat udziału mniejszości narodowych i wyznaniowych oraz cudzoziemców w walce o niepodległość Rzeczypospolitej. Opowiedzielismy o poświęceniu Polaków z wyboru oraz o historii rodów, które związały się z Rzeczpospolitą na wiele pokoleń. Nie mogło też zabraknąć opowieści o narodach współtworzących dawną Rzeczypospolitą – Litwinach i Ukraińcach. Ukazaliśmy również losy polskich Tatarów, Żydów, Gruzinów, Azerów, Karaimów, Węgrów, Szkotów, Greków, Niemców, Ormian, Anglików, Białorusinów. Wspomnimy cudzoziemskich ochotników: Normanów, Pieczyngów, Amerykanów, Włochów, Francuzów, Szwedów, kilku Afrykańczyków, Indianina, Chińczyka i wielu innych, którzy wspierali Rzeczpospolitą w najtrudniejszych jej chwilach. Pokazaliśmy wreszcie niezwykłe postawy żołnierzy wrogich armii, Rosjan i Niemców, którzy w czasie walk przechodzili na stronę polskich powstańców.

Wojciech Malajkat, narrator Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja (fot. Dawid Korczyński)

W tegorocznym Koncercie Niepodległości Trzeciego Maja, który poprowadził aktor Wojciech Malajkat, obok Oli Turkiewicz, wykonawczyni, twórcy i dyrektora muzycznego Koncertu Niepodległości, wystąpił znany wokalista Grzegorz Wilk. Do wokalistów dołączyli goście specjalni czyli Imam Janusz Aleksandrowicz oraz Tatiana Sopiłka z Kijowa wraz z polsko-ukraińskim wokalnym Zespołem „Dziczka w składzie Maniucha Bikont, Justyna Czerwińska, Maria Puzyna, Ewa Winiarska i Agata Wróbel. Specjalnym gośćiem koncertu był też grający na duduku i fletach kaukaskich Ormianin Tigran Aleksanyan z Londynu. Niezwykłym wykonawcą koncertu był z pewnością Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski, który udzielił swojego głosu do utworu Res Publica Serenissima. Oprawę muzyczną koncertu zapewnili doskonali jazzowi muzycy sesyjni: Marcin Riege (pianino), Dawid Lubowicz (skrzypce), Artur Kubasik (gitara), Marcin Janiszewski (akordeon), Marcin Fidos (bas, kontrabas), Thomas Celis Sanchez (instrumenty perkusyjne), Grzegorz Poliszak (perkusja) oraz Kwartet „Obligato” w składzie Michał Osmycki (I skrzypce), Mariusz Jagoda (II skrzypce), Małgorzata Łoboda (altówka), Marzena Masłowska (wiolonczela).

Ormiański Dudukista Tigran Aleksanyan  (fot. Dawid Korczyński)

Gitarzysta Artur Kubasik (fot. Dawid Korczyński)

Akordeonista Marcin Janiszewski

Akordeonista Marcin Janiszewski (fot. Dawid Korczyński)

Skrzypek Dawid Lubowicz (fot. Dawid Korczyński)

Perkusjonista Thomas Celis Sanchez (fot. Dawid Korczyński)

Kwartet Smyczkowy „Obligato” (fot. Dawid Korczyński)

Herb Powstania Styczniowego symbolizujący Polskę, Litwę i Ruś.

W programie Koncertu Trzeciego Maja usłyszeliśmy utwory monumentalne i znane, takie jak „Bogurodzica” czy „Źródło” (1978 r.) Jacka Kaczmarskiego oraz zupełnie zapomniane jak „Litwinka” (1831 r.) Karola Kurpińskiego. W programie znalazły się także pieśni „Stefan Batory” (1611 r.) i „Kozak” Stanisława Moniuszki, skompilowany w niezwykłej aranżacji z ukraińską ludową pieśnią o Kozaku „Zakuwała Zozułeńka„. Wysłuchaliśmy także, zaaranzowanych na nowo, a mało dziś znanych pieśni jak „Marsz Żuawów” (1863 r.) czy „A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć” (1915 r.). Przypomnieliśmy również popularny utwór „Hej chłopcy, bagnet na broń” (1943 r.). Muzyczne przerywniki pomiędzy powyższymi utworami stanowiły skomponowane specjalnie na IV Koncert Niepodległości utwory instrumentalno-wokalne „Res Publica Serenissima” (kompozycja O.Turkiewicz), nawiązująca do różnorodności kulturowej Rzeczypospolitej Jagiellonów, „Skrzyżowanie dróg” (kompozycja O.Turkiewicz) oraz instrumentalna kompozycja „Po burzy… cisza” (kompozycja M.Riege). Tradycyjnie, po raz piaty Koncert Niepodległosci zakończyło wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Dziękujemy naszej wspaniałej publicznosci, która już po raz piaty pokazała, że koncert pięsni patriotycznych wypełnić może nie tylko dużą salę koncertową, ale nawet Wielką Salę Balową Zamku Królewskiego w Warszawie! Mamy nadzieję, że za rok znów będzie nam dane spotkać się w dniu 3 maja w tych niezwykłych okolicznosciach.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisława Komorowskiego

Organizatorzy Koncertu Niepodległości

Sponsorzy:


Patronat Medialny

Obsługa fotograficzna:

 Współpraca Merytoryczna:

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy

Wsparcie logistyczne:

Abra Removals Przeprowadzki Międzynarodowe, Przeprowadzki Warszawa

Więcej informacji:

I Koncert Niepodległości 2009

II Koncert Niepodległości 2010

III Koncert Niepodległości 2011

IV Koncert Niepodległości 2012

Koncert Niepodległości Trzeciego Maja 2013

V Koncert Niepodległości 2013

Koncert Niepodległości w mediach

Program Koncertu Niepodległosci 2009 2010 2011

Wykonawcy i Śpiewnik Koncertu Niepodległosci

Kontakt