Muzeum Powstania Warszawskiego (2013)

V KONCERT NIEPODLEGŁOŚCI 2013

„JUBILEUSZOWY”

11 listopada 2013 Koncert Niepodległosci już po raz piaty zagościł w Muzeum Powstania Warszawskiego. Do jubileuszowego programu wybraliśmy najpiękniejsze naszym zdaniem utwory z dorobku pięciolecia Koncertu, wzbogacone o współczesne aranżacje i kompozycje. Wśród prezentowanych utworów znalazły się zarówno te znane jak i zupełnie zapomniane. Kilka z nich pretendowało do roli hymnu narodowego, kilka innych stało się hymnami pokoleniowymi.

Jubileuszowy, V Koncert Niepodległości był też opowieścią o zapomnianych bohaterach narodowych, którym w ten sposób chcieliśmy oddać należny hołd. Choć kilku z nich zostało kawalerami Ordery Virtuti Militari, większość za życia nie doczekała się uhonorowania za swój bezgraniczny patriotyzm. Przykładem takim była opowieść o powstańcach styczniowych poległych w bitwie pod Mechlinem, po których ocalały jedynie akty zgony w wiejskim kościele. Fotokopie tych dokumentów zostały odkryte w archiwum Mormonów w Salt Lake City przez organizatorów Koncertu Niepodległości.

Muzeum Powstania Warszawskiego, to miejsce gdzie o historii opowiada się w sposób szczególny, a muzyka znajduję tu oprawę niezwykłą. Jest to idealna lokalizacja do realizacji tego projektu.

Ola Turkiewicz. IV Koncert Niepodległości 2012. Muzeum Powstania Warszawskiego (fot. Dawid Korczyński).

Grzegorz Wilk na Koncercie Niepodległosci Trzeciego Maja 2013. Zamek Królewski (fot. Dawid Korczyński).

 

 

W jubileuszowym programie V Koncertu Niepodległości widzowie usłyszeli utwory monumentalne i znane, takie jak „Rota” (1908), „Warszawianka” (1831 r.) czy „Mury” Jacka Kaczmarskiego oraz zupełnie zapomniane jak „Polonez Trzeciego Maja” (1791 r.) czy „Orlątko” (1918). W jego repertuarze znalazły się także pieśni „Gaude Mater Polonia” (1253 r.) i „Kozak” Stanisława Moniuszki, skompilowany w niezwykłej aranżacji z ukraińską ludową pieśnią o Kozaku „Zakuwała Zozułeńka„. Wysłuchaliśmy także mało dziś znanej pieśni „Modlitwa Obozowa” (1939 r.) zaskakująco przenikającej w rapowany powstańczy wiersz Czerwona zaraza„. Przypomnieliśmy również tak ważne dla Polaków piosenki legionowe „My, Pierwsza Brygada (1917 r.) oraz „Białe róże” (1914) i „Piechota” (1917). Całość dopełniły dwa utwory Jacka Kaczmarskiego „Walka Jakuba z Aniołem” (1979 r.) oraz „Zbroja” (1982). Muzyczne przerywniki pomiędzy powyższymi utworami stanowiły skomponowany specjalnie na V Koncert Niepodległości utwór instrumentalno-wokalny „Londyn” (kompozycja O.Turkiewicz) oraz instrumentalne „Tęsknota” (kompozycja M.Riege) i „Jaśmin” (kompozycja K.Kowalewski).

Koncert Niepodległosci poprowadził aktor Jacek Mikołajczak. Repertuar jubileuszowego Koncertu Niepodległosci wspólnie wykonało 40 artystów. Obok Oli Turkiewicz, wykonawczyni, twórcy i dyrektora muzycznego Koncertu, wystąpił wokalista Grzegorz Wilk. Dołączyli do nich wokalista Jan Bogdaniuk oraz Tetiana Sopiłka z Kijowa wraz z polsko-ukraińskim wokalnym Zespołem „Dziczka w składzie Maniucha Bikont, Justyna Czerwińska, Maria Puzyna, Ewa Winiarska i Agata Wróbel. Wyjątkowymi gośćmi byli wykonawcy utworu „Orlątko” – 12-letni Stanisław Belica oraz chór III Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej. Oprawę muzyczną koncertu jak zwykle zapewnili doskonali, jazzowi muzycy sesyjni: Marcin Riege (pianino), Dawid Lubowicz (skrzypce), Krzysztof Kowalewski (gitara), Małgorzata Komorowska (harfa), Marcin Janiszewski (akordeon), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Thomas Celis Sanchez (instrumenty perkusyjne), Przemek Kuczyński (perkusja) oraz sekcja smyczkowa tworzona przez Kwartet „Obligato” w składzie Aleksandra Nikiel (I skrzypce), Aleksandra Stańko (altówka), Marzena Masłowska (wiolonczela) oraz gościnnie Julia Hanasz-Kubica (II altówka), Monika Kos-Nowicka (II skrzypce), Marta Zalewska (II skrzypce) oraz Dawid Lubowicz jako I skrzypce. Autorem scenariusz V Koncertu Niepodległości jest Jacek „Wiejski” Górski.

Już od pięciu lat tradycją Koncertu jest wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego – w tym roku odśpiewany został wspólnie przez artystów oraz blisko 700 osobową publiczność, zebraną w Sali pod Liberatorem.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisława Komorowskiego

Organizatorzy Koncertu Niepodległości

serdecznie dziękują firmom i organizacjom, które udzieliły wsparcia IV Koncertowi Niepodległości:

Mecenas V Koncertu Niepodległości:

Sponsorzy V Koncertu Niepodległości:

Wsparcie V Koncertu Niepodległości:

Patronat Medialny

 Współpraca Merytoryczna:

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy

Specjalne podziękowania za pomoc w realizacji Koncertu Niepodległości dla:

Muzeum Powstania Warszawskiego:

Dyrektor Jan Ołdakowski, Karolina Rembowska, Anna Kotonowicz, Karol Mazur

Pomoc merytoryczna:

Historyk Piotr Pacak oraz Elżbieta Frankiewicz (współpraca korekcyjna).

Obsługa fotograficzna:

Obsługa ubezpieczeniowa:

Wsparcie logistyczne:

Stowarzyszenie Wolnego Słowa

Abra Removals Przeprowadzki Międzynarodowe, Przeprowadzki Warszawa

Koordynacja techniczna:

GreenGood Sp. z o.o.

Nagłośnienie, oświetlenie, montaże video i retransmisje:

BM Productions Łódź

Więcej informacji:

I Koncert Niepodległości 2009

II Koncert Niepodległości 2010

III Koncert Niepodległości 2011

IV Koncert Niepodległości 2012

Koncert Niepodległości Trzeciego Maja 2013

V Koncert Niepodległości 2013

Koncert Niepodległości w mediach

Program Koncertu Niepodległosci 2009 2010 2011 2012 2013

Wykonawcy i Śpiewnik Koncertu Niepodległosci

Kontakt